Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-05, 16:37
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Hanna

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω έναν μετρητή της HANNA, τον ΗΙ 98129.
Δύο ερωτήσεις.
1.Το προσπέκτους από την ιστοσελίδα της εταιρίας λέει ότι μετράει PH,TEMP,και EC/TDS. Τι στο καλό είναι το EC/TDS ???
2.Θέλει καλιμπράρισμα. Τι ακριβώς είναι το καλιμπράρισμα, και πως καλιμπράρεται? Δε μπόρεσα να το καταλάβω από τις οδηγίες.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-05, 23:12
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
1.Το προσπέκτους από την ιστοσελίδα της εταιρίας λέει ότι μετράει PH,TEMP,και EC/TDS. Τι στο καλό είναι το EC/TDS ???
EC (Electrical Conductivity) in micro siemens /TDS (Total Dissolved Solids) in ppm

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
2.Θέλει καλιμπράρισμα. Τι ακριβώς είναι το καλιμπράρισμα, και πως καλιμπράρεται? Δε μπόρεσα να το καταλάβω από τις οδηγίες.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Καλιμπραρισμα ειναι η "ρυθμιση" για να δινει σωστες μετρησεις. Ρυθμιση η οποια με τον καιρο χανεται και πρεπει να "ερθει στα ισια της".
Και καινουργιο να ειναι παλι θελει καλιμπραρισμα γιατι με την αποθηκευση χανεται η αρχικη εργοστασιακη ρυθμιση.

Οι οδηγιες που εριξα μια ματια ειναι ξεκαθαρες για την διαδικασια.
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george : 01-10-05 στις 23:17
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-05, 00:35
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τιποτε άλλο μηπως εχει το συρταρι σου?
Καμμια αντιστροφη οσμωση ας πούμε..
γιατι παει μαζι με το οργανο που έχεις..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-05, 09:42
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Τιποτε άλλο μηπως εχει το συρταρι σου?
Καμμια αντιστροφη οσμωση ας πούμε..
γιατι παει μαζι με το οργανο που έχεις..
Οχι. Το συρτάρι μου έχει ακόμα μόνο αυτό το πράγμα για το CO2 της HAGEN, που είπαμε να το βάλω αφού έρθει το νερό στα ίσα του.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-05, 09:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Επειδη αυτό το όργανο ειναι λιγακι ακριβό, συνηθως δεν το παίρνει κανεις χωρις να ξερει τι κάνει
Απο κει και περα, το EC/TDS εχει να κάνει με την σκληρότητα του νερού .
Τοσο η μετρηση του TDS όσο και του PH χρειαζεται καλιμπράρισμα, αλλά το Ph πολυ συχνότερα.. (για ακρίβεια έως και κάθε φορά πριν τη χρήση), ενω το TDS πολυ σπανιώτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-05, 10:27
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Επειδη αυτό το όργανο ειναι λιγακι ακριβό, συνηθως δεν το παίρνει κανεις χωρις να ξερει τι κάνει
Απο κει και περα, το EC/TDS εχει να κάνει με την σκληρότητα του νερού .
Τοσο η μετρηση του TDS όσο και του PH χρειαζεται καλιμπράρισμα, αλλά το Ph πολυ συχνότερα.. (για ακρίβεια έως και κάθε φορά πριν τη χρήση), ενω το TDS πολυ σπανιώτερα.
Καλημέρα netblues
Τι κάνει ήξερα, αλλά ....... στα "Ελληνικά"
Ομολογουμένως δεν είμαι εξοικιωμένη με κάποια πράγματα όταν τα διαβάζω(ακόμα τουλάχιστο.Προσπαθώ!). Αλλοιώς είναι όταν απλά στα εξηγούν προφορικά.
Για παράδειγμα, ξέρω μεν ότι η συσκευή μετράει PC,σκληρότητα και θερμ., αλλά το EC και TDS δεν το έχω ξαναδεί. Περίμενα να δώ KH-GH ας πούμε στις οδηγίες.

Μου έγραψε ο george,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
EC (Electrical Conductivity) in micro siemens /TDS (Total Dissolved Solids) in ppm
ΤDS είναι δηλαδή η γενική σκληρότητά μου?
Αν δε σε παιδεύω μπορείς να μου εξηγήσεις κάτι παραπάνω γι'αυτά? Η να μου πείς αν μπορώ να διαβάσω κάπου κάποια πράγματα. Δεν ψάχνω μασσημένη τροφή.... Να ξεστραβωθώ ψάχνω!
Το καλιμπράρισμα αν κατάλαβα καλά, πρέπει να γίνει σε κάποια υγρά με συγκεκριμένες τιμές. Σωστά? Και είναι κάποια υγρά που πρέπει να προμηθευτώ?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-05, 12:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

ΤDS ειναι τα συνολικα διαλυμενα στερεά... Και με αυτό το οργανο μετραμε ποσο ρεύμα περναει λογω ακριβως αυτων των διαλυμένων στερεών..
Οποτε θα μπορουσε να ειναι GH+KH , αλλα αν ας πουμε ριξεις αλατι στο ενυδρειο που δεν αλλαζει την μέτρηση GH/KH με υγρα τεστ, το tds θα παει στο θεό...

Αν δεν εχεις μπερδευτεί μέχρι τωρα... ριξε μια ματια εδω..

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=7159
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-05, 13:32
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Οποτε θα μπορουσε να ειναι GH+KH , αλλα αν ας πουμε ριξεις αλατι στο ενυδρειο που δεν αλλαζει την μέτρηση GH/KH με υγρα τεστ, το tds θα παει στο θεό...
Δηλαδή με αυτή τη μέτρηση δεν ξέρω πόσο είναι το καθένα,πόσο το GH και πόσο το KH?
---------------------------------------------------
To link είναι διάνα στην περίπτωσή μου. Τα ίδια προβλήματα με μένα περίπου έχει ο φίλος που το άνοιξε το θέμα.

Ενα post που εκφράζει ακριβέστατα το δικό μου πρόβλημα, είναι αυτό:
"Η αληθεια ειναι οτι εγω περιμενα να μετραω τις παραμετρους του νερου και να λεω..."οι μετρησεις μου ειναι αυτες,η RO μου βγαζει αυτο,η βρυση αυτο αρα τοσο νερο θα βαλω απτη βρυση ,τοσο απο την RO".Στο σημειο που βρισκομαι ακομα ελπιζω να καταλαβαινετε οτι μπερδευομαι ευκολα με πραγματα που σε εσας φαινονται παιχνιδακι.Γιαυτο αλλωστε προσπαθω να εχω τον καταλληλο δυνατο εξοπλησμο ωστε να διευκολυνθω σε πραγματα που καποιοι απο σας,απο εμπειρια και μονο,δεν τον χρειαζεστε..."

Οχι για το RO βέβαια , που δεν ξέρω κάν τι είναι,(αλήθεια, τί είναι?) αλλά στα υπόλοιπα, είναι σαν να τα γράφω εγώ.
Περίμενα δήλαδή ότι θα μετράω, και θα μου λέει απλά "καλή μου κοπελίτσα, έχεις PH τόσο, KH τόσο και GH τόσο". Απλά δηλαδή, αντί να χρησιμοποιώ τα υγρά τεστ για το καθένα, μετράω με το όργανο ώστε να είμαι σίγουρη ότι είναι αποτελέσματα ακριβείας και δεν έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος, και να ξέρω που βρίσκομαι και τι ανάγκη έχει το νερό μου.
Εγώ το πήρα για να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη, αλλά.......μS,ms,ppm, "μετατροπή" των μοριακών βαρών CaCO3 και NaCl........χριστέ μου!!! Δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται . Εγώ ήξερα: το GH είνει τόσο, το KH είναι τόσο, και τελειώσαμε. Μήπως έχω ένα όργανο που, σύμφωνα με τις γνώσεις τις δικές μου, μου είναι άχρηστο?
Επειτα, αν το το hanna εχει preconfiguration, όπως γράψανε, γιατί θέλει καλιμπραρίσματα και τέτοια????? (που δεν ξέρω και πως στο καλό γίνονται!!)
Απ'ότι είδε βέβαια στο link που μου έστειλες, έχει στης HANNA την ιστοσελίδα ένα υγρό για calibration. Πρέπει να προμηθευτώ τέτοιο, ή γίνεται και με άλλον τρόπο???
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-05, 17:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

RO = Reverse Osmosis = ΑΟ = Αντιστροφη Οσμωση

Συσκευη που αφαιρεί ενα πολύ μεγάλο μέρος των διαλυμενων στο νερο ουσιών.

Αν θες να μετρας GH και KH ο απλουστερος και πολυ ακριβης τρόπος ειναι με υγρα τεστ. Το TDS ειναι επιπροσθετο και δεν τα υποκαθιστα πλήρως ειδικότερα αν ΔΕΝ ξερεις τι έχει μεσα το διάλυμα που μετράς.
ΑΝ θες πχ να ανακατευεις νερο αντιστροφης οσμωσης με βρυσης για να παρεις μαι συγκεκριμενη σκληροτητα τοτε το tds meter ειναι πολυ πρακτικό.
ΑΝ ομως θες να μετρας KH για να βρεις πχ συγκεντρωση διοξιεδιου μαλλον με υγρα τεστ ειναι ευκολότερο.

Αχρηστο δεν είναι, αλλα τα μεταξωτα βρακιά... ξερεις..

Calibration θα χρειαστείς κυρίως για το Ph.. για το tds μάλλον όχι προς το παρον τουλαχιστον..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-05, 19:51
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αχρηστο δεν είναι, αλλα τα μεταξωτα βρακιά... ξερεις..
Μωρέ ξέρω και παραξέρω........ Απλά νόμιζα ότι η συσκευή είναι "απλό βρακί" και όχι μεταξωτό!!!
Η αλλοιώς...."δε βλέπω την τύφλα μου, ο εξοπλισμός με μάρανε. " Υποτίθεται για καλό την προμηθεύτηκα, αλλά.......

Τέλος πάντων, φαντάζομαι ότι σιγά σιγά, θα μάθω να τη χρησιμοποιώ.
-----------------------------
Αμα δε βαριέσαι, ρίξε παρακαλώ μιά ματιά στο τελευταίο post μου στο"καινουρια αρχή" ,όποτε έχεις καιρό,να μου πείς τη γνώμη σου.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρησεις geoil Δίσκοι 21 26-10-04 23:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04761 seconds with 13 queries