Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-10, 16:41
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

λίγα λόγια για το ενυδρείο του φίλου μας...

γενικά μου άρεσε

Η θερμοκρασία σε παίρνει για 24 αλλά όχι τώρα... να πάρουν τα πάνω τους πρώτα τα ψάρια, γιατί η θερμοκρασία επηρεάζει τον μεταβολισμό τους. Προσοχή όμως όχι κάτω από 23 βαθμούς.

Το στήσιμο θα έλεγα πολύ καλό... είναι γενικά δύσκολο με τις πέτρες αλλά μαζί με τον Κλεόβουλο θα με βάλετε να ψάχνω για φεγγαρόπετρες! καμιά φώτο από το πλάι???

Για τα είδη που διάλεξες δεν κατοχυρώνουν περιοχές τα αρσενικά παρά μόνο κατά την περίοδο του ζευγαρώματος... που γενικά διώχνουν ότι τα πλησιάσει. Το Melanochromis θα βρει μια σπηλιά, το Iodotropheus θα σκάψει μια λακκούβα στην άμμο και το Labidochromis θα διαλέξει μια επίπεδη επιφάνεια. Η κατάταξη επιθετικότητας ανά είδος είναι όπως τα γράφω. Το πολύ πολύ να σου κρύβονται περισσότερο τα Labidochromis. Δηλαδή δεν νομίζω ότι αν αλλάξεις τη διάταξη των πετρών θα κάνεις κάτι καλύτερο για τα ψάρια.

Το φόντο είναι καλό. Αν σου έρχεται πολύ φωτεινό δοκίμασε πιο σκούρο σε μπλε ή πράσινο... και μην καθαρίζεις το πίσω τζάμι από τις αλγες

Με τα φυτά εσύ ξέρεις καλύτερα... αλλά όταν μεγαλώσουν τα ψάρια αυτά θα έχουν το τελικό λόγο!!!

Αλλαγές νερού θα έλεγα πιο μικρές αλλά πιο τακτικά, π.χ. 25% - 30 % κάθε εβδομάδα.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-10, 17:35
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εγώ Μαλάουι δεν έχω, αλλά αν έφτιαχνα, τις πέτρες θα τις έβαζα διαφορετικά, μάλλον σε 2 σωρούς στις γωνίες (συμφωνώ in the pond) και θα έκρυβα και τον εξοπλισμό.
Γούστα είναι αυτά, αλλά το θαλασσί δεν μ' άρεσε, με πολύ πιο σκούρο φόντο (μπλε, πράσινο ή μαύρο) θα αναδειχθούν οι πέτρες και θα δείξει ομορφότερο όλο το ενυδρείο.
Τα ψαράκια είναι πανέμορφα κι όταν μπουν και τα υπόλοιπα θα υπάρχει πανδαισία χρωμάτων και κίνησης και η προσθήκη των φυτών μου αρέσει πολύ (είμαι κολλημένος?)
Η γνώμη μου είναι ότι έχεις πολλά περιθώρια βελτίωσης και θα τα καταφέρεις με τη βοήθεια του Κλεόβουλου, αρκεί να σταματήσεις στα ...40 ψάρια, άντε 50...

Κι αν δεν μείνεις ευχαριστημένος, σου έχω έτοιμη την λύση, κρύβεις τις φεγγαρόπετρες πίσω από πολλά-πολλά φυτά και το γεμίζεις ξιφοφόρους, πετάς κι ένα CO2 κι έτοιμο το μποστάνι.
Προσφέρομαι μάλιστα να σου δίνω ένα φυτό για κάθε κοτρώνα που θα βγάζεις, μπας και σε πάρουμε πίσω από τα νύχια της σατανικής δύναμης που σε τραβάει στα νταμάρια.
Άντε και καλή φώτιση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-10, 18:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα είδη που διάλεξες δεν κατοχυρώνουν περιοχές τα αρσενικά παρά μόνο κατά την περίοδο του ζευγαρώματος... που γενικά διώχνουν ότι τα πλησιάσει. Το Melanochromis θα βρει μια σπηλιά, το Iodotropheus θα σκάψει μια λακκούβα στην άμμο και το Labidochromis θα διαλέξει μια επίπεδη επιφάνεια. Η κατάταξη επιθετικότητας ανά είδος είναι όπως τα γράφω. Το πολύ πολύ να σου κρύβονται περισσότερο τα Labidochromis. Δηλαδή δεν νομίζω ότι αν αλλάξεις τη διάταξη των πετρών θα κάνεις κάτι καλύτερο για τα ψάρια.Συμφωνώ απολύτως

[QUOTE=bokostas;437679], αρκεί να σταματήσεις στα ...40 ψάρια, άντε 50... αν δεν σταματήσει,θα τον σταματήσουν εκείνα

Κι αν δεν μείνεις ευχαριστημένος, σου έχω έτοιμη την λύση, κρύβεις τις φεγγαρόπετρες πίσω από πολλά-πολλά φυτά και το γεμίζεις ξιφοφόρους, πετάς κι ένα CO2 κι έτοιμο το μποστάνι.
Προσφέρομαι μάλιστα να σου δίνω ένα φυτό για κάθε κοτρώνα που θα βγάζεις, μπας και σε πάρουμε πίσω από τα νύχια της σατανικής δύναμης που σε τραβάει στα νταμάρια.
Άντε και καλή φώτιση πρόσεχε θα κάνουμε βουντού για να ξεραθούν οι λαχανόκηποι σου [/QUOTE]

Πάνο δεν έχεις πρόβλημα υβριδισμού μ' αυτά τα είδη, και δεν έχει να κάνει με την επιθετικότητα (πράγματι τα demasoni είναι πιο "ζόρικα" και θέλουν κατα την γνώμη μου περισσότερα λίτρα)αλλά με την συγγένεια των ειδών.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-10, 21:45
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Άντε βρα Πάνο, επιτέλους ήρθε η παρουσίαση! Νίκησες όλες τις αντιξοοτητες!

Γενίκα είναι όμορφο το ενυδρείο σου. Τις φεγγαρόπετρες αν και κατά την γνώμη μου γενικά δεν δείχνουν φυσικές, κατάφερες να τις κάνεις ένα εννιαιο σύνολο και να δέσουν η μία με την άλλη. Και αφού κατάφερες να τις κάνεις να κουμπώσουν τόσο καλά μεταξύ τους, δεν θα πρότεινα καμιά αλλαγή στο στήσιμο. Καταφερες πραγματικά να δημιουργήσεις αρκετές κρυψώνες.
Επίσης δείχνει πάρα πολύ φωτεινό. Ίσως φταίει το φόντο. Σα να λάμπει ολόκληρο το ενυδρείο. Για δοκίμασε κανένα πιο μουντό χρώμα για να δημιουργήσεις ατμόσφαιρα.

Για τα φυτά, γενικά μου άρεσε το στήσιμο τους, αν και δεν τα πάω καλά με τις ανουμπιες. Πάντα γέμιζαν αλγες.

Καλή συνέχεια και προσεχε τον αριθμό των ψαριών σου. Μην βάλεις πολλά...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-10, 23:04
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Teodor72 δεν κατάλαβα καλά. Η πέτρα σαν πέτρα δεν δείχνει φυσική ή όπως στήθηκαν, παρά του ότι κουμπώσαν μεταξύ τους;

"Για τα φυτά, γενικά μου άρεσε το στήσιμο τους, αν και δεν τα πάω καλά με τις ανουμπιες. Πάντα γέμιζαν αλγες."

- Γι αυτό έβαλα και τα σαλιγγάρια...

"Καλή συνέχεια και προσεχε τον αριθμό των ψαριών σου. Μην βάλεις πολλά..."

- Να βάλω όσα εσύ; Μόνο εσύ ξέρεις ότι έχεις μέσα ψάρια! Μόνο φυτά! Με το ψαροντούφεκο και με το μικροσκόπιο βρε τα ψάχνεις....
(Ξέρεις ότι κάνω πλάκα! Το δικό σου στύλ εξάλλου είναι διαφορετικό!)

Βάζω συνειδητά περισσότερα γι αυτό διαλέχτηκαν και με τον τρόπο που τρέφονται (παρόμοια διατροφή) και που συμπεριφέρονται (από τα πιο ήρεμα) αλλά και που/πως φωλιάζουν. Κάπου το γράφει ο Γιάννης. Γι αυτό άλλωστε θα προστεθεί και το άλλο φίλτρο έχοντας μια κυκλοφορία συνολικά 3.150λ/ώρα στα 200; καθαρά. +15 φορές τον όγκο του! Υπερβολικός; Μπορεί, αλλά συνειδητά! Και μέσα πολλά λίτρα substrat pro...
Ίσως πάλι κάνω λάθος! Ο λόγος που κάνω την παρουσίαση είναι όχι να καυχηθώ! Να μοιραστώ με τα ψαροφιλαράκια μου τη χαρά μου, να τους πω τη σκέψη μου, να τους δείξω την υλοποίηση με τους πειραματισμούς μου και να διορθώσω τα λάθη μου!



Επί τη ευκαιρία in the pond ξέχασα να πω πως δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Απλά σου έγραψα το συλλογισμό μου πρίν και κατά τη διάρκεια του στησίματος. Δηλαδή ότι λίγα πράγματα μπήκαν τυχαία, ακόμα και εάν αυτά τελικά ήταν λάθος επιλογή! Είμαστε ανοιχτοί σε όλα! Ειδικά εμείς που γνωρίζουμε τις καλλιτεχνικές μας... "αναπηρίες" !

Bokostas και εγώ με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησα το στήσιμο. Μόλις τελείωσε, πριν μπει η άμμος, μου φάνηκε εντελώς χαώδης το κενό ανάμεσά τους. Σαν τα δόντια μου ένα πράμα! Είπα να βάλω μια δυό αραιά να καλύπτουν το κενό. Στη συνέχεια έβαλα την άμμο. Ήρθε ο Κλεόβουλος και λέει "χρειάζεσαι πέτρες". Τότε μπήκε και ο "λαιμός" και πήραν ύψος τα βουναλάκια. Άλλωστε δικά του ψάρια θα είχε μέσα και είχε κάθε δικαίωμα να με συμβουλέψει, ειδικά όταν διαθέτει και τη συγκεκριμένη πείρα/γνώσεις στο αντικείμενο!
Εάν το υλοποίησα σωστα αυτό είναι άλλο θέμα...


Και να μη ξεχάσω!!!!
Ευχαριστώ επίσης τον nikosm1 που και εδώ έχει συνδράμει με το ένα (τη γκρί) εκ των 2 τσουβαλιών άμμου που χρησιμοποίησα!
Άμα είναι να έρχονται σπίτι μου σκανδιναβές Νίκο, δε με χαλάει η διαφήμηση του ΕΟΤ του 1970!

Θα το βγάλω το μπλέ! Με φάγατε!!!!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-10, 23:14
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εμένα μ'αρέσει το ενυδρείο σου........εκτός του μπλέ backround...βγάλτο χα,χα,χα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-10, 23:16
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μ'αρέσει το ενυδρείο σου........εκτός του μπλέ backround...βγάλτο χα,χα,χα
Εάν το βγάλω και φαίνεται από πίσω το καλοριφέρ νομίζω θα δείχνει πιο.... φυσικό!!!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χρωμα για πετρες stefapat DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 29-04-09 07:54
ΜΩΒ ΧΡΩΜΑ jimmy19111977 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 18 26-10-08 11:01
Χρυσοψαρο εχασε το χρωμα του! HELP Αγγελος Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 7 24-12-07 10:26
Χρωμα γλυφτη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 1 27-01-07 22:12
χρωμα στο νερο chrisback79 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 11-07-05 22:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05708 seconds with 15 queries