Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-16, 02:05
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή diy c02

εχω ερωτηση παιδια αν ξερει καποιος.
Η διαφορα της 2λιτρης απο μια 5κιλη μπουκαλα ουσιαστικα ειναι οτι θα κραταει περισσοτερο μεχρι την επομενη αλλαγη ή οτι θα ριχνει περισοτερο c02 στο ενυδρειο?
Σε 200lt, (ξερω οτι λενε οτι το diy καλυπτει το πολυ μεχρι 100lt, αλλα δεν υπαρχει τωρα η οικονομικη δυνατοτητα για αγορα πυροσβεστικης) αν βαλω 2χ2lt με "Τ" θα στελνει διπλασια ποσοτητα φυσαλιδων c02. σωστα? οποτε θεωρητικα, δεν θα το καλυψει? και αν ακομη δεν ειναι αρκετο, απο ολοτελα?

Ενδεικτικα, το ενυδρειο μου ειναι αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-16, 11:09
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

μαζί με λίγο excel ή easycarbo Και diy θα εισαι μια χαρα στα 200 λίτρα με εύκολα σχετικά φυτά και μέτριο φωτισμό.

Το χειμώνα όμως θα έχεις πρόβλημα εάν το σπίτι πιάνει χαμηλές θερμοκρασίες ή λείπεις για μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-16, 11:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Η διαφορά της 2κιλης, 5κιλης 100κιλης κοκ είναι ότι όσο πιο πολλά τα κιλά τόσο πιο πολύ χρόνο θα κάνεις να τις γεμίσεις πάλι.
Αν βάλεις 2 μπουκάλες απλά θα έχεις διπλάσιο χρόνο από ότι να βάλεις 1, αλλά θα θες διπλά μανόμετρα, ίσως και διπλούς μετρητές φυσαλίδων και διπλούς αντιδραστήρες.
Αν το το ενυδρείο σου είναι μεγάλο και θες να έχεις μεγάλη παροχή CO2 , βάζεις 1 μπουκάλα (ανάλογα με τα λεφτά που θα διαθέσεις) με 1 μανόμετρο και από εκεί και πέρα, ή έχεις ένα δυνατό αντιδραστήρα να μπορεί να διαλύσει στο νερό μεγάλη ποσότητα CO2 ή βάζεις Τ(ταυ) για να βάλεις 2 αντιδραστήρες και μπορείς να έχεις 2 βελονοειδής βαλβίδες και 2 μετρητές φυσαλίδων. Κάποια παιδιά με 1 μπουκάλα έχουν βάλει Τ(ταυ) και τροφοδοτούν πάνω από 1 ενυδρεία
Για 200 λίτρα πιστεύω πως και με έναν καλό αντιδραστήρα κάνεις τη δουλειά σου άνετα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-16, 11:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
μαζί με λίγο excel ή easycarbo Και diy θα εισαι μια χαρα στα 200 λίτρα με εύκολα σχετικά φυτά και μέτριο φωτισμό.

Το χειμώνα όμως θα έχεις πρόβλημα εάν το σπίτι πιάνει χαμηλές θερμοκρασίες ή λείπεις για μέρες.
Σε 200 λίτρα δεν νομίζω πως με DIY θα κάνει δουλειά, σε 130 που ξεκίνησα με DΙY , και έφτασα μέχρι 3 μπουκάλια 2λιτρα ταυτόχρονα δεν είδα προκοπή. Η μπουκάλα δεν έχει καμία σχέση με DIY, ειδικά σε ενυδρεία απο 100 λίτρα και πάνω. Και από όσα έχω διαβάσει , από DIY μάλλον αυτό με τη σόδα κάνει δουλειά, με τη ζάχαρη μπελάς είναι, άσε που θες ένα κιλό ζάχαρη την εβδομάδα. Τα υγρά αντικατάστατα, όπως excel και easy carbo και κοστίζουν πολύ και δεν κάνουν τη δουλειά που κάνει το CO2 και σε κάποια φυτά κάνουν και ζημιά. Η μπουκάλα μπορεί να έχει αρχικό κόστος λίγο μεγάλο , μετά ησυχάζεις και θα κάνει και απόσβεση σε κανα 1-1,5 χρόνο, αλλά και δεν ασχολήσε, πάει στον αυτόματο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-16, 13:12
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 200 λίτρα δεν νομίζω πως με DIY θα κάνει δουλειά, σε 130 που ξεκίνησα με DΙY , και έφτασα μέχρι 3 μπουκάλια 2λιτρα ταυτόχρονα δεν είδα προκοπή. Η μπουκάλα δεν έχει καμία σχέση με DIY, ειδικά σε ενυδρεία απο 100 λίτρα και πάνω. Και από όσα έχω διαβάσει , από DIY μάλλον αυτό με τη σόδα κάνει δουλειά, με τη ζάχαρη μπελάς είναι, άσε που θες ένα κιλό ζάχαρη την εβδομάδα. Τα υγρά αντικατάστατα, όπως excel και easy carbo και κοστίζουν πολύ και δεν κάνουν τη δουλειά που κάνει το CO2 και σε κάποια φυτά κάνουν και ζημιά. Η μπουκάλα μπορεί να έχει αρχικό κόστος λίγο μεγάλο , μετά ησυχάζεις και θα κάνει και απόσβεση σε κανα 1-1,5 χρόνο, αλλά και δεν ασχολήσε, πάει στον αυτόματο
εγώ πάντως στα 120 λίτρα αναγκάστηκα να βάλω μόνο ένα μπουκάλι 1.5 λίτρο γιατί διαφορετικά ανέβαζα πολύ co2. είχα βέβαια και kh 4.
τα φυτά πήγαιναν εκνευριστικά γρήγορα και είχα βαρεθεί να κλαδεύω.
Βέβαια είχα φυτά γρήγορης ανάπτυξης με χαμηλές ή μέτριες απαιτήσεις co2.


Το χειμώνα έπεσα η παραγωγή πολύ λόγω θερμοκρασίας και απουσίας μου από το σπίτι για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Δοκίμασα το 2ο τρόπο με σόδα και κιτρικό και κόντεψα να σκοτώσω τα ψάρια μου οπότε και έμεινα χωρίς co2 για 3 μήνες.

Αποτέλεσμα τα φυτά σαν να βαλσαμώθηκαν , πραγματικά σταμάτησαν να αναπτυσσονται και γέμισα τριχοειδή άλγη.

Έτσι ξεκίνησα δοκιμαστικά seachem excel 2.5 ml κάθε μέρα . Σε μία βδομάδα είδα διαφορά. Σε ένα μήνα σημαντική ανάπτυξη και τώρα 2 μήνες μετά έχει γίνει ζούγκλα. Ακόμα και οι βαλισνέριες που είναι ευαίσθητες θεωρητικά πετάνε δρομείς όλη την ώρα.


Το easylife easycarbo μου κοστίζει 1.5 ευρώ το μήνα με δόση 3 Ml κάθε μέρα.


Το πρόβλημα με τη μπουκάλα για εμένα είναι ότι έχει ασκήσει βέτο για λόγους ασφαλείας η κοπέλα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-16, 13:31
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Γιατι θες να βαλεις co2? Εχεις ευκολα φυτα.Δε χανεις κατι να δοκιμασεις με diy, ισα ισα θα σου μεινει η εμπειρια απλα καλυτερα να παρεις μπουκαλα γιατι ολοι εχουν περασει απο αυτη τη φαση.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-16, 13:51
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι θες να βαλεις co2? Εχεις ευκολα φυτα.Δε χανεις κατι να δοκιμασεις με diy, ισα ισα θα σου μεινει η εμπειρια απλα καλυτερα να παρεις μπουκαλα γιατι ολοι εχουν περασει απο αυτη τη φαση.
Γενικα, εχω ευκολα φυτα, και υπαρχει αναπτυξη.
απλα εγινε το εξης παιδια, μεχρι πριν 15 μερες ειχα 3χ14W led για φωτισμο. ε καηκε μια ledοταινια, η αλλη μισο αναβε και ειπα να αλλαξω φωτισμο και πηγα σε 2 τ5 χ 39w. αναβω 5 ωρες την ημερα τις τ5 (εχω κρατησει και μια 14w ledοταινια που αναβει με το που σβηνουν οι αλλλες 4 ωρες ακομη για να μην ειναι σβηστο εντελως το ενυδρειο) και βλεπω να αρχιζει να μαζευει αλγη σιγα σιγα στο τζαμι.
ετσι, λοιπον διαβασα οτι οταν βαζεις περισσοτερο φως, τα φυτα εχουν περισσοτερες απαιτησεις (σε λιπασμα και c02).
αυξανοντας το διοξιδειο, μειωνω την αλγη (αν καταλαβα σωστα).
εχω ηδη κανει diy c02 με μαγεια κ σοδα σε μια μπουκαλα 1.5lt,
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-16, 14:40
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

αυξάνεις το co2 ναι θα μειώσει τις άλγες μόνο όμως εάν τα φυτά αναπτύσσονται, δηλαδή υπάρχει αντιστοιχία του επιπλέον co2 που βάζεις με λίπασμα και φωτισμό.

Δε ξέρω ρε παιδιά δεν νιώθω άνετα ακόμη να έχω μπουκάλα με συμπιεσμένο αέριο στο σπίτι μου.

ακόμη είμαστε στο μικρό σπίτι , εάν έχω καμία διαρροή το χειμώνα τι κάνουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-16, 15:36
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
αυξάνεις το co2 ναι θα μειώσει τις άλγες μόνο όμως εάν τα φυτά αναπτύσσονται, δηλαδή υπάρχει αντιστοιχία του επιπλέον co2 που βάζεις με λίπασμα και φωτισμό.

Δε ξέρω ρε παιδιά δεν νιώθω άνετα ακόμη να έχω μπουκάλα με συμπιεσμένο αέριο στο σπίτι μου.

ακόμη είμαστε στο μικρό σπίτι , εάν έχω καμία διαρροή το χειμώνα τι κάνουμε?
Με το dyi, o κινδυνος ειναι αμελητεος. αν δεν κανεις καποια βλακεια εσυ, δεν υπαρχει καποιο θεμα.
φαντασου εγω εχω και σκυλο μες το σπιτι, απλα το εχω βαλει σε σημειο που να ειναι δυσπροσυτο στο σκυλο! Γιατι μπορει να εχει καμοια φαηνη ιδεα να παει να φαει τη μπουκαλα!
Ανέβασα και ενα βιντεακι πως γίνεται η διάχυση (όσο φαίνεται) με ένα μικρό φιλτράκι που έχω βάλει.
https://youtu.be/43qJ_4O1DqA

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-16, 21:47
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

με κιτρικό οξύ και σόδα είναι επικίνδυνο εάν κάτι γίνει και ρουφήξει γρήγορα το κιτρικό.

καλύτερα μπουκάλια αναψυκτικό που αντέχουν και πίεση
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-16, 21:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Η sessiflora δειχνει οτι θελει νιτρικα ή σιδηρο. Απο ολα οσα εχεις μεσα ειναι αυτο που μεγαλωνει γρηγοροτερα και σε αυτο θα δεις εαν λειπει κατι. Με φως και co2 θα χρειαστεις και λιπασματα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-16, 22:50
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

H sessiflora μου είναι μία χαρά καταπράσινη! Φαίνεται, υγειεστατη! Ή 1 ανουμπια έχουν κιτρινίζει κανα 2 φύλα, ίσως απ το πολύ φως? Δεν ξέρω, θα δω πως θα πάει.
Στο θέμα μας λοιπόν, έβαλα σήμερα 2η μπουκάλα μαγεία+ζάχαρη και θα δω πως θα πάει.
Υπολογιστικά, θέλω 6ε το μήνα για ζάχαρη + 1 ευρώ για μαγεία.
Ή μπουκάλα (πυροσβεστική) πόσο στοιχίζει περίπου το γέμισμα? Και πόσο καιρό κρατάει?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-16, 23:39
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Μη παιδευεσαι με μαγια και ζαχαρη αν θες diy co2 πανε κατευθειαν για κιτρικο+σοδα πολυ σταθερη παροχη απ την αρχη μεχρι που θα τελειωσει το μειγμα,εγω με 6 ευρω(4 το κιλο το κιτρικο και 2 η σοδα) περναω 40 μερες σε 60λιτρο ενυδρειο με 24ωρη παροχη.
Διαβασε εδω ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78827 ) για την πλεον πετυχημενη συνδεση πανε στη σελιδα 3, ποστ 67 και εφαρμοζεις τη συνδεσμολογια της πρωτης φωτο με τις 2 ανεπιστροφες μεσα στο Β μπουκαλι.Απλα στα δινω αμα θες να ασχοληθεις για να εχεις επιτυχια στο μειγμα.Κι η αγορα απ το ebay βεβαια του d301 θα το βρεις
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-04-16, 07:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emperor4her Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο θέμα μας λοιπόν, έβαλα σήμερα 2η μπουκάλα μαγεία+ζάχαρη και θα δω πως θα πάει.
Η 2κιλη μπουκάλα από 35 έως 45 το πολύ, μπορείς να την βρεις και 50-55 βέβαια
Μανόμετρα από 43 και πάνω http://www.ebay.com/itm/361363357197...%3AMEBIDX%3AIT
τα υπόλοιπα θα τα χρειαστείς για οποιοδήποτε τρόπο
Σωληνάκι 0,50 Ευρώ το μέτρο
Ανεπίστροφες 1 Ευρώ http://www.ebay.com/itm/2-X-One-Way-...MAAOSwe-FU-Bea
Μετρητή φυσαλίδων 2 Ευρώ http://www.ebay.com/itm/Mini-Reactor...cAAOSwLzdWRG0s
Αντιδραστήρας από 2 Ευρω έως όσο φτάσει
http://www.ebay.com/itm/New-Hot-Usef...EAAOSw3KFWfJ~D
http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Fis...4AAOSwwE5WZnbH
http://www.ebay.com/itm/ISTA-Aquariu...q0l1PWNO8JfzdQ
http://www.ebay.com/itm/External-Tan...AAAOSwkZhWRFzC
drop checker 2 Ευρώ http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw...ecker&_sacat=0

Η μπουκάλα κρατάει από 3 έως 6 μήνες, ανάλογα τη χρήση και για κάθε γέμισμα 4-5 Ευρώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-16, 20:48
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Μάλιστα, θα τα μελετησω γιατί το σκέφτομαι σε κανα μήνα να κοιτάξω για μπουκάλα να ξενοιασω.. Ευχαριστώ πολύ

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09714 seconds with 12 queries