Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-04-16, 20:27
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ήρθαν τα konig, συνέδεσα ένα για δοκιμή, καμία σχέση με τα arctic. Κάνει ένα κάποιο θόρυβο βέβαια... Ελπίζω να με καλύψουν τα 4 που πήρα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 17-04-16, 11:32
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Βρήκα χρόνο και προχώρησα με την ψύξη. Αρχικά τρύπησα λαμαρίνα αλουμινίου 1,5mm για να κάνω ένα αντίγραφο του flap και ένα καπάκι που θα μπει από πάνω για να κρύψει τους ανεμιστήρες και τα καλώδια. Στη συνέχεια στράντζαρα το καπάκι στο σχήμα που ήθελα και έβαψα τα αλουμίνια σε χρώμα παρόμοιο με τα πλαστικά του ενυδρείου.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  punching.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  79,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  parts.jpg
Εμφανίσεις:  202
Μέγεθος:  76,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lid.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  39,0 KB

Συνέδεσα τα καλώδια στο τροφοδοτικό και τον stc και το αποτέλεσμα που έχω είναι το παρακάτω:

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=FaJqeeLf20k

Τα ανεμιστηράκια δουλεύουν, είναι αρκετά αθόρυβα (περισσότερο ακούγεται το νερό από το φίλτρο) και σε 1 ώρα κατέβασαν 0,8 βαθμούς δουλεύοντας στα 12V. Έχω την εντύπωση οτι δεν θα είναι αρκετό το καλοκαίρι...

Σημείωση: δεν έχω μπει στις ρυθμίσεις του stc και από ότι είδα με θερμόμετρο δεν δείχνει τη σωστή θερμοκρασία. Έχω μια διαφορά 3,5 βαθμών περίπου...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 17-04-16, 11:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
Απ ότι είδα το καπακι δεν εχει πουθενα κενο
Πρέπει το ένα ανεμιστηράκι να βγάζει τον αέρα προς τα έξω - Το έχεις φτιάξει έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 17-04-16, 12:15
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ ότι είδα το καπακι δεν εχει πουθενα κενο. Πρέπει το ένα ανεμιστηράκι να βγάζει τον αέρα προς τα έξω - Το έχεις φτιάξει έτσι?
Το είχαμε συζητήσει αυτό και το απορρίψαμε. Το καπάκι έχει δύο κοψίματα στη πλάτη για τα καλώδια και το μπροστά flap έχει ένα τετράγωνο άνοιγμα 5,5x11cm για την ταϊστρα (φαίνεται κάτω αριστερά στην τελευταία φωτογραφία).

Update: σε 1 ώρα 45' έχει κατεβάσει 1,4 βαθμούς, δουλεύοντας στα 12V.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 17-04-16, 12:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Το καπάκι για την ταιστρα το ειδα, αλλά εφόσον ειναι κλειστό, δεν το υπολογίζω

Στο έγραψα για το ενα ανεμιστηρακι αναποδα, γιατί μου φαίνεται λιγο το 0,8 σε μια ωρα στο μεγιστο

Οσο για τη διαφορά του θερμόμετρου με τον STC, αν μπορείς βάλει και 2ο θερμομετρο, μηπως πρεπει να αλλάξεις αισθητήρα
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 17-04-16, 12:39
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Εννοείται θα ανοίξω το καπάκι της ταίστρας, δε θα το αφήσω έτσι. Όταν ρυθμίσω σωστά τον αισθητήρα θα κάνω μια δοκιμή με το ένα ανεμιστήρα να βγάζει αέρα, δε χάνω τίποτα.

Μη μου λες για αλλαγή αισθητήρα, μόνο αυτό μου λείπει. Με πλαστικό άκρο ήρθε, αν λέει κάτι αυτό. Έβαλα 2 θερμόμετρα μέσα, το ένα έλεγε 20.9, το άλλο 21 και ο stc 24.5. Επαναλαμβανω όμως οτι δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση, όπως ήρθε τον έβαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 17-04-16, 16:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μάνο τώρα κατάλαβα πως θα το κάνεις.
Το ένα αλουμινένιο είναι αντίγραφο του φλαπ και μπήκαν τα ανεμιστηράκια επάνω , και το άλλο καπάκι που κρύβει τα ανεμιστηράκια.
Να σου πω τις παρατηρήσεις μου, στο κομμάτι που είναι βιδωμένα τα ανεμιστηράκια θα προτιμούσα να υπήρχε στρογγυλή τρύπα (όσο είναι τα ανεμιστηράκια) και όχι διάτρητο, και ο λόγος είναι καλύτερη απόδοση και λιγότερο θόρυβο. ο αέρας περνώντας από τις τρύπες κάνει θόρυβο, το πάνω καπάκι και διάτρητο που είναι , πιστεύω πως δεν υπάρχει θέμα. Θα μπορούσες όμως να έχεις κάνει κάποια σημεία διάτρητα για να φεύγει ο αέρας με άνεση.
Η διαφορά που έχει ο STC με τα θερμόμετρα ρυθμίζεται, δεν υπάρχει θέμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 17-04-16, 16:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω τις παρατηρήσεις μου, στο κομμάτι που είναι βιδωμένα τα ανεμιστηράκια θα προτιμούσα να υπήρχε στρογγυλή τρύπα (όσο είναι τα ανεμιστηράκια) και όχι διάτρητο, και ο λόγος είναι καλύτερη απόδοση και λιγότερο θόρυβο. ο αέρας περνώντας από τις τρύπες κάνει θόρυβο, το πάνω καπάκι και διάτρητο που είναι , πιστεύω πως δεν υπάρχει θέμα. Θα μπορούσες όμως να έχεις κάνει κάποια σημεία διάτρητα για να φεύγει ο αέρας με άνεση.
Η διαφορά που έχει ο STC με τα θερμόμετρα ρυθμίζεται, δεν υπάρχει θέμα
+1 για ολα
Στο αρθρο εχει οδηγιες για καλιμπραρισμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 17-04-16, 16:46
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Στην αρχή είχα διάτρυτο στο flap με τρύπες 5mm αλλά ο αέρας έβρισκε αντίσταση και γυρνούσε πίσω. Τις άνοιξα με τρυπάνι και τις έκανα 7,5mm, πήγε καλύτερα (έτσι ήταν στο video). Τώρα που βίδωσα το καπάκι ακούγονται παραπάνω οι ανεμιστήρες στα 12V. Μάλλον θα πάρω τροχάκι και θα κόψω το σημείο που έχω διάτρυτο στο flap, δε μου προσφέρει κάτι όπως είναι.

Έχω δει τις οδηγίες για το καλιμπράρισμα, θα κοιτάξω να τον ρυθμίσω για να δω πως δουλεύουν πραγματικά. Οπτικά μου αρέσει όπως έγινε αλλά να δούμε και από απόδοση τί λέει.

Θα πρέπει να μπει ψύξη και στο φυτεμένο με τα σαλιγκάρια ή αυτά αντέχουν περισσότερο; Αν βάλω ψύξη και εκεί, και αφού τα ενυδρεία είναι κοντά μεταξύ τους, μπορώ να τα δουλέψω με έναν stc; εννοώ να έχω το θερμοστάτη στα χρυσοψαρα και να βάλω ένα δεύτερο τροφοδοτικό και ανεμιστηράκι στο μικρό ενυδρείο. Όταν δουλεύουν οι ανεμιστήρες στο μεγάλο θα δουλεύει ένας και στο μικρό και θα παίξω με τα volt να δω πόσο θα κατεβάζει...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 17-04-16, 17:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπα δεν γινεται με το ιδιο.
Καμια σχεση η αντιδραση των ενυδρειων.
Μια (οχι αξιοπιστη παντως) λυση ειναι να βαλεις ενα μικρο ανεμιστηρακι να δουλευει με λιγα βολτ, ετσι ωστε απλα να εμποδιζει τη θερμοκρασια να ξεφυγει, αλλα παραλληλα να μη μπορει και να την κατεβασει πολυ.
Λεπτη περιπτωση. Καθε ενυδρειο θελει αλλα. Και θελει και παρατηρηση απο κοντα, γιατι οι εποχες αλλαζουν και παει αλλιως μετα η θερμοκρασια με την αναλογια ψυξης στο καθε σου ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 17-04-16, 17:43
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Κοίταξα τις ρυθμίσεις, εύκολα γίνονται. Περιμένω 2 αξιόπιστα θερμόμετρα για να διορθώσω τη θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 17-04-16, 18:46
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

εγω παντως το σεταρισμα το κανω με την μεθοδου του παγου στους 0 βαθμους
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 17-04-16, 19:03
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλή ιδέα και αυτή.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 17-04-16, 22:44
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως το σεταρισμα το κανω με την μεθοδου του παγου στους 0 βαθμους
Το εξηγείς λίγο αυτό? Τι ακριβώς και πως το κάνεις εδώ δηλαδή? Φιλικά, Γιάννης.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 17-04-16, 22:48
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εξηγείς λίγο αυτό? Τι ακριβώς και πως το κάνεις εδώ δηλαδή? Φιλικά, Γιάννης.
ενα βιντεο που εβγαλε πρωτο
https://www.youtube.com/watch?v=WYxo_E7vM3s

ετσι προτεινουν οι εταιρειες που πουλανε θερμομετρα να τα καλιμπραρεις, το ειχα πρωτοδει μεσα σε οδηγιες.
Βαζεις σε ενα ποτηρι παγο και παγωμενο νερο και μετα απο λιγο πρεπει να μετρας 0 βαθμους
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 20-04-16, 15:10
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Όπως έχω αναφέρει παλιότερα στη συνδεσμολογία έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα καλώδια που στις προδιαγραφές τους γράφουν:

Καλώδιο προσαρμογής ανεμιστήρα από την Inline το οποίο μειώνει την τάση λειτουργίας του ανεμιστήρα από 12V σε 5V και έτσι μειώνει το επίπεδο θορύβου. Είναι ένα 12V DC βύσμα σε 3 pin σύνδεση (Molex).

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό, αλλά υπάρχει περίπτωση όντως να μου κατεβάζουν την τάση που δουλεύουν τα ανεμιστηράκια και να μην παίρνω το μέγιστο της απόδοσης? Είχα δοκιμάσει τα arctic με το καλώδιο αυτό και χωρίς και το ίδιο χάλια δούλευαν οπότε δεν το σπουδαιολόγησα να το ψάξω και με τα konig. Το λέω γιατί τις πρώτες μέρες λειτουργίας τα ανεμιστηράκια μου ρίχνουν λιγότερο από 1 βαθμό θερμοκρασία σε μια ώρα λειτουργίας στα 12V.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 20-04-16, 15:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μάνο δες στα ανεμιστηράκια που καταλήγουν τα καλώδια με μαύρο και κόκκινο χρώμα, το κίτρινο να μη καταλήγει πουθενά, έτσι έχω και τα δικά μου τα KONIG
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 20-04-16, 15:26
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Έχω κάνει αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία: από τον ανεμιστήρα φεύγουν κίτρινο-κόκκινο-μαύρο κουμπώνω στο καλώδιο 3 pin σε 4 pin και συνδέω κόκκινο σε κόκκινο τροφοδοσίας και αντίστοιχα μαύρο σε μαύρο. Το μπλε όπως βλέπεις το έχω κόψει.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fan.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  37,0 KB
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 20-04-16, 15:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια χαρά τα έχεις τότε.
Και αν όπως λες κατεβάζει 1 βαθμό την ώρα είναι μια χαρά, και είναι και πολύ, γιατί λογικά δεν θα γίνει αυτό ποτέ, με το που η θερμοκρασία ξεπερνάει τους 0,3 βαθμούς ανοίγει ο STC τα ανεμιστηράκια και δεν θα αφήσουν να μεγαλώσει τόσο πολύ η διαφορά, εκτός και αν μέσα στο σπίτι η θερμοκρασία φτάσει τους 40 και η υγρασία στο 99%.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 20-04-16, 15:57
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ωραία, απλά είδα τις προδιαγραφές του καλώδιου και είπα λες... Έχω ρυθμίσει τη θερμοκρασία στους 23.5 και μέχρι στιγμής τα ανεμιστηράκια έχουν δουλέψει μόνο απογεύματα και μετά που ανάβουν τα φώτα.

Με την ευκαιρία, είχες δίκιο (πάλι ) σε μια παρατήρησή σου. Έκοψα με φλεξιμάκι και αφαίρεσα το σημείο που είχα διάτρητο κάτω από τους ανεμιστήρες και ακούγονται λιγότερο. Λογικά θα βοηθήσει και στην απόδοση.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 20-04-16, 17:00
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Κι εγω πιστευω δεν θα χεις θεμα με αυτα,μια χαρα στην κατεβαζουν τη θερμοκρασια!!Ποια konig πηρες μπορεις να μας πεις;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 20-04-16, 17:54
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Είναι τα konig 92mm (cs92mmfan) με ικανότητα 46 cfm στα 12V. Έβαλα 4 από αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 20-04-16, 18:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ανετα.
Εγω να φανταστεις ειχα στο rio 180, 4 x 80αρια zalman τα παλια (παρομοια με τα Konig 80αρια) γυρω στα 37 cfm.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 20-04-16, 19:38
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Θα ρυθμίσω τον stc στους 25 βαθμούς και ελπίζω να ανταπεξέλθει το σύστημα. Summer is coming και ο σώζων εαυτόν σωθήτω.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 20-04-16, 21:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι 25? αυτη ειναι η ανωτατη για τα ψαρια σου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-04-16, 21:20
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Χρυσόψαρα common και comet ειναι. Στους 24-25 δεν θα πρέπει να τα έχω; Λέω 25 ή στο ανώτερο δυνατό για να μη δουλεύουν συνέχεια τα ανεμιστηράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 20-04-16, 21:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

εΓια τωρα ΟΚ ειναι.
Αλλα σε κανενα καυσωνα το καλοκαιρι, δεν χρειαζεται να το κρατας στους 25. Και 27 και 28 να φτασει, μια χαρα θα ειναι για τα ψαρια.
Εγω με τα 80αρια, μπορουσα και κραταγα 27 και στις χοντρες ζεστες. Μερικες φορες που τα ακουγα να δουλευουν συνεχεια, διευκολυνα την εξατμιση, σκαζωντας λιγο μια χαραμαδα στο καπακι. (βαραγανε και τα 4 μεσα και ειχα μονο την τρυπα της ταιστρας ανοιχτη και οτι ανοιγμα περισσευε απο του σωληνες στα ανοιγματα πισω)
Αλλα οπως εχουμε πει, παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο, εκτος απο τη δυναμη των ανεμιστηρων. (πχ θερμοκρασια χωρου, υγρασια, επιφανεια νερου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-04-16, 21:47
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Στις μεγάλες ζέστες και να θέλω να το κρατήσω στους 25 μάλλον δε θα γίνεται... Πρώτο καλοκαίρι είναι που θα περάσει το ενυδρείο οπότε ότι και να πω σε θεωρητική βάση είναι.

Σε περίπτωση που δεν έχεις δει το ενυδρείο μου, είναι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 20-04-16, 23:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μην αγχώνεσαι. Τρέχω το ενυδρείο για τέταρτη χρόνια σε εξωτερικό χώρο και με τρία 120ρια, κρατάω θερμοκρασία στους 25-26 με θερμοκρασία αέρα στους 40 (καύσωνας)

Φυσικά η εξάτμιση χτυπάει κόκκινο
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-04-16, 00:00
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω πιστευω δεν θα χεις θεμα με αυτα,μια χαρα στην κατεβαζουν τη θερμοκρασια!!Ποια konig πηρες μπορεις να μας πεις;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τα konig 92mm (cs92mmfan) με ικανότητα 46 cfm στα 12V. Έβαλα 4 από αυτά.
Σύμφωνα με το site τους αποδίδει 50CFM.

http://www.konigelectronic.com/en_us...ling/550439157

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανετα.
Εγω να φανταστεις ειχα στο rio 180, 4 x 80αρια zalman τα παλια (παρομοια με τα Konig 80αρια) γυρω στα 37 cfm.
Επειδή βλέπω πως αναφέρετε για ανεμιστηρακια και επειδή τα Konig δεν τα βρίσκω αυτή τη στιγμή στις τιμές που είχε στο παρελθόν, βρήκα κάτι 80αρια ιταλικά της Hantol στα ενάμιση ευρώ τα οποία σύμφωνα με το manual τους αποδίδουν 47CFM. Τώρα αν ισχύουν αυτά, όντως μένει να τα δούμε στη πράξη.

http://www.skroutz.gr/s/3077085/Hantol-HF80BK.html

http://www.cosmodata.gr/brochures/159793.pdf
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
180 lit. χρυσόψαρα manos3 Ενυδρεία με χρυσόψαρα 243 20-08-17 16:00
DIY Fan Flap Σύστημα ψύξης Qbrain DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 01-03-13 14:07
Σύστημα ψύξης/θερμανσης σε rio 240 Maverick DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 09-05-11 22:14
Σύστημα ψύξης σε (μελλοντικό) χρυσοψαροενυδρέιο! Τηλέμαχος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 75 22-08-10 19:04
Εξωτερικό σύστημα ψύξης manolis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 23-02-09 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08659 seconds with 14 queries