Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 09-05-13, 10:04
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οπως σου εχω γραψει και σε αλλο θεμα, το κερατοφυλλο θελει καλο φωτισμο για να αναπτυχθει και μερικα νιτρικα (10-15). εμενα απο οτι μου φαινεται, το κερατοφυλλο διαλυεται σιγα-σιγα, ειδικα στην τριτη φωτο δειχνει οτι εχει αρχισει και μαζευει τα φυλλα του (αλλαζουν σχημα), που δεν ειναι καλο σημαδι.

καλυτερα να μην βαλεις αλλα ψαρια, λογω οτι τα λιτρα ειναι λιγα.
καλυτερα οπως σου ειπαν βαλε ενα σαλιγκαρι, να κατεβουν και λιγο οι σκληροτητες.

γνωμη μου ειναι να παρεις ενα φωτιστικο με τις καταλληλες λαμπες και να αρχισεις σιγα-σιγα να το κανεις φουλ φυτεμενο με ευκολα φυτα.

τι τιμες νερου εχεις τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 09-05-13, 10:12
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οι τιμες οταν εφυγα το Μ Σαββατο ηταν ph 7,4 ammonia 0 no2 0 no3 ~20ppm

μαρια μεγαλο τι εννοεις σε μεγεθος?? η ρυπαντης? πφφφ δηλαδη δεν παιζει να μπει τιποτα αλλο στο χρυσοψαραδικο (μου εκαναν δωρο ενα ακομα χρυσοψαρο ) 2 συνολο εχω τωρα, ξερω ειναι οριακα αλλα οι τιμες νερου στο ενυδρειο το δικο μου ειναι τζετ....! μονο λιγη αλγη εχω σε 3 απο τα 6 φυλλα της ανουμπιας (καφε αλγη)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως σου εχω γραψει και σε αλλο θεμα, το κερατοφυλλο θελει καλο φωτισμο για να αναπτυχθει και μερικα νιτρικα (10-15). εμενα απο οτι μου φαινεται, το κερατοφυλλο διαλυεται σιγα-σιγα, ειδικα στην τριτη φωτο δειχνει οτι εχει αρχισει και μαζευει τα φυλλα του (αλλαζουν σχημα), που δεν ειναι καλο σημαδι. χειροτερα ηταν συνερχεται, θα δειξει μπορει να κανω και λαθος

καλυτερα να μην βαλεις αλλα ψαρια, λογω οτι τα λιτρα ειναι λιγα.
καλυτερα οπως σου ειπαν βαλε ενα σαλιγκαρι, να κατεβουν και λιγο οι σκληροτητες.

γνωμη μου ειναι να παρεις ενα φωτιστικο με τις καταλληλες λαμπες και να αρχισεις σιγα-σιγα να το κανεις φουλ φυτεμενο με ευκολα φυτα.

τι τιμες νερου εχεις τωρα?
ευχαριστω για το ενδιαφερον...!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 09-05-13 στις 10:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 09-05-13, 10:20
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πρεπει να κατεβασεις τις σκληροτητες και το πεχα. σταδιακα εννοειται, απο αλλαγη σε αλλαγη. τα νιτρικα σου ειναι οριακα προς τα πανω, αυτο δειχνει οτι το κερατοφυλλο δεν αναπτυσεται.

αυτες οι ασπρες πετρες δεν μου αρεσουν, οχι οπτικα, αλλα επειδη μου φαινονται για μαρμαρο (ασβεστολιθος) με οτι σημαινει αυτο για ενα ενυδρειο που θα πρεπει να εχει μαλακο και οξινο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 09-05-13, 10:27
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
πρεπει να κατεβασεις τις σκληροτητες και το πεχα. σταδιακα εννοειται, απο αλλαγη σε αλλαγη. τα νιτρικα σου ειναι οριακα προς τα πανω, αυτο δειχνει οτι το κερατοφυλλο δεν αναπτυσεται. τι εννοεις ειναι σκληρο? το πεχα ειναι 7,4 νομιζω ο μονομαχος 7,2 με 7,8 ζει (ρωταω ετσι!! )

αυτες οι ασπρες πετρες δεν μου αρεσουν, οχι οπτικα, αλλα επειδη μου φαινονται για μαρμαρο (ασβεστολιθος) με οτι σημαινει αυτο για ενα ενυδρειο που θα πρεπει να εχει μαλακο και οξινο νερο.
οι πετρες ειναι βοτσαλο εμποριου...! ζεματισμενο και καλα πλυμενο απο μενα.
-------------------------
και gh τεστ δεν εχω αρα δε ξερω αν ειναι σκληρο το νερο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 09-05-13 στις 10:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 09-05-13, 10:41
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ο μονομαχος ζει στο βιοτοπο του σε νερα με ελαχιστες σκληροτητες και πεχα αρκετα οξινο (νομιζω 4 μεχρι 6,5). απο το πεχα που εχεις το νερο σου ειναι αρκετα σκληρο (μεγαλες τιμες gh και kh).

βοτσαλο εμποριου -> κατα 99,9% ειναι μαρμαρο αυτο που εχεις, κανε το τεστ με το ακουαφορτε να δεις αν αφριζει.

γιατι δεν διαβαζεις τα θεματα του φορουμ σχετικα με τους βιοτοπους των μονομαχων και να δεις και καμμια παρουσιαση μονομαχοενυδρειου για να παρεις ιδεες?
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 09-05-13, 12:39
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οκ ξαναδιαβαζω γιατι μαλλον κατι μου ξεφυγε
το τεστ με το ακουαφορτε? τι ειναι τουτο παλι...!!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 09-05-13, 13:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
...μεγαλο τι εννοεις σε μεγεθος?? η ρυπαντης?

... πφφφ δηλαδη δεν παιζει να μπει τιποτα αλλο στο χρυσοψαραδικο (μου εκαναν δωρο ενα ακομα χρυσοψαρο)...
Να πεις σε αυτον που σου εκανε δωρο το χρυσοψαρο, οτι δεν ειναι σωστο να κανουν δωρα ζωντανα.

Τοσο μεγαλο:

Υπολογιζεται στην ιχθυοφορτωση οσο ενα ψαρι αναλογου μεγεθους με το "ποδι" του σαλιγκαριου.
Και εκτος της ρυπανσης, αλλαζουν και τις τιμες του νερου (GH kH pH).
Αν ειναι περισσοτερα απο οσα πρεπει, μπορουν να κανουν το νερο ανω κατω.
Αν αφεθουν ανεξελεγκτα και γεννησουν, μπορει να καταστραφει ολοκληρο ενυδρειο απο τα 200-400 σαλιγκαρια που θα βγουν.
Οποιος εχει πανω απο δυο τετοια σαλιγκαρια, πρεπει να ελεγχει το κατω μερος του καπακιου και τον περιμετρικο χωρο εκτος νερου για κολλημενα αυγα και να τα αφαιρει εγκαιρα πριν εκκολαφθουν.
Αν και εχει εναφερθει απο συνχομπιστα, οτι μαλλον κουβαλλουν γεννετικο υλικο για πανω απο χρονο μεσα τους, αφου του γεννησε applesnail που ειχε μονο του σε ενυδρειο για πανω απο ενα χρονο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ ξαναδιαβαζω γιατι μαλλον κατι μου ξεφυγε
το τεστ με το ακουαφορτε? τι ειναι τουτο παλι...!!
Στο θεμα σου θετεις ερωτηματα που εχουν απαντηθει εκατομμυρια φορες στο φορουμ.
Δεν πειραζει μεν και τοσο να ξαναπαντηθουν, αλλα αυτο σημαινει οτι δεν εχεις ξεφυλλισει το φορουμ και σιγουρα θα εχδεις κενα σε πολυ βασικα ενυδρειακα θεματα.
Ευχομαι να μην βγει αυτο σε κακο, γιατι νομιζω πως βιαζεσαι στις κινησεις σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-05-13 στις 13:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 09-05-13, 13:58
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

wow...!! απιστευτο...!! πιο μεγαλο απο τα χρυσοψαρα μου χαχαχα
ευχαριστω delta66

και ειχα μια ελπιδα να βαλω ενα σαλιγκαρακι μεσα... αρα τα 2 χρυσοψαρουλια μεσα. το καλοκαιρι ελπιζω να το βγαλω το προτζεκ για 100 λιτρα
-------------------------
δελτα εδω και 3 μηνες εχω λιωσει μην τα ξαναλεω στο διαβασμα.

ΑΛΛΑ καθε ποστ και αλλη γνωμη τα χουμε πει αυτα.

και στην αναζητηση αμα γραψεις κατι σε βγαζει χιλια μυρια που απλα εχουν αυτην την λεξη ...!! καλα το τεστ με το ακουαφορτε δε πειραζει τις βγαζω τις πετρες αλλα παιδια εχει τοσα μεσα το φορουμ που οσα και να διαβασεις ποτε δεν διαβασες αρκετα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 09-05-13 στις 13:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 09-05-13, 14:01
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

γιαυτό πρέπει τα βήματα να γίνονται αργά και σταθερά, μετά το απαραίτητο διάβασμα και ερωτήσεις, και όχι το αντίθετο
....................
γενική διαπίστωση κάνω δεν αναφέρομαι προσωπικά στον boutas ski
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 09-05-13, 14:04
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

γιαυτο ρωτησα για το σαλιγκαρι ! οταν ειχα κανει το ενυδρειο μου ομως δεν ηξερα και τωρα διορθωνω... το ψαρι που με φεραν το φεραν τι να το κανω να το πεταξω? ουτε να το σκεφτω δε μπορω με τα ζωντανα εχω θεμα. με τον μονομαχο νομιζω ειμαι κομπλε περαν της πετρας που την ριξαμε μεσα ΝΑΙ δεν ξεραμε τωρα ομως το μαθαμε..!

Καποια πραγματα δε μπορεις να τα προβλεψεις οπως και να χει οποτε παντα κατι νεο εχεις να ρωτησεις και να μαθεις
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 09-05-13, 14:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ακουαφορτε και πετρες http://www.aquatek.gr/vb/showthread....854#post660854
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
.. το ψαρι που με φεραν το φεραν τι να το κανω να το πεταξω? ουτε να το σκεφτω δε μπορω με τα ζωντανα εχω θεμα.
Δεν ειπα κατι τετοιο.
Εγραψα "Να πεις σε αυτον που σου εκανε δωρο το χρυσοψαρο, οτι δεν ειναι σωστο να κανουν δωρα ζωντανα".
Κι αυτο, γιατι εσυ που αγαπας τα ζωντανα, θα αναγκαστεις θελωντας/μπορωντας και μη, να κανεις ισως και θυσιες για να προσφερεις αυτο που πρεπει στα ψαρια που σου εκαναν δωρο.
Σε ρωτησαν πριν σου το φερουν αν μπορεις και θελεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 09-05-13 στις 14:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 11-05-13, 21:30
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ε απο αγαπη το εφερε και αυτος γιατι ξερει την τρελα μου... τελος παντων ειναι ενα θεμα αυτο το οποιο δε λεω οτι εχεις αδικο. Απλα δε μπορεις να στεναχωρεσεις και τον αλλο (αν ειναι και μιας χ ηλικιας)..

αντε να δουμε σημερα μου πηρε ενας γυφτος απο τα χερια μεσα ενα ενυδρειο απο τα σκουπιδια τζιτζι...!! ποιοσ καφρος το πεταξε και ειχε μεσα παιδια τα παντα φιλτρα θερμοστατες τα παντα...!! λιγο μεγαλυτερο απο 60αρι ηταν. μεχρι να βρω 100+ ή να φτιαξω το καλοκαιρι θα ηταν καλη λυση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 11-05-13, 21:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γιατί τον άφησες και στο πήρε? έπρεπε να του πεις οτι είναι δικό σου.
κοίτα αγγελίες και βάλε κι εσύ αγγελία. να κοιτάξεις τις διαστάσεις να πατάει όλο στο έπιπλό σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 11-05-13, 21:45
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

δεν τον προλαβα μαρια ειχα τα ψωνια μαζι μου και μεχρι να μπω στο σουπερ που ηταν μπροστα να τα αφησω για λιγο και να το παρω εγινε καπνος ... ουρανοκατεβατος ηρθε ο γυφτος και το πηρε απο τον αλλο γυφτο (εμενα) χαχαχαχαχα

Θα βαλω αγγελια μολις μαζεψω ενα Χ ποσο απλα θελω να μαθω που θα κυμανθει το κοστος του γιαυτο ρωταω...! απο επιπλα σπιτι δοξα το Θεο χαμος γινεται σπιτι μεγαλα μικρα χαμος...
-------------------------
Μολις πηγα σπιτι και ειπα την ιστορια γουρλωσε τα ματια η κοπελα μου (3 μηνες μονο για ψαρα την λεω..) με βλεπω μαζι με ενυδρειο να ζηταω και σπιτι
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 11-05-13 στις 21:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 11-05-13, 21:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

boutas ski> Δεν εχω διαβασει το θεμα σου παρα μονο τα τελευταια ποστς οποτε δε γνωριζω μεσα σε τι τα εχεις τα χρυσοψαρα, ομως αν παιζει προβλημα λιτρων, η καλυτερη προσωρινη λυση ειναι κατι τεραστια πλαστικα ταπερ που εχει το ΙΚΕΑ που ειναι γυρω στα 100 λιτρα.
Αν τα χρυσοψαρα σου ειναι μικρα μπορεις να τα κρατησεις για αρκετο χρονο εκει μεσα μεχρι να βρεις καταλληλο ενυδρειο (βασικα το 100ρι που βλεπω οτι ζητας δε νομιζω πως ειναι καταλληλο για χρυσοψαρα αλλα τεσπα)
Επισεις κατι μπανακια μωρων ειναι κι αυτα πανω απο 100 λιτρα και μπορουν να χρησιμοποιηθουν σα λυσεις αναγγης
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 11-05-13, 21:51
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν το καλοσκεφτεί θα δει πως είναι τυχερή
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 11-05-13, 21:53
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

2 χρυσοψαρα σε 60 λιτρα. (μικρες οραντες)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
αν το καλοσκεφτεί θα δει πως είναι τυχερή
χαχαα θα την παρω και δωρο ενα γατουδελι μικρο και μετα θα φερω ενα μεγαλο ενυδρειο...!! δε θα με πει οχι πιστευω
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 11-05-13 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρειο της γυναικας μου μετα απο πολλη δουλεια Stivv27 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 04-11-11 12:03
Η δουλεια μου Raven Επί παντός επιστητού 53 15-10-10 09:25
Κανει δουλεια;;;; bill Φίλτρανση 9 15-12-07 01:18
δουλεια δεν ειχα GP250381 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 19-11-06 12:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06438 seconds with 13 queries