Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-12, 12:18
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή κατασκευη για δωρεαν θερμανση ενυδρειου

καλησπερα!!!
μιας και ετοιμαζομαι για το μεγαλο αλμα στα λιτρα του ενυδρειου σκεφτομουν πως θα κρατας την θερμοκρασια σωστα και χωρις κοστος συντηρησης.
μετα απο αρκετο ψαξιμο και λογο οτι βρισκομαι σε νησι αποφασισα να εκμεταλευτω τον ηλιο για να εχω σωστη θερμοκρασια στο ενυδρειο.

το σκεπτικο ειναι το εξης.
θα μπει στο ενυδρειο στυλ ενδοδαπεδιας θερμανσης και θα ενωθει με ενα πανελ ηλιακου ( αν χρειαστει στην πραξη θα μπει αλλο ενα ) ετσι με το που βγενει ο ηλιος το πρωι θα μου κυκλοφορει στο ενυδρειο το ζεστο νερο χωρις να χρειαζεται να καιω ρευμα!!! εννοειτε οτι θα υπαρχει ασφαλιστικη βαλβιδα, καδος εκτονωσης, παροχη νερου για αναπληρωση, ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα.
αυτα με μια πρωτη ματια, στην πραξη με φιλο υδραυλικο θα δουμε τι αλλο χρειαζεται.
το μοιραζομαι μαζι σας για να συζητησουμε πιθανον λαθη η να μου πειτε κατι που ισως με βοηθησει πιο πολυ!!!!
ευχαριστω!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-12, 13:46
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

το να φτιαξεις split για ενυδρειο ειναι πολυ το κοστος και στο τελος δεν θα εχεις αποτελεσμα .χωρις δοχειο αδρανειας και διαφορικο δεν θα δουλεψει. και το βραδυ τι παλι θα εχεις θερμοστατη ? δεν το βρισκω καλη ιδεα παρολο που τα βαζω κατακορον στη θερμανση αυτη την εποχη μεγαλο κοστος για το τιποτα κατα τη γνωμη μου θαναση μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-12, 15:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Και μενα μου φανταζει μεγαλο το κοστος για το θεμα θερμανση. Ειδικα αφου μενεις σε νησι, και καλα κανεις και θελεις να χρησιμοποιεις τον ηλιο, αλλα αυτο ακριβως ειναι και το θεμα. Εσεις εκει στη συρο εχετε μπολικο ηλιο και μεγαλο καλοκαιρι. Να εμενες σε κανα νυμφαιο η τελωσπαντων βορεια και σε βουνο που παλι εχεις ηλιο αλλα και πολυ κρυο να πω ναι αξιζει η αποσβεση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-12, 17:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, τη στιγμη που υπαρχει ο ηλιακος, και αυτο που θελει να κανει ο Θανασης ειναι να χρησιμοποιησει θερμανση με κυκλοφορια στο βυθο του κι οχι αμεσα με το νερο του ενυδρειου, βλεπω θετικα το ολο θεμα και πιστευω πως εχει μελλον
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-12, 17:24
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δεν εννωει αυτο νικο καμια σχεση με τον ηλιακο αυτο που λεει ο θανασης ειναι αλλο συστημα καμια σχεση φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-12, 01:45
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

και το βραδυ τι παλι θα εχεις θερμοστατη ? δεν το βρισκω καλη ιδεα μεγαλο κοστος για το τιποτα κατα τη γνωμη μου θαναση μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-12-12, 01:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ειναι η ιδεα μου η εγραψες καρμπον οτι εγραψε ο στελιος στο τελος;!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-12, 02:30
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ηθελε να κανει quote μαλλον Σπύρο.!

YΓ ειμαι σίγουρος οτι κατι εχει σκεφτεί και για την βραδυνή θερμανση ο Θανάσης..ίσως καποιο συσσωρευτη που θα λειτουργεί οπως στις μικρες ανεμογεννήτριες και τα ηλιακα πανελ για τα σπιτια(συνηθως μπαταρίες φορτηγού ή κατι αναλογο) που γεμίζουν και μετα σταματάει να δουλευει το φωτοβολταικό ή η ανεμογεννητρια μεχρι να αδειάσει η μπαταρία k.o.k
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-12, 02:42
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ισως κατι πιο γενικευμενο να αξιζε περισσοτερο. Απλα για αποσβεση αυτουνου του κατασκευασματος μονο απτο κοστος της δεη για τον θερμοστατη, θα παρει χροοοονια. Ετσι πιστευω τουλαχιστον στον αερα ειναι οτι λεμε γιατι δεν εχουμε εικονα κοστους. Αν ομως το πανελ εχει αυτο ακριβως συσσωρευτες, με τον καιρο με προσθηκες φωτοβολταικων αναλογα τα οικονομικα του θα μπορουσε να εχει ενα πληρως αυτονομο σπιτι. Με τον ηλιο που εχει η συρος πιστευω αξιζει ασυζητητη.....

Α καλα που το θυμηθηκα. Πριν που ημουν στο αυτοκινητο, ακουσα μια διαφημιση για μεμβρανες μονωσης με μια τεχνολογια αν ακουσα καλα low in? υποσχεται λεει 45% μονωση στις γυαλινες επιφανειες. Το διαφημιζαν για τζαμαριες προφανως. Εχει κανεις ιδεα αν μπορει να μπει στο ενυδρειο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-12, 02:50
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

λογικα στα πλαινα και στην πλατη μπαινει αφοβα (απεξω) απλα θα χάσεις οπτικη επαφη(σαν να ειναι βαμμένο ή ξυλινο το ενυδρέιο....εγω θα προτιμουσα να ντυσω πλατη και πλαινα με ξύλο πανω απο το τζαμι και καποιο υλικο ενδιαμεσα λεπτο ισως)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-12-12, 02:51
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι η ιδεα μου η εγραψες καρμπον οτι εγραψε ο στελιος στο τελος;!
Δεν το εγραψα καν
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-12-12, 02:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Low e λεγεται η τεχνολογια και υπαρχουν και αχρωμες μεμβρανες λεει. Θα παω να το κοιταξω χωρις δευτερη σκεψη!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-12-12, 02:59
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
λογικα στα πλαινα και στην πλατη μπαινει αφοβα (απεξω) απλα θα χάσεις οπτικη επαφη(σαν να ειναι βαμμένο ή ξυλινο το ενυδρέιο....εγω θα προτιμουσα να ντυσω πλατη και πλαινα με ξύλο πανω απο το τζαμι και καποιο υλικο ενδιαμεσα λεπτο ισως)
Μαλον ξυλινο θα ειναι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-12-12, 03:11
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κωστα λεω για αυτο που θέλει να βάλλει ο σπυρος το ενυδρειο του σπυρου (κουραμπιες) ειναι γυαλινο..και αν βάλλει σκουρες μεβρανες θα γινει σνα να ειναι βαμμενο (θα φαινεται μονο η οθονΗ)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-12-12, 08:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ευχαριστω για το ενδιαφερον και χαιρομαι που θα ανταλλαξουμε αποψεις...
παιδια να τα παρουμε λιγο απο την αρχη γιατι νομιζω τα μπερδεψαμε λιγο και ισως δεν εξηγησα κι εγω καλα καποια πραγματα!!!

ξεκιναμε απο το οτι τα γυαλινα για εμενα εχουν τελειωσει καιρο τωρα.
αυτη την στιγμη τρεχω ενα ενυδρειο 2500 λιτρα ξυλινο, ενα 1000 λιτρα ξυλινο και 360 γυαλινο.
το ενυδρειο που θα ξεκινησω λογο λιτρων θα ειναι απο μπετον.
το σκεπτικο μου για την θερμανση βασιζεται στο οτι τα ενυδρεια μου λογο ογκου νερου και λογο πολυ καλης θερμομωνωσης κρατανε θερμοκρασια για πλακα... το 1000αρι το εχω με 400watt και το 2500αρι το εχω με 800watt. και εννοειτε οτι δεν αναβουν συνεχεια.
με το πολυ καλο αυτο αποτελεσμα σκεφτηκα στο μεγαλο να παιξω με πανελ απο ηλιακο + ολα τα παρελκομενα. καθε μερα στο νησι βγαινει ηλιος εστω και για λιγο με αποτελεσμα αυτα τα πανελ να ανεβαζουν στο νερο σε μικρο χρονικο διαστημα 100+ θερμοκρασια. αυτο το νερο απο τις 10 το πρωι μεχρι και 4 το μεσημερι θα το περναω με ενδοδαπεδια θερμανση στο ενυδρειο και θα ανεβαζω και θα διατηρω την θερμοκρασια στα επιπεδα που θελω. απο τις 4 και μετα το κυκλωμα θα κλεινει και το καλα μονωμενο ενυδρειο θα κραταει την θερμοκρασια μεχρι και την αλλη μερα σχεδον στα επιπεδα μου με μια μικρη πτωση.
την αλλη μερα παλι ξανα απο την αρχη και ετσι ειμαστε οκ!!!! να πω οτι ακομη και στην περιπτωση που δεν θα βγει ηλιος για 2-3-4 μερες ( πραγμα σπανιο ) η θερμοκρασια το πολυ να πεσει 1-1,5 βαθμο.... φυσικα θα υπαρχουν θερμαντηρες για ωρα αναγκης.
τελος για την κατασκευη που αναφερω και επιδη αναφερθηκε το κοστος και το ποτε θα κανω αποσβεση να πω οτι το κοστος δεν θα ξεπερασει τα 200-250 ευρω και θα κανω αποσβεση σε 2-3 μηνες σε περιπτωση που ειχε αντιστασεις...

περιμενω τα σχολια σας και να τα συζητησουμε!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-12-12, 10:47
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

καλημερα θαναση! και εγω ειχα τον ιδιο προβληματισμο και θα καταληξω στο εξης΄΄΄ εβαλα μια ηλεκτρομαγνιτικη βαλβιδα σε μια γραμμη που πηγενε στο σωμα του σπιτιου μου και απο εκει εκλεψα ζεστο νερο .δηλαδη να το εξηγησω αλιως, στο σαμπ θα κανω ενα σπιρωμα με φ16 λευκη σωλινα ( αυτην που εινα ασπρη μονομενη απο εξω και αλουμινιο απο μεσα) αυτην καταληγη στην ηλεκτρομαγνιτικη που περνει απο μια γραμμη ενος σωματος. η βαλβιδα θα παρει εντολη απο τον επιτιριτη θερμανσης-ψηξης .το ζεστο νερο του καυστηρα-ξυλολεβητα δεν θα ερχεται σε επαφη με το νερο του ενυδρειου φυσικα. ετσι με ενα κοστος 50 ευρο το πολυ εχω ενα κομπλε συστημα. φυσικα για λογους ασφαλειας θα εχω και τους θερμοστατες στους 20 βαθμους ετσι ωστε για οποιονδιποτε λογο δεν δουλεψει ο καυστηρας, να μην εχω προβλημα... αυτο που σκευτεσαι δεν νομιζω να κοστησει τοσο λιγο αν και σαν ιδεα μου φενεται πολυ καλη... στα υδραυλικα - ηλιακα δεν το εχω ψαξει και πολυ.... παντος μπραβο σου που θες να το μειραστεις μαζι μας.
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-12-12, 11:01
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

οταν λες πανελ θαναση μιλας για ηλιοσυλεκτη υποψιαζομαι ? 200-250 ευρω? κατι δεν εχεις δει καλα φιλε ακομα και χωρις εργατικα αν σου βγαλω συνολικο κοστος με τιμολογια και οχι στα λογια θα δεις οτι τα 250 δεν φτανουν ουτε για σωληνωσης φιλε. και απο τροπο ελεγχου θερμοκρασιας τι εχεις σκεφτει?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα θαναση! και εγω ειχα τον ιδιο προβληματισμο και θα καταληξω στο εξης΄΄΄ εβαλα μια ηλεκτρομαγνιτικη βαλβιδα σε μια γραμμη που πηγενε στο σωμα του σπιτιου μου και απο εκει εκλεψα ζεστο νερο .δηλαδη να το εξηγησω αλιως, στο σαμπ θα κανω ενα σπιρωμα με φ16 λευκη σωλινα ( αυτην που εινα ασπρη μονομενη απο εξω και αλουμινιο απο μεσα) αυτην καταληγη στην ηλεκτρομαγνιτικη που περνει απο μια γραμμη ενος σωματος. η βαλβιδα θα παρει εντολη απο τον επιτιριτη θερμανσης-ψηξης .το ζεστο νερο του καυστηρα-ξυλολεβητα δεν θα ερχεται σε επαφη με το νερο του ενυδρειου φυσικα. ετσι με ενα κοστος 50 ευρο το πολυ εχω ενα κομπλε συστημα. φυσικα για λογους ασφαλειας θα εχω και τους θερμοστατες στους 20 βαθμους ετσι ωστε για οποιονδιποτε λογο δεν δουλεψει ο καυστηρας, να μην εχω προβλημα... αυτο που σκευτεσαι δεν νομιζω να κοστησει τοσο λιγο αν και σαν ιδεα μου φενεται πολυ καλη... στα υδραυλικα - ηλιακα δεν το εχω ψαξει και πολυ.... παντος μπραβο σου που θες να το μειραστεις μαζι μας.


αυτο ειναι πιο σωστο το συστημα αλλα ακριβω το πετρελαιο οποτε παλι σου ερχεται πολυ πιο ακριβα απο το ρευμα γιατι αν αναβει ο καυστηρας καθε φορα μονο για το ενυδρειο καηκαμε!!! η σωληνα αυτη που λες κουμαν λεγεται πολυστρωματικη και ειναι η πιο καταληλη για αυτη τι δουλεια που λες φιλε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 30-12-12 στις 11:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-12-12, 11:17
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια γιατι νομιζετε οτι κατι εχς μπερδεψει με τις τιμες...????
δειτε ενα πανελ ποσο εχει.... ξεκινανε απο 110 ευρω

http://iliakoithermosifones.gr/produ...3%20%201,5%20m
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-12-12, 11:23
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

θαναση ο συλεκτης ειναι το μικροτερο κοστος παροτι ο συγγεκριμενος συλεκτης της εβηλ ειναι να ξερεις δεν κανει για σπλιτ γιατι ειναι με φ8 σωληνα και ειναι και ο χειροτερος του εμποριου .και να ξερεις οτι τα τετραγωνικα που θες ειναι συναρτηση με την αποσταση που εχεις μεχρι την ταρατσα και με της σωληνωσεις κυκλοφοριας .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-12-12, 11:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
θαναση ο συλεκτης ειναι το μικροτερο κοστος παροτι ο συγγεκριμενος συλεκτης της εβηλ ειναι να ξερεις δεν κανει για σπλιτ γιατι ειναι με φ8 σωληνα και ειναι και ο χειροτερος του εμποριου .και να ξερεις οτι τα τετραγωνικα που θες ειναι συναρτηση με την αποσταση που εχεις μεχρι την ταρατσα και με της σωληνωσεις κυκλοφοριας .
εβαλα ενα παραδειγμα για να μην νομιζουμε οτι το κοστος θα ειναι τρελο... την τελικη αποφαση θα την παρουμε με τον φιλο μου υδραυλικο.
οσο για την αποσταση δεν θα μπει το πανελ στην ταρατσα αλλα στον τοιχο εξω απο το ενυδρειο... παντος σαν κοστος δεν θα ειναι τρελο, κι αν δεν ειναι 200-250 αντε να ειναι 300 +
συλλεκτης κατα πασα πιθανοτητα θα παρθει μεταχειρησμενος απο το νησι που μενουν απο ηλιακους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-12-12, 11:33
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ηλιοσηλεκτης σε 90 μοιρες η συλεκτες λειτουργουν απο 30 μεχρι 50 μοιρες και παντα στο νοτια να ξερεις .δεν ξερω ποιος σου εχει δωσει αυτη την ιδεα αλλα στο τελος απλα θα καταλαβεις οτι εχεις πεταξει τα λεφτα σου φιλε και αν καταφερεις να βγαλεις βεβιασμενο με 250-300 τοτε φιλε να το κλεισουμε απο τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-12-12, 11:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ηλιοσηλεκτης σε 90 μοιρες η συλεκτες λειτουργουν απο 30 μεχρι 50 μοιρες και παντα στο νοτια να ξερεις .δεν ξερω ποιος σου εχει δωσει αυτη την ιδεα αλλα στο τελος απλα θα καταλαβεις οτι εχεις πεταξει τα λεφτα σου φιλε και αν καταφερεις να βγαλεις βεβιασμενο με 250-300 τοτε φιλε να το κλεισουμε απο τωρα
η προσοψη του μαγαζιου ειναι στη ανατολη του ηλιου και απο της 8 και μετα την χτυπαει ο ηλιος καθε μερα. 1-2 πανελ στο τοιχο με μια κληση προς τα πανω ( 30-40 μοιρες ) δεν κατααβαινω γιατι να μην μου δωσουν ζεστο νερο στο ενυδρειο...??? δεν ειμαι υδραυλικος αλλα θεωριτικα οταν ενα πανελ ανεβαζει 100+ βαθμους και με εναν κυκοφοριτη περναω το ζεστο νερο απο το ενυδρειο γιατι να μην μπορει να εχει το ενυδρειο στους 24+ ...???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-12-12, 11:44
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

στελιο φενετε πως εισαι του επαγγελματος φιλε! ας το παρουμε απο την αρχη.. πως θα καταφερουμε ενα συστημα τετιο που θελει ο θανασης? τι πρεπει να προσεξει και ποσο το κοστολογεις? λογικα ενα τετιο συστημα θα χρειαστει και κυκλωφοριτη ε? εναν μικρο τουλαχιστον..επιδη πως εγραψα ξανα δεν το εχω με τα υδραυλικα - ηλιακα δωσε μας ιδεες! αν οντως υπαρχει τροπος να δωσουμε πχ 300 ευρο και μετα να ειμαστε ξενιαστει με το θεμα θερμανσης δεν μας χαλαει καθολου...
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-12-12, 11:44
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

μα αναση μου το ειπες μονος σου ρε φιλε το βλεπει η ανατολη δηλαδη ποσο 2-3 -4 ωρες??
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-12-12, 11:48
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ενα δοχειο αδρανειας κοστηζει πολυ? και ποσο μεγσλο πρεπει να ειναι? πιστευω με αυτο θα λυσει ολα τα προβληματα
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-12-12, 11:49
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα αναση μου το ειπες μονος σου ρε φιλε το βλεπει η ανατολη δηλαδη ποσο 2-3 -4 ωρες??
το βλεπει απο τις 7.30-8.00 εως τις 2.00-2.30....
απο οσο ξερω ενα πανελ σε κανα μισαωρο εχει ανεβασει φουλ θερμοκρασια.
οποτε γιατι να μην μπορει να συντηρησει ενα καα θερμομωνομενο ενυδρειο???
αν μπορεις εξηγησε μου τι σκεφτομαι λαθος και οπως λεει και ο kouman πες μας κατι παραπανω για το σκεπτικο μου!!!
ευχαριστω!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-12-12, 11:52
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
στελιο φενετε πως εισαι του επαγγελματος φιλε! ας το παρουμε απο την αρχη.. πως θα καταφερουμε ενα συστημα τετιο που θελει ο θανασης? τι πρεπει να προσεξει και ποσο το κοστολογεις? λογικα ενα τετιο συστημα θα χρειαστει και κυκλωφοριτη ε? εναν μικρο τουλαχιστον..επιδη πως εγραψα ξανα δεν το εχω με τα υδραυλικα - ηλιακα δωσε μας ιδεες! αν οντως υπαρχει τροπος να δωσουμε πχ 300 ευρο και μετα να ειμαστε ξενιαστει με το θεμα θερμανσης δεν μας χαλαει καθολου...
αν καποιος εχει στο σπιτι του ενδοδαπεδια με δοχειο αδρανειας το βαζει και συμφερει αν δεν και για να το φτιαξεις ενα τετοιο συστυμα μονο για το ενυδρειο δεν το λεω καν το κουστουμι φιλε ειναι εξωφρενικο μιλαμε για να το υποστηριζεις 24 ωρες το ενυδρειο ετσι αναλογος την αποσταση οπως ειπα υπολογιζεις αρχικη 3900 και ανεβενεις .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
το βλεπει απο τις 7.30-8.00 εως τις 2.00-2.30....
απο οσο ξερω ενα πανελ σε κανα μισαωρο εχει ανεβασει φουλ θερμοκρασια.
οποτε γιατι να μην μπορει να συντηρησει ενα καα θερμομωνομενο ενυδρειο???
αν μπορεις εξηγησε μου τι σκεφτομαι λαθος και οπως λεει και ο kouman πες μας κατι παραπανω για το σκεπτικο μου!!!
ευχαριστω!!!!
θα κρατησεις δηλαδη το ενυδρειο με 1 ωρα ηλιο την ημερα ακομα και με boiler να το ειχες παλι δεν φιλε δεν γινεται δυστηχως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 30-12-12 στις 11:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-12-12, 11:57
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Στελιο σε ευχαριστω που ασχολεισαι και μου γραφεις και θελω να ξερεις οτι δεν προσπαθω να στην βγω... απλα το ψαχνω με το σκεπτικο οτι το ενυδρειο οταν ειναι καα μονωμενο και στα πολλα λιτρα, εχει ελαχιστες απωλειες...
το βλεπω και στο 2500 που εχω τωρα...
λογικα με 1-2 ωρες ηλιο την μερα η μερα παρα μερα το ενυδρειο εχει πολλες πιθανοτητε να ειναι οκ...
παντος επιδη ειμαι της πραξης, η κατασκευη θα γινει και οτι αποτελεσματα εχω θα τα γραψω για να ξερουμε ολοι....
παντος αν εχεις καποιο tips ευχαριστως να το ακουσω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-12-12, 12:03
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα δοχειο αδρανειας κοστηζει πολυ? και ποσο μεγσλο πρεπει να ειναι? πιστευω με αυτο θα λυσει ολα τα προβληματα
ξεκινανε απο 150και φτανουν τις 2500 λιτρα αναλογος τι θες να κανεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στελιο σε ευχαριστω που ασχολεισαι και μου γραφεις και θελω να ξερεις οτι δεν προσπαθω να στην βγω... απλα το ψαχνω με το σκεπτικο οτι το ενυδρειο οταν ειναι καα μονωμενο και στα πολλα λιτρα, εχει ελαχιστες απωλειες...
το βλεπω και στο 2500 που εχω τωρα...
λογικα με 1-2 ωρες ηλιο την μερα η μερα παρα μερα το ενυδρειο εχει πολλες πιθανοτητε να ειναι οκ...
παντος επιδη ειμαι της πραξης, η κατασκευη θα γινει και οτι αποτελεσματα εχω θα τα γραψω για να ξερουμε ολοι....
παντος αν εχεις καποιο tips ευχαριστως να το ακουσω....
θα μπωρουσα να σου πω αν σε εβλεπε ποιο πολυ ο ηλιος φιλε και χωρις κυκλοφοριτη μονο με 1boiler αλλα ετσι δεν προκειτε να σε παρω εγω στο λαιμο μου με τιποτα ακομα και εκει να ημουν παλι δεν θα σου ελεγα και ας εχανα λεφτα εγω .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 30-12-12 στις 12:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-12-12, 12:07
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκινανε απο 150και φτανουν τις 2500 λιτρα αναλογος τι θες να κανεις.
-------------------------


θα μπωρουσα να σου πω αν σε εβλεπε ποιο πολυ ο ηλιος φιλε και χωρις κυκλοφοριτη μονο με 1boiler αλλα ετσι δεν προκειτε να σε παρω εγω στο λαιμο μου με τιποτα ακομα και εκει να ημουν παλι δεν θα σου ελεγα και ας εχανα λεφτα εγω .
δεν ειναι θεμα να με παρεις στο λαιμο σου, εδω συζητηση κανουμε και ανταλλασουμε αποψεις... το προζεκτ θα το κανω και θα το δοκιμασω, οποτε τι μου δωσεις απο τις γνωσεις σου απλα θα με βοηθησουν... για να με δει πιο πολυ ο ηλιος μπορω να ανεβω στην ταρατσα αλλα εκει νομιζω δεν με συμφερει λογο υψους γιατι πανω απο το μαγαζι ειναι το σπιτι τις αδερφης μου!!! αν θελεις θα χαρω να μοιραστεις τις γνωσεις σου και να με βοηθησεις πριν ξεινησω με τον φιλο μου υδραυλικο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-11-12 12:27
θερμανση ενυδρειου! Sakisdraminos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 01-05-12 22:04
κατασκευη ενυδρειου mixalis p DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 23-01-11 22:02
κατασκευη ενυδρειου! gramm.n Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-03-10 18:56
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10409 seconds with 14 queries