Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-12-15, 00:35
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Νέο πρόβλημα...

Καλησπέρα... Λοιπόν, αφού ολοκλήρωσα τη θεραπεία για το ich (αλάτι 0,3% και θερμοκρασία 29-30 C για 10 μέρες), ο μοναδικός επιζών φαινόταν ότι άντεξε πολύ καλά. Η θερμοκρασία έχει κατέβει πάλι σταδιακά στους 22 C και έχω κάνει και τρεις αλλαγές τις τελευταίες 10 μέρες (20-25% του όγκου) χωρίς αλάτι, για να το αφαιρέσω σταδιακά (αν υπολογίζω σωστα, τώρα πρέπει να βρίσκομαι σε συγκέντρωση περιπου 0,15%).
Όπως λέει όμως και ο καινούριος τίτλος, σήμερα παρατήρησα νέο πρόβλημα... Υποθέτω ότι το ψαράκι έπαθε κάποια δευτερογενή λοίμωξη (πιθανότατα λόγω της θεραπείας με την άνοδο της θερμοκρασίας). Ενώ είναι κινητικότατο και ορεξάτο, έχει εμφανίσει 3-4 κοκκινίλες σαν μικρές πληγές, σε διάφορα σημεία του σώματος. Μια ειναι στη ρίζα του ενός πλαϊνου πτερυγίου, μια πίσω-πίσω στην κοιλιά, μια μικρή εκεί που ενώνεται η ράχη με την ουρά και άλλη μια μικρή κοντά στο κεφάλι. Δεν κατάφερα να βγάλω καμιά καλή φωτογραφία, αλλά ισως παρετε μια ιδεα.
Τι να κάνω τώρα; Ξανα-ανεβάζω την αλατότητα στο 0,3% (όσο μπορώ βεβαια τώρα να το υπολογίσω); Να τη διατηρήσω όπως είναι και να ρίξω κάποιο φάρμακο;
ΥΓ: Οι μετρήσεις είναι και ήταν πάντα καλές.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151221_203109~01.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  28,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151221_203403~01.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  37,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151221_203524~01.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  29,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-12-15, 08:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χαμήλωσε τη θερμοκρασια σιγα σιγα και κρατησε το αλατι στο 0,3 % και παρακολουθησε το. Μαζι με το αλατι και μια θεραπεια με esha-2000 δεν θα ηταν άσχημη, είναι ήπιο φαρμακο. Παρατηρησε όμως πως αφοδευει, αν δεις άσπρα νηματοειδη πρεπει να το προσεξεις γιατι μπορει να ειναι Hexamita, συνηθως αυτη η ασθενεια κανει και κοκκινιλες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-12-15, 08:53
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαμήλωσε τη θερμοκρασια σιγα σιγα και κρατησε το αλατι στο 0,3 % και παρακολουθησε το. Μαζι με το αλατι και μια θεραπεια με esha-2000 δεν θα ηταν άσχημη, είναι ήπιο φαρμακο. Παρατηρησε όμως πως αφοδευει, αν δεις άσπρα νηματοειδη πρεπει να το προσεξεις γιατι μπορει να ειναι Hexamita, συνηθως αυτη η ασθενεια κανει και κοκκινιλες
Ευχαριστώ Τάκη.
Εννοείς να ρίξω πάλι αλάτι μέχρι το 0,3% περίπου (από το 0,15% περίπου που υπολογίζω ότι είναι τώρα), έτσι; Η θερμοκρασία καλή δεν είναι στους 22 C; Πρέπει να τη ρίξω κι άλλο; Θα κοιτάξω μήπως πάρω και Esha-2000 να ρίξω επιπλέον...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-12-15, 08:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

ναι, το αλατι 30γρ/10 λιτρα νερο.
Και η θερμοκρασια 22 καλα ειναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-12-15, 17:15
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σήμερα οι κοκκινίλες είναι περισσότερες και κάποιες φαίνεται να έχουν στο κέντρο ένα ασπρο κεφαλάκι με κάτι σαν κοντή κλωστή να προεξέχει. Λέει τίποτα αυτό; Επίσης το ψάρι σήμερα δείχνει φοβισμένο και αντιδρά υπερβολικά όταν πλησιάζω το τζάμι (οπότε δεν μπορώ και να βγάλω καμια καλή φωτογραφία). Ξεκίνησα να ανεβάζω πάλι την αλατότητα. Να ρίξω και το esha 2000 ή κάτι άλλο;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151222_171530~01.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  52,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151222_171532~01.jpg
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151222_171745~01.jpg
Εμφανίσεις:  250
Μέγεθος:  39,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-12-15, 17:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μηπως είναι σκουλίκια ; Μη βάλεις ESHA , πάμε για πιο δυνατη θεραπεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-12-15, 17:50
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Nομίζω ότι είναι anchor worm , θέλει γρήγορη καταπολέμηση αλλιώς τα πράγματα θα εξελιχθούν άσχημα ....
Αν το ψαράκι τα καταφέρει πρέπει να γίνει απολύμανση σε όλο το ενυδρείο
-------------------------
Μπορείς να το πιάσεις το ψάρι με το χέρι σου και να κάνεις μια μικροεπέμβαση να σου πώ ?? το αντέχεις??

έτσι τα αφαιρείς : https://www.youtube.com/watch?v=yskQSsh9cG4 η μπλέ πάστα είναι υπερμαγγανικό κάλιο , αλλά σε αυτη την φάση μπορεί η ασθενεια να έχει προχωρήσει στα βράγχια και θέλει και αντιβίωση ....
Επίσης με την χρήση potassium permanganate απαγορεύεται η χρήση αλατιού .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 22-12-15 στις 17:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-12-15, 18:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν μου εχει τυχει, σου γραφω από όσα διαβάζω
για παρασιτα εχω διαβασε αυτα τα φαρμακα, αλλα περιμενε και αλλους να σου πουν τη γνωμη τους
https://www.sera.de/gr/sera-produktw...-baktopur.html
https://www.sera.de/gr/sera-produktw...-baktopur.html
https://www.sera.de/gr/sera-produktw...l-nematol.html

και γενικα εδω διαβασε μηπως βρεις κατι
https://www.sera.de/gr/sera-produktw...deln-5604.html
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-12-15, 18:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Tάκη μακάρι να μην τυχαίνει σε κανέναν αλλά ....
έγω ότι έγραψα το ξέρω απο τα Κόι , απο εκεί και πέρα τα φάρμακα δεν τα ξέρω καθόλου ειδικά για χρυσόψαρα ....
Θα περιμένουμε αν κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει παραπάνω .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-12-15, 19:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευτυχώς Αρτεμις δεν μου έχει τυχει, οτι εχω διαβάσει μόνο, και όπως ειπες και με υπερμαγγανικό κάλιο έχω διαβάσει οτι αντιμετωπιζεται αυτο το πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-12-15, 20:07
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και τους δυο για το ενδιαφέρον. Καλά, Αρτεμισια, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τέτοιο πράγμα με τη λαβίδα... Καταρχάς μιλάμε για ψαράκι 5cm, οπότε και να ήξερα να το κάνω, μάλλον ο χειρισμός θα ήταν πολύ δύσκολος.
Γενικά έχω μπλεχτεί πολύ με όλα αυτά τα διαφορετικά φάρμακα και δεν έχω ιδέα τι είναι καλύτερο να πάρω. Το αλάτι το έχω σχεδόν ρίξει, οπότε έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να το αφαιρέσω άμεσα, άρα μιλάμε για κάτι επιπρόσθετο σ' αυτό.
Κάθε συμβουλή ειναι πολύτιμη!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-12-15, 20:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Eυχομαι ότι καλύτερο πραγματικά , ξέρω ότι είναι δύσκολο και για σένα και για το ψάρι .
Όσο για το μέγεθος , εμένα πόναγε η μέση μου κάθε φορά που έπρεπε να επέμβω στα Κόι μου . Μισό μέτρο και περίπου 2 κιλά να το κρατάς κάτω χωρίς αναισθησία είναι πολύ δύσκολο ..... στα χρυσόψαρα μου απλά έρχονται στο χέρι μου .
Εύχομαι τα παιδιά εδω να σε βοηθήσουν να μάθω και εγώ
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-12-15, 20:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ψάξε για τα μπανια με υπερμαγγανικο καλιο, δεν χρειάζεται να βγαλεις το αλατι, μπανια θα κανεις το ψαρι εξω απο το ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-12-15, 20:33
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάξε για τα μπανια με υπερμαγγανικο καλιο, δεν χρειάζεται να βγαλεις το αλατι, μπανια θα κανεις το ψαρι εξω απο το ενυδρείο
Tάκη μου . τα μπάνια με υπερμαγγανικο καλιο τα κάνεις 1η-3η-5η-7η μέρα με ελάχιστη ποσότητα (θέλεις μικροζυγαριά ,τα φαρμακεία σου δίνουν 1 γραμ.) υπερμαγγανικου (να γίνει το νερό ελαφρά μώβ) και δυνατή αεραντλία για 5 λεπτά αλλά δεν νομίζω να πέσουν τα anchor worm μόνα τους και δεν πρέπει μετά το ψάρι να μπαίνει σε δεξαμενή(ενυδρείο) με αλάτι (τα έχω περάσει )

Βίντεο δικό μου (άχ τι πέρασα ) : http://s447.photobucket.com/user/Art...o2u3d.mp4.html
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-12-15, 21:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Fish Medical Guide: Diagnosing Symptoms

Sores
Definition: Red sores are best diagnosed by knowing the fish's history. If the fish has suffered trauma the red sores are actual wounds, but if the sores slowly appear they are likely caused by bacteria and are developing ulcers. Redness in the mouth area is probably flex.
Causes and Treatment:
-Ulcers: Red sores on the body are often signs of a bacterial infection and ulcers. The bacteria that causes these sores is often Aeromonas hydrophila. This type of infection is often secondary to fluke infestation, so we recommend treating for flukes as well as addressing the sores directly. It is important to isolate the fish in a hospital tank. You can treat topically as explained here and combine this treatment with feeding of medicated food. Medi-Gold and MediKoi are the best choices for treating this kind of infection. If there is a white center developing, it is clearly infected and may be ulcerating. The fish may need to be injected with an antibiotic, or if that is not possible treated in a bath of Tricide Neo (sometimes sold as Neocide 3).This is a serious illness, but treatable, so please post in our forum so we can help you more specifically.
-Cuts and Scrapes: If the sore is the result of an injury, the best thing to do is to keep the water clean and feed good food so that the fish will nicely recover on his own. The sore can be swabbed one time with Iodine or 3% hydrogen peroxide. Additional swabs will kill the new, healthy cells growing in. If the fish has suffered some trauma and is bleeding, pressure can be applied to the wound to stop the bleeding. You may want to sedate the fish first as described here.
---------------
Red stripes or streaks
Definition: Red streaks/stripes/veins in the fins, often the tail fin.
Causes and Treatment:
-Water Quality: Streak are often caused by poor water quality. Check your water parameters and perform water changes if necessary. These tests are best done with your own testers. As a minimum you need to test for ammonia, nitrite, nitrate, and pH. If you need help interpreting the tests, please visit GAB's Water Quality Forum. Some people associate red streaks with either high nitrate or with low oxygen. In either case a partial water change should help.
- Natural: On some fish (goldfish in particular) that are very light in colour, you can see bloodlines on their tails. This seems to be just a natural thing so if keeping nitrates low (under 40) and having plenty of aeration do not help, and the fish is acting healthy otherwise, consider these streaks normal.
- Bacterial Infection: If attending to water is not helping and the fish is looking lethargic, it is likely a bacterial infection. Treat by feeding antibiotic food (Medi-gold preferably) or if the fish is not eating, use a full spectrum water antibiotic like kanamycin or a combination of Maracyn and Maracyn 2. If the fish is larger, you should consider injections.
http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-12-15, 01:20
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Πολυ φοβαμαι οτι η Αρτεμισια εχει απολυτο δικιο... Εψαξα αρκετα στο internet και ολη η εικονα και η εξελιξη ταιριαζει απολυτα με anchor worms. Ακομα και η αλλαγη στη συμπεριφορα που παρατηρησα σημερα (οτι ειναι ανησυχο και φοβισμενο) περιγραφεται ετσι ακριβως... Αποκαρδιωθηκα τελειως με τις πιθανοτητες της θεραπειας σε αυτο το σταδιο και στεναχωρεθηκα ακομα περισσοτερο οταν διαβασα οτι το ψαρι το περιμενει ενας επωδυνος θανατος. Εχω αρχισει και σκεφτομαι σοβαρα την επιλογη της ευθανασιας...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-12-15, 01:51
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μην απογοήτευσε προσπάθησε αν μπορείς, διάβασα ότι το sera bactopur direct tabs κάνει αλλά δεν ξέρω δοσολογία να σε βοηθήσω. ... Δεν θέλω να σε πιέσω αλλά αξίζει να προσπαθήσεις
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-12-15, 23:00
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Διάβασα αρκετά και απ' ό,τι βλέπω το καταλληλότερο φάρμακο είναι το diflubenzuron (κυκλοφορεί ως Dimilin-X, JBL Aradol plus, Anchors away κ.ά). Δυστυχώς δεν τα βρίσκω σε κανένα μαγαζί! Νομίζω ότι αυτή την περίοδο το να παραγγείλω από το εξωτερικό μάλλον δεν θα βοηθήσει (οι χρόνοι παράδοσης είναι απογοητευτικοί, έχω ακούσει και ένα μήνα)... Έβαλα τον αδερφό μου που μένει στο Λονδίνο να ψάξει κι εκεί, μήπως μου το φέρει σε τρεις μέρες που έρχεται.
Σήμερα ήμουν έτοιμος να επιχειρήσω τη μέθοδο με το τσιμπιδάκι, αλλά διάβασα ότι αρκετοί δεν το προτείνουν. Όπως και να 'χει, όσα και να βγάλω, ακόμα κι αν καταφέρω να βγάλω όσα βλέπω, δεν κάνω τίποτα αν δεν θεραπεύσω και με το κατάλληλο φάρμακο αφού πιθανότατα το ψάρι (και το ενυδρειο) είναι πια γεμάτο και με άλλα που δεν φαίνονται. Το υπερμαγγανικό κάλιο επίσης λένε ότι θέλει πολύ προσοχή και εμπειρία, οπότε προς το παρόν προσπαθώ να βρω diflubenzuron...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-12-15, 23:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα αρκετά και απ' ό,τι βλέπω το καταλληλότερο φάρμακο είναι το diflubenzuron (κυκλοφορεί ως Dimilin-X, JBL Aradol plus, Anchors away κ.ά). Δυστυχώς δεν τα βρίσκω σε κανένα μαγαζί! Νομίζω ότι αυτή την περίοδο το να παραγγείλω από το εξωτερικό μάλλον δεν θα βοηθήσει (οι χρόνοι παράδοσης είναι απογοητευτικοί, έχω ακούσει και ένα μήνα)... Έβαλα τον αδερφό μου που μένει στο Λονδίνο να ψάξει κι εκεί, μήπως μου το φέρει σε τρεις μέρες που έρχεται.
Σήμερα ήμουν έτοιμος να επιχειρήσω τη μέθοδο με το τσιμπιδάκι, αλλά διάβασα ότι αρκετοί δεν το προτείνουν. Όπως και να 'χει, όσα και να βγάλω, ακόμα κι αν καταφέρω να βγάλω όσα βλέπω, δεν κάνω τίποτα αν δεν θεραπεύσω και με το κατάλληλο φάρμακο αφού πιθανότατα το ψάρι (και το ενυδρειο) είναι πια γεμάτο και με άλλα που δεν φαίνονται. Το υπερμαγγανικό κάλιο επίσης λένε ότι θέλει πολύ προσοχή και εμπειρία, οπότε προς το παρόν προσπαθώ να βρω diflubenzuron...
Kαλη επιτυχία όπως και να έχει , να ενημερώνεις ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-12-15, 19:27
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Λοιπόν, ο Λιονταροκέφαλος φαίνεται ότι το παλεύει σαν λιοντάρι, οπότε δεν μπορώ παρά να το παλέψω κι εγώ μαζί του... Το φάρμακο δεν το βρήκα πουθενά, ούτε και στο Λονδίνο κατάφερε να το βρει ο αδερφός μου για να μου το έφερνε άμεσα, οπότε προσπάθησα να κινηθώ προς άλλη κατεύθυνση: Είδα ότι το Dimilin χρησιμοποιείται και στις γεωργικές καλλιέργειες και κάποιοι το έχουν χρησιμοποιήσει σε λίμνες και ενυδρεία (σε τεράστιες αραιώσεις). Οργανώθηκα λοιπόν, διάβασα, έκανα τους υπολογισμούς μου και έψαξα ό,τι γεωπονικό κατάστημα και φυτώριο κατάφερα να βρω, από το Χαλάνδρι μέχρι το Λαύριο. Δυστυχώς ούτε και σ' αυτό στάθηκα τυχερός... Δεν το έχει κανείς αυτή την εποχή, αφού στα χωράφια το χρησιμοποιούν την άνοιξη.
Αποφάσισα λοιπόν να παραγγείλω το Aradol plus από Γερμανία και όοοοποτε έρθει. Εν τω μεταξύ όμως, για να μπορέσει να αντέξει το ψαράκι μέχρι τότε, ξεπέρασα τους ενδοιασμούς μου και το ξεφόρτωσα από όσα "αγκυροβολημένα" παράσιτα μπορούσα. Προσπάθησα να το κάνω όσο πιο ευγενικά γινόταν: Εβαλα νερό από το ενυδρείο σε έναν κουβά, έπιασα το ψάρι με την απόχη και, κρατώντας το μέσα στην απόχη και συνεχώς λίγο κάτω από την επιφάνεια του νερού, έβγαλα με το τσιμπιδάκι (και γάντια) τα περισσότερα. Δεν ξέρω ποιος ζορίστηκε περισσότερο, εγώ ή το ψάρι, αλλά νομίζω ότι έπρεπε να γίνει!
Στο ενυδρείο κρατάω το αλάτι στο 0,3%, για να βοηθάει και τις πληγές του να κλείσουν χωρίς να μολυνθούν. Και τώρα, περιμένω το φάρμακο...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-12-15, 19:33
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, ο Λιονταροκέφαλος φαίνεται ότι το παλεύει σαν λιοντάρι, οπότε δεν μπορώ παρά να το παλέψω κι εγώ μαζί του... Το φάρμακο δεν το βρήκα πουθενά, ούτε και στο Λονδίνο κατάφερε να το βρει ο αδερφός μου για να μου το έφερνε άμεσα, οπότε προσπάθησα να κινηθώ προς άλλη κατεύθυνση: Είδα ότι το Dimilin χρησιμοποιείται και στις γεωργικές καλλιέργειες και κάποιοι το έχουν χρησιμοποιήσει σε λίμνες και ενυδρεία (σε τεράστιες αραιώσεις). Οργανώθηκα λοιπόν, διάβασα, έκανα τους υπολογισμούς μου και έψαξα ό,τι γεωπονικό κατάστημα και φυτώριο κατάφερα να βρω, από το Χαλάνδρι μέχρι το Λαύριο. Δυστυχώς ούτε και σ' αυτό στάθηκα τυχερός... Δεν το έχει κανείς αυτή την εποχή, αφού στα χωράφια το χρησιμοποιούν την άνοιξη.
Αποφάσισα λοιπόν να παραγγείλω το Aradol plus από Γερμανία και όοοοποτε έρθει. Εν τω μεταξύ όμως, για να μπορέσει να αντέξει το ψαράκι μέχρι τότε, ξεπέρασα τους ενδοιασμούς μου και το ξεφόρτωσα από όσα "αγκυροβολημένα" παράσιτα μπορούσα. Προσπάθησα να το κάνω όσο πιο ευγενικά γινόταν: Εβαλα νερό από το ενυδρείο σε έναν κουβά, έπιασα το ψάρι με την απόχη και, κρατώντας το μέσα στην απόχη και συνεχώς λίγο κάτω από την επιφάνεια του νερού, έβγαλα με το τσιμπιδάκι (και γάντια) τα περισσότερα. Δεν ξέρω ποιος ζορίστηκε περισσότερο, εγώ ή το ψάρι, αλλά νομίζω ότι έπρεπε να γίνει!
Στο ενυδρείο κρατάω το αλάτι στο 0,3%, για να βοηθάει και τις πληγές του να κλείσουν χωρίς να μολυνθούν. Και τώρα, περιμένω το φάρμακο...
Τουλάχιστον δεν τα παράτησες μπράβο σου , έβαλες τίποτα στην πληγη όταν έβγαλες το anchor ? Μπορείς να βάλεις και με μια μπατονέτα Μπεταντίν , (όχι τώρα κατα την διαδικασία) επίσης να κάνεις αλλαγές να έχεις καλή οξυγώνοση να προσέχεις τις ρουτίνες με άλλα λόγια
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-12-15, 20:06
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλάχιστον δεν τα παράτησες μπράβο σου , έβαλες τίποτα στην πληγη όταν έβγαλες το anchor ? Μπορείς να βάλεις και με μια μπατονέτα Μπεταντίν , (όχι τώρα κατα την διαδικασία) επίσης να κάνεις αλλαγές να έχεις καλή οξυγώνοση να προσέχεις τις ρουτίνες με άλλα λόγια
Δεν έβαλα Betadine, αλλά δεν είδα να άνοιξε και καμιά σπουδαία πληγή. Νομίζω με το αλάτι θα είναι μια χαρά. Έκανα και μετρήσεις στο νερό, όλα οκ όπως πάντα.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-12-15, 20:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο βρε φίλε , χαρά στο κουράγιο σου.
Αυτες οι κινήσεις και αντιδράσεις ανεβάζουν το χομπι πιο ψηλά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-01-16, 00:43
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το Aradol ήρθε σήμερα!
Εκανα 50% αλλαγή (πάντα με 0,3% αλάτι) με καλό σιφονάρισμα και έριξα την πρώτη δόση. Πέταξα και ένα driftwood που μου φαινόταν λίγο ύποπτο (είχε αρχίσει να σαπίζει και έπιανε διάφορες περίεργες βρωμιές πάνω). Το καημένο το ψαράκι βέβαια, όσο περιμέναμε το φάρμακο έχει ξαναγεμίσει με ancor worms (αυτή τη φορά είναι πραγματικά αμέτρητα), αλλά ελπίζω να κάνει δουλειά το aradol. Τώρα παρακολούθηση και βλέπουμε...

ΥΓ: Μήπως είναι καλύτερα να μεταφερθούν τα τελευταία μηνύματα σε νέο θέμα, σχετικό με ancor worms;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-01-16, 00:53
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία , περιμένω νέα σου και εύχομαι όλα να πάνε καλά
Και καλή χρονιά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιτυχία , περιμένω νέα σου και εύχομαι όλα να πάνε καλά
Και καλή χρονιά
Επίσης ότι έχεις μέσα στο ενυδρείο βγάλε το , διακοσμητικά εννοώ .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 06-01-16 στις 00:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-01-16, 09:28
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης ότι έχεις μέσα στο ενυδρείο βγάλε το , διακοσμητικά εννοώ .
Το σκέφτηκα, αλλά είπα να μην το στρεσάρω επιπλέον το ψάρι. Τα έχει συνηθίσει και του αρέσει να κρύβεται κάποιες φορές (μη φανταστείς, δυο ξύλα mopani με ανούμπιες έχω). Εξάλλου, θα πρέπει να απολυμανθούν κι αυτά με το φάρμακο, όπως όλο το ενυδρείο. Και το φύλλο οδηγιών, που είναι πολύ αναλυτικό, δεν αναφέρει καθόλου την αφαίρεση των διακοσμητικών, οπότε φαντάζομαι ότι δεν θα κάνω ζημιά αφήνοντάς τα.
Υπόψιν ότι σύμφωνα με τις οδηγίες θα κάνω άλλη μια αλλαγή 50% την 8η μέρα και επανάληψη του φαρμάκου τη 14η, για να πιάσω όλα τα σταδια του παρασίτου.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-01-16, 18:31
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Anchor worms vs Λιονταροκέφαλος: 0 - 1!
Η θεραπεία με το Aradol τελείωσε επίσημα προχθές, με το ψαράκι ζωντανό και δραστήριο! Έχουν μείνει πλέον μόνο κάποια στίγματα/εξογκώματα (στα σημεία που ήταν φυτεμένα τα μεγαλύτερα από τα παράσιτα), αλλά ελπίζω ότι με τον καιρό (και το αλάτι που συνεχίζω και βάζω) θα φύγουν κι αυτά. Θα τον αφήσω μόνο του βέβαια για κανένα μήνα τουλάχιστον (για να δω μήπως υποτροπιάσει), αλλά μετά οργανώνομαι με καραντίνα και του φέρνω πάλι παρέα!
Ευχαριστώ για την υποστήριξη!

[Προς διαχειριστή: Νομίζω ότι θα ήταν βοηθητικό για συνχομπίστες με το ίδιο πρόβλημα αν μετακινούσαμε τα μηνύματα από το #31 και μετά σε νέο thread με τίτλο "Anchor worms"]
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-01-16, 18:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτα ειναι ευχαριστα νέα.
Για να ξέρουμε,, απο που πήρες το Aradol ; Το βρηκες εδω Ελλάδα ;
Και όπως ειπες κρατησε το για λιγο καιρο μόνο του
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 28-01-16, 19:43
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα ειναι ευχαριστα νέα.
Για να ξέρουμε,, απο που πήρες το Aradol ; Το βρηκες εδω Ελλάδα ;
Και όπως ειπες κρατησε το για λιγο καιρο μόνο του
Το Aradol-plus (JBL) ήρθε από Γερμανία, γιατί εδώ δεν το βρήκα πουθενά (ούτε και σαν Dimilin, που είναι το ίδιο). Τα PetCity (που νομίζω έχουν αποκλειστικότητα στα JBL) μου είχαν πει ότι θα έφερναν κάποια στιγμή, αλλά δεν με έπαιρνε να περιμένω τόσο (ίσως τώρα να υπάρχει).
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 28-01-16, 20:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σπίθας Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Aradol-plus (JBL) ήρθε από Γερμανία, γιατί εδώ δεν το βρήκα πουθενά (ούτε και σαν Dimilin, που είναι το ίδιο). Τα PetCity (που νομίζω έχουν αποκλειστικότητα στα JBL) μου είχαν πει ότι θα έφερναν κάποια στιγμή, αλλά δεν με έπαιρνε να περιμένω τόσο (ίσως τώρα να υπάρχει).
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσόψαρο με άσπρα στίγματα στα πτερύγια George.GL Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 10 17-09-18 13:01
μικρά άσπρα σκουληκάκια nitroqqq Αναγνωρίσεις ειδών 4 28-03-13 01:55
Μικρό μου χρυσοψαράκι... in the pond Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 3 15-06-09 19:00
Gripensis με άσπρα στίγματα και πρισμένο μάτι Alex_Salonica Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 14-12-08 00:40
Μικρά άσπρα στίγματα σε Blue (Regal) Tang Stathis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 14-04-04 04:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10239 seconds with 14 queries