Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-12, 08:38
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή Αντλία για αλλαγή νερού

Καλημέρα,

θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή αντλία για να μπορώ να κάνω τις αλλαγές νερού πιο εύκολα και χωρίς κόπο. Τώρα χρησιμοποιώ απλό λάστιχο και το ρουφάω για να βγει/μπει το νερό στο ενυδρείο. Δεν είναι δουλειά αυτή όμως...

Κάτι τέτοιο κάνει;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1212

Δε θέλω να βάζει ή να βγάζει το νερό με πολύ πίεση γιατί θα γίνει χαμός μέσα στο ενυδρείο. Το ενυδρείο μου είναι γύρω στα 80 λίτρα καθαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-12, 09:04
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Η αντλία που μας εδιξες στο λινκ ειναι για κυκλοφορία νερού στο εμυδρείο (και μπαίνει μέσα στα εσωτερικα φίλτρα ή και μονη της)! Αφου εχεις 80 λιτρα αυτη η 600αρα θα σου ειναι μια χαρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-09-12, 09:13
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Δηλαδή για να βγάζω το νερό από το ενυδρείο θα συνδέσω ένα λάστιχο στην έξοδο της αντλίας, θα τη βουτήξω μέσα στο ενυδρείο, θα το βάλω στη πρίζα και θα βγαίνει το νερό; Αυτό θα κάνω;

Και για να βάλω το νερό θα κάνω την ίδια διαδικασία μόνο που αντί να βάλω την αντλία μέσα στο ενυδρείο θα τη βάλω μέσα στη λεκάνη; Μπορεί οι ερωτήσεις να είναι χαζές αλλά πρώτη φορά θα πάρω κάτι τέτοιο και θα ήθελα να ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί γιατί κάνει και 20 ευρώ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-12, 09:17
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή για να βγάζω το νερό από το ενυδρείο θα συνδέσω ένα λάστιχο στην έξοδο της αντλίας, θα τη βουτήξω μέσα στο ενυδρείο, θα το βάλω στη πρίζα και θα βγαίνει το νερό; Αυτό θα κάνω;

Και για να βάλω το νερό θα κάνω την ίδια διαδικασία μόνο που αντί να βάλω την αντλία μέσα στο ενυδρείο θα τη βάλω μέσα στη λεκάνη; Μπορεί οι ερωτήσεις να είναι χαζές αλλά πρώτη φορά θα πάρω κάτι τέτοιο και θα ήθελα να ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί γιατί κάνει και 20 ευρώ...

Όπως τα λες είναι απλά περίμενε να σου πει κάποιος σίγουρα ποια αντλία χρειάζεσαι και με πόσα λίτρα να κάνει την ώρα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-09-12, 09:18
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Οι τιμες "παιζουν"! Ποσα λίτρα εχεις??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-09-12, 09:25
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Το ενυδρείο μου είναι 96 λίτρα μεικτά και καθαρά γύρω στα 80 νομίζω. Οι διαστάσεις είναι 80x30x40.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-09-12, 09:33
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Αυτη η 600αρα καλη ειναι...αλλα αν παρεις την 1000αρα θα εισαι ακομα καλυτερα! Το ενυδρειο σου ειναι φυτεμενο???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-12, 09:34
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ναι φυτεμένο το έχω με 8 guppies μέσα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-12, 09:38
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Τι φίλτρανση εχεις?? Ποσα φιλτρα και ποσα λιτρα φιλτραρουν??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-12, 09:43
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Αυτό το φίλτρο έχω. Έχει τρεις κάδους μέσα, έχω βάλει βιολογικό υλικό και στους τρεις κάδους, στην αρχή είχα λειτουργήσει για μερικές ημέρες με ενεργό άνθρακα. Έχει στρώσει το φίλτρο πρόσφατα, πριν μια βδομάδα περίπου και οι μετρήσεις είναι καλές. Τα έχω κάνει όλα όπως πρέπει! Θέλω να έχω σωστό ενυδρείο και όχι έτσι για να το έχω.


http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-09-12, 09:45
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Τοτε...αν ειναι να παρεις αντλία παρε την 600αρα γιατι η 1000ρα μπορει να σου βγαζει τα φυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-09-12, 09:56
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Οκ, θα πάρω την 600αρα τότε. Ευχαριστώ πολύ!

-------------------------
Α και κάτι σημαντικό ακόμα. Έχω το συγκεκριμένο λάστιχο από αυτή τη σκούπα. Θα κάνει το ίδιο λάστιχο σε αυτή την αντλία που θα πάρω ή θα πρέπει να πάρω και λάστιχο;

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1494

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 30-09-12 στις 09:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-09-12, 09:58
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Την εχω κ εγω αυτη την αντλία...και..."ΝΟΜΙΖΩ" πως κανει... αλλα δεν ειμαι σίγουρος 100% !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-09-12, 10:09
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλά αν είναι μεγαλύτερο το λάστιχο δε πειράζει. Θα το κολλήσω με ταινία κάτι θα κάνω. Μικρότερο να μην είναι. Τέλος πάντων παίρνω την αντλία και βλέπω, σίγα για το λάστιχο τώρα. Θα βρω κάπου αν δε κάνει!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-09-12, 10:17
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-09-12, 10:20
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εγω παλι δε νομιζω οτι θα κανεις δουλεια με αυτη την αντλια το μανομετρικο 1.3 λεει υπολογισε 70 ποντους για σωστη ροη εκτος αν το ενυδρειο σου ειναι στο πατωμα .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-09-12, 10:23
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Το ενυδρείο μου είναι αρκετά χαμηλά. Για να βγάζω από το ενυδρείο νερό θα βγάζω το νερό σε μια λεκάνη που θα την έχω κάτω από το ενυδρείο, ενώ για να βάλω νερό να χρησιμοποιώ μια λεκάνη πάνω από το ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-09-12, 10:24
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ετσι εισαι οκ

αν και αφου ειναι πανω απο το ενυδρειο η λεκανη δεν υπαρχει λογος για αντλια .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-09-12, 10:30
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή σωστά.. Σε τι ύψος είναι το ενυδρείο σου? Για τη ακρίβεια ποιό είναι το μέγιστο ύψος του ενυδρείου σου σε σχέση με το σημείο που θα βάζεις την αντλία για να βάζεις νερό στο ενυδρείο? πχ αν το βαρέλι, κουβά αλλαγής (ότι χρησιμοποιείς) το έχεις στο πάτωμα, μέτρα από το πάτωμα μέχρι το χείλος του ενυδρείου. Αν το βάζεις σε καρέκλα, από την καρέκλα κλπ. Η συγκεκριμένη αντλία έχει ονομαστική ροή 600 λίτρων, όσο ανεβαίνει σε ύψος το νερό (συμβάλουν και άλλοι παράγοντες) τόσο μειώνεται η ροή. Εγώ όταν πήρα την ίδια, σε ύψος 1.20 από το πάτωμα έβγαζε με το ζόρι κάποιες σταγόνες (την περισσότερη ώρα ούτε αυτές), οπότε καταλαβαίνεις ότι δε μπορείς να κάνεις αλλαγή έτσι. Το μανομετρικό που δίνει 1,3 είναι το μέγιστο, γνώμη μου αν το μέγιστο ύψος είναι πάνω από 1 μ. πήγαινε στην επόμενη. Και περισσότερα λίτρα την ώρα που δίνει (μειώνεται κατά πολύ ανάλογα με το ύψος), αν είναι δυνατό, το στραγγαλίζεις. Το πρόβλημα είναι να μη φτάνει στο ενυδρείο σου το νερό, τα λίτρα διορθώνονται. Τώρα για την έξοδο του νερού από το ενυδρείο, θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να συνεχίσεις με το ρούφηγμα από λάστιχο, σε πρώτη φάση, και μετά να πας σε πατέντα. 2 φορές έβαλα τέτοια αντλία σε ενυδρείο, τη μία έχασα 2 apple snails και τη δεύτερη 4 ξιφοφόρους. Δε θα σου συνιστούσα λοιπόν να τη βάζεις μέσα, καλύτερα με το λάστιχο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-09-12, 10:39
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Πάνω είναι η λεκάνη όταν βάζω νερό ναι και κάτω από το ενυδρείο όταν βγάζω. Το θέμα είναι ότι δε θέλω να ρουφάω με το λάστιχο το νερό με το στόμα. Για αυτό λέω για αντλία...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή σωστά.. Σε τι ύψος είναι το ενυδρείο σου? Για τη ακρίβεια ποιό είναι το μέγιστο ύψος του ενυδρείου σου σε σχέση με το σημείο που θα βάζεις την αντλία για να βάζεις νερό στο ενυδρείο? πχ αν το βαρέλι, κουβά αλλαγής (ότι χρησιμοποιείς) το έχεις στο πάτωμα, μέτρα από το πάτωμα μέχρι το χείλος του ενυδρείου. Αν το βάζεις σε καρέκλα, από την καρέκλα κλπ. Η συγκεκριμένη αντλία έχει ονομαστική ροή 600 λίτρων, όσο ανεβαίνει σε ύψος το νερό (συμβάλουν και άλλοι παράγοντες) τόσο μειώνεται η ροή. Εγώ όταν πήρα την ίδια, σε ύψος 1.20 από το πάτωμα έβγαζε με το ζόρι κάποιες σταγόνες (την περισσότερη ώρα ούτε αυτές), οπότε καταλαβαίνεις ότι δε μπορείς να κάνεις αλλαγή έτσι. Το μανομετρικό που δίνει 1,3 είναι το μέγιστο, γνώμη μου αν το μέγιστο ύψος είναι πάνω από 1 μ. πήγαινε στην επόμενη. Και περισσότερα λίτρα την ώρα που δίνει (μειώνεται κατά πολύ ανάλογα με το ύψος), αν είναι δυνατό, το στραγγαλίζεις. Το πρόβλημα είναι να μη φτάνει στο ενυδρείο σου το νερό, τα λίτρα διορθώνονται. Τώρα για την έξοδο του νερού από το ενυδρείο, θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να συνεχίσεις με το ρούφηγμα από λάστιχο, σε πρώτη φάση, και μετά να πας σε πατέντα. 2 φορές έβαλα τέτοια αντλία σε ενυδρείο, τη μία έχασα 2 apple snails και τη δεύτερη 4 ξιφοφόρους. Δε θα σου συνιστούσα λοιπόν να τη βάζεις μέσα, καλύτερα με το λάστιχο.
Λοιπόν το χείλος του ενυδρείου από το πάτωμα είναι 72 εκατοστά. Βάζω δηλαδή τη μια άκρη από το λάστιχο μέσα στο ενυδρείο και βγάζω το νερό μέσα σε μια λεκάνη στο πάτωμα. Τώρα για να βάλω νερό στο ενυδρείο τοποθετώ τη λεκάνη περίπου 20 εκατοστά πάνω από το χείλος του ενυδρείου, ρουφάω και μπαίνει το νερό σιγά - σιγά επειδή δεν έχει μεγάλο ύψος.

Θέλω να πάρω την αντλία για δυο λόγους. Ο πρώτος είναι ότι δε θέλω να ρουφάω με το στόμα το λάστιχο και ο δεύτερος είναι ότι μέσα από το λάστιχο χτες που έκανα αλλαγή νερού, μπήκε ένα guppy και "ταξίδεψε" μέσα στο λάστιχο και κατέληξε στη λεκάνη. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα, χώρεσε μια χαρά στο λάστιχο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 30-09-12 στις 10:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-09-12, 10:53
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Για τις αλλαγές θέλει προσοχή τι ρουφάς, αλλιώς βάλε ένα κομμάτι σφουγγάρι μπροστά. γι αυτό το ύψος, πιστεύω σου κάνει η αντλία αυτή, χωρίς να χρειάζεται να σηκώνεις τον κουβά καθόλου. το θέμα είναι ότι αν τη βάλεις στο ενυδρείο για να βγάζεις νερό, υπάρχει πιθανότητα να ρουφήξει η αντλία το guppy (ή γόνο αργότερα), με αποτελέσματα πολύ χειρότερα από το να ταξιδέψει στο σωλήνα, πίστεψέ με. Τι φίλτρο έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-09-12, 10:58
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ναι αλλά όμως έτσι δεν λύνω και το πρώτο πρόβλημα ότι δε θέλω να ρουφάω με το λάστιχο εγώ. ¶λλος τρόπος υπάρχει;

Φίλτρο έχω αυτό.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-09-12, 11:29
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά όμως έτσι δεν λύνω και το πρώτο πρόβλημα ότι δε θέλω να ρουφάω με το λάστιχο εγώ. ¶λλος τρόπος υπάρχει;

Φίλτρο έχω αυτό.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265
Πάρε από ένα φαρμακείο μια σύριγγα τροφίμων και μια ένωση Τ με διατομή που να ταιριάζει στο λάστιχο σου και ξεμπέρδεψες.

Ούτε αντλίες, ούτε τίποτα παραπάνω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-09-12, 11:31
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blokatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε από ένα φαρμακείο μια σύριγγα τροφίμων και μια ένωση Τ με διατομή που να ταιριάζει στο λάστιχο σου και ξεμπέρδεψες.

Ούτε αντλίες, ούτε τίποτα παραπάνω.
Και πως θα αλλάζω το νερό, δε κατάλαβα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-09-12, 11:40
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτό ήθελα να σου πω και εγώ, αλλά με τους σωλήνες του fluval μάλλον πρέπει να κάνεις πατέντα. Το σωλήνα που στέλνει νερό πίσω από το φίλτρο στο ενυδρείο μπορείς να τον κόψεις και να βάλεις ένα Τ (από είδη κήπου-με τους σωλήνες του fluval όμως δεν ξέρω πώς μπορεί να ταιριάζει,ίσως χρειαστεί κάποια τροποποίηση) και στην άλλη έξοδο που μένει προσθέτεις ένα λάστιχο περίπου μέτρο με μία στρόφιγγα. έτσι όποτε την ανοίγεις, το νερό αντί να μπαίνει στο ενυδρείο, βγαίνει στο λάστιχο και κατ'επέκταση στον κουβά που έχεις στην ελεύθερη άκρη του. Θέλει μεγάλη προσοχή στις συνδέσεις όμως γιατί υπάρχει πιθανότητα αν δε γίνουν καλά ή ανοίξουν να βγει όλο το ενυδρείο στο δωμάτιο..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-09-12, 11:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω παλι μια ζωη αλλαγη κανω με το φιλτρο, ουτε εξτρα αντλιες ουτε τιποτα.
Αν εχεις αμεση προσβαση στα σωληνακια και πολυ ελευθερο χωρο καταλαβαινεις πως γινεται.
Αν παλι θες πιο "μονιμη" εγκατασταση μπορεις με δυο βανακια και δυο υδραυλικα Τ να εχεις την εγκατασταση σου για αλλαγες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-09-12, 11:43
billyss Ο χρήστης billyss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2010
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή αντλία για να μπορώ να κάνω τις αλλαγές νερού πιο εύκολα και χωρίς κόπο. Τώρα χρησιμοποιώ απλό λάστιχο και το ρουφάω για να βγει/μπει το νερό στο ενυδρείο. Δεν είναι δουλειά αυτή όμως...

Κάτι τέτοιο κάνει;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1212

Δε θέλω να βάζει ή να βγάζει το νερό με πολύ πίεση γιατί θα γίνει χαμός μέσα στο ενυδρείο. Το ενυδρείο μου είναι γύρω στα 80 λίτρα καθαρά.
Εγω χρησιμοποιω αυτην την αντλια http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1213 . Εχει και ρυθμιστη ροης. Οποτε δεν θα χεις προβλημα με την πιεση του νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-09-12, 12:08
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Αν πάρω ρε παιδιά αυτή την αντλία που είπα εξ' αρχής δε θα κάνω τη δουλειά μου άνετα; Υπάρχει φόβος να χάσω κάποιο ψάρι; Να μπει δηλαδή στην είσοδο της αντλίας; Αν έχει το δάχτυλο κοντά εκεί για να μην πάει κάποιο;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-09-12, 12:21
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εαν θελεις να παρεις την αντλια μονο και μονο, για να μην ρουφας απο το λαστιχο, φοβουμενος ισως μην σου ρθει νερο στο στομα, μπορεις απλα να βαλεις αλφαδολαστιχο που ειναι διαφανες. Παρτο και λιγο μεγαλυτερο απο οσο χρειαζεσαι, ετσι ωστε το νερο να αργει λιγο περισσοτερο να κατεβει. Ορισε νοητα με το ματι σου, ενα σημειο γυρω στα 30-40 εκ. πριν την εξοδο και μολις δεις το νερο να περναει απο αυτο το σημειο, απλα σταματας να ρουφας, και εισαι οκ.
Προσωπικα παρηγγειλα τωρα την eheim 1002, γιατι εχει και καλο μανομετρικο 2m, αλλα εχει και ρυθμιση ροης. Η διαφορα στην τιμη με την αμεσως μικροτερη της δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη. Δεν νομιζω οτι κανει να την βαζεις μεσα στο ενυδρειο για να βγαζεις το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-09-12, 12:22
billyss Ο χρήστης billyss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2010
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάρω ρε παιδιά αυτή την αντλία που είπα εξ' αρχής δε θα κάνω τη δουλειά μου άνετα; Υπάρχει φόβος να χάσω κάποιο ψάρι; Να μπει δηλαδή στην είσοδο της αντλίας; Αν έχει το δάχτυλο κοντά εκεί για να μην πάει κάποιο;
Σου κανει η αντλια. δεν μπαινει ευκολα ψαρι στην αντλια εχει μια γρυλια μονο πολυ μικρο ψαρι χωραει και αν παει πολυ κοντα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγές νερού με κυκλοφορητή - αντλία atsoum Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 17-11-11 17:05
Αλλαγές νερού με αντλία. greenjanek Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 38 22-01-11 05:00
Τι αντλία για μεταφορά νερού από δοχείο σε ενυδρείο? stdev Γλυκό νερό - Γενικά 18 23-07-09 21:09
Αλλαγή νερού ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-05-07 12:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08422 seconds with 14 queries