Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 27-06-11, 11:37
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

κατα την αρχάρια και ταπεινή μου γνώμη
αυτός ο καναπές θα κουνιέται συχνά
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 27-06-11, 13:03
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Μηπως ο καναπες θα μπορει να βαλει καπου αλλου οχι ακριβως μπροστα στο ενυδρειο. Απο οτι ειδα το σχεδιο σου θα ειναι ωραιο εκει η θεση του ενυδρειου αλλα θα σου ελεγα καλυτερα να βαλεις τον καναπε αλλου για να εχεις πιο ευκολη πρασβαση στο ενυδρειο ( δουλειες κσθαρισμο αλλαγη νερο κτλ.) αυτη ειναι η γνωμη μου..
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 27-06-11, 13:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειχα ενυδρειο σε τετοια θεση.
Δεν ειναι δυσκολο αν δεν ειναι βαρια φυτεμενο και θελει συνεχως κλαδεματα εξειδικευμενα κλπ.
Την αλλαγη μπορεις, αν βολευει ο χωρος, να την διευκολυνεις χωρις να τραβας επιπλα με αυτη τη διαδικασια. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893

ΥΓ Η αποψη μου εκ δικης μου πειρας ειναι οτι η απομακρυνση απο πηγες θερμοτητας σε τοσα λιτρα ενυδρειο δεν ειναι πλεονεκτημα.
Δυσκολα θα εχει μεγαλη (ακαταλληλη) μεταβολη και μονο αν καθεται πανω σε αυτην το ενυδρειο.
Η τοποθετηση δλδ ενος μεγαλου ενυδρειου διπλα σε ενα νορμαλ καλοριφερ, μονο οικονομιια στο ρευμα απο την καταναλωση των θερμαντηρων μπορει να φερει, με τη διατηρηση της θερμοκρασιας που θα του κανει το χειμωνα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 27-06-11, 13:31
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

να κανω μια ερωτηση?
ποσο περιπου θα κοστιζει η συντηρηση του ενυδρειου?
τωρα αυτο που μου ειπες για τον θερμαντηρα με αναστατωσε λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 27-06-11, 13:38
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

τα 400 λίτρα θέλουν 400 βάτ θερμαντήρα και μπορεί να ανάβει και όλη μέρα δεδομένου ότι θές 25 βαθμούς ενώ το σπίτι συνήθως έχει 20
το δε τζάμι μόνο θερμομονωτικό δεν είναι

βάλε και 200 βάττ φώς-άντε 150 ίσως

τα άλλα όλα μαζί να είναι 30 βάτ το πολύ-πιστεύω
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 27-06-11, 13:59
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

σε ευρω περιπου?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 27-06-11, 14:11
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Το dubai 120 που λεει ο φίλος εχει 2χ39 βατ λαμπες
Δεν χρειαζετε 400 βατ θερμαντήρα
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1211
Δεν εχω δει ποτε ενυδρείο (ετοιμο) με 200 βατ φώτα. στα 400 λιτρα παντα η κοντά.
Τα αλλα δεν μπορουμε να ξέρουμε γιατι είναι πολλα και οι καταναλώσεις σε ρευμα παιζουν πολυ!

Δεν σου κανω επιθεση mkrosaquaristas. Απλα κατα την γνωμη μου αθελα σου παραπληροφορισες τον φίλο και ήθελα να κανω κάποιες διευκρινήσεις
-------------------------
Εκτορακο δεν ειναι ακριβό το ενυδρείο σε μηνιαία βάση. Μονο το κόστος του εξοπλησμου σκεψου.

Στα 400 λιτρα μαζι με τα ρευματα θα υπολόγιζα γύρο στα 20 ευρό. Τελειως χοντρικά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tsagos : 27-06-11 στις 14:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 27-06-11, 14:45
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

αδερφε το dubai 120 δεν ειναι το 240λιτρο?
Αλλαξαμε ροτα και παμε για 400λιτρο.
κανα 40αρι υπολογιζω δηλαδη?
-------------------------
ωπα σορρυ Tsagos
μιλας για 400 λιτρα ξεκαθαρα!
ειναι λογικο το 20ρικο.

Οκ θα ανοιξω νεο θεμα το πρωτο μου 400αρι ενυδρειο γιατι πλεον ειμαι εκτος θεματος.

Ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 27-06-11 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 27-06-11, 15:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια ερωτηση?
ποσο περιπου θα κοστιζει η συντηρηση του ενυδρειου?
τωρα αυτο που μου ειπες για τον θερμαντηρα με αναστατωσε λιγο.
Αναλογα το ειδος ενυδρειου περισσοτερο και οχι τοσο τα λιτρα, υπολογιζονται τα εξοδα συντηρησης ενος ενυδρειου (ασχετως τα εξοδα αγορας εξοπλισμου).
πχ ενα φυτεμενο ενυδρειο υψηλων απαιτησεων θα εχει αυξημενη καταναλωση σε φως, διοξειδια, λιπασματα. Ενα δισκοενυδρειο σε θερμανση. Ενα με βαρια ιχθυοφορτωση σε νερο. Δεν αναφερομαι καν στα θαλασσινα που ειναι σε τελειως διαφορετικη κλιμακα (προς τα πανω).

Η θερμανση παντως ειναι αυτο που κανει τη μεγαλυτερη καταναλωση σε ενα ενυδρειο γλυκου νερου.
Σε ενα χωρο με νορμαλ θερμοκρασια χωρου και με ψαρια που δεν απαιτουν πολυ ψηλες θερμοκρασιες δεν ειναι και να τρομαζεις.
Αν βαλεις ενα μεσο ορο μαζι με τα παρελκομενα της δεη, κοστος 0.10 - 0.15 του ευρω ανα κιλοβατ, μπορεις να υπολογισεις το κοστος.

Το 400αρι μου με καπακι (σημαντικο στη ρυθμιση θερμοκρασιας) με λιγα φυτα και ευκολα, και με θερμοκρασιες το χειμωνα απο 25 (στη βαρυχειμωνια) μεχρι 26.5 (στις πιο ηπιες περιοδους) για να προσαρμοζεται στις εποχες, και τοποθετημενο διπλα σε καλοριφερ, καταναλωνε για θερμανση μεσο ορο περιπου 1 κιλοβατ την ημερα.
Γυρω στα ~45 ευρω το χρονο.
(χρησιμοποιω 300 βατ θερμαντηρα αφου οταν δοκιμασα με δυο θερμαντηρες (300+200) η θερμοκρασια επανερχοταν πολυ συντομα μετα τις αλλαγες νερου και δεν ειναι επιθυμητο. Με δυο θερμαντηρες 150+150 ή 150+200 θα ηταν καλυτερα και απο θεμα ασφαλειας σε περιπτωση βλαβης, αλλα και κατανομης της θερμανσης. Σε μια νορμαλ "οικιακη" θερμοκρασια χωρου πχ 19-22C μια αναλογια 0.7-0.8W θερμανσης ανα λιτρο νερου ειναι ΟΚ για ενυδρεια με καπακι και επιθυμητες θερμοκρασιες 25-28C).

Το φιλτρο μου που εχει πολυ οικονομικη καταναλωση για την αποδοση του (13.5 λιτρα υλικα, 1700 λ/ω αντλια) 20W, εχει ετησια καταναλωση ~20 ευρω περιπου (24ωρη φυσικα λειτουργια).

Τα φωτα 2 χ 54W με 7 ωρες φωτοπεριοδο εχουν ετησια καταναλωση ~32 ευρω.

Και το νερο που δεν ειναι μεγαλο το κοστος του και ειναι κυμαινόμενο αναλογα την καταναλωση.
Για ενα μεσαιο τιμολογιο (καταναλωσης 20-27 κυβικα) και με αλλαγες 25% την εβδομαδα (100 λιτρα δλδ) με νερο βρυσης, εχεις 0.4 του κυβικου το μηνα με κοστος 0.80 ευρω, και ~10 ευρω το χρονο.
Ενδεικτικα, αν χρησιμοποιεις ΑΟ που εχει ποσοστο απορριψης συνηθως ενα προς τρια, και με μιξη 50-50% με βρυσης και αλλαγη 25% εβδομαδιαιως (100 λιτρα δλδ, 50 βρυση και 50 ΑΟ), η καταναλωση ειναι 50 + 200 = 250 λιτρα την εβδομαδα = ενα κυβικο το μηνα κοστος 1.85 ευρω = κοστος ~22 το χρονο.

Αυτα εινα τα "παγια" ενος νορμαλ-οικονομικου 400αριου και ειναι γυρω στα 100-130 ευρω ετησιως.


Μετα μπορει να εχεις εξτρα κυκλοφορητες (5-6W ο ενας, ετησια καταναλωση ~5 ευρω),
μπορει να εχεις moonlight (3-6W ασημαντο κοστος αφου λειτουργει και λιγο),
μπορει να εχεις βαρελι προετοιμασιας νερου που θα λειτουργει καποιο μικρο φιλτρο ή αεραντλια (συνηθως 5-10W = 5-10 ευρω ετησιως),
αν το εχεις σε εξωτερικο χωρο το κοστος απογειωνεται λογω αναγκης θερμανσης του νερου το χειμωνα,
εχεις τροφες (αναλογα τα ψαρια ειναι και το κοστος)
και αντιχλωριο (με seachem prime που ειναι 2.5 ml στα 100 λιτρα, εχεις μηνιαια 10ml καταναλωση, και ετησια 120ml μια συσκευασια 500ml κοστιζει γυρω στα 20 ευρω και φτανει για 4-5 χρονια,, με καποια ακομα χρησεις που μπορει να εχει, ενω αν χρησιμοποιεις και ΑΟ τοτε υπολογιζεις αντιχλωριο μονο για τα λιτρα της βρυσης),
επιπλεον μπορει να γινεται χρηση ανθρακα ή τυρφης ή καποιων προσθετων ακομα αναλογα το ενυδρειο και το νερο του πχ βιταμινες, ηλεκτρολυτων, ιχνοστοιχειων για 100% χρηση ΑΟ, λαμπας UV, γεμισμα μπουκαλας διοξειδιου ή αναλωσιμων ανταλλακτικων για τη ΑΟ, φαρμακα για θεραπειες, αλατι κλπ

Δεν υπολογιζω στα εξοδα συντηρησης του ενυδρειου τα ψαρια, αφου αυτα υποτιθεται δεν τα αγοραζουμε για να ζησουν μερικες μερες ή μηνες και να τα αλλαζουμε σαν αναλωσιμα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 27-06-11, 15:10
Spacie Ο χρήστης Spacie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

επίσης για φωτισμό σκέψου και την επιλογή ταινιών LED που αμέσως ρίχνεις την κατανάλωση για φωτισμό απο τα 200W στα 9-20W (ανάλογα τις ανάγκες)
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 27-06-11, 15:27
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Σπυρο οταν βλέπω τετοιες απαντήσεις και τον αριθμό των ποστ σου ......

ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ !

Ξανα μπραβο απο μένα γιατί με αυτό το ποστ βοηθάς πολυ κοσμο ακόμη και όχι μονο τον Ektorakos
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 27-06-11, 15:50
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

με υπερκαλυψατε φιλοι!
μια ιδεα ηθελα να εχω περιπου τι κοστιζει. Ολα θα τα μελετησουμε.
Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 28-06-11, 02:42
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
με υπερκαλυψατε φιλοι!
μια ιδεα ηθελα να εχω περιπου τι κοστιζει. Ολα θα τα μελετησουμε.
Ευχαριστω πολυ!
Εχω παραληψει τα μεσαια σου ποστ και λεω.....Κανε οτι θες.Δικαιωμα σου ειναι.
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05095 seconds with 15 queries