Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-06, 01:17
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή ροή φίλτρου

Έχω ένα ενυδρείο 300 λίτρα που από τον κατασκευαστή έχει ένα εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρια. Το φιλτράρισμα του νερού στο φίλτρο αυτό γίνεται με ένα κυκλοφοριτή 1000 λίτρων την ώρα τοποθετημένο από το εργοστάσιο. Τώρα το ίδιο το εργοστάσιο κατασκευάζει και ένα κυκλοφοριτή 1500 λίτρων την ώρα. Η ερώτηση μου είναι αν με τον 1500άρη κυκλοφοριτή είναι καλύτερα ή όχι. Στη αρχή σκέφτηκα πως ναι φυσικά και θα είναι καλύτερα και έτσι τον αγόρασα κι αυτόν. Όμως όταν κάποια στιγμή πήρα υλικό για ένα εξωτερικό φίλτρο συγκεκριμένα το συποράξ της sera διάβασα στο κουτί του ότι έγραφε υλικό χαμηλής ροής που σημαίνει ότι το νερό δεν πρέπει να περνάει ορμητικά μέσα από αυτό ή εννοεί κάτι άλλο? Κι αν εννοεί αυτό μήπως ισχύει το ίδιο και με τα σφουγγάρια οπότε καλά ήμουν με τον 1000αρη ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 12-10-06 στις 01:23
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-06, 01:38
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

μια χαρά θα ήσουν και με τον 1000 αφου το νερό πρέπει να περνάει περίπου 3 φορές την ώρα απο το φίλτρο ... άρα 3 χ 300 λίτρα που έχεις μας κάνουν 900 λίτρα ανα ώρα
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-06, 09:08
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Προφανώς μιλάς για το ενυδρείο της juwel, το rio 300. Η κυκλοφορία του νερού έχει να κάνει και με το τι είδους ψάρια έχεις μέσα. Πες μας αν θες τι έχεις?

Πάντως ένας κυκλοφορητής ποτέ δεν πάει χαμένος.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-06, 09:17
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Νομίζω έχουμε ξανασυζητήσει κάπου το θέμα οτι η ονομαστική αξία είναι 1000 λίτρα/ώρα η πραγματική απόδοση σε πραγματικές συνθήκες είναι λίγο ποιο κάτω! πιστεύω οτι ο 1500 θα κάνει καλύτερη δουλειά.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-06, 10:38
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

δεν πιστευω να εχεις φοβερο προβλημα, αν και με τον 1500αρι πιστευω να ειναι καλυτερα. ειδικα αν εχεις κιχλιδες που λογο οτι σκαβουν αρκετα ανακατευουν το νερο και μια πιο γρηγορη ροη θα ηταν καλυτερα για την φιλτρανση και την κινηση του νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-06, 08:55
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο έχω δύο ενήλικα όσκαρ κόκκινα γύρω στα 17 εκατοστά που θέλω να πιστεύω ότι θα βγουν ζευγάρι στο τέλος και ένα πλατύστομο και αυτός καμιά 15αριά εκατοστά. Εκτός από το εσωτερικό φίλτρο έχω προσθέσει και το 2026 της eheim. Για υπόστρωμα άμμο από παραλία 2-3 πέτρες μέτριο μέγεθος και 1-2 ξύλα το ένα μοπάνι και το άλλο διαφορετικό με μία σύνθεση με ανούμπια στο πλάι. Υπάρχει μία βαλισνέρια μια echinodorous, αυτά. Το νερό είναι του δικτύου με 7.5 ph και μέτρια σκληρότητα 8-9gh. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-06, 09:33
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman
Στο συγκεκριμένο ενυδρείο έχω δύο ενήλικα όσκαρ κόκκινα γύρω στα 17 εκατοστά που θέλω να πιστεύω ότι θα βγουν ζευγάρι στο τέλος και ένα πλατύστομο και αυτός καμιά 15αριά εκατοστά. Εκτός από το εσωτερικό φίλτρο έχω προσθέσει και το 2026 της eheim. Για υπόστρωμα άμμο από παραλία 2-3 πέτρες μέτριο μέγεθος και 1-2 ξύλα το ένα μοπάνι και το άλλο διαφορετικό με μία σύνθεση με ανούμπια στο πλάι. Υπάρχει μία βαλισνέρια μια echinodorous, αυτά. Το νερό είναι του δικτύου με 7.5 ph και μέτρια σκληρότητα 8-9gh. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Με αυτά τα ψάρια βάλε τον 1500άρι κυκλοφορητή σε λειτουργία στο εσωτερικό σου φίλτρο. Αν κρατήσεις τα όσκαρ τότε σε βλέπω να βάζεις και τον 1000άρι σε λειτουργία με κάποιο αυτοσχέδιο φίλτρο. Όταν μεγαλώσουν δεν μπορείς να φανταστείς τι ποσότητα ακαθαρσιών παράγουν
Φαντάζομαι πως ξέρεις ότι τα όσκαρ ξεπερνούν τα 30 - 35 εκ. στο τελικό τους μέγεθος. Επίσης ο πλατύστομος, ανάλογα με το γένος και το είδος του, μπορεί να γίνει τεράστιος. Μάλλον θα πρέπει να σκέφτεσαι από τώρα για μεγαλύτερο ενυδρείο!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 13-10-06 στις 09:35
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-06, 23:24
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Φίλτρα juwel,σφουγγάρια

Στο φίλτρο της Juwel έχει 2 "θήκες".Στην πάνω χωράει άλλο μισό σφουγγάρι (το κόβεις με ένα κόφτη) στη θέση που μπαίνει ο άνθρακας.Στην κάτω χωράει άλλο ένα λίγο σφηνωτά(αν θες το κόβεις και λίγο).Σ αυτό θα πρέπει να κάνεις μια τρύπα στο κέντρο για να μπει το στρογγυλό πλαστικό της πάνω "θήκης".Ακόμη η έξοδος του φίλτρου είναι από 2 σημεία.Το πρώτο είναι μετά τα την πρώτη θήκη και το δεύτερο μετά τη δεύτερη.Από την πρώτη έξοδο βγαίνει νερό που περνά μόνο από τα 2 πρώτα σφουγγάρια που σύμφωνα με τη Juwel είναι μεγάλων πόρων.Αν αλλάξεις αυτά τα 2 σφουγγάρια με λεπτών πόρων οπως είναι τα 2 κάτω θα έχεις καλύτερο και μηχανικό και βιολογικό φιλτράρισμα. Μ αυτά και βάζοντας 1500αρι κυκλοφορητή αντί για 1000αρι θα έχεις σαφώς καλύτερο φιλτράρισμα: αντί για 4 σφουγγάρια έχεις 5,5, και περισσότερα μικρών πόρων.Η κυκλοφορία βέβαια πιθανό να έιναι λίγο μικρότερη από την ονομαστική αλλά σίγουρα κερδίζεις πολύ περισσότερα.Ετσι όπως είναι η διάταξη των φίλτρων της Juwel δηλαδη με την είσοδο στην επιφάνεια βοηθά πάρα πολύ σε σχέση με άλλα φιλτρα όταν πρόκειτε για φυτεμένα που κλαδεύεις συχνά και αντί να κυνηγάς τα κλαδέματα με την απόχη στα μαζεύει το φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-06, 00:03
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ο πλατύστομος δεν πρέπει να είναι από τα είδη που γίνονται τεράστιοι το λέω αυτό γιατί τον αγόρασα μικρό πριν ένα χρόνο και είναι μόνο 15 εκατοστά θα δω από ένα βιβλίο που έχω με ποιο είδος μοιάζει και θα γράψω. Τώρα για μεγαλύτερο ενυδρείο υπάρχει αλλά έχει αφιερωθεί στα φροντόζα.
Leonm σε ευχαριστώ είσαι εξπέρ στα juwel.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-06, 18:11
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liolios
Με αυτά τα ψάρια βάλε τον 1500άρι κυκλοφορητή σε λειτουργία στο εσωτερικό σου φίλτρο. Αν κρατήσεις τα όσκαρ τότε σε βλέπω να βάζεις και τον 1000άρι σε λειτουργία με κάποιο αυτοσχέδιο φίλτρο. Όταν μεγαλώσουν δεν μπορείς να φανταστείς τι ποσότητα ακαθαρσιών παράγουν
Φαντάζομαι πως ξέρεις ότι τα όσκαρ ξεπερνούν τα 30 - 35 εκ. στο τελικό τους μέγεθος. Επίσης ο πλατύστομος, ανάλογα με το γένος και το είδος του, μπορεί να γίνει τεράστιος. Μάλλον θα πρέπει να σκέφτεσαι από τώρα για μεγαλύτερο ενυδρείο!

Εδω φιλε μου πανο θα διαφωνησω εντελώς....
Η καλυτερη φιλτρανση ΔΕΝ επιτυγχάνεται με την μεγαλύτερη κυκλοφορία του νερού σε ένα φιλτρο. Καθε φιλτρο έχει ενα κυκλοφορητη που "ταιριάζει" για την μέγιστη αποδοση του. Ενα φιλτρο π.χ. 2215 δεν αποδιδει καλυτερα αν του βάλουμε μια αντλια 2000λτ/ωρα.
Εγω στην θέση σου φιλε μου θα αφηνα το φίλτρο σου οπως ειναι και θα έβαζα ένα δευτερο εξωτερικό φίλτρο οπως ακριβως έκανες με το 2026....ΙΜΟ παντοτε.... Και εισαι ΟΚ....
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶λγη από το σωλήνα του φίλτρου? parrot Γλυκό νερό - Γενικά 5 22-12-05 11:29
Διακοπη λειτουργίας φίλτρου thediscusman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 11-05-04 17:14
Καθάρισμα Εξωτερικου Φίλτρου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 19-03-03 01:11
Καθάρισμα εσωτερικού φίλτρου (όχι ugf!) pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 17-03-03 21:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05615 seconds with 13 queries