Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-11, 09:57
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή NH3 ΝΗ4 NO3

Παρατηρώ κάθε βδομάδα σταθερά ΝΟ3 γύρω στο 0,10 mg/lt, κάτι που απότι κατάλαβα σημαίνει πως τα τσίσα των ψαριών και τα υπόλοιπα απόβλητα (φύλα που σαπίζουν, υπολείμματα τροφής, κλπ) μετατρέπονται σε ΝΟ3 από το φίλτρο που λειτουργεί.
Απότι έχω καταλάβει, αλλαγές νερού πρέπει να κάνω όταν το ΝΟ3 περάσει το 0,25 ανά λίτρο.

Γιατί τότε εγώ εξακολουθώ να μετράω και NH3-NH4? Το φίλτρο με τα υλικά του λειτουργεί πάνω από ενάμιση μήνα.

Τις τελευταίες εβδομάδες αλλάζω 2 φορές την εβδομάδα νερό, περίπου το 1/3.

Φαγητό βάζω τόσο, ώστε σε ένα, ενάμιση λεπτό το έχουν εξαφανίσει τα ψαράκια.

Το ενυδρείο είναι 110 λίτρα, το νερό υπολογίζω πως είναι γύρω στα 90, και έχω εξωτερικό φίλτρο που υποτίθεται ότι γυρνάει 700 λίτρα την ώρα. Μήπως είναι ανεπαρκές το φίλτρο? Να βάλω και δεύτερο εσωτερικό? (το είχα αγοράσει αρχικά, και μετά το κατάργησα αφού πήρα το εξωτερικό). Να πάρω κι άλλο εξωτερικό πιο δυνατό, και να τα βάλω να δουλεύουν μαζί για ένα διάστημα έως ότου στρώσει το δεύτερο και καταργήσω το πρώτο?

Εάν έχω μεγάλη ιχθυοφόρτωση, τότε θα είχα πιο υψηλά ΝΟ3, και όχι ΝΗ3 ΝΗ4, έτσι δεν είναι?

Οι συχνές αλλαγές νερού στο ενυδρείο, βλάπτουν το φίλτρο?

(Έχω αληθινά φυτά στο ενυδρείο)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-11, 10:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Πως έστρωσες το φίλτρο?
Τι ψάρια έχεις μέσα?
Με τι τεστ μετράς?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-11, 10:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απότι έχω καταλάβει, αλλαγές νερού πρέπει να κάνω όταν το ΝΟ3 περάσει το 0,25 ανά λίτρο.
Μια εβδομαδιαία αλλαγή νερού κάπου στο 30% του συνολικού όγκου είναι καλύτερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί τότε εγώ εξακολουθώ να μετράω και NH3-NH4? Το φίλτρο με τα υλικά του λειτουργεί πάνω από ενάμιση μήνα.
Το ότι μετράς νιτρικά (Νο3) δε σημαίνει πάντα ότι έχεις ένα φίλτρο εντελώς στρωμένο. Αντιχλώριο βάζεις κατά τη διάρκεια των αλλαγών?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι 110 λίτρα, το νερό υπολογίζω πως είναι γύρω στα 90, και έχω εξωτερικό φίλτρο που υποτίθεται ότι γυρνάει 700 λίτρα την ώρα. Μήπως είναι ανεπαρκές το φίλτρο? Να βάλω και δεύτερο εσωτερικό? (το είχα αγοράσει αρχικά, και μετά το κατάργησα αφού πήρα το εξωτερικό). Να πάρω κι άλλο εξωτερικό πιο δυνατό, και να τα βάλω να δουλεύουν μαζί για ένα διάστημα έως ότου στρώσει το δεύτερο και καταργήσω το πρώτο?
Το φίλτρο σου είναι κάτι περίσσότερο από αρκετό για τον όγκο νερού που φιλτράρει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν έχω μεγάλη ιχθυοφόρτωση, τότε θα είχα πιο υψηλά ΝΟ3, και όχι ΝΗ3 ΝΗ4, έτσι δεν είναι?
Είναι μεγάλη κουβέντα αυτό που λες και πρέπει να κατανοήσεις καλά τον κύκλο του αζώτου. Συμφωνούμε όμως ότι με την αύξηση των ψαριών, έχουμε αύξηση και των νιτρικών, λόγω αύξησης και της οργανικής ύλης. Αν η αύξηση των ψαριών έρθει βαθμιαία, τότε ναι θα αυξάνονται μόνο τα νιτρικά. Αν όμως η αυξηση των ψαριών σε πολλά μέλη γίνει άμεσα, τότε οι ήδη υπάρχουσες εστίες βακτηριδίων (Nitrosomonas & nitrobacter) δεν επαρκούν για την διάσπαση πολλαπλάσιας οργανικής ύλης με αποτέλεσμα να μετράς και αμμωνία ΝΗ3 και Νιτρώδη ΝΟ2. Εδώ όμως να αναφέρω ότι η αύξηση των εστιών (εφόσων υπάρχουν) γίνεται πολύ γρήγορότερα απ'οτι σε ένα εντελώς άστρωτο φίλτρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amangos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι συχνές αλλαγές νερού στο ενυδρείο, βλάπτουν το φίλτρο?
Σε περίοδο στρωσήματος, προσωπικά δεν θα έκανα δύο αλλαγές εβδομαδιαία, εκτός βέβαια και αν είχα κάνει το λάθος να στρώσω με ψάρια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-11, 10:44
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Τα τεστ υγρά της SERA.

Με το στρώσιμο, έκανα πολλά λάθη. Αρχικά είχα βάλει ένα εσωτερικό φίλτρο με άνθρακα, και άλλαζα άνθρακα κάθε τρεις και λίγο, για να ξεθολώσει το νερό πιο γρήγορα, κλπ. Κάθε φορά που το έβγαζα, λερωνόταν το νερό του ενυδρείου και... όταν έβαλα περίπου 1 μήνα μετά πολλά ψάρια μαζί, κατάργησα το (μισοστρωμένο) εσωτερικό φίλτρο, και έβαλα εξωτερικό με σφουγγάρια, φυσικά άστρωτο!!! Εγώ νόμιζα πως στρώνει το ενυδρείο, δεν είχα καταλάβει πως το φίλτρο είναι αυτό που στρώνει.

Σε κείνη την φάση, έχασα 3-4 ψαράκια, και ο πετσοπάς που έλεγε να μην αλλάζω νερό. Ένας φίλος μου είπε πως τα σφουγγαράκια είναι χαζομάρες, κι έτσι τα πέταξα, και έβαλα μακαρονάκια και κάτι άλλα στρογγυλά, κλπ. Με αποτέλεσμα, απότι καταλαβαίνω τώρα πια, να ξαναρχίσει το φίλτρο από την αρχή.

Τότε άρχισα να διαβάζω το φόρουμ. Στην αρχή πονοκεφάλιασα, αλλά διαβάζοντας καθημερινά τι γράφουν άλλοι και τις απαντήσεις, κατάλαβα πως... εγώ έκανα την μια βλακεία πίσω από την άλλη. Απορώ πως έχουν αντέξει τα ψάρια!!! Τα κακόμοιρα, τα λυπάμαι... Δεν το έκανα επίτηδες!

Τέλος πάντων, τον τελευταίο ενάμιση μήνα περίπου, έχοντας επιδοθεί σε αλλαγές νερού 1-2 φορές την εβδομάδα. Δεν είχα εξ αρχής τεστ για ΝΟ3. Τα ΝΗ3-4 είχαν φτάσει στο 2+, τώρα είναι στο μισό, ή και λίγο λιγότερο. Δεν είναι εύκολο να έχω ακριβή μέτρηση, αφού προσπαθώ να υπολογίσω πόσο κοντά είναι στην μια απόχρωση και πόσο στην άλλη. Τέλος πάντων, τώρα δεν έχει μηδενίσει ακόμα το ΝΗ3-4, αλλά είναι κοντά στο μηδέν. Το μηδέν είναι κίτρινο, το 0,5 λαχανί, το 2 πιο πράσινο, κλπ. Τώρα βρίσκομαι στο κιτρινολαχανί!!! (κάτι αντίστοιχο με το μπορδοροδοκόκκινο...)

Θεωρώ πως τον έχω φάει τον γάιδαρο, στην ουρά βρίσκομαι. Τώρα (επιτέλους) στρώνει το φίλτρο, και δεν θα ξανακάνω βλακείες (ελπίζω)...
-------------------------
Αντιχλώριο βάζω κανονικά. Στην αρχή το έριχνα στο ενυδρείο! Φαντάζομαι δεν απέφυγα κανένα λάθος από όσα κάνουν όλοι οι εξίσου άσχετοι με μένα...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amangos : 07-03-11 στις 10:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-11, 11:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε μικρες συχνες αλλαγες μεχρι να μηδενισουν ΝΗ3 ΝΟ2

Τα σφουγγαρια ειναι χρησιμα και απαραιτητα μηχανικα (τουλαχιστον) υλικα φιλτρανσης, για να κρατανε καθαρο το νερο απο χοντρα σκουπιδια πριν φτασει στο βιολογικο υλικο και βουλωσουν τους πορους του μειωνοντας τη βιολογικη του αποδοση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-11, 17:38
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

NO2 δεν έχω καθόλου.
Τα σφουγγάρια τα έχω πετάξει προ πολλού.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-11, 10:16
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Απ'ότι θυμάμαι το ίδιο πρόβλημα για το χρώμα το είχα και γώ όταν πρωτοέστρωνα το ενυδρείο.Συν το ότι μετράς μηδενικά ΝΟ2 αλλά έχεις ΝΟ3 μάλλον δείχνει ότι και η αμμωνία σου πρέπει να είναι μηδενική.

Αφού πέταξες τα σφουγκάρια, για μηχανικό φίλτρο (φίλτρο κατακράτησης βρωμίας) μπορεις να χρησημοποιήσεις υαλοβάμβακα.Μπορεις να βρείς στα πετσοπ σε συσκευασία τεράστια αρκετά φθηνά. Η μόνη διαφορά με τα σφουγκάρια είναι ότι βρομίζει (βουλώνει) πιο γρήγορα αλλά φιλτράρει καλύτερα. Απλά θέλει προσοχή για να μη μειώνεται η ροή του φίτρου σου. Εγώ χρησημοποιώ μια ποσότητα περίπου 1 εκατοστό πάχος και τιλήγω όλη την επιφάνεια των βιολογικών υλικών στην είσοδο του φίλτρου και μου κρατά περίπου 1 μήνα (τη συσκευασία την έχω πανω από 1 χρόνο), απλά όταν κάνω αλλαγή νερού τον ξεπλένω στο νερο του ενυδρείου που παει για πέταμα (αφου το εχω βγάλει από το ενυδρείο).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05492 seconds with 14 queries