Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-10, 23:01
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή finrot σε kribensis

Γεία σας!Εδώ και λίγες μέρες ενώ τα κρίμπενσις γεννήσαν και μεγαλώναν μαζί τα μικρά, παρατήρησα το θυλικό να κυνηγάει το αρσενικό και το δεύτερο να κρύβεται..το ίδιο συνέβαινε και στην αρχή που τα πήρα πρίν το ζευγάρωμα..τα έχω σε 90 λίτρα φυτεμένο με ξιφοφόρους εδώ και 2 μήνες.πρίν 3 μέρες το αρσενικό κάθοταν συνεχώς πάνω στο φίλτρο και η ουρά του σχεδόν έχει εξαφανιστει..Έκανα αλλαγή νερού 20% αν και δεν είχα κακές μετρήσεις..πρόσθεσα ενυδριακό αλάτι 3 κουταλιές σούπας και ανέβασα τη θερμοκρασία στουσ 28 απο 26.Επίσης έβαλα και Ektol flouid στην δοσολογία που αναγράφει το κουτί..Σήμερα η κατάσταση του είναι στάσιμη.Ουρά δεν υπάρχει αλλά ένα άσπρο σαν πέτσα.Το ψάρι δεν τρώει.Διάβασα στο φόρουμ για το μαλαφίξ και αγόρασα ένα μπουκαλάκι.Τί άλλο μπορώ να κάνω για να μη χάσω το ψαράκι μου?να κάνω και άλλες αλλαγές?να προσθέσω και μαλαφίξ?δύσκολα τα πράγματα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-10, 01:35
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

εχει και κανενα αλλο σκισμενη ουρα?μηπως δεν ειναι fin rot και απλα το θηλυκο εφαγε την ουρα του αρσενικου?το κανουν αυτο τα κριμπενσις.το καναν και τα δικα μου πριν γεννησουν και στις 2-3 βδομαδες μετα τη γεννα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-10, 10:15
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το βάλεις μόνο του σε ένα χώρο μόνο του και να του κάνεις εκεί όποιο θεραπεία είναι. Αν έχεις δλδ κάποιο μικρό ενυδρείο, μετάφερε τον εκεί τουλάχιστον να μην στρεσάρεται το ψάρι μέχρι να δεις τι γίνεται..
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-10, 16:24
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως η θυληκια με εξαίρεση τη περίοδο του ζευγαρώματος είναι πολύ επιθετική!οπότε μάλλον είναι δάγκωμα.Τα άλλα ψάρια δεν έχουν κάτι...διστυχώς δεν έχω ελεύθερο ενυδρείο(έχω άλλο ένα με χρυσόψαρα)Απλά από τι στιγμη που ,αν και με πανικό, έκανα τις κινήσεις που προανέφερα έχω 2 απορίες..τί αλλαγές να κάνω? και αν μπορώ να προσθέσω και μαλαφίξ τώρα..ευχαριστώ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-10, 21:51
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Σημέρα είναι καλύτερα το ψαράκι..αλλα η ουρα δεν ειπάρχει!!!!!!!!!!!!!!!!!κολοβο εντελώς το καημένο!!θα ξαναβγεί η ουρά η θα είναι ανάπηρο μιά ζωη?!!!ξέρει κανείς φίλος να μας πει?!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-10, 22:03
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

και γω το ιδιο σχεδον προβλημα εχω , εβαλα 1 αρσενικο και 2 θηλυκα πριν κανα 1,5 μηνα, το αρσενικο συνεχεια κυνηγά τα θηλυκά και τα κακομοιρα στριμώχνονται σε γωνιες να κρυφτουν.
Αποτελεσμα ο αρσενικος ειναι τέλειος, ενώ στα θηλυκά οι ουρες τους εχουν γηνει κοψιδια !!
Παρολα αυτα αντεχουν , αλλα τρώνε το κυνήγι της ζωής τους τα θηλυκά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cpk2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημέρα είναι καλύτερα το ψαράκι..αλλα η ουρα δεν ειπάρχει!!!!!!!!!!!!!!!!!κολοβο εντελώς το καημένο!!θα ξαναβγεί η ουρά η θα είναι ανάπηρο μιά ζωη?!!!ξέρει κανείς φίλος να μας πει?!!!!!
σχεδον σε ολα τα ψαρια οι ουρες ξαναβγαινουν , απλα μερικα εχουν δυσκολία στο κολυμπι και αυτο τους δημιουργεί stess και πεθενουν. Αυτο παντος συμβαίνει κυρίως με πολυ μικρα ψαρια, πχ guppy , tetra.... κ.α.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmis1974 : 16-04-10 στις 22:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-10, 09:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cpk2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί άλλο μπορώ να κάνω για να μη χάσω το ψαράκι μου?να κάνω και άλλες αλλαγές?να προσθέσω και μαλαφίξ?δύσκολα τα πράγματα..
Απο οτι εχω δει στη πραξη ... θα πρεπει να διορθοσεις τον λογο που εμφανιστηκε το φινροτ και οχι να προσπαθεις να καταπολεμησεις τις συνεπειες τους! Εχω δει κατασπρο ψαρι χωρις ουρα να γινεται καλα σε μια μερα αφου το απομωνωσα με τελειο νερο ... Το μελαφιξ και ολα τα αλλα απλα το βοηθουν να γινει καλυτερα ... εσυ πρεπει να επεμβεις σε αυτο που το στρεσσαρει και να το διορθωσεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-10, 11:41
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Καλημέρα!!κάνω 20% αλλαγές κάθε 2 μέρες και τώρα που ξεπετάχτικαν τα μικρά ταίζω με μέτρο.Με το εκτοζόλ έκανα ζημιά στη βιολογία του φίλτρου.Το ψάρι μέσα σε 3 μέρες δεν είχε καθόλου ουρά..δεν παρουσιάστηκε κάτι άλλο σε κάποιο άλλο ψαρι..αυτό μου κάνει εντύπωση!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ektozon για FinRot? chasoulasj Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 12-02-08 14:45
Βιταμίνη Β μετά από finrot Xotikouli Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 02-11-06 23:39
Finrot σε ξιφοφόρους LEON13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 27-10-06 00:21
Finrot Και Αλατι!!! tsikis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 18 18-06-06 10:26
Δισκος με finrot targas21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 08-04-05 23:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04431 seconds with 15 queries