Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-11-08, 20:25  
Θολό νερό
 
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx
Member
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος 25-11-08, 20:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε όλους!!!εφτιαξε η κοπελα μου ενα μικρο ενυδρειο(25 λιτρα περιπου), το στρωσαμε κανονικα το ενυδρειο και τν κυριακη καναμε κανονικα τν αλλαγη του νερου αλλα το νερο δν λεει να ξεθολώσει γιατί?
εχουμε βαλει και λιπασμα στο πατο για μελλοντικα φυτα μηπως φταιει αυτο?ανεβαζω φωτο(δν ξερω κατα ποσο ειναι εμφανες)

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00318.jpg
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  54,2 KB  

Εμφανίσεις: 6107
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 29-11-08, 02:14
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

γιατι ποιος ειπε οτι κατα το στρωσιμο εχουμε ψαρια στο ενυδρειο ;

ωραια και δεν βαζω μπολι (που ετσι και αλλιως εχουμε πει οτι πρεπει να ειναι απο εμπιστη πηγη ) και βαζω καποιο σκευασμα βακτηριων , τα ψαρια που θα βαλουμε δεν θα κουβαλουν ιους ασχετα αν ειναι αρρωστα ή οχι ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-11-08, 03:05
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
και αμα ο ζεολιτης εξουδετρωνει την αμμωνια τι θα τρωνε τα βακτηρια ; ή δεν την εξουδετερωνει ολη ;

διαφωνω οριζοντιως , καθετως και πλαγιως οτι τα ετοιμα βακτηρια ειναι καλυτερα απο το μπολι


Αληθεια, πως το ξερεις αυτο?

Μηπως εχεις δοκιμασει και τους δυο τροπους?

Γιατι εγω τους εχω δοκιμασει,δεν μου το ειπαν...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-11-08, 03:17
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

και - αληθεια - για πες μου την ερευνα που εκανες και κανει τα αποτελεσματα της δικης σου δοκιμης σωστοτερα απο ολων των υπολοιπων ;

τι δοκιμασες και τι αποτελεσματα ειχες ; στο γραφω μπας και μια φορα απαντησεις σε αυτα που σε ρωτουν χωρις υπεκφυγες γιατι καπου μπερδευεσαι φαινεται
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-11-08, 03:26
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

παιδιά μν τρελαίνεστε ο καθένας εκφέρει τν γνώμη του και αυτό που πιστεύει ότι είναι σωστό και τεκμηριωμένο πάντα από τν ίδιο...
έχωαρχίσει να κάνω το στρώσιμο με stress zyme που είπε ο beteranos και πραγματικά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων το εκτιμώ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-11-08, 03:29
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
και - αληθεια - για πες μου την ερευνα που εκανες και κανει τα αποτελεσματα της δικης σου δοκιμης σωστοτερα απο ολων των υπολοιπων ;

τι δοκιμασες και τι αποτελεσματα ειχες ; στο γραφω μπας και μια φορα απαντησεις σε αυτα που σε ρωτουν χωρις υπεκφυγες γιατι καπου μπερδευεσαι φαινεται

Μπορεις να ξαναδιαβασεις το post 29, οσες φορες χριαζεται για να το καταλαβεις.


ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ φιλε οτι ειναι δικες μου αποψεις και οχι ''ολων των υπολοιπων''.

Εχω μαθει να εχω ΔΙΚΗ ΜΟΥ αποψη ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-11-08, 03:34
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

το 29 δεν απανταει τιποτα

τελος παντων αυτα σε εχω ρωτησει αν μας τιμη να μας απαντησεις καλως αν οχι επιβεβαιωνεις οτι δεν εχεις γνωμη αρα και αποψη

ο ζεολιτης εξουδετερωνει ολη την αμμωνια ; αν ναι τι τρωνε τα βακτηρια ;

ωραια και δεν βαζω μπολι (που ετσι και αλλιως εχουμε πει οτι πρεπει να ειναι απο εμπιστη πηγη ) και βαζω καποιο σκευασμα βακτηριων , τα ψαρια που θα βαλουμε δεν θα κουβαλουν ιους ασχετα αν ειναι αρρωστα ή οχι ;

και τελικα τα ψαρια στο ενυδρειο μπαινουν κατα το στρωσιμο ή μετα απο αυτο ;

δικες μας αποψεις εχουμε και εμεις κυριε ειτε θελετε ειτε οχι
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-11-08, 21:29
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

αλλαγες νερου πρεπει να κανω τακτικα?καθε ποσο?το tap water conditioner της Aquarium Pharmaceuticals ειναι αντιχλωριο?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-11-08, 00:37
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
το 29 δεν απανταει τιποτα

τελος παντων αυτα σε εχω ρωτησει αν μας τιμη να μας απαντησεις καλως αν οχι επιβεβαιωνεις οτι δεν εχεις γνωμη αρα και αποψη

ο ζεολιτης εξουδετερωνει ολη την αμμωνια ; αν ναι τι τρωνε τα βακτηρια ;

ωραια και δεν βαζω μπολι (που ετσι και αλλιως εχουμε πει οτι πρεπει να ειναι απο εμπιστη πηγη ) και βαζω καποιο σκευασμα βακτηριων , τα ψαρια που θα βαλουμε δεν θα κουβαλουν ιους ασχετα αν ειναι αρρωστα ή οχι ;

και τελικα τα ψαρια στο ενυδρειο μπαινουν κατα το στρωσιμο ή μετα απο αυτο ;

δικες μας αποψεις εχουμε και εμεις κυριε ειτε θελετε ειτε οχι

Σε Ο Λ Α τα ενυδρεια (εμπιστα η οχι) υπαρχουν επικινδυνοι μικροοργανισμοι,οι οποιοι περιμενουν καταλληλες συνθηκες για να προσβαλουν τα ψαρια.


1. O ζεολιτης απορροφα(δεν εξουδετερωνει) την ποσοτητα της αμμωνιας που δεν προλαβαινουν να μεταβολισουν(οχι να φανε) τα βακτηριδια.

2. Οσον αφορα τους ιους που μπορει να ''κουβαλουν'' τα ψαρια που θα βαλουμε στο ενυδρειο μας, αυτος ειναι ο λογος για τον οποιο τα νεα ψαρια τα ''περναμε'' μερικες μερες σε ενυδρειο καραντινας(με αλατι και αντιβακτηριακο) πριν τα βαλουμε στο κυριως ενυδρειο μας.

3. Εαν ρωτας τι κανω εγω με το στρωσιμο και τα ψαρια σου απαντω οτι εγω δεν χρησιμοποιω αμμωνια. Ενα η δυο ψαρακια(απο αυτα που θα γεμισω τελικα το ενυδρειο μου) με ταισμα μια φορα καθε δευτερη μερα. Ετοιμα βακτηριδια και ζεολιτη στο φιλτρο. Και δεν ειχα ποτε προβλημα.


Ελπιζω να σε καλυψα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από supermanx Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγες νερου πρεπει να κανω τακτικα?καθε ποσο?το tap water conditioner της Aquarium Pharmaceuticals ειναι αντιχλωριο?

Μολις στρωθει το ενυδρειο σου(περιπου 25-30 ημερες απο τοτε που το γεμισες), πρεπει να αλλαζεις το 1/3 του νερου μια φορα την εβδομαδα.Τα σφουγκαρια στο φιλτρο σου(εχει τιποτε αλλο μεσα?) να τα καθαριζεις καθε 20 ημερες με νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο σου. Το νερο της αλλαγης θα το ετοιμαζεις σε ενα κουβα η δοχειο με το αντιχλωριο πριν το βαλεις στο ενυδρειο και εαν μπορεις να πλησιαζει η θερμοκρασια του την θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου αλλιως θα το βαζεις σε δοσεις μεσα σε δυο ωρες.
Αντιχλωρια μπορεις να χρισημοποιησεις αρκετα, οπως stress coat η aqua safe και αλλα.
Καλο θα ειναι μεχρι να στρωθει το ενυδρειο να κανεις αλλαγες καθε 10 ημερες και ταισμα μια φορα καθε δευτερη μερα και λιγη τροφη,μη φοβασαι δεν θα παθουν τιποτε τα ψαρια σου απο την πεινα,εγω εχει τυχει να τα αφησω και 10 ημερες χωρις τροφη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beteranos : 30-11-08 στις 00:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-11-08, 00:40
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο της αλλαγης θα το ετοιμαζεις σε ενα κουβα η δοχειο με το αντιχλωριο πριν το βαλεις στο ενυδρειο και εαν μπορεις να πλησιαζει η θερμοκρασια του την θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου αλλιως θα το βαζεις σε δοσεις μεσα σε δυο ωρες.
Δεν είναι πάντα απαραίτητο αυτό
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-11-08, 07:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beteranos Εμφάνιση μηνυμάτων
.....μη φοβασαι δεν θα παθουν τιποτε τα ψαρια σου απο την πεινα,εγω εχει τυχει να τα αφησω και 10 ημερες χωρις τροφη.
Λιγο επικινδυνη προταση.
Τα μεγαλα ψαρια αντεχουν, αν καποιος ομως που εχει πχ τετρα, ακολουθησει την προταση, θα εχει ασχημα αποτελεσματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-11-08, 16:08
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

μόλις έκανα τις μετρήσεις και έχουμε...

ph : 8
NH4-NH3 : 1mg/l
NO2 : 0
και ΝΟ3 : 0

τι κάνω τώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-11-08, 20:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαση των μετρησεων το ενυδρειο δεν εχει στρωσει.
Θα πρεπει η αμμωνια να ειναι 0, τα νιτρωδη 0 και τα νιτρικα πανω απο 0 και εως 20.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-11-08, 21:47
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

οποτε τι κανω?συνεχιζω με stress zyme και αλλαγες νερου?μετρησεις καθε ποτε κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-11-08, 23:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανονικα, μετρησεις πρεπει καθε μερα, για να παρακολουθεις την πορεια του στρωσιματος η οποια πρεπει να μοιαζει καπως ετσι http://www.bestfish.com/newtank3.html
Κατι πηγες λαθος μαλλον και δεν εστρωσε.
Κραταγες ζωντανη με καποιο τροπο την αποικια των βακτηριων ολο αυτο τον καιρο που "εστρωνε"?
tip : υψηλη θερμοκρασια (29-30) για πιο γρηγορο στρωσιμο.

Φυσικα χωρις ψαρια ολα αυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-11-08, 23:59
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από supermanx Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε τι κανω?συνεχιζω με stress zyme και αλλαγες νερου?μετρησεις καθε ποτε κανω?

Ποσες μερες λειτουργει το ενυδρειο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-12-08, 01:38
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

πανω κατω 2βδομαδες περιπου...και δυστυχως εχω και ψαρια μεσα και η βλακια ειναι οτι δν μπορω να τα παρω στο δικο μου το ενυδρειο γτ δν μπορω να βαλω αλλα ψαρια μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-12-08, 01:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εδω ερχεται και "κολλαει" το καλο και υγειες μπολιιιιιι.

μετα για τιμωρια τον βαζεις και στρωνει ενα ενυδρειο αργα και σωστα για να μη νομιζει οτι θα τη γλυτωσει ετσι φτηνα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-12-08, 23:10
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από supermanx Εμφάνιση μηνυμάτων
πανω κατω 2βδομαδες περιπου...και δυστυχως εχω και ψαρια μεσα και η βλακια ειναι οτι δν μπορω να τα παρω στο δικο μου το ενυδρειο γτ δν μπορω να βαλω αλλα ψαρια μεσα...

Θα πρεπει να περιμενεις αλλες 2 εβδομαδες περιπου για να στρωθει το ενυδρειο σου, ωστοσο κανε αλλαγες το 1/3 καθε 4-5 μερες και ταισε οσο το δυνατον λιγοτρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολό νερό!!! kotsis Γλυκό νερό - Γενικά 16 23-05-08 16:36
Θολό νερό; Filotas Αρχάριοι γλυκού νερού 7 27-09-07 18:36
Θολό Νερό Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 4 18-09-07 08:34
Θολό νερό Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 7 17-01-06 19:08
Θολό νερό aris1390 Γλυκό νερό - Γενικά 19 03-01-04 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06594 seconds with 14 queries