Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 27-05-08, 16:57
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή 96litre Revolution!!!

Πληροφορίες

Διαστάσεις:Μηκος:80/Υψος:40:30
Όγκος:96lt μεικτά/90 καθαρά
Κατηγορία:.......
Φυτά:κερατόφυλλο
Ψάρια / ¶λλα είδη:Γκάπι:10/χήρες:4/gyrinocheilus aymonieri albino:1/glyptopterichthys gibbiseps:1
Διακοσμητικά υλικά:3 πέτρες,ενα πυθάρι,ψυλόκκοκο και λεπτό ανακατεμμένο χαλίκι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:τιποτα
Φωτισμός:carrefure
Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες
Φιλτράρισμα:600lt/h εσωτερικό
Θερμοστάτης:100w hydor
Λίπανση:......
Παροχή CO2:.....

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):.....
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):..........
Νιτρικά (ΝΟ3):.........
Αλλαγές νερού:κάθε ευδομάδα 40%
Θερμοκρασία:26
¶λλες πληροφορίες:έχω δέσει λίγο κερατόφυλλο με σπάγγο/καλούμπα για να δω αν θα πιαστεί απο τ χερούλι της στάμνας.Βέβαια στη θέση της στάμνας θα μπούν ξύλα και πέτρες
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #211  
Παλιά 18-06-08, 13:46
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
δωρακι....τι να κανω????.........θα τον φτιαξω πιστευω μεσα στο καλοκαιρι......αν δεν μπορεσω θα πρεπει δυστυχως να τον αποχωριστω,εχει αρχισει να μεγαλωνει επικινδυνα........
Δηλαδη μπερδευτηκε και του βγηκε πραγματικο? η ηξερε το ενυδρειο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 18-06-08, 13:52
Το avatar του χρήστη gohn1990
gohn1990 Ο χρήστης gohn1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη μπερδευτηκε και του βγηκε πραγματικο? η ηξερε το ενυδρειο σου?
οχι,κοπελα βλεπεις.........μου λεει κατι σου πηρα για το ενυδρειο......λεω και εγω κανενα γκαπυ θα μου πηρε......και μου φερνει μια σακουλιτσα με ενα κλοουνακι,βαφτισμενο και ετοιμο να κολυμπησει στα νερα του ενυδρειου μου......
__________________
passive viewers.........
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 18-06-08, 13:53
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Το έχω πει χίλιες φορές:Το 500λιτρο που το άφησες;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 18-06-08, 13:53
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι,κοπελα βλεπεις.........μου λεει κατι σου πηρα για το ενυδρειο......λεω και εγω κανενα γκαπυ θα μου πηρε......και μου φερνει μια σακουλιτσα με ενα κλοουνακι,βαφτισμενο και ετοιμο να κολυμπησει στα νερα του ενυδρειου μου......
Ναι η απορια μου ειναι ο westie ηξερε οτι ειναι 120 λιτρο απο πριν του πεις για το κλοουν?
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 18-06-08, 13:55
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ενυδρεία: 120 λιτρα (under construction)
60 λιτρα (under construction)
30 λιτρα γεννηστρα
δεν θέλει κόπο.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 18-06-08, 14:01
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενυδρεία: 120 λιτρα (under construction)
60 λιτρα (under construction)
30 λιτρα γεννηστρα
δεν θέλει κόπο.
Θελει τροπο .
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 18-06-08, 15:35
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

ε!!!
-------------------------
Μηπως να αρχίσω να ρίχνω λίπασμα στα φυτά;
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 18-06-08 στις 15:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 18-06-08, 16:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ναι.. Θα πρέπει κάποια στιγμή.. Μάλιστα, πολλά από τα φυτά σου είναι ταχείας ανάπτυξης.. Κάποια θεωρούνται και δυσκολούτσικα.. Θα χρειαστείς λοιπόν και CO2, και θα πρέπει να ασχοληθείς και με το φωτισμό σου.. Και για να δούμε και το θέμα των υγρών λιπασμάτων, θα χρειαστούν μετρήσεις ΝΟ3 και PO4 (μήν επαναλάβεις τις παλιές τιμές! αυτά μεταβάλλονται κάθε μέρα!), και μια γενικότερη παρατήρηση στα φυτά σου (π.χ. αν έχουν τρύπες στα φύλλα, αν έχουν κιτρινίσει, κ.τ.λ.)

Το ερώτημα είναι, αν ξεκινήσεις λίπανση τώρα, τι θα κάνεις το καλοκαίρι που θα φύγεις?

Το πότε θα ξεκινήσουμε τη σχετική κουβέντα και θα τα πάρουμε ένα ένα με τη σειρά, εξαρτάται από σένα.. ό,τι πεις..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 18-06-08, 16:51
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λίπασμα δεν είχα πάρει γιατι μου είχαν πει πως πρέπει πρώτα να ''πιάσουν'' τα φυτά.Μερικές τρύπες έχουν αλλά απειροελάχιστες.Δυσκολα θα βάλω παροχή co2 σε ενα ενυδρείο που θα ξεστιθεί σε 2 μήνες.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 18-06-08, 17:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γιατί θα το ξεστήσεις κατ'αρχήν?

Και αφού θα το ξεστήσεις, γιατί να ρίξεις λίπασμα στα φυτά (αν το πάρουμε έτσι)?

Γνώμη μου: μαθαίνεις για λιπάσματα, ρίχνεις λιπάσματα, φτιάχνεις DIY CO2, και όταν τα μετακινήσεις στο μεγαλύτερο ενυδρείο, μεταφέρεις και το CO2 μαζί με τα φυτά και όλα.. Δεν είναι τίποτα.. Το μόνο που δεν κάνεις, αν είναι να το ξεστήσεις, είναι να πειράξεις το φωτισμό.. Αποφάσισε όμως τι θέλεις, να μην παιδευόμαστε και γράφουμε τσάμπα.. Πες μας τα σχέδιά σου, και ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε (δε νομίζω να έχεις παράπονο, ε?)!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #221  
Παλιά 18-06-08, 17:18
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί θα το ξεστήσεις κατ'αρχήν?
Θα αντικατασταθεί απο ενα 700λιτρο με άγριους δίσκους
Και αφού θα το ξεστήσεις, γιατί να ρίξεις λίπασμα στα φυτά (αν το πάρουμε έτσι)? Για να μεταφέρω μερικά στο μεγάλο και να μεγαλώσουν ωστε να μεταφερθούν στο 120λιτρο

Γνώμη μου: μαθαίνεις για λιπάσματα, ρίχνεις λιπάσματα, φτιάχνεις DIY CO2, και όταν τα μετακινήσεις στο μεγαλύτερο ενυδρείο, μεταφέρεις και το CO2 μαζί με τα φυτά και όλα.. Δεν είναι τίποτα.. Το μόνο που δεν κάνεις, αν είναι να το ξεστήσεις, είναι να πειράξεις το φωτισμό.. Αποφάσισε όμως τι θέλεις, να μην παιδευόμαστε και γράφουμε τσάμπα.. Πες μας τα σχέδιά σου, και ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε (δε νομίζω να έχεις παράπονο, ε?)!
Αυτά!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #222  
Παλιά 18-06-08, 17:28
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

OEO πάμε γερά για westie discus breeder and the ultimate discus from Greece.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #223  
Παλιά 18-06-08, 17:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

E,τωρα.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #224  
Παλιά 18-06-08, 17:33
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

OK.. Ή μιλάμε σοβαρά, ή σαχλαμαρίζουμε..

Ζωοτόκα, ραμιρέζι, απιστόγραμμα, κοπαδόψαρα, ταγκανίκα, θαλασσινό, και τώρα άγριοι δίσκοι.. Τη μία δεν έχεις χρήματα για λάμπες και τέτοια, την άλλη ετοιμάζεσαι για θαλασσινά και για δίσκους..

Στα έχω ξαναπεί και παραπάνω.. Αν δεν έχεις υπομονή, και δεν προχωράς βήμα βήμα, ωραία και σταθερά, δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα.. Το ξέρεις πολύ καλά, στο έχω αποδείξει, ότι έχω κάθε διάθεση να σε βοηθήσω όσο μπορώ.. Όσο δε μιλάμε επί συγκεκριμένης βάσης και ό,τι λέμε είναι στον αέρα, δεν πρόκειται να κάθομαι να σπαταλάω το χρόνο μου για συμβουλές σε πράγματα που μπορεί και να μη γίνουν και ποτέ.. Καλό ψάξιμο λοιπόν, καλό διάβασμα, και αν βρεις ανθρώπους με υπομονή για να σε βοηθήσουν και να σε υποστηρίξουν, με γεια σου με χαρά σου!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #225  
Παλιά 18-06-08, 17:42
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

11 σελίδες!
Αυτά είναι.
Εγώ westie μπορώ να πω πως σε καταλαβαίνω.
Απλά μέσα σε τόσο μικρό διάστημα που έχεις αρχίσει να ψάχνεσαι για τα ενυδρεία γενικότερα έχεις βρεί τόσες συσωρευμένες πληροφορίες που αλλάζεις συνέχεια γνώμη και στόχους και τους ποστάρεις εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #226  
Παλιά 18-06-08, 17:43
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Με ρώτησες για ποιο λόγο το ξεστηνω.Σου απάντησα.Τελείωσε.
Εγώ ρώτησα για το αν βάλω λίπασμα και μου έκανες ενα σωρό ερωτήσεις που δεν έχουν σχέση πχ γιατί το ξεστηνω(τι σχέση έχει αν το ξεστήσω δεν ξέρω).Θελω να πάρω όμως ένα λίπασμα και δεν ξέρω τι μάρκα.
Και οσο για αυτό: (Τη μία δεν έχεις χρήματα για λάμπες και τέτοια, την άλλη ετοιμάζεσαι για θαλασσινά και για δίσκους..)
Σου είπα πως δεν έχω χρήματα για λάμπες;Δεν το θυμάμαι να σου πω την αλήθεια(δεν ειρωνεύομαι).Μπορεί να το είχα πει οταν πήρα το 120λιτρο και το mountain bike που είχα ξεμήνει.Ρώτησα τι μάρκας λίπασμα να πάρω.Τι το κακό να πω πως θα πάρω ενα 700αρι αφού το έφερε η κουβέντα και εσυ το ρώτησες;
Υ.Γ:Δεν μιλάω ειρωνικά και ούτε θα μιλήσω ποτέ γιατι είμαι άντρας και κυρίως Ολυμπιακος.Μπορεί να φαίνεται ειρωνία αλλά φταίει ο γραπτός λόγος στο P/C
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 18-06-08, 18:22
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Επειδή είσαι γαύρακι , και επειδή σε πάω γενικά, και είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνεις, από τον τρόπο με τον οποίο κουβεντιάζουμε, το "κράξιμο" παραπάνω, δεν το έκανα κακοπροαίρετα, αλλά με καλό σκοπό, σαν "ταρακούνημα" περισσότερο.. Το "σπορ" του ενυδρείου θέλει υπομονή.. Είσαι μικρός ακόμα, και έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και για άγριους δίσκους, και για θαλασσινά, και για ό,τι άλλο θέλεις!

Η συμβουλή μου είναι να ασχοληθείς με ένα ενυδρείο, ΕΝΑ μόνο, να επικεντρώσεις όλη σου την προσπάθεια σε αυτό, και να ασχοληθείς για να το κάνεις όσο καλύτερο μπορείς.. Το καταλαβαίνω ότι βλέπεις πράγματα εδώ μέσα, και σου μπαίνουνε διαρκώς καινούριες ιδέες, αλλά έχεις καιρό για όλα αυτά! Εγώ έχω ένα μόνο ενυδρείο, μικρούλι μάλιστα, και μέρα με τη μέρα μαθαίνω καινούρια πράγματα.. Αντιμετωπίζω διαρκώς προβλήματα, τη μία άλγες, την άλλη υψηλές θερμοκρασίες, και μέσα από αυτά, αποκτώ εμπειρία.. Κι εσύ θα πρέπει να κάνεις το ίδιο.. Επικεντρώσου στο γκαποενυδρείο, και μόλις φτάσεις σε βαθμό να είναι όσο καλύτερο μπορείς, τότε κοιτάζεις για το δεύτερο.. Μήν τα μπλέκεις, γιατί δε θα βγάλεις άκρη ποτέ! Μην φτιάχνεις ενυδρεία με σκοπό να τα ξεστήσεις, να τα φτιάχνεις με σκοπό να μείνουν χρόνια, για καλό στο λέω, γιατί πιστεύω πως έτσι θα εξελιχθείς με τον καιρό σε ένα πολύ καλό χομπίστα!

Βλέπεις, πολλοί σε ειρωνεύονται για το ότι αλλάζεις συνεχώς ιδέες και σχέδια, και το ότι βγάζεις αγγελίες τις οποίες σε λίγο αποσύρεις, ή τις αλλάζεις.. Είναι μεγαλύτεροι από σένα, έχουν πολλές εμπειρίες, κάτι θα ξέρουν κι αυτοί.. Να ακούς γενικά, διάβασε προσεκτικά ό,τι γράφω, και αν τα ακολουθήσεις όλα αυτά, νομίζω ότι θα πας πολύ καλά!

Τώρα, για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.. Πιστεύω ότι με ένα λίπασμα δε θα κάνεις τίποτα.. Είσαι έξυπνο παιδί, έχεις όρεξη, τα πιάνεις όλα εύκολα, και έχεις τη δυνατότητα να μάθεις να χειρίζεσαι και τα πιο δύσκολα φυτά.. Οπότε, νομίζω ότι πρέπει να μπεις σε μία πλήρη ρουτίνα λιπασμάτων, να αποκτήσεις εμπειρία στα φυτεμένα.. Και γι'αυτό θα πρέπει να ασχοληθείς με όλα.. Μετρήσεις NO3 και PO4, παρατήρηση φυτών, φωτισμό, διοξείδιο, πλήρη σειρά υγρών λιπασμάτων, ταμπλέτες αν και όπου χρειάζονται, κ.τ.λ.

Για να τα ξεκινήσουμε όμως όλα αυτά, πρέπει να μιλάμε συγκεκριμένα.. Για συγκεκριμένα φυτά, σε συγκεκριμένο ενυδρείο, με συγκεκριμένες συνθήκες, συγκεκριμένη ιχθυοφόρτιση, κ.τ.λ. Γι'αυτό και σε ρώτησα τι σκοπεύεις να κάνεις.. Γιατί αν είναι να βγάλεις τα φυτά σε ένα-δύο μήνες για να τα πας αλλού, τσάμπα η διαδικασία.. Δε θα προλάβεις καν να δεις τα αποτελέσματα της λίπανσης.. Και από την άλλη, αν ξεκινήσεις τώρα λίπασμα, μπεις σε ρουτίνα, και σε ένα μήνα φύγεις για διακοπές και τη διακόψεις, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να γεμίσεις με άλγες! Όπως επίσης, για να μπορούμε να κρίνουμε το πως τα πάνε τα φυτά, πρέπει να έχεις σωστή κυκλοφορία νερού (άρα και το σωστό φίλτρο), που αν δεν κάνω λάθος δεν έχει λυθεί ακόμη αυτό το θέμα..

Καλά δεν τα λέω? Κάνω κάπου λάθος?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 18-06-08, 18:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Φίλτρο θα προσπαθήσω να βάλω το παλιο αλλά πρέπει να κάνω τις βεντουζες να κολανε.Στο co2 δεν βρίσκω το σωλινάκι που το περναν απο το καπάκι και καταλήγει στο ενυδρείο.Επισης φοβάμαι μην χαλάσει και χάσω τα ψάρια.Τα 2 ενυδρεία μπορω να τα συντηρίσω το 700αρι όμως θα είναι δουλειά των 2 μεγαλύτερων αδελφών μου εγώ απλά θα το απολαμβάνω.
Λίπασμα θα ρίχνει ο αδελφός μου και στη συνέχεια ο πατέρας μου που με βοηθάνε και στις αλλαγές και στ'άλλα.Μπορώ όμως για φυλτράρισμα ναφτιάξω ενα φίλτρο τύπου αμβούργου αφου εχω κυκλοφοριτάκι αλλά και ολα τα απαραίτητα.Γίνεται ο πλέκο ή ο γυρινόχυλος να φάει τα μωρά;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 18-06-08, 19:05
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τώρα μιλάς σωστά! Πάμε να τα πάρουμε ένα ένα!

1. Η αγορά καινούριου εξωτερικού έχει αποκλειστεί, έτσι?

2. Αν έχεις, όπως λες, κάποιο παλιό φίλτρο που δουλεύει κανονικά, και το πρόβλημα είναι στα βεντουζάκια, σου είχα γράψει και παραπάνω να δοκιμάσεις να τα αφήσεις λίγο στο νερό.. Ίσως έχουν ξεραθεί.. Αν μείνουν στο νερό, μπορεί μετά από λίγο να ξανακολλάνε (έτσι έγινε και με έναν φίλο μου).. Αλλιώς, πιστεύω πως αν πας σε κάποιο πετ-σοπ, υπάρχουν βεντουζάκια, θα βρεις κάποια που να ψιλοταιριάζουν, έστω και "σφηνωτά", και θα κάνεις τη δουλειά σου!

3. Τα μωράκια γκαπάκια ούτως ή άλλως κινδυνεύουν και από τους ίδιους τους γονείς, οπότε πρέπει να δημιουργήσεις τις κατάλληλες κρυψώνες με τα φυτά σου.. Τα ψάρια που λες, είναι κι αυτά ένας ακόμη κίνδυνος.. Ούτως ή άλλως όμως θα φύγουν, μέχρι και αγγελία έχεις βάλει, άρα δεν έχει νόημα να το κουβεντιάζουμε..

4. Μια και μιλάμε για ψαράκια.. Τώρα που πια έμεινες με τα γκαπάκια, και φύγανε τα τέτρα, και θα φύγουνε και οι γλείφτες.. Έχεις ασχοληθεί καθόλου με μετρήσεις και με το να τους παρέχεις τις καλύτερες συνθήκες?

5. Για το CO2, έχεις καταλάβει πώς θα το φτιάξεις? Μπουκάλι Coca-cola κ.τ.λ.? Σωληνάκι θα βρεις εύκολα σε πετ-σοπ, απλό σιλικόνης, αυτό που βάζουμε και στις αεραντλίες.. Θα χρειαστείς και μία βαλβιδούλα αντεπιστροφής.. Κι αυτή από πετ-σοπ.. Πολύ φθηνά είναι και το σωληνάκι, και η βαλβιδούλα.. Το θέμα είναι πώς θα κάνεις τη διάχυση.. Που θα εξαρτηθεί και από το φίλτρο.. Αν είναι εξωτερικό, θα μπορείς να βάλεις το CO2 στην είσοδο του φίλτρου, αλλιώς θα πρέπει να βρεις κάτι για να κάνεις διάχυση, για τα λίτρα σου είναι πολύ καλές (και οικονομικές) οι σκαλίτσες, είτε της Hagen, είτε της JBL.. Το κοιτάς, διαβάζεις, και μου λες για απορίες..

6. Από φώτα πώς τα πάς? Watt, τι τύπου λάμπα είναι, κ.τ.λ.

7. Για λιπάσματα θα πρέπει να διαβάσεις.. Γνώμη μου είναι να μή ρίξεις τίποτα αν δεν καταλάβεις πλήρως τι κάνει το καθένα.. Και επίσης, γνώμη μου είναι να μή ρίχνει λιπάσματα στο ενυδρείο κάποιος άλλος, κύριως αν δεν ξέρει τι κάνει.. Γιατί εύκολα παρασύρεσαι και ρίχνεις παραπάνω, με το σκεπτικό να πάρουν τα πάνω τους τα φυτά, και τελικά παίρνουν τα πάνω τους οι άλγες! Τα λιπάσματα θέλουν τσιγκουνιά! Για να ξεκινήσεις διάβασμα, ρίξε μια ματιά εδώ: (και κυρίως στα links που έχω βάλει!)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...48&postcount=6

Σε κάλυψα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 18-06-08, 19:29
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν για το σωληνάκι ξέρω και έχω αρκετά.Όσο για το σύστημα αντεπιστρωφής μου έχουν δώσει 5-6.Μου είπε ο πετ-σοπας πως αν κοπεί το ρευμα αυτό ρίχνει το νερό πάλι στο ενυδρείο για να μην πλημιρίσεις.Αν είναι αυτό τότε αυριο θα το φτιάξω το συστηματάκι
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 18-06-08, 19:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Οι βαλβιδούλες αντεπιστροφής, θέλουν προσοχή, εε?
Δλδ, έχουν ένα βελάκι πάνω, που δείχνουν προς τα πού πάει ο αέρας (άρα και το CO2).. Προσοχή λοιπόν μήν το συνδέσεις ανάποδα! Και για να πάρει μπροστά, στην αρχή, θέλει ένα δυνατό φύσηγμα με το στόμα, μέχρι να αρχίσει να περνάει αέρας..

Με τη διάχυση τι θα κάνεις τελικά?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 19-06-08, 11:49
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

θα βάλω αυτές τις σκάλες
-------------------------
Πόσο πάχος πρέπει να έχει το φελιζόλ σε ενα ενυδρείο 120λιτρων και τι χρώμα άμμο και να βάλω φεγγαρόπετρες ή απλές πέτρες;Τώρα είδα ενα ενυδρείο και ξανάλαξα γνώμη για το 120λιτρο.Αλλα θα είναι αυτή η επιλογή γιατί έχω κλείσει ίδη ψάρια.
-------------------------
Eίδα αυτό μου άρεσε πολύ και είναι το ιδανικό για μένα που δεν είμαι καλός συντηρητής φυτεμένων
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 19-06-08 στις 11:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 19-06-08, 12:11
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

φιλε μου βλεπεις οτι καποια ατομα προσπαθουν να σε βοηθησουν.
εσυ γιατι προσπαθεις να μας τρελανεις?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 19-06-08, 12:37
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου βλεπεις οτι καποια ατομα προσπαθουν να σε βοηθησουν.
εσυ γιατι προσπαθεις να μας τρελανεις?

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βάλω αυτές τις σκάλες
-------------------------
Πόσο πάχος πρέπει να έχει το φελιζόλ σε ενα ενυδρείο 120λιτρων και τι χρώμα άμμο και να βάλω φεγγαρόπετρες ή απλές πέτρες;Τώρα είδα ενα ενυδρείο και ξανάλαξα γνώμη για το 120λιτρο.Αλλα θα είναι αυτή η επιλογή γιατί έχω κλείσει ίδη ψάρια.
-------------------------
Eίδα αυτό μου άρεσε πολύ και είναι το ιδανικό για μένα που δεν είμαι καλός συντηρητής φυτεμένων
παίζει ένα καταπληκτικό screen saver με ενυδρεία διαφόρων τύπων, κοινωνικά, φυτεμένα, θαλασσινά κτλ. το κατεβάζεις, συνδέεις και τον υπολογιστή στην τηλεόραση και είσαι βούτυρο...ούτε συντηρήσεις ούτε έξοδα
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 19-06-08 στις 12:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 19-06-08, 12:40
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Tωρα το αξίζω το
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 19-06-08, 12:45
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Tωρα το αξίζω το
α) είτε είσαι σχιζοειδής προσωπικότητα β) ή μαζεύεστε παρέα και μη ξέροντας τι να κάνετε ποστάρετε ασύστολα με ότι σας έρθει στο κεφάλι.
όπως και να 'χει περαστικά σου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 19-06-08, 12:55
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

236 και συνεχίζουμε....
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 19-06-08, 13:14
Το avatar του χρήστη Χαρης Χ.
Χαρης Χ. Ο χρήστης Χαρης Χ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

"Westie revolution" episode 238 κατι σαν δυναστεια να πουμε.
__________________


- Ευτυχώς που υπάρχει και η τελευταία στιγμή, αλλιώς τίποτα δεν θα γινόταν!
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 19-06-08, 14:04
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίδα αυτό μου άρεσε πολύ και είναι το ιδανικό για μένα που δεν είμαι καλός συντηρητής φυτεμένων
να γίνεις
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 19-06-08, 18:50
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βάλω αυτές τις σκάλες
-------------------------
Πόσο πάχος πρέπει να έχει το φελιζόλ σε ενα ενυδρείο 120λιτρων και τι χρώμα άμμο και να βάλω φεγγαρόπετρες ή απλές πέτρες;Τώρα είδα ενα ενυδρείο και ξανάλαξα γνώμη για το 120λιτρο.Αλλα θα είναι αυτή η επιλογή γιατί έχω κλείσει ίδη ψάρια.
-------------------------
Eίδα αυτό μου άρεσε πολύ και είναι το ιδανικό για μένα που δεν είμαι καλός συντηρητής φυτεμένων
Αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή είναι να προχωρήσει το φυτεμένο σου και να γίνει όσο καλύτερο γίνεται! Το χρωστάς, αν όχι σε μένα και σε όσους άλλους έχουν φάει ώρες για να σε βοηθάνε, τουλάχιστον στον Πάνο που σου έστειλε από την άλλη άκρη της Ελλάδας τα φυτά! Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίσεις να μεγαλώσουν, να θεριέψουν, και να δώσεις με τη σειρά σου κι εσύ κλαδέματα στους νεότερους!

Κι αν δεν είσαι "καλός συντηρητής", καλά σου λέει ο dizio.. Να γίνεις!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09442 seconds with 13 queries