Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 17-04-16, 01:55
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Τώρα διαβάζω ότι τα στικάκια μετράνε ότι να 'ναι. Αν είναι έτσι, τότε μπορεί το ενυδρείο μετά από 1,5 μήνα να είναι ακόμη άστρωτο. Εντούτοις από την εικόνα του χρυσόψαρου που ανέβασα και εδώ και ο delta66 μίλησε για κάψιμο από αμμωνία. Συνεπώς, μάλλον δεν μέτρησε ότι να 'ναι προ δεκαημέρου.

Για το πως τα ψάρια χάθηκαν, τα έχω γράψει ήδη: τα πρώτα δύο πριν καταλάβω τι συμβαίνει, το τρίτο έκανα ότι μπορούσα αλλά από τη στιγμή που "έπεσε" χάθηκε πολύ γρήγορα (1,5 μέρα).

Για τα zebras επίσης ανέφερα το σκεπτικό.
Θα ρωτήσω για την επιστροφή στο pet shop.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 17-04-16, 11:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
Σε τόσα λίτρα, για νιοστή φορά ας γραφτεί, μπορείς να βάλεις οριακά έναν μονομάχο

Αν θέλεις κοινωνικό ενυδρείο, τότε πρέπει να κοιτάς για περισσότερα από 120 λίτρα κι αναφέρομαι σε περισσοτερα του ενός είδους ψαρια

Αν θέλεις μερικά ψαράκια από το ίδιο είδος, τότε πρέπει να πας σε λιγότερο 60 λίτρα

Επέστρεψε τα ψάρια στο πετ, διάβασε τις ενότητες των αρχαριών κι όταν είσαι έτοιμος, βαλε μια αγγελία για μπόλι (μπορείς να κόψεις το σφουγγάρι στη μέση και στο υπόλοιπο μισό να βάλεις όσο mini siporax χωραει) και την ίδια μέρα βάλε έναν μονομάχο

Κάθε άλλη επιλογή δλδ αγορά ψαριών σε άστρωτο φίλτρο, αγορά ψαριών που δεν ταιριάζουν στα λίτρα κλπ, ειναι λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 17-04-16, 19:31
karajon Ο χρήστης karajon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Φίλε ChocolatePuma ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα ήθελα να απευθύνω άλλο ένα ερώτημα, χωρίς να θέλω να κουράσω ή να φανώ υποχόνδριος (μήπως είμαι κιόλας).

Θα ήθελα να σας ξαναρωτήσω για την πιθανότητα εμφάνισης της φυματίωσης των ψαριών.

Έχοντας την άσχημη εμπειρία που ξέρετε, δηλαδή το ότι χάθηκαν τρία ψάρια τόσο σύντομα μετά την είσοδο τους στο ενυδρείο σκέφτηκα μήπως ήταν κάτι παθογόνο εκτός από το άστρωτο ενυδρείο που τα καταδίκασε τόσο σύντομα.

Η εικόνα της πλάγιας πλεύσης, της ανορεξίας και του λήθαργου είναι μάλλον αρκετά συχνή ως συμπτώματα σε ασθένειες από αυτά που διάβασα, εντούτοις η τρομάρα μου είναι μεγάλη μιας που το πρώτο ενυδρείο είχε σπάσει, αν θυμάστε, με αποτέλεσμα να χυθεί η μισή ποσότητα, περί τα 12 λίτρα στο πάτωμα που παίζουν μικρά παιδιά. Διαβάζοντας στο internet για το πόσο ανθεκτικό είναι αυτό το βακτήριο, σκέφτηκα ότι αν υπήρχε μέσα στο ενυδρείο το ότι έπεσε στο πάτωμα είναι φοβερά επίφοβο. Επίσης επειδή και στα χέρια είχα μια αμυχή (μικρό κόψιμο από ξηρότητα επιδερμίδας) και έκανα χειρισμούς στο φίλτρο δίχως να φορέσω γάντια (...) το μυαλό τώρα "τρέχει"...

Τέλος, έχω λίγους φίλους που όντας μη ενημερωμένοι, όπως και η αφεντιά μου, έφτιαξαν ενυδρεία εντούτοις δεν είχαν τέτοια κακή τύχη τα ψάρια τους. Αντιθέτως μου είπαν ότι έζησαν τα ψάρια κάποια χρόνια, βέβαια κάποια χάθηκαν κ ίσως σχετικά γρήγορα αλλά, κανείς δεν είχε την τύχη αυτή: με το που να βάζει ψάρι να ψοφάει σε λίγες μέρες από την είσοδο του στο ενυδρείο. Αυτό μου ενίσχυσε τη φοβία μήπως ήταν παθολογικό το αίτιο του χαμού τους.

Από την εμπειρία σας, είναι ικανό το νερό από μόνο του επειδή δεν έχει γίνει ο κύκλος να θανατώσει τα ψάρια; Όλα κ σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα; Ή μπορεί λόγω στρες, κακού νερού, ή οποιουδήποτε άλλου παράγοντα να εμφάνισε πχ. το πρώτο ψάρι κάτι παθολογικό το οποίο μετά μόλυνε και τα άλλα δύο; Και αν αυτό είναι πιθανό, είναι πιθανό αυτό το παθολογικό να φτάσει να είναι κ κάτι τόσο βαρύ όπως η φυματίωση των ψαριών;

ΥΓ. Χθες διάβαζα αυτό και δεν το κρύβω ότι τα χρειάστηκα. Επίσης, διάβασα ότι υπήρχε κ άλλο κρούσμα στα Χανιά στην Κρήτη αλλά και στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο Αθηνών.
Υπάρχει και αυτό, που επίσης κρούει κώδωνα κινδύνου χαρακτηρίζοντας την ασθένεια ως "dirty little secret" of the ornamental fish industry.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πλεκο σε κίνδυνο matthaios007 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 14-03-07 01:08
'Εχω 2 χρυσόψαρα Dimitris78 Χρυσόψαρα 2 15-03-05 13:56
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03287 seconds with 14 queries