Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-10, 18:14
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή αρρωστούλης γκάπυ!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 300 λίτρα μεικτά, υπολογίζω γύρω στα 260 καθαρά
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 μήνες και κάτι
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 2 βδομάδες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 4 γκάπυ (1 αρσενικό και τρία θηλυκά) και 4 πλάτυ θηλυκά
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 1 apple snail
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): περίπου 26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 25-40% ανά 5 μέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: σήμερα το πρωί 25%
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1-2 φορές τη μέρα φυλλαράκι της tetra και τρώνε και τις ταμπλέτες λαχανικών της tetra που ρίχνω στο σαλιγκάρι
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7,4 - 7,6
KH:7
GH: 10
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: της API
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ο αρσενικός γκάπυ
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: στέκεκται το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας στην πίσω πάνω αριστερή γωνία του ενυδρείου, γύρω στα 5 εκ κάτω από την επιφάνεια
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): στον συγκεκριμένο δεν τα χω δει ποτέ!
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική φαίνεται
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : όταν ρίχνω τροφή πάει με τα άλλα ψάρια αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι τρώει...Τον έχω δει να τσιμπάει τροφή και να τη φτύνει
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: τα χω παρατηρήσει εδώ και τρεις μέρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: τον έχω δει κάποιες φορές που βρίσκεται σε πιο χαμηλά στρώματα, ξαφνικά να τον πιάνει μια αναλαμπή και να τρέχει στην κλασσική του θέση κάτω από την επιφάνεια

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :όχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :όχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: ήθελα να βάλω και φωτογραφίες αλλά δεν μπορώ να βρω πώς τους αλλάζω το μέγεθος!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-10, 10:02
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή update

Λοιπόν ο γκαπίνος έκανε μπάνιο σε αλατόνερο 1,5% το Σάββατο (όχι πολύ, για 10 λεπτά) και κατόπιν φάνηκε μια μικρή βελτίωση (άρχισε να τρώει και να κινείται στα μεσαία-κατώτερα στρώματα του ενυδρείου περισσότερο). Παρόλαυτά συνέχισε να αδιαφορεί για τα άλλα ψάρια. Από τη Δευτέρα άρχισε πάλι να χειροτερεύει. Χτες έμεινε όλη τη μέρα καρφωμένος στο γνωστό του σημείο και σήμερα όταν ξύπνησα τον βρήκα να κάθεται στο βυθό, όπου και παρέμεινε. Τώρα τον έβαλα πάλι στο αλατόνερο και κολυμπάει κανονικά γύρω γύρω στο λεκανάκι. Έτσι όπως τον βλέπω από πάνω, μου φαίνεται ότι έχει εμφανίσει στο πάνω μέρος του κεφαλιού του μια κοκκινίλα, σαν ερεθισμό, είναι λίγο πιο ροζ από το υπόλοιπο σώμα...Τι να κάνω;;;Από χτες έχω και ενυδρείο-καραντίνα, να τον βάλω εκεί με αλάτι; Να βάλω και melafix-pimafix προληπτικά;Πωπω και θα φύγω για το Πάσχα και δε θέλω να τον αφήσω έτσι στην τύχη του τον καημένο.Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς μπορώ να μικρύνω το μέγεθος φωτογραφίας, θα βάλω και φωτο να τον δείτε!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-10, 08:24
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή κι άλλο update

Παιδιά γεια σας και χρόνια πολλά!
Μετά από ψάξιμο κατέληξα ότι το πιθανότερο είναι ο γκαπίνος να έχει εσωτερική βακτηριακή μόλυνση, καθότι είδα να έχει μακριά και τελείως διάφανα περιττώματα...Τέλος πάντων, τον έβαλα σε καραντίνα, πρόσθεσα αλάτι, αύξησα τη θερμοκρασία στους 29-30 και άρχισα θεραπεία με melafix.
Αυτή τη στιγμή (μετά από 7 μέρες θεραπεία) το ψαράκι είναι καλύτερα, αλλά όχι καλά. Εξακολουθεί να περνά την περισσότερη ώρα στον πάτο, αλλά πλέον κινείται πολύ περισσότερο και ενδιαφέρεται για φαΐ.
Τι να κάνω, να συνεχίσω τη θεραπεία με αλάτι και melafix ή να ξεκινήσω κάνα αντιβιοτικό ευρέως φάσματος (πχ furan);
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-10, 16:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βασικα το αλατι και μελαφιξ ειναι για εξωτερικες μολυνσεις και παρασιτα!!

Βαλε και φωτογραφιες αν μπορεις ... (ειτε χαμηλωνεις την αναλυση απο τη φωτογραφικη σου κατευθειαν ειτε χρησιμοποιεις καποιο προγραμμα να μειωσεις την αναλυση απο το pc σου!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-10, 20:39
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Βρήκα κάτι παρόμοιες περιπτώσεις σε παλιά θέματα και είχαν χρησιμοποιήσει αλάτι και μελαφιξ (βέβαια ως θεραπεία απέτυχε καθότι τα ψάρια πέθαναν, αλλά φάνηκε να μπορεί να σταματήσει το κύμα εξάπλωσης της ασθένειας). Δεν ξέρω τι να κάνω, ο ψαράκης πάει για φούντο ως φαίνεται (έχει κι ένα ελαφρό δίπλωμα ουράς, όχι πολύ έντονο), απλά μάλλον καθυστερώ το αναπόφευκτο. Εντομεταξύ σκέφτομαι μήπως πρέπει να λάβω μέτρα και στο κεντρικό ενυδρείο, προληπτικά. Τα άλλα ψάρια είναι μια χαρά (γεννοβολάνε ασταμάτητα), το μόνο που παρατηρώ είναι στα πλάτυ μακριά και λευκά περιττώματα που απ ότι διαβάζω δεν είναι καλό (έτσι ήταν από την αρχή που τα πήρα).
Λοιπόν από φωτογραφίες κάτι κατάφερα, αν και δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο συμπέρασμα:

Αν κάποιος μπορεί να σκεφτεί κάτι κι ας μην είναι από παρόμοια περίπτωση ας βοηθήσει! Εγώ σκέφτομαι να του δώσω ερυθρομυκίνη, ως τελευταία προσπάθεια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00176.JPG
Εμφανίσεις:  462
Μέγεθος:  153,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00177.JPG
Εμφανίσεις:  457
Μέγεθος:  179,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-10, 14:08
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή εγώ συνεχίζω...

Λοιπόν, το ψάρι σήμερα τελειώνει την 4ήμερη θεραπεία με furan2. Αισθητή βελτίωση δεν υπάρχει, απλά έχει σταθεροποιηθεί. Η εικόνα που έχει την τελευταία βδομάδα είναι η εξής: Πολλές ώρες ληθάργου (κάτω στην άμμο ή πάνω από το φίλτρο), απώλεια χρωμάτων στις άκρες του ραχιαίου και του ουραίου πτερυγίου και μακριά, πολύ λεπτά, τελείως διαφανή κόπρανα (με τα χίλια ζόρια φαίνονται). Παρόλαυτά, παρουσιάζει φάσεις κανονικής κίνησης και πολύ έντονο ενδιαφέρον για φαγητό (μόλις δει φαΐ τρέχει σαν τρελός και τρώει κανονικά).
Στο κουτί του furan2 λέει ότι η θεραπεία επαναλαμβάνεται αν χρειάζεται, επειδή όμως είναι ισχυρό φάρμακο φοβάμαι μην τον ξεκάνω τον κακομοίρη...Επείσης δεν ξέρω αν η σταθεροποίηση οφείλεται στο φάρμακο ή είναι τυχαία...Από την άλλη πλευρά αν όντως οφείλεται στο φάρμακο κι εγώ το σταματήσω πριν γίνει καλά το ψάρι μετά δεν υπάρχει καμμία ελπίδα να γλιτώσει (θα αναπτυχθούν ανθεκτικά στελέχη των βακτηρίων και δεν θα τα πιάνει τίποτα).
Εμπειρικά αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι (ή αν γνωρίζει κάτι επιπλέον που μπορώ να το λάβω υπόψη μου)...όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν είναι να πεις ότι το ψαράκι τα φτυσε από τη μια μέρα στην άλλη, είναι πάνω από 10 μέρες κι όμως αντέχει ο καημενούλης!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-10, 15:24
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλά σε όσα guppies τους έχει κυρτώσει η ράχη, στο μήνα πάνω....τρέχω για κόλυβα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-10, 15:47
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Δε μου φαίνεται να του χει κυρτώσει η ράχη (στη φωτογραφία όντως φαίνεται έτσι), κοίταξα και φωτογραφίες από άλλα αρσενικά γκάπυ και ίδια μου φαίνεται η ράχη τους...Να σε ρωτήσω όμως, έχεις δώσει ποτέ σε γκάπυ θεραπεία με furan2; Πιστεύεις ότι θα την άντεχε για άλλες 4 μέρες;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-10, 10:50
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το Furan2, αλλά στην θέση σου νομίζω οτι θα συνέχιζα την θεραπεία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-10, 21:04
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Ok! Σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-10, 22:41
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλά σε όσα guppies τους έχει κυρτώσει η ράχη, στο μήνα πάνω....τρέχω για κόλυβα.

εχω ενα θηλυκο που οταν εμεινε εγκυος το εμφανισε αυτο ... μετα την γεννα παρεμεινε και νομιζα οτι απλα του εμεινε καμπουρα γιατι ηταν και πολυ φουσκωμενο....

μην μου λες τετοια....
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-10, 16:31
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή από το κακό στο χειρότερο

Εν τέλει ο γκαπάκης απεβίωσε (του κανα ευθανασία). Με την αντιβίωση έδειξε μια αρκετή βελτίωση η οποία κράτησε για τρεις μέρες (χωρίς όμως να επανέλθει πλήρως) και στη συνέχεια κατέπεσε ακόμα χειρότερα. Αφού πέρασε μια βδομάδα που πραγματικά απορούσα πώς ζούσε ακόμα, αποφάσισα να του κάνω ευθανασία για να μην ταλαιπωρείται.
Το θέμα είναι όμως ότι έχω δύο τελείως ξαφνικούς θανάτους στο μεγάλο ενυδρείο. Πρόκειται για δύο μωρά πλάτυ, περίπου ενός μηνός. Πρώτα πέθανε το ένα πρίν από 1-2 βδομάδες, το οποίο δεν μου έκανε εντύπωση γιατί από την αρχή ήταν πιο μαζεμένο και κρυβόταν συνέχεια οπότε σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν ασθενικό εκ γενετής. Σήμερα όμως βρήκα νεκρό και το άλλο μωράκι,το οποίο έχαιρε άκρας υγείας ως χτες, έτρωγε, τριγύρναγε παντού κτλ. Φοβάμαι την ύπαρξη βακτηριακής ασθένειας στο ενυδρείο,καθότι οι μετρήσεις είναι άψογες.Α, επίσης πέθανε κι ένα σαλιγκάρι δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά κι αυτό μου φάνηκε περίεργο. Τι να κάνω;
Επίσης για να μην ανοίγω νέο ποστ θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να απολυμανθεί ένα φίλτρο. Θέλω να απολυμάνω το ενυδρειάκι-καραντίνα που είχα τον γκαπίνο (γιατί φοβάμαι ότι θα μου ξαναχρειαστεί), αλλά δεν ξέρω πώς να απολυμάνω το φίλτρο και τα υλικά (το ξέρω ότι θα ξεστρώσει, δεν πειράζει θα το ξαναστρώσω από την αρχή). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-04-10, 22:50
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

στα ενυδρεια καραντινες χρησιμοποιουμε ή αεροφιλτρο ή αεραντλια και κανουμε και τις αλλαγες ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-04-10, 07:53
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα τι εννοείς όταν λες κανουμε και τις αλλαγές!
Εν πάσει περιπτώσει,εγώ που είχα ένα μικρό κανονικό φιλτράκι να τρέχει στην καραντίνα, μπορώ να το απολυμάνω κάπως ή να πετάξω τα υλικά και να βάλω άλλα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάνατος γκάπυ! ermis Ζωοτόκα 10 17-03-09 21:11
Γκάπυ και αλάτι. ermis Ζωοτόκα 6 12-03-09 18:36
Διατροφή Γκάπυ ermis Ζωοτόκα 5 03-02-09 22:10
Πληροφορίες για Γκάπυ...? lousfakos Αρχάριοι γλυκού νερού 18 13-05-08 00:24
Aρρωστούλης froso Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 18-01-06 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06043 seconds with 16 queries