Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-08, 11:01
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Για άλλη χρήση το ξεκίνησα και άλλα μου προέκυψαν

Φίλοι μου γειά σας και χαίρομαι που σας βρήκα,καθότι άσχετος επί του αντικειμένου θα ήθελα τα "φώτα" σας.
Έφτιαξα στην αυλή μου μια λιμνούλα διακοσμιτική για να ομορφαίνει ο χώρος όπου περνάμε αρκετές ώρες το απόγευμα,με καφεδάκι και χαλάρωση.Μου προέκυψε χτίζοντάς το σιγά-σιγά κάτι σαν συντριβάνι όπου το νερό ανεβαίνει σε ένα αγαλματάκι και απο εκεί σε δύο λεκάνες για να καταλήξει στην λιμνούλα.Έγινε πολύ όμορφο και χαίρεσαι να το βλέπεις και να ακούς τον ήχο του νερού...καταράκτη δεν θα το έλεγα γιατί η αντλία που έχω προς το παρόν είναι μικρή 600 l/h.

Όλα καλά μέχρι εδώ όμως όταν γυρίσαμε από τις διακοπές και πήγα να βάλω την αντλία να δουλέψει βλέπω μέσα ότι κάποιος είχε βάλει μέσα 4 ψαράκια.Τα 3 είναι χρυσόψαρα και το ένα όπως έμαθα είναι μικρό Κόι.Τα είχε βάλει ο μπατζανάκης μου για "χαβαλέ" να τα βλέπει η μικρή του κόρη και να παίζει.Αγχώθηκα γιατί ξέρω ότι τα ψαράκια σαν κατοικίδια θέλουν και αυτά την φροντίδα τους και εγώ δεν ξέρω τίποτα απο αυτά. Η απλούστερη λύση ήταν να του πώ πάρτα πίσω και πήγαινέ τα εκεί που τα πήρες.
Έλα όμως που τα είδε και η κόρη μου που είναι παιδί με ειδικές ανάγκες και χάρηκε τόσο πολύ και χαίρεται να τα βλέπει μέσα στο νερό που δεν μου κάνει καρδιά να κάνω κάτι τέτοιο.Έτσι αποφασίσαμε να τα υιοθετήσουμε και ψάχνοντας για πληροφορίες βρήκα την σελίδα σας.
Με τα όσα διάβασα αγχώθηκα πιό πολύ ακόμα γιατι διάβασα για το κακό που τους κάνει το χλώριο,η άλγη,εάν έχουν αρκετό οξυγόνο,για τα νιτρικά και τρελλάθηκα μήπως πάθουν κάτι τα ψαράκια τα οποία μέχρι τώρα είναι ζωηρότατα άν και έχουν κάνει κλίκα τα χρυσόψαρα και είναι και τα τρία μαζί και το Κόι μόνο του.
Οι διαστάσεις της λίμνης είναι 1.80Χ0.80Χ0.40 βάθος.
Κατάλαβα αμέσως από όσα διάβασα ότι είναι ρηχή για τα ψαράκια καθώς δεν προοριζόταν γιά τέτοια χρήση.
Σκέφτομαι ότι μπορώ να την ανακατασκευάσω και να την σκάψω να γίνει 1 μέτρο βάθος.Τι αντλίες τι φίλτρα θα χρειαστώ μετά για να μπορούν να επιβιώσουν τα ψαράκια? Το χειμώνα τι να κάνω θα παγώσουν εκεί έξω. Πως μπορώ να τα προστατέψω?Με κάποιο θερμοστάτη ίσως?
Παρακαλώ όποιος μπορεί και έχει την διάθεση ας με διαφωτίσει.Γιατί ξαναλέω πως είμαι άσχετος με το αντικείμενο και εάν πάω σε κάποιο μαγαζί θα μου φορτώσουν μηχανήματα που τελικά ίσως και να μην κάνουν γι αυτό που θέλω...





Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Waterfall.jpg
Εμφανίσεις:  652
Μέγεθος:  117,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Waterfall_1.jpg
Εμφανίσεις:  506
Μέγεθος:  99,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Waterfall_2.jpg
Εμφανίσεις:  601
Μέγεθος:  121,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish.jpg
Εμφανίσεις:  498
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Fish2.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  81,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-08, 09:04
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Καλώς όρισες .Πολύ καλή η προσπάθεια σου .
Τώρα, αν θες να κρατήσεις τα ψάρια σου και το χειμώνα θα πρέπει η λίμνη σου να έχει ελάχιστο βάθος τα 80εκ.Σε αυτήν την περίπτωση θερμοστάτες δεν θα χρειαστείς.Τα χρυσόψαρα και τα κόι είναι ψάρια κρύου νερού και μπορουν να αντέξουν χαμηλές θερμοκρασίες οχι όμως απότομες μεταβολές. Μια αντλία που να γυρίζει το νερό 2-3 φορες την ώρα, είναι αρκετή.
Καλή συνέχεια.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-08, 10:47
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Πολύ όμορφη η λιμνούλα σου.

Αν την σκάψεις για να πάρει και το σωστό βάθος, δεν θα ξεκολάτε από δίπλα της χαζεύοντας τα ψαράκια.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-08, 15:03
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Στην τελευταία φωτό αυτό που υπάρχει στην λιμνούλα είναι ...Καρπούζι???
Χωρίς να έχω εμπειρία από λίμνες θα έλεγα ότι θα πρέπει να προσέχεις τι πέφτει μέσα στο νερό και το επιβαρύνει. Καλή τύχη στην προσπάθεια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-08, 10:59
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το καρπούζι το έριξε η ανηψιά μου για να τα ταίσει. Μόλις το είδα μετά την φωτό το έβγαλα αμέσως.

Όμως καί τα χρυσόψαρα και το κόι έπεσαν με τα μούτρα στο καρπούζι τους άρεσε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-08, 22:16
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως καί τα χρυσόψαρα και το κόι έπεσαν με τα μούτρα στο καρπούζι τους άρεσε...
τα ψαριά τρώνε φυτά φρούτα ακόμα και σπόρους , μη ξεχνάμε ότι σε τροφές για ψαριά περιέχουν μεγάλες ποσότητες φυτών και φρούτων.
απλά ότι δεν θα φαγωθεί καλό είναι να βγει για να μην επιβαρύνει το νερό
Υ.Γ. Όταν είχα γκαπάκια στην λίμνη μου μέχρι και σύκα και βερίκοκα τα τάιζα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-08, 00:25
Το avatar του χρήστη thu vu
thu vu Ο χρήστης thu vu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

πολυ ωραια λιμνουλα.αφου αρεσει και στην κορη σου μια ειναι η λυση.το φτυαρι και το σκαψιμο.καλη αρχη!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-08, 14:53
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thu vu Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραια λιμνουλα.αφου αρεσει και στην κορη σου μια ειναι η λυση.το φτυαρι και το σκαψιμο.καλη αρχη!
Είναι στις προτεραιότητές μου να γίνει άμεσα αυτό. Τα ψάρια θα μεταφερθούν και η λίμνη θα γίνει 80 εκ βάθος.
Δυστυχώς μόνο το φτυάρι δεν φτάνει θέλει κομπρεσέρ γιατί υπάρχει μπετό απο κάτω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-08, 19:28
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Καλή δύναμη τότε!!! Περιμένουμε φωτογραφίες από την πορεία των εργασιών και φυσικά από το τελικό αποτέλεσμα!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-08, 23:40
Aris50 Ο χρήστης Aris50 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Είναι το καλύτερο σου …λάθος
Μου αρέσει πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-08, 14:10
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου γειά σας.
Αναζητώντας κάποιο μέρος για να βάλω τα ψαράκια μου για να ξεκινήσω τις εργασίες για να βαθύνω την λιμνούλα μου τα "προβλήματα" πολλαπλασιάστηκαν.

Σήμερα μου χάρισαν ένα ενυδρείο 1.20 Χ 0.50 Χ 0.80 ύψος το οποίο το είχανε σε είσοδο πολυκατοικίας και το βαρεθήκανε.Αυτό έχει μέσα χαλίκι το οποίο έχει γίνει βούρκος.Το νερό που είχε μέσα εξατμίστηκε μέσα σε 8 μήνες που ήταν αφρόντιστο το ενυδρείο.Τα τοιχώματα είναι γεμάτα άλατα και πρασινίλα.

Θέλει δουλειά αλλά πιστεύω ότι θα καθαρίσει...
Το χαλίκι πρέπει να το πετάξω ή υπάρχει τρόπος να πλυθεί και να αποστειρωθεί?

Για να το ξεκινήσω μπορώ να βάλω το εξωτερικό φίλτρο που έχω στην λιμνούλα χωρίς να το αδειάσω και να γεμίσω νερό με το ανάλογο αντιχλώριο το ενυδρείο και να το βάλω να δουλέψει για λίγο καιρό μέχρι να βάλω τα ψάρια?

Τα ψάρια μου είναι 3 χρυσόψαρα και ένα Κοι.

Ένα άλλο πράγμα που με στεναχώρησε και με προβλημάτισε είναι ότι μου δίνουν και 6 χρυσόψαρα που τα είχαν λέει στο ενυδρείο παλιά,τα οποία τώρα είναι σε ένα δοχείο από φελιζόλ (σαν και αυτά που βάζουνε τα ψάρια στα ψαράδικα στις λαϊκές με πάγο) διαστάσεων 0.50 Χ 0.35 Χ 0.30.

Μέσα σε αυτό το δοχείο ζούν τα έξι χρυσόψαρα μεγέθους 20εκ το κάθε ένα σε ένα νερό που μοιάζει με βούρκο 8μήνες και δεν έχουν πάθει τίποτα τα είδα ζωηρότατα.Ποτέ δεν τους έχουν αλλάζει το νερό μόνο το συμπληρώνουν.

Τι να κάνω να τα πάρω ? μου είπαν ότι άμα δεν τα πάρω θα τα πετάξουν στα σκουπίδια ζωντανά...

Μήπως θα είναι πολλά για το ενυδρείο? Μέχρι να φτιάζω το βάθος της λίμνης θα περάσουν 2-3 μήνες λόγω χειμώνα κλπ.
Μήπως θα είναι επιθετικά στα ψάρια μου τα οποία είναι μικρότερα περίπου 10 εκ.

Παρακαλώ οι ποιό παλιοί που έχουν γνώσεις ας με βοηθήσουν

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρρώστησαν τα μονομαχάκια μου! lucy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 15-07-08 08:02
Μετά το καλό σας βρήκα να και το ενυδρειο μου. MANOS74 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 16 24-05-07 12:34
Νέα χρήση του κεζάπ για το ενυδρείο Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-03-06 23:31
Χρήση RO και μετρήσεις νερού gemini_str Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 29-12-04 03:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06236 seconds with 14 queries