Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-12-10, 21:43
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Γνωστος μου ΠΟΛΥ παλιος χομπιστας απο Θεσσαλονικη. ειχε φτιαξει πετρες απο φελιζολ.
Τις γεμισε με πολλα κιλα απο μολυβι (με επιστρωση σιλικονης) και μετα απο καποια χρονια ξαφνικα κοπηκαν στην μεση παρα τα εξτρα κιλα απο μολυβι που ειχαν!!
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 19-12-10, 07:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πω πω....λυπαμαι θαναση....τον κοπο σου και την τρομαρα σου.
μιας και θυμαμαι που ελεγες οτι οι τραγανες δε τραυματιζουν τα ψαρια...οταν πηγα στα leroy merlin να παρω κατι πετρες ατλας...ειδα διπλα κατι ομορφες μαυρες και πιανοντας τες...ηταν το πιο ελαφρυ πετρωμα που ειχα κρατησει ποτε εκτος απο ελαφροπετρα. ηταν λαβα.
οποτε διαβαζα για λαβα ειχα κατα νου μονο αυτη στα ενυδρειακα καταστηματα που δεν ειχε τη μορφη αυτη. αποφασισα να τη δοκιμασω παρα οσα ακουγονται (σκονη που πειραζει τα βραγχια κ.τ.λ. γιατι πολυ συχνα τελευταια καταρριπτονται μυθοι σε ενυδρειακα θεματα)κι εφοσον αποφασισα να αφησω το θεμα ελαφροπετρα για οικονομικους λογους αλλα και σαν αυτον που σου ελαχε, προχωρησα. δες το αποτελεσμα στο βιντεο οσον αφορα το βαρος.




σορρυ που ειναιο πλαγια το βιντεο. μονο οταν ολες οι φυσαλιδες ανεβηκαν μπορεσε να βυθιστει η πετρα. το εχω κανει πλεον κυριολεκτικα νταμαρι χωρις να φοβαμαι το βαρος. σωστη επιλογη?? θα δειξει..μεχρι τωρα ολα καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 19-12-10, 08:47
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλημερα!!! Πανο μου καλα εκανες και την δοκιμαζεις. αυτο για την σκονη δεν νομιζω να εχει λογικη αν σκεφτουμε οτι οι κιχλιδες και πολλα ψαρια καθαριζουν το στομα τους και τα βραγχια τους με την αμμο του ενυδρειου... οποτε τι να τους κανει η σκονη??? αυτη ειναι η γνωμη μου.
οσο για τους τραυματισμους εγω οσο ειχα παλια τις κιχλιδες με τις τραγανες δεν ειχαν ποτε τιποτα. χθες εβαλα κι εγω στο ενυδρειο οσες ειχα, και σημερα παω με το καλαθακι μου να μαζεψω...

δεν περιμενα τοσο δυνατη την ανωση γιατι πιστευα οτι ειχα παρει τα μετρα μου. η πλακα ειναι πως τον κοπο μου και την τρομαρα μου τα αφηνω στην ακρη... εγω απο χθες σκεφτομαι την τρομαρα που πηραν τα ψαρακια μου...

αλλα τι να κανουμε μεσα στο προγραμμα ειναι, θα τους περασει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 19-12-10, 23:32
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Πω πω!!! Κρίμα τον κόπο σου φίλε!!
Ειχε βγει και ωραίο αποτέλεσμα από ότι είδα..
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 19-12-10, 23:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Κρίμα όντως...και φαίνονταν σχεδόν πραγματικές!
Προσωπικά το καθαρό νταμάρι προσπαθώ να το αποφεύγω λόγω του πολύ μεγάλου βάρους. Ο ασβεστόλιθος από την άλλη πολύ δύσκολα μπορείς να τον βρείς σε τέτοιο σχήμα ώστε να μπορείς να αποδόσεις την φώτο που παρέθεσες στην αρχή του θέματος σου Θανάση. Προσωπικά μάζεψα ασβεστόλιθο, πήρα ράσπα και κοπίδι και το έπαιξα γλύπτης ενός συνόλου από φυσικές πέτρες. Δεν είναι δύσκολο παιδιά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-12-10, 01:29
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
πω πω....λυπαμαι θαναση....τον κοπο σου και την τρομαρα σου.
μιας και θυμαμαι που ελεγες οτι οι τραγανες δε τραυματιζουν τα ψαρια...οταν πηγα στα leroy merlin να παρω κατι πετρες ατλας...ειδα διπλα κατι ομορφες μαυρες και πιανοντας τες...ηταν το πιο ελαφρυ πετρωμα που ειχα κρατησει ποτε εκτος απο ελαφροπετρα. ηταν λαβα.
οποτε διαβαζα για λαβα ειχα κατα νου μονο αυτη στα ενυδρειακα καταστηματα που δεν ειχε τη μορφη αυτη. αποφασισα να τη δοκιμασω παρα οσα ακουγονται (σκονη που πειραζει τα βραγχια κ.τ.λ. γιατι πολυ συχνα τελευταια καταρριπτονται μυθοι σε ενυδρειακα θεματα)κι εφοσον αποφασισα να αφησω το θεμα ελαφροπετρα για οικονομικους λογους αλλα και σαν αυτον που σου ελαχε, προχωρησα. δες το αποτελεσμα στο βιντεο οσον αφορα το βαρος.
Πανω είπες αυτη την πέτρα την πήρες απο το Leroy; Τι "ταμπελάκι" της είχαν; Πως τις ονόμαζαν; Και εγώ στο νταμάρι που θα κάνω, επειδή το έπιπλο δεν είναι ενυδρειακό, δεν θα ήθελα να βάλω 50-60 κιλά πέτρες για να γεμίσει.

Λες πως είναι λαβα, όμως εγώ είχα πάρει απο ενα αλλο μαγαζί (pangea) κοκκινη λάβα, και παρόλο που είναι σχετικά πιο ελαφρια δεν επεπλεε κιολας... Μεγαλύτερα κομμάτια απο αυτήν είχε;
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-12-10, 15:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

κριμα ρε παιδια το ξερω. κι εμενα μου αρεσε και η αληθεια ειναι οτι εχω ξενερωσει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 21-12-10, 10:25
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Κρίμα συνονόματε και για τον κόπο σου και για τον χρόνο σου και για την τρομάρα που πήρες και εσύ και τα ψάρια σου, αλλά κυρίως γιατί μαζί με εσένα και όλοι εμείς οι άλλοι ελπίζαμε ότι θα πάνε όλα καλά.

Για να μετριάσω λίγο τον πόνο σου, σου επιτρέπω να κρατήσεις το ενυδρείο ΣΟΥ (δες και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=41) ειδικά τώρα που δεν έχει και πέτρες. Που να τρέχω να αδειάζω την γωνία στο σαλόνι μέσα στις γιορτές!!!

Πέρα από την πλάκα, οι πέτρες λάβας που βρήκε ο panos-alex/polis θα μπορούσαν να είναι μια πολύ καλή λύση ως πρωτο υλικό, αν τις επικάλυπτες με το υλικό που χρησιμοποίησες για το φελιζόλ και για να βαρύνουν και να βυθίζονται μόνες τους και για να στρογγυλέψουν, αρκεί βέβαια να μπορείς να "γεμίσεις" μεγάλα κομμάτια με αυτό το υλικό και όχι απλά να βάλεις μια ή περισσότερες στρώσεις. Ίσως μάλιστα να μπορείς να βάλεις και 2-3 πέτρες μαζί για να πετύχεις το σχήμα που θες. Οικονομικά δεν ξέρω αν συμφέρει αλλά από πλευράς μείωσης βάρους θα είναι καλά τα πράγματα!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-12-10, 20:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανω είπες αυτη την πέτρα την πήρες απο το Leroy; Τι "ταμπελάκι" της είχαν; Πως τις ονόμαζαν; Και εγώ στο νταμάρι που θα κάνω, επειδή το έπιπλο δεν είναι ενυδρειακό, δεν θα ήθελα να βάλω 50-60 κιλά πέτρες για να γεμίσει.

Λες πως είναι λαβα, όμως εγώ είχα πάρει απο ενα αλλο μαγαζί (pangea) κοκκινη λάβα, και παρόλο που είναι σχετικά πιο ελαφρια δεν επεπλεε κιολας... Μεγαλύτερα κομμάτια απο αυτήν είχε;
απο τον ενθουσιασμο μου δεν ειδα αν ειχανε ταμπελακι με ονομα...δεν ηταν εκει στα τεραστια ραφια που εχει κολημενα δειγματα....μολις μπαινεις (στο μαγαζι της θεσσαλονικης) μπροστα σου ειναι καποια συρματινα "καλαθια" που εχει αναμεικτα μεγεθη. εκει ηταν στο τελευταιο καλαθι. εχει φυσικα κομματια απο πολυ μικρα μεχρι οσο ενα καρπουζι...
αυτο που δειχνω ειναι πολυ μικρο και τραβηξα το βιντεο γιατι επεπλεε...ειχε κρατησει αρκετο αερα μεσα. τα αλλα δεν επεπλευσαν αλλα ακομη και τωρα που εχουν γεμισει νερο ειναι παρα πολυ ελαφρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 15-02-11, 12:11
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

για να καταφερω να στηριξω αυτο το backroynd
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
χρειαστηκε να το κολησω κατω στον πατο του ενυδριου με αφρο πολυερθανης και να το περασω απο επανω με ενυδριακο τσιμεντο ) για δεξαμενες νερου. μονο ετσι βρηκα λυση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κανουν αυτες οι πετρες και η αμμος για malawi aris2 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 02-03-09 23:12
Σκεψη κατασκευης 300 λιτρου giler84 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 21-01-09 14:48
ΕΝΥΔΡΕΙΟ 180Χ80Χ70-ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ Μικρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 17-05-08 12:33
ΠΕΤΡΕΣ MALAWI Μικρος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 17-12-07 07:59
Πετρες σε ενυδρεία με κιχλίδες Malawi Carebean pirate Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 13 17-06-06 20:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04816 seconds with 16 queries