Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 15-10-12, 13:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Επιτελους το εστησα!

Εδω και αρκετο καιρο σας εχω...ζαλισει με τις πολλες και συνηθως χαζες αποριες μου... Ξεκινησα σαν τελειως ασχετος αλλα με λιγη θεληση και αρκετη βοηθεια απο σας καταφερα να φτιαξω κι εγω κατι...

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου:juwel rio 180
Διαστάσεις:101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 lt (καθαρα 160 lt νερο)
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 common
¶λλοι συγκάτοικοι : στο...μελλον θα προσθεσω ακομα ενα common
Φυτά: 1 anumbia nana, 2 anubies barteri gold
Διακοσμητικά υλικά: 25 κιλα αμμοχαλικο μπεζ 1mm κοκκομετρια, πετρες, φυσικο ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφισα μπλε
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 2x45w T5
Διάρκεια φωτισμού: αρχικα 3 ωρες την ημερα για μια εβδομαδα, μετα περιπου 6 ωρες
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:Filter Bioflow 3.0 600lt/h το ενα καλαθακι του γεμισμενο με περιπου 0,8 λιτρα siporax, το αλλο καλαθακι με 2 σφουγγαρια και μια καλτσα substat pro
Μέσα Θερμανσης:Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης: το ψαχνω ακομα...
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):
Θερμοκρασία (μέση τιμή):26
¶λλες πληροφορίες:Το 'μπολιασμα' εγινε χτες. Εκανα μετρησεις σημερα και δεν εχω δει ακομα νιτρικα...

Φωτογραφία(ες):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2205[1].jpg
Εμφανίσεις:  889
Μέγεθος:  48,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2207[1].jpg
Εμφανίσεις:  875
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #211  
Παλιά 28-11-12, 14:13
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Δεν θα ήταν βολικότερο για όλους να ανταλλασετε αναμεταξύ σας τα περι στρωσιματος με αμμωνία ή και το ευκολοτερο να ριξετε μια ματία (μιας και το θεμα αυτό υπάρχει σε πολλες εκδόσεις)στους "αρχαριους;
Ευχαριστώ.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 28-11-12, 15:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωκρατη εχεις δικιο,εχει φτασει στις 8 σελιδες το θεμα κ ειναι δυσκολο να το ακολουθησει καποιος.αλλα αφου ρωταει εδω τι να κανουμε;κιεγω -και οι υπολοιποι νομιζω-απανταμε εδω για να μη μενει το θεμα αναπαντητο.
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 28-11-12, 15:53
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το θεμα μπορει να εχει αναφερθει ξανα, αλλα καθε περιπτωση θα ελεγα πως ειναι μοναδικη. Δεν ειναι κατι στανταρ που το ακολουθεις πιστα και βγαινει σιγουρα αποτελεσμα. Και σαν αρχαριος, προτιμησα αυτη την φορα, να ακολουθω βημα-βημα πιστα τις οποιες οδηγιες που δινονται, για να μην γινει καποιο λαθος.

Τωρα αν αυτο ενοχλει το φορουμ, οκ, δεν θα ξαναρωτησω κατι. Θα κανω απο δω και περα οτι νομιζω εγω καλυτερο. Κριμα ομως γιατι πλησιαζω στο τελος, και ειναι αμαρτια τωρα να γινουν λαθη, τεσπα.

Να ευχαριστησω ιδιαιτερα τον kgf12345, τον nick74 και οσα παιδια ειχαν την καλη διαθεση να βοηθησουν
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 17-12-12, 15:54
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

θα μας πεις κανενα νεο?
πως προχωραει η κατασταση,εστρωσε?
πηρες κανενα ψαρακι?
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 28-12-12, 02:44
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τι νεο να πω...αφου μου 'απαγορευτηκε' να γραφω εδω...

Μιας και ρωτησες ομως να σε ενημερωσω οτι...σκατα προχωραει η διαδικασια
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 28-12-12, 09:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφου δεν εχει στρωσει ακομα κατι κανεις λαθος.δεν παιζει να φταιει κατι αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 28-12-12, 10:07
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Βάλε μπόλι να ξεμπερδέψεις...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 28-12-12, 11:35
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι νεο να πω...αφου μου 'απαγορευτηκε' να γραφω εδω...

Μιας και ρωτησες ομως να σε ενημερωσω οτι...σκατα προχωραει η διαδικασια
σωπα ρε συ και γραφε εδω να δουμε τι διαολο γινεται...
μου κανει μεγαλη εντυπωση...
τι μετρησεις εχεις τωρα δηλαδη?
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 28-12-12, 14:17
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Βρε butterfly μου (Γιωργο) μπολι εβαλα 2 φορες και μαλιστα ειχα παρει κι απο σενα και δεν πιανει, τι να ξεμπερδευω...

Την διαδικασια την τηρησα απο την αρχη πιστα και ευλαβικα. Η κατασταση εχει ως εξης: οση αμμωνια ριχνω, μηδενιζεται αναλογα την ποσοτητα. Στις αρχες τα 10ml τα μηδενιζε στις 4 μερες, τωρα θελει περιπου 9 μερες (ισως γιατι εχει πεσει και πολυ η θερμοκρασια...; )Τα νιτρωδη ειναι μονιμα ψηλα, τα νιτρικα ομως εχουν κολλησει εκει κοντα στο 10. Δεν εχουν ανεβει στα υψη, οπως θα επρεπε, για να πω οτι ολοκληρωθηκε ο κυκλος.
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 28-12-12, 14:28
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε butterfly μου (Γιωργο) μπολι εβαλα 2 φορες και μαλιστα ειχα παρει κι απο σενα και δεν πιανει, τι να ξεμπερδευω...

Την διαδικασια την τηρησα απο την αρχη πιστα και ευλαβικα. Η κατασταση εχει ως εξης: οση αμμωνια ριχνω, μηδενιζεται αναλογα την ποσοτητα. Στις αρχες τα 10ml τα μηδενιζε στις 4 μερες, τωρα θελει περιπου 9 μερες (ισως γιατι εχει πεσει και πολυ η θερμοκρασια...; )Τα νιτρωδη ειναι μονιμα ψηλα, τα νιτρικα ομως εχουν κολλησει εκει κοντα στο 10. Δεν εχουν ανεβει στα υψη, οπως θα επρεπε, για να πω οτι ολοκληρωθηκε ο κυκλος.
Εσύ δεν είχες πει ότι έφταιγαν τα τεστάκια που είχες και δεν έβλεπες καλά... άρα το μπόλι έκανε δουλειά... τι να πω δεν ξέρω στην θέση σου μάλλον θα τα παράταγα
Απάντηση με παράθεση
  #221  
Παλιά 28-12-12, 15:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε τοσο χρονο δε νομιζω να μην εχει στρωσει, θα ξαναπω αυτο που ειπα και πριν κανα μηνα: το τεστ νιτρικων ειναι ενταξει?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 28-12-12, 16:16
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Oκ να τα παρατησω, να πεταξω ετσι τα 800 ευρω που εχω σκασει....

Το τεστ νιτρικων το 'χτυπησα' καλα, δεν νομιζω να δειχνει λαθος
Εχω δοκιμασει και με καινουργιο τεστ νιτρικων της api, και αυτο τα ιδια δειχνει
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 28-12-12, 16:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, αφου τσεκκαρεις με δυο τεστ δε μπορει να φταινε και τα δυο.
Ποσο καιρο ειναι που ταιζεις αμμωνια? Μηπως το βιολογικο υλικο στο φιλτρο εχει πολυ βρωμα σα χωμα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 28-12-12, 17:03
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εχω ξεκινησει απο 13/11/12 και εχω κρατησει αναλυτικα ημερολογιο με μετρησεις

Στο φιλτρο εχω βαλει 2 σφουγγαρια μπλε καινουργια, μια καλτσα με substrat (το ειχα απο το παλιο 'ενυδρειο΄) και εβαλα και αρκετο (τιγκαρισμενο) siporax (καινουργιο) χυμα, οποτε δεν νομιζω να παιζει θεμα βρωμιας
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 28-12-12, 18:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα θελει περιπου 9 μερες (ισως γιατι εχει πεσει και πολυ η θερμοκρασια...; ).
ποσο εχει πεσει δηλαδη?τι θερμοκρασια εχει τωρα το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 28-12-12, 18:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρεπει να κανονισεις να ερθει για καφε κανενας παλιος που μενει κοντα σου, να το δει απο κοντα το θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 28-12-12, 18:47
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να κανονισεις να ερθει για καφε κανενας παλιος που μενει κοντα σου, να το δει απο κοντα το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 28-12-12, 19:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να κανονισεις να ερθει για καφε κανενας παλιος που μενει κοντα σου, να το δει απο κοντα το θεμα.

ε τελικα μαλλον αυτο ειναι η καλυτερη λυση...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 28-12-12, 23:59
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Οποιος θελει ας ερθει αλλα δεν ξερω τι θα μπορουσε να δει...
Η διαδικασια στρωσιματος υποτιθεται οτι χρειαζεται 4-6 βδομαδες. Εγω τωρα ειμαι ακριβως στις 6,5 βδομαδες. Αν συμπεριλαβουμε και το γεγονος οτι εδω και αρκετες μερες η θερμοκρασια ειναι εκει κοντα στους 17-18 βαθμους, ισως αργει λιγο να στρωσει λογω χαμηλης θερμοκρασιας, αυτο τουλαχιστον υποθετω εγω.
Θα περιμενω καμια βδομαδα ακομα, κι αν δω οτι δεν αλλαζει κατι, θα προχωρησω σε μερικη αλλαγη νερου, να μηδενισω τα νιτρωδη, θα κανω ενα τεστ με λιγη αμμωνια να δω αν την μηδενιζει, κι αν και τα νιτρωδη ειναι 0 και τα νιτρικα>0, τοτε θα βαλω ψαρακι. Εχω κουραστει πια να περιμενω...
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 29-12-12, 06:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι περιμενεις με 17C?
Βαλε 29-30C
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 29-12-12, 09:08
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Και τα σαλιγκάρια που έχω αφήσει τώρα στο 700αρι με 16-17 βαθμούς την πέσανε για χειμερία νάρκη !!!
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 29-12-12, 09:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βρε lionor με 17 βαθμους τι περιμενεις?οικονομια στο ρευμα κανεις?ενταξει χρειαζεται κιαυτο,αλλα πιο πολλα λεφτα χαλας στα πηγαινελα για μπολια κ τεστ παρα στο ρευμα...θαχε στρωσει 20 φορες τωρα με τοση αμμωνια πουχεις ριξει...

εχεις κουραστει να περιμενεις,αλλα -συγνωμη που θα το πω-εσυ φταις γιαυτο.σου εχουμε πει για τη θερμοκρασια τοσες φορες.
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 29-12-12, 10:59
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ναι βρε παιδια... Στην αρχη ειχε σχετικα υψηλη θερμοκρασια, αλλα μετα τσαντιστηκα καπου, γιατι περνουσανε οι μερες και δεν εβλεπα καποια θεαματικη αλλαγη. Ε και σκεφτηα οτι ισως αργησει λιγο περισσοτερο με την χαμηλη θερμοκρασια. Αν δεν κανω λαθος τα βακτηρια 'πεθαινουν' σε θερμοκρασια πολυ κατω των 10 βαθμων. Ακομα και υποθετικα τωρα, αν το βαλω στους 30 και στρωσει, μετα που θα βαλω ψαρια, παλι 17-18 δεν θα το αφησω να εχει; Τοτε δηλ. θα ειναι οκ; Η θερμοκρασια των 29-30 βαθμων δεν ειναι απλα για να επιταχυνουμε την διαδικασια;
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 29-12-12, 11:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στους 18 βαθμους ο ρυθμος πολλαπλασιασμου τους πεφτει στο μισο και μειωνεται κιαλλο οσο πεφτει η θερμοκρασια μεχρι να πεθανουν(κατω απτους 5).εσυ να στρωσεις θες η να δεις ποσο μπορει να καθυστερησει το στρωσιμο?

χωρια που προφανως εχεις σκαμπανευασματα στη θερμοκρασια σου,που κανουν κιαυτα κακο.

την θερμοκρασια θα τη ριξεις οταν βαλεις ψαρια,αλλα η βιολογια τοτε θα υπαρχει.δε σε νοιαζει να πολλαπλασιαστει κιαλλο.εκτος αν προσθεσεις κιαλλα ψαρια αργοτερα.και ακομη κ τοτε,θα τη ριξεις σταδιακα τη θερμοκρασια.οχι απτους 29-30 στους 18,γιατι θα την ακουσουν κ τα βακτηρια στο φιλτρο κ ειδικα κ τα ψαρια.(αν θα εχεις βαλει).

τι λεμε τοσο καιρο?εισαι και ενα χρονο σχεδον στο φορουμ αν δεν κανω λαθος.τι διαβαζεις τοσο καιρο?(τα γραφει κ στα υπομνηματα αυτα)
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 29-12-12, 15:12
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Για το πως στρωνει με αμμωνια, ασχολουμαι απο τον προηγουμενο μηνα.
Και αυτο που ειχα διαβασει οσον αφορα την θερμοκρασια ειναι οτι στους 18 βαθμους μειωνεται ο πολλαπλασιασμος των βακτηριδιων στο μισο. Εγω ομως απο τις 20/11/12 ειχα ηδη νιτρικα. Οποτε υπεθεσα οτι μεσα σε ενα ευλογο διαστημα θα αυξηθουν.
Μακαρι λοιπον να ναι αυτη η αιτια. Θεωρητικα τωρα, και με την επιθυμητη θερμοκρασια, περιπου σε ποσες μερες να περιμενω οτι θα στρωσει;
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 29-12-12, 19:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποιος ξερει;ακομα και αν ολα γινουν σωστα,κανεις δε μπορει να σου πει ακριβως ποσες μερες θα κανει.θα επρεπε ναχει στρωσει τωρα.αν δεν ητανε τα λαθη δηλαδη θα ειχε στρωσει εδω και καιρο λογικα με τοση αμμωνια που ειχες ριξει.
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 29-12-12, 23:21
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Mαλιστα...αν και κατα την ταπεινη μου παντα αποψη και με δεδομενο οτι η αναπτυξη της βιολογιας μειωνεται κατα 50% οταν η θερμοκρασια πεσει στους 18 βαθμους, κανονικα θα επρεπε να ειχε στρωσει ή στην χειροτερη να κοντευει. Δεν ξερω αν αυτο θεωρειται ακριβως λαθος...

Οπως και να χει θα αυξησω την θερμοκρασια στους 28-29 βαθμους και θα ενημερωσω για τα...αποτελεσματα
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 30-12-12, 00:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ανεβασε καμια 30ρια αλλα ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΑ, και τα βακτηρια θελουν την προσαρμογη τους
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και κατα την ταπεινη μου παντα αποψη και με δεδομενο οτι η αναπτυξη της βιολογιας μειωνεται κατα 50% οταν η θερμοκρασια πεσει στους 18 βαθμους, κανονικα θα επρεπε να ειχε στρωσει ή στην χειροτερη να κοντευει.

για ποιο λογο?


το στρωσιμο (νομιζω ειναι γραμμενο παντου ...ακομα και στους τοιχους)
απαιτει:

1 θερμοκρασια
2 φως
3 αλκαλλικο ph
4 οξυγονο


αν καποιος απο αυτους τους παραγοντες δεν επαρκει τοτε τα βακτηρια πεφτουν για υπνο ή ισως και για αιωνιο υπνο...

Αφου κανουμε το στρωσιμο, μετα φερνουμε και το νερο και τα υπολοιπα εκει που θελουμε και φυσικα με την "γρηγορη προσαρμογη" που συνηθως επιβαλλουμε τα βακτηρια (συνηθως εντος 24 ωρων γινονται ολα) σκοτωνουμε αρκετο μεγεθος της αποκοικειας, ομως εχουμε φροντισει να εχουμε αρκετη ωστε να μην υπαρξει προβλημα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 30-12-12 στις 00:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 30-12-12, 01:27
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
2 φως

Oυπςς φως; Τις εχω κλειστες τις λαμπες... Τι φωτοπεριοδος δηλ χρειαζεται;



Οσον αφορα τα υπομνηματα, ενας αρχαριος αν διαβασει αυτα τι καταλαβαινει:

-Η αύξηση της θερμοκρασίας του νερού στους 32-35ο C βοηθάει στην ταχύτερη ολοκλήρωση του στρωσίματος αφού επωφελούνται τα ωφέλιμα βακτηρίδια μιας και πολλαπλασιάζονται ταχύτερα σε αυτές τις θερμοκρασίες (αυξάνεται ο μεταβολισμός τους). Φροντίζουμε όμως να φέρουμε την θερμοκρασία στα φυσιολογικά της επίπεδα πριν βάλουμε τα ψάρια μας στο ενυδρείο.

-Ο κύκλος του αζώτου (ή κύκλος νιτροποίησης) συνήθως χρειάζεται 4-6 εβδομάδες για να ολοκληρωθεί. Με την αύξηση της θερμοκρασίας και την προσθήκη των στρωμένων υλικών φίλτρου μπορεί να μειωθεί στις 2-3 εβδομάδες!

Προσωπικα αυτο που εγω καταλαβα ειναι οτι ο κυκλος θελει 4-6 βδομαδες, ανεξαρτητου θερμοκρασιας, η οποια ομως αν αυξηθει, συμβαλλει στην ταχυτερη νιτροποιηση.
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 30-12-12, 01:32
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Φώς;;;;;;;;;;;;;;;;;
Θέλει το στρώσιμο φώς ; Και εγώ το έχω κλειστό.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51
παιδια εστησα επιτελους nhreas Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 10-07-03 13:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08728 seconds with 14 queries