Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-11-09, 00:18   #1
Περί στρωσίματος και τοποθέτησης ενυδρείου
aldus
Junior Member
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aldus Ο χρήστης aldus δεν είναι συνδεδεμένος 16-11-09, 00:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα.

Είμαι αρχάριος με ένα πολύ μικρό ενυδρείο 20lt (χωρίς θερμαντήρα, ψαράκια κρύου νερού) και σκέφτομαι μέσα στις επόμενες εβδομάδες να αποκτήσω ένα νέο 60lt ή ένα μεγαλύτερο (ιδιοκατασκευή).

Έχω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά το στρώσιμο του καθώς επίσης και για αρκετά άλλα θεματάκια. Έχω διαβάσει τα δυο πολύ κατατοπιστηκά άρθρα για το στρώσιμο και το μπόλι που υπάρχουν στο forum καθώς και για τον κύκλο του αζώτου. Όπως επίσης για τη σημασία των μετρήσεων, τις πρακτικές κτλ και νομίζω πως έχω κατανοήσει την ουσία τους (αλλά δεν έχω 'δει'/δοκιμάσει τίποτε ακόμα ο ίδιος οπότε μηδέν εις το πηλίκο)

Λοιπόν :

1. Το τρέχων ενυδρείο 'παίζει' εδώ και λίγους μήνες με 2 άτομα, πριν 10 ημέρες προστέθηκε ένα τρίτο, πριν 6-7 ημέρες ένα τέταρτο (μη βαράτε για το πλήθος/μήκος ανά λίτρο, είπαμε άσχετος, τώρα ξέρω τι παπάτζα έχω κάνει). Επίσης δεν στρώθηκε ποτέ, απλά πέταξα τα ψάρια μέσα (ρε τι είπαμε ? μη βαράτε λέμε). Έχει ένα κλασικό φτηνιάρικο φίλτρο/οξυγόνο (της sera νομίζω) με σφουγγαράκι. Μάλιστα αγόρασα και έξτρα σφουγγάρι της juwel και το άλλαζα κάθε μήνα πετώντας το παλιό ... το σφουγγάρι τώρα είναι σε χρήση για σχεδόν πέντε εβδομάδες.

Ερώτηση : Μπορώ να επιταχύνω το στρώσιμο του νέου ενυδρείου με το υπάρχων νερό και φίλτρο ?

Δεν διακρίνω σημάδια ασθένειας στα ψάρια (απ'όσο έχω την εμπείρια για κάτι τέτοιο δηλαδή). Επίσης η συμπεριφορά των ψαριών είναι ... εε ... φυσιολογική (υποθέτω, μέχρι που πέταξα μέσα το τέταρτο ψάρι μήκους 7cm σχεδόν διπλάσιο από τα υπόλοιπα και παρατηρώ εμφανή σημάδια στρεσαρίσματος και νευρικότητας). Δεν παρατήρησα στίγματα, σημάδια από μύκητες ή οτιδήποτε παρόμοιο, τα ψάρια έχουν την αρχική τους μορφή πέρα από το ότι έχουνε μεγαλώσει λίγο (τα δυο πρώτα).

Διευκρινίζω πως δεν μιλάω ακριβώς για μπόλι. Σκέφτομαι να πετάξω το νερό+ψάρια στο νέο ενυδρείο, να συμπληρώσω με νερό βρύσης (ναι και αντιχλώριο) και να συνδέσω μέσα και το παλιό φίλτρο σε λειτουργία. Επίσης θα συνδέσω και το φίλτρο του νέου ενυδρείου καθώς και τον θερμαντήρα. Θα περιμένω το νέο φίλτρο να 'πάρει τα πάνω του', θα βγάλω το παλιό φίλτρο και αφού οι μετρήσεις μου δώσουνε πράσινο φως (btw, πρωτάθλημα φέτος λέμε αλλά ρε καραγκούνη μέχρι και οι ουκρανοί σε πήρανε χαμπάρι, το άχτι μου είναι αυτός ο άνθρωπος) και μετά θα πετάξω μέσα τα νέα ψάρια.

Πέρα από το στρώσιμο του νέου ενυδρείου ελπίζω να προσφέρω και κάπως καλύτερες συνθήκες στα υπάρχοντα ψάρια μέχρι να βρω άτομα να τα σπρώξω (το μεγάλο το έχω ήδη τάξει σε ένα παλιό φίλο που βαρέθηκε τις ψαρολογίες μου τις τελευταίες βδομάδες και ήδη ψάχνει χώρο για το νέο του δοκιμαστικό ενυδρείο ). Ακόμα ψάχνω για σπιτονοικοκύρη για άλλα δύο, στην ανάγκη έχω και ανήψια και έρχονται χριστούγεννα (μην θίξουμε το θέμα ψάρι+παιδάκι=? αυτή τη στιγμή). Αν δώσω το ένα μπορώ να κρατήσω το άλλο στο 20lt. Για το τέταρτο ψαράκι ακολουθεί ερώτηση παρακάτω.

Σε περίπτωση που έχει σημασία τα ψάρια στο νέο ενυδρείο θα είναι ένα αρσενικό γκάπι και 2-3 θηλυκά, πολύ χρωματιστά για τα γούστα μου αλλά εφόσον είναι προτεινόμενα για αρχάριους είπα να ξεκινήσω απο αυτά (δεν έχω αποφασίσει ακόμα 100% αλλά διαβάζοντας για αυτά θεωρώ πως η ανθεκτικότητα/προσαρμοστικότητα τους θα ισορροπήσει [ελπίζω] τα αναγκαία λάθη του αρχάριου). Για να πω την αλήθεια με τρώει να δω τον πλήρη κύκλο αναπαραγωγής, τα μικρά να κρύβονται στα φύλλα, να μεγαλώνουν ή να τρώγονται από τους γονείς (αν δεν προσέξω), να αποκτούνε δικά τους παιδιά κτλ (δεν έχω ψάξει ακόμα για το κατά πόσο η αιμομιξία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια αλλά υποθέτω πως τα ψάρια δεν θα είναι εξαίρεση). Τέλος πάντων φαίνεται συναρπαστικό. Τώρα τα σχόλια τύπου 'σε λίγο καιρό δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις τα μικρά' μου ακούγονται λίγο υπεραισιόδοξα αλλά για καλό και για κακό έχω μιλήσει με 2 άτομα που έχουνε σχετικά μεγάλο ενυδρείο (αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα για την συνθεσή τους, δεν ξέρω ακόμα αν το αντανακλαστικό 'βεβαίως κανένα πρόβλημα' θα έπρεπε να με βάλει σε σκέψεις άλλα την επόμενη φορά που θα πάω για καφέ θα βγάλω και μερικές φωτογραφίες για γνώμες).

2. Πίσω στο μπόλι. Μια κοπέλα στη δουλειά έχει ένα ενυδρείο 240lt και δεν υπάρχει πρόβλημα να πάω να πάρω ότι χρειάζομαι για να στρώσω το δικό μου. Το ενυδρείο είναι ηλικίας 5 περίπου ετών αλλά λίγα ψάρια έχουνε απομείνει από την αρχή (κάποιο καλοκαίρι ψoφήσανε σχεδόν όλα όταν έλειπε σε διακοπές). Και υπήρχε συνέχεια στους θανάτους αν και δυο ψάρια ζούνε ακόμα από την αρχή. Το προβλημά μου είναι οτι το ενυδρείο είναι ... πολύ πράσινο και με το νερό κάπως θολό. Ήτανε η πρώτη επιλογή μου για μπόλι αλλά διαβάζοντας διάφορα εδώ στο forum είπα να προχωρήσω στην δεύτερη

Ερώτηση : Αρκούν απλές φωτογραφίες και μετρήσεις ενός ενυδρείου για να κρίνει κάποιος την καταλληλότητα του υποψήφιου δότη ?
Δηλαδή αν ανεβάσω φωτογραφίες θα μπορέσει κάποιος έμπειρος στο θέμα να με βοηθήσει ?

(υποθέτω πως όχι, ίσως να εξαρτάται από την ποιότητα των φωτογραφιών [σε δεύτερο λόγο των μετρήσεων?] αλλά φαντάζομαι πως είναι σαν να λες στον γιατρό 'βήχω, τι φταίει ?' χωρίς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες και να περιμένεις σοβαρή απάντηση)

3. Από τα τέσσερα ψάρια του ενυδρείου που έχω τώρα σκέφτομαι να κρατήσω το ένα (μέσα στο καινούριο ενυδρείο) αλλά δεν ξέρω τί ακριβώς είναι. Κογκολέζο το λένε σε ότι pet shop ρώτησα, το δικό μου είναι λιγότερο απο 4 εκατοστά, καταμαύρο και με εντυπωσιακά πτερύγια και ουρά. Αυτό που ξεχωρίζει κυρίως είναι τα μάτια τα οποία είναι ιδιαίτερα φουσκωμένα και σαφώς προεξέχουν.
Έχω ακούσει ότι 'ψοφάει εύκολα' και θα το επιβεβαίωνα γιατί το δικό πριν από χρόνια ψόφησε σε περίπου ενάμιση χρόνο και κάτι. Αλλά μάλλον έφταιγε περισσότερο το 'ενυδρείο' των 5-7lt, η ασυνέπεια στην αλλαγή του νερού (θολό μέχρι ψαρόσουπας κάποιες φορές), τα surprise φωτός και θορύβου οποιαδήποτε στιγμή μέρας και νύχτας, το υπερβολικό τάισμα όταν είμουνα σπίτι και το μαρτύριο της πείνας όταν έκανα μέρες να γυρίσω, την παντελή άγνοια περί της επίδρασης του χλωρίου στα ψάρια κτλ κτλ κτλ. Τέλος πάντων αν και το πήδηξα λίγο το παλιό μου ψάρι θα ήθελα να κρατήσω αυτό που έχω τώρα, οπότε τρίτη

Ερώτηση : Από την παραπάνω περιγραφή μπορεί κάποιος να καταλάβει για ποιο ψάρι μιλάω (θα ήθελα το κανονικό του όνομα) ? Και αν ναι το εν λόγω ψάρι μπορεί να ζήσει σε περιβάλλον για γκάπι ?


4. Για την σωστή θέση ενυδρείου. Μένω σε ένα πολύ μικρό διαμέρισμα, τελευταίος όροφος, από πάνω ταράτσα (πλάκα και με επίστρωση καουτσούκ για την υγρασία). Το διαμέρισμα το βλέπει ήλιος από την ανατολή μέχρι τη δύση και σε συνδιασμό με την επένδυση της ταράτσας το καλοκαίρι το διαμέρισμα πραγματικά ΑΝΑΒΕΙ. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει αλλά το σπίτι είναι πραγματικά πολύ ΠΟΛΥ ζεστό κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού (ευτυχώς λείπω σχεδόν όλη την ημέρα). Πράγμα που με προβληματίζει ιδιαίτερα μιας και οι περισσότεροι γνωστοί μου που χάσανε ψάρια χάσανε τα περισσότερα κατα τη διάρκεια του καλοκαιριού.
Έχω διαλέξει ένα τοίχο για το ενυδρείο που συνορεύει με τα σκαλιά για την ταράτσα και τον υπόλοιπο κοινόχρηστο χώρο, έχει και παράθυρα και όντας στον πάνω όροφο μπορώ απλά να τα ανοιγοκλείνω όποτε θέλω. Νομίζω πως είναι το πιο δροσερό μέρος του σπιτιού μέχρι να πάω αλλού. Επίσης είναι και το μόνο δωμάτιο που έχει κλιματισμό (αν και δεν μπορώ να δικαιολογήσω τη χρήση κλιματισμού 24/7 απλά για τα ψάρια). Θα ασβεστώσω και την ταράτσα μιας και σε προηγούμενες χρονιές αυτό κατέβασε τη μέση θερμοκρασία κατά δύο βαθμούς περίπου.
Δεν υπάρχει ερώτηση εδώ αλλά ούτε και λύση ... το κολόσπιτο βράζει το καλοκαίρι. Και τα τελευταία καλοκαίρια ήτανε υποφερτά ... αναρωτιέμαι τι γίνεται σε ένα πραγματικά ζεστό καλοκαίρι. Ας φτάσουμε μέχρι έκει και βλέπουμε ...

--------------------------

Τέλος πάντων, κοντέυω τρεις ώρες στο γράψιμο και παιδιά συγνώμη αν το ψειρίζω λίγο το θέμα (μόλις τώρα παρατήρησα πόσο μεγάλο είναι το post σε σχέση με το πόση λίγη πληροφορία μπορώ να αντλήσω εγώ και όσοι το διαβάζουνε ... και είχα τόσα ακόμα θέματα να θίξω αλλά μάλλον γράφω αργά και βαρέθηκα). Είναι βλέπετε το κακό του internet, παπαρολογείς όταν θα έπρεπε να δοκιμάζεις και να τρως τα μούτρα σου και να μαθαίνεις στην πράξη. Αλλά τόση πληροφορία στο internet και τόσους διαθέσιμους ώμους γιγάντων για να σταθείς πειρασμός είναι και αυτό ... και όλα για ένα εξηντάλιτρο λέμε ! Που δεν θα αντέξει καν το καλοκαίρι ...

Τέλος πάντων ευχαριστώ για το χρόνο σας και κάθε απάντηση καλοδεχούμενη.
Εμφανίσεις: 1537
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-09, 00:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aldus Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.

Είμαι αρχάριος με ένα πολύ μικρό ενυδρείο 20lt (χωρίς θερμαντήρα, ψαράκια κρύου νερού) και σκέφτομαι μέσα στις επόμενες εβδομάδες να αποκτήσω ένα νέο 60lt ή ένα μεγαλύτερο (ιδιοκατασκευή).

Έχω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά το στρώσιμο του καθώς επίσης και για αρκετά άλλα θεματάκια. Έχω διαβάσει τα δυο πολύ κατατοπιστηκά άρθρα για το στρώσιμο και το μπόλι που υπάρχουν στο forum καθώς και για τον κύκλο του αζώτου. Όπως επίσης για τη σημασία των μετρήσεων, τις πρακτικές κτλ και νομίζω πως έχω κατανοήσει την ουσία τους (αλλά δεν έχω 'δει'/δοκιμάσει τίποτε ακόμα ο ίδιος οπότε μηδέν εις το πηλίκο)

Λοιπόν :

1. Το τρέχων ενυδρείο 'παίζει' εδώ και λίγους μήνες με 2 άτομα τι ψαρια ακριβως? χρυσοψαρα? , πριν 10 ημέρες προστέθηκε ένα τρίτο, πριν 6-7 ημέρες ένα τέταρτο (μη βαράτε για το πλήθος/μήκος ανά λίτρο,δεν ισχυει αυτο που γραφεις! που το διαβασες? είπαμε άσχετος, τώρα ξέρω τι παπάτζα έχω κάνει). Επίσης δεν στρώθηκε ποτέ, απλά πέταξα τα ψάρια μέσα (ρε τι είπαμε ? μη βαράτε λέμε) θα σε βαρεσω ... αν το ξαναπεις! . Έχει ένα κλασικό φτηνιάρικο φίλτρο/οξυγόνο (της sera νομίζω) με σφουγγαράκι. Μάλιστα αγόρασα και έξτρα σφουγγάρι της juwel και το άλλαζα κάθε μήνα πετώντας το παλιό ... το σφουγγάρι τώρα είναι σε χρήση για σχεδόν πέντε εβδομάδες. πετας τη βιολογια που εχει αναπτυχθει? Δεν εισαι καλα!

Ερώτηση : Μπορώ να επιταχύνω το στρώσιμο του νέου ενυδρείου με το υπάρχων νερό και φίλτρο ?

Δεν διακρίνω σημάδια ασθένειας στα ψάρια (απ'όσο έχω την εμπείρια για κάτι τέτοιο δηλαδή). Επίσης η συμπεριφορά των ψαριών είναι ... εε ... φυσιολογική (υποθέτω, μέχρι που πέταξα μέσα το τέταρτο ψάρι μήκους 7cm σχεδόν διπλάσιο από τα υπόλοιπα και παρατηρώ εμφανή σημάδια στρεσαρίσματος και νευρικότητας). Δεν παρατήρησα στίγματα, σημάδια από μύκητες ή οτιδήποτε παρόμοιο, τα ψάρια έχουν την αρχική τους μορφή πέρα από το ότι έχουνε μεγαλώσει λίγο (τα δυο πρώτα). αν μιλαμε για χρυσοψαρα θα πρεπει να εχεις 50 λιτρα για το καθενα! Εκτος αν δεν εχεις τη φιλοδοξια να σε συντροφευουν για πολλα χρονια ...

Διευκρινίζω πως δεν μιλάω ακριβώς για μπόλι. Σκέφτομαι να πετάξω το νερό το νερο απο το παλιο ενυδρειο στο νεο δεν εχει νοημα!+ψάρια στο νέο ενυδρείο, να συμπληρώσω με νερό βρύσης (ναι και αντιχλώριο) και να συνδέσω μέσα και το παλιό φίλτρο σε λειτουργία σωστα. Επίσης θα συνδέσω και το φίλτρο του νέου ενυδρείου καθώς και τον θερμαντήρα. Θα περιμένω το νέο φίλτρο να 'πάρει τα πάνω του', θα βγάλω το παλιό φίλτρο και αφού οι μετρήσεις μου δώσουνε πράσινο φως δηλαδη? (btw, πρωτάθλημα φέτος λέμε αλλά ρε καραγκούνη μέχρι και οι ουκρανοί σε πήρανε χαμπάρι, το άχτι μου είναι αυτός ο άνθρωπος) και μετά θα πετάξω μέσα τα νέα ψάρια. θα τα "πεταξεις" απο ψηλα?

Πέρα από το στρώσιμο του νέου ενυδρείου ελπίζω να προσφέρω και κάπως καλύτερες συνθήκες στα υπάρχοντα ψάρια μέχρι να βρω άτομα να τα σπρώξω (το μεγάλο το έχω ήδη τάξει σε ένα παλιό φίλο που βαρέθηκε τις ψαρολογίες μου τις τελευταίες βδομάδες και ήδη ψάχνει χώρο για το νέο του δοκιμαστικό ενυδρείο ). Ακόμα ψάχνω για σπιτονοικοκύρη για άλλα δύο, στην ανάγκη έχω και ανήψια και έρχονται χριστούγεννα (μην θίξουμε το θέμα ψάρι+παιδάκι=? αυτή τη στιγμή). βαλε μια αγγελια αν θες να τα δωσεις!! Αν δώσω το ένα μπορώ να κρατήσω το άλλο στο 20lt. αν μιλαμε για χρυσοψαρο ... δεν του "φτανουν" τα λιτρα! Για το τέταρτο ψαράκι ακολουθεί ερώτηση παρακάτω.

Σε περίπτωση που έχει σημασία τα ψάρια στο νέο ενυδρείο θα είναι ένα αρσενικό γκάπι και 2-3 θηλυκά, πολύ χρωματιστά για τα γούστα μου αλλά εφόσον είναι προτεινόμενα για αρχάριους είπα να ξεκινήσω απο αυτά (δεν έχω αποφασίσει ακόμα 100% αλλά διαβάζοντας για αυτά θεωρώ πως η ανθεκτικότητα/προσαρμοστικότητα ανθεκτικα σε τι? Ολα τα ψαρια εχουν καποιες απαιτησεις - αν τους τις προσφερεις θα τα εχεις χωρις προβληματα! τους θα ισορροπήσει [ελπίζω] τα αναγκαία λάθη του αρχάριου). Για να πω την αλήθεια με τρώει να δω τον πλήρη κύκλο αναπαραγωγής, τα μικρά να κρύβονται στα φύλλα, να μεγαλώνουν ή να τρώγονται από τους γονείς (αν δεν προσέξω), να αποκτούνε δικά τους παιδιά κτλ (δεν έχω ψάξει ακόμα για το κατά πόσο η αιμομιξία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια αλλά υποθέτω πως τα ψάρια δεν θα είναι εξαίρεση). κατα καιρους θα πρεπει να ανανεωνεις το "αιμα" μια που αιμομοιξιες για πολλες γενιες δημιουργει ... προβληματα! Τέλος πάντων φαίνεται συναρπαστικό. Τώρα τα σχόλια τύπου 'σε λίγο καιρό δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις τα μικρά' μου ακούγονται λίγο υπεραισιόδοξα βαλε γκαπυ και θα δεις ... αλλά για καλό και για κακό έχω μιλήσει με 2 άτομα που έχουνε σχετικά μεγάλο ενυδρείο (αλλά δεν έχω την παραμικρή ιδέα για την συνθεσή τους, δεν ξέρω ακόμα αν το αντανακλαστικό 'βεβαίως κανένα πρόβλημα' θα έπρεπε να με βάλει σε σκέψεις άλλα την επόμενη φορά που θα πάω για καφέ θα βγάλω και μερικές φωτογραφίες για γνώμες).

2. Πίσω στο μπόλι. Μια κοπέλα στη δουλειά έχει ένα ενυδρείο 240lt και δεν υπάρχει πρόβλημα να πάω να πάρω ότι χρειάζομαι για να στρώσω το δικό μου. Το ενυδρείο είναι ηλικίας 5 περίπου ετών αλλά λίγα ψάρια έχουνε απομείνει από την αρχή (κάποιο καλοκαίρι ψoφήσανε σχεδόν όλα όταν έλειπε σε διακοπές). Και υπήρχε συνέχεια στους θανάτους αν και δυο ψάρια ζούνε ακόμα από την αρχή. Το προβλημά μου είναι οτι το ενυδρείο είναι ... πολύ πράσινο και με το νερό κάπως θολό. Ήτανε η πρώτη επιλογή μου για μπόλι αλλά διαβάζοντας διάφορα εδώ στο forum είπα να προχωρήσω στην δεύτερη Αν δεν εχει αρρωστιες και οι μετρησει δειχνουν αμμωνια=0 ΝΟ2=0 και ΝΟ3>0 τοτε ... δεν υπαρχει προβλημα! Εννοεις πρασινο νερο??

Ερώτηση : Αρκούν απλές φωτογραφίες και μετρήσεις ενός ενυδρείου για να κρίνει κάποιος την καταλληλότητα του υποψήφιου δότη ? Δηλαδή αν ανεβάσω φωτογραφίες θα μπορέσει κάποιος έμπειρος στο θέμα να με βοηθήσει ? να κανεις μετρησεις στο νερο και αν εμπιστευεσαι οτι δεν εχει ασθενειες....!

(υποθέτω πως όχι, ίσως να εξαρτάται από την ποιότητα των φωτογραφιών [σε δεύτερο λόγο των μετρήσεων?] αλλά φαντάζομαι πως είναι σαν να λες στον γιατρό 'βήχω, τι φταίει ?' χωρίς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες και να περιμένεις σοβαρή απάντηση)

3. Από τα τέσσερα ψάρια του ενυδρείου που έχω τώρα σκέφτομαι να κρατήσω το ένα (μέσα στο καινούριο ενυδρείο) αλλά δεν ξέρω τί ακριβώς είναι. Κογκολέζο το λένε σε ότι pet shop ρώτησα, το δικό μου είναι λιγότερο απο 4 εκατοστά, καταμαύρο και με εντυπωσιακά πτερύγια και ουρά. Αυτό που ξεχωρίζει κυρίως είναι τα μάτια τα οποία είναι ιδιαίτερα φουσκωμένα και σαφώς προεξέχουν.
Έχω ακούσει ότι 'ψοφάει εύκολα' και θα το επιβεβαίωνα γιατί το δικό πριν από χρόνια ψόφησε σε περίπου ενάμιση χρόνο και κάτι. Αλλά μάλλον έφταιγε περισσότερο το 'ενυδρείο' των 5-7lt, η ασυνέπεια στην αλλαγή του νερού (θολό μέχρι ψαρόσουπας κάποιες φορές), τα surprise φωτός και θορύβου οποιαδήποτε στιγμή μέρας και νύχτας, το υπερβολικό τάισμα όταν είμουνα σπίτι και το μαρτύριο της πείνας όταν έκανα μέρες να γυρίσω, την παντελή άγνοια περί της επίδρασης του χλωρίου στα ψάρια κτλ κτλ κτλ. Τέλος πάντων αν και το πήδηξα λίγο το παλιό μου ψάρι θα ήθελα να κρατήσω αυτό που έχω τώρα, χρειαζεται να διαβασεις λιγακι παραπανω και θα καταλαβεις... οπότε τρίτη

Ερώτηση : Από την παραπάνω περιγραφή μπορεί κάποιος να καταλάβει για ποιο ψάρι μιλάω (θα ήθελα το κανονικό του όνομα) ? Και αν ναι το εν λόγω ψάρι μπορεί να ζήσει σε περιβάλλον για γκάπι ?
το ειπες μονος σου κρυου νερου .... τα γκαπυ "θελουν" μεγαλυτερες θερμοκρασιες

4. Για την σωστή θέση ενυδρείου. Μένω σε ένα πολύ μικρό διαμέρισμα, τελευταίος όροφος, από πάνω ταράτσα (πλάκα και με επίστρωση καουτσούκ για την υγρασία). Το διαμέρισμα το βλέπει ήλιος από την ανατολή μέχρι τη δύση και σε συνδιασμό με την επένδυση της ταράτσας το καλοκαίρι το διαμέρισμα πραγματικά ΑΝΑΒΕΙ. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει αλλά το σπίτι είναι πραγματικά πολύ ΠΟΛΥ ζεστό κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού (ευτυχώς λείπω σχεδόν όλη την ημέρα). Πράγμα που με προβληματίζει ιδιαίτερα μιας και οι περισσότεροι γνωστοί μου που χάσανε ψάρια χάσανε τα περισσότερα κατα τη διάρκεια του καλοκαιριού. μηπως μια μονωση στη ταρατσα?
Έχω διαλέξει ένα τοίχο για το ενυδρείο που συνορεύει με τα σκαλιά για την ταράτσα και τον υπόλοιπο κοινόχρηστο χώρο, έχει και παράθυρα και όντας στον πάνω όροφο μπορώ απλά να τα ανοιγοκλείνω όποτε θέλω. Νομίζω πως είναι το πιο δροσερό μέρος του σπιτιού μέχρι να πάω αλλού. Επίσης είναι και το μόνο δωμάτιο που έχει κλιματισμό (αν και δεν μπορώ να δικαιολογήσω τη χρήση κλιματισμού 24/7απλά για τα ψάρια). Θα ασβεστώσω και την ταράτσα μιας και σε προηγούμενες χρονιές αυτό κατέβασε τη μέση θερμοκρασία κατά δύο βαθμούς περίπου.
Δεν υπάρχει ερώτηση εδώ αλλά ούτε και λύση ... το κολόσπιτο βράζει το καλοκαίρι. Και τα τελευταία καλοκαίρια ήτανε υποφερτά ... αναρωτιέμαι τι γίνεται σε ένα πραγματικά ζεστό καλοκαίρι. Ας φτάσουμε μέχρι έκει και βλέπουμε ...

--------------------------

Τέλος πάντων, κοντέυω τρεις ώρες στο γράψιμο και παιδιά συγνώμη αν το ψειρίζω λίγο το θέμα (μόλις τώρα παρατήρησα πόσο μεγάλο είναι το post σε σχέση με το πόση λίγη πληροφορία μπορώ να αντλήσω εγώ και όσοι το διαβάζουνε ... και είχα τόσα ακόμα θέματα να θίξω αλλά μάλλον γράφω αργά και βαρέθηκα). Είναι βλέπετε το κακό του internet, παπαρολογείς όταν θα έπρεπε να δοκιμάζεις και να τρως τα μούτρα σου και να μαθαίνεις στην πράξη. Δεν ειναι σωστο αυτο! Με λιγο διαβασμα και υπομονη ... γλυτωνεις πολλα λαθη! Αλλά τόση πληροφορία στο internet και τόσους διαθέσιμους ώμους γιγάντων για να σταθείς πειρασμός είναι και αυτό ... και όλα για ένα εξηντάλιτρο λέμε ! Που δεν θα αντέξει καν το καλοκαίρι ...

Τέλος πάντων ευχαριστώ για το χρόνο σας και κάθε απάντηση καλοδεχούμενη.
Οντως τεραστιο ποστ
Ελπιζω να σε καλυψα!
Γνωμη μου ειναι οτι τυρρανας αδικα 4 ψαρακια (απο οτι καταλαβα σε 20 λιτρα) ειναι σαν μια κονσερβα με σαρδελες! Απο πολλες αποψεις ειναι λαθος!
Οι προθεσεις σου ειναι καλες! Χρησιμοποιησε τις δυναμεις σου να φτιαξεις κατι ομορφο και ισορροπημενο! Οτι θες ρωτας ... ψαχνεις ... αποφασιζεις ... κανεις!!!
Οχι κανεις και μετα .... μετανοιωνεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχή στρωσίματος greemlin Γλυκό νερό - Γενικά 45 09-07-09 20:49
Ερώτηση αστεία αλλά χρήσιμη! (περί τοποθέτησης υλικού φίλτρανσης) stdev Γλυκό νερό - Γενικά 13 30-05-09 06:34
Αντέχουν τα apple snails στην διαδικασία στρωσίματος ενυδρείου; Antonisjk Σαλιγκάρια 5 25-05-09 09:49
Συζήτηση περί στρωσίματος ενυδρείου Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 16-10-07 10:00
θερμή παράκληση για συμβουλές περί 'σουλουπώματος' ενυδρείου pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 8 02-05-03 11:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06531 seconds with 13 queries