Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-16, 15:29
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Πρώτη εγκατάσταση co2 και γέννα

Καλησπέρα,

Είμαι νέος στο άθλημα, λίγο πάνω από 1 μήνα ασχολούμαι.

Για να περάσω στο ψητό και να μην σας κουράσω με το τι έχω φτιάξει, θα πω επιγραμματικά πως έχω ένα ενυδρείο 85-90 λίτρων καθαρού νερού με 1 ζευγάρι κριμπς, κάποια εύκολα φυτά όπως Java moss, bacopa, anoubia, egeria densa, valisneria spiral. Έχω και 1 αλτερνανθέρα που είναι δυσκολότερη.

Επειδή μου αρέσει πολύ το θέμα του ενυδρείου με φυτά προχώρησα σε αγορά co2 μπουκάλας και ολοκληρωμένου συστήματος (εκτός από ηλεκτροβάνα) γιατί όσο το έψαξα τόσο κατάλαβα πως θα είμαι πιο σταθερός στις τιμές μου αν τρέχει 24/7.

Την ίδια ημέρα , έκανα και ιδιοκατασκευή και έβαλα πάνω στο καπάκι 2 τ5 28w η μία , day και nature και τώρα μαζί με την led που έχει το καπάκι από τη μαμά του έχω 3 λάμπες.


Ας πάμε στον προβληματισμό μου τώρα.
3 μέρες τώρα έχω μικρά να αλωνίζουν με τους γονείς τους μέσα
Να ξεκινήσω την παροχή του co2 ή υπάρχει θέμα; Σκεφτόμουν να ξεκινήσω πάρα πολύ σιγά με 30 φισαλίδες το λεπτό και να ανεβαίνω. Απλά με προβληματίζει μήπως τα μικρά δεν μπορούν να υποστούν την παραμικρή μεταβολή ph.
Και έχω μείνει με την μπουκάλα στο χέρι

Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-16, 20:05
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μεταβολες Ph συμβαινουν συνεχως στη φυση. Τα ψαρια δε θα παθουν κατι απο την παροχη co2. Οπως λες ομως καλο ειναι να ανεβεις σταδιακα. Για τα φυτα που εχεις δε χρειαζεται υπερβολη στο φως.

Εαν καταλαβα καλα εχεις βαλει τις 2 λαμπες εξτρα αλλα ακομα co2 δεν εχεις αρχισει?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-16, 20:36
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Το ξεκίνησα τελικά το co2 όσο περίμενα απάντηση!

Σκέφτηκα αυτό που μου είπες. Το έχω ξεκινήσει με 45-50 φισαλίδες/λεπτό. Είναι λίγο ίσως αλλά νομίζω για τα πρώτα μερόνυχτα θα είναι καλύτερα να ξεκινήσω με μικρή παροχή. Για τα μωρά και τις μεταβολές γενικότερα.

Τις λάμπες χτες τις πρόσθεσα με ιδιοκατασκευή στο καπάκι. 1 μέρα τρέξανε χωρίς co2!

Θα ήθελα επίσης να πω ότι επειδή το ενυδρείο τρέχει 1 μήνα και 5 ημέρες , γέμισα καφέ άλγη...:/// Είναι καμμία εβδομάδα τώρα που μου έχει κάνει χάλια το ενυδρείο. Ίσως είναι στο στάδιο της ωρίμανσης.

Τέλος, ένα μικρό σφύριγμα που ακούω κοντά στην βαλβίδα αντεπιστροφής είναι φυσιολογικό; Δεν ξέρω αν έρχεται από εκεί ή από το κεραμικό διαχυτή φυσαλίδων.

Edit. Εφόσον τώρα έχω δυνατό φωτισμό και παροχή co2 θα κοιτάξω να βάλω και πιο δύσκολα φυτά που μου αρέσουν , οπότε και ο φωτισμός δεν θα πάει χαμένος.

Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-16, 20:59
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Βαλε την βαλβιδα αντεπιστροφης σε ενα ποτηρι με νερο να δεις εαν χανει. Το πιθανοτερο ειναι παντως να ακουγεται απο το diffuser.

Για την καφε αλγη κανε ενα καθαρισμο του φιλτρου. Λογικα θα φυγει απο μονη της. Τα φωτα τα εβαλες σε φουλ λειτουργια? Καλυτερα να αρχισεις με φωτοπεριοδο 5 ωρες αλλα σου λεω οτι εαν απο μια λεντοταινια πηγες σε 56 watt με Τ5 λαμπα τοτε θα εχεις θεμα με αλγες. Καποια φωτο του ενυδρειου? Επισης με ανεβασμενο φως και co2 χρειαζεσαι και λιπανση!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-16, 21:52
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Tελικά αν ακούω σωστά είναι από τον διαχυτήρα. Οπότε είναι φυσιολογικό έτσι;

Το φίλτρο είναι φλούβαλ 206 και είναι 3ων ημερών καινούργιο!!! Την άλγη την είχα από πριν , μάλλον ήταν η ώρα να κάνει την εμφάνιση της.

Με τα φώτα από σήμερα έκανα το εξής.

Στις 16.00 η ώρα ανοίγει η 1η λάμπα η led που είχε το ενυδρείο από τη μαμά του. Αυτό είναι ένα φωτιστικό 3ων σειρών led , 1 θερμού λευκού, 1 ψυχρού και 1 ροζ. Η λάμπα αυτή είναι κεντρικά τοποθετημένη στο καπάκι αναγκαστικά.

Στις 17.00 ακολουθούν τα 2 τ5, 28w η μία. 1 nature λάμπα στα 4100 που χτυπάει προς τα πίσω και 1 day στα 8000 που χτυπάει μπροστά. Ανακλαστήρες σε αυτές τις λάμπες δεν επιχείρησα καν να βάλω , νομίζω καταλαβαίνεις το γιατί

Στις 11.00 κλείνουν τα 2 τ5 και μένει μόνη της η led η οποία κλείνει στις 12.00.

Αυτό το σύστημα ξεκίνησε από σήμερα που ουσιαστικά είναι η 1η μέρα λειτουργίας των φωτιστικών. Το co2 έχει μπει στις 45 περίπου φισαλίδες/λεπτό και θα δούμε για την αύξηση τις επόμενες ημέρες.

Δεν ξέρω αν τα κάνω καλά! Προσπαθώ!!! Αυτό που είδα και ήταν φοβερό είναι ότι τα φυτά σήμερα για πρώτη φορά μου κάνανε ένα μικρό pearling!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-16, 22:00
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ο,τι αλλαγες κανεις στο ενδυρειο βλεπεις τα αποτελεσματα μετα απο 2 βδομαδες περιπου. Απολυτα φυσιολογικο το pearling με αυξημενο φωτισμο και co2. Δοκιμασε με αυτο το συστημα που εχεις και αναλογα πραττεις. Εαν σε πρωτη φαση δεις πρασινη αλγη στα τζαμια τοτε αυτο θα οφειλεται στο πολυ φως. Απο λιπασματα ριχνεις κατι?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-16, 22:03
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Φίλε μου είναι εκπληκτικό αυτό που βλέπω. Ποτέ 1 μήνα τώρα δεν είχα δει τα φυτά μου να φωτοσυνθέτουν!!! Πιστεύω τα λεφτά που έδωσα θα πιάσουν τόπο.

Αν μπορείς πες μου και αν ο ήχος του διαχυτήρα είναι λογικός και έτσι ακούγεται σε όλα.

Έχω ένα seachem flourish. Είχα ρίξει κάποιες μέρες αλλά μετά όταν είδα την καφέ άλγη το σταμάτησα νομίζοντας πως ευθύνεται για αυτήν. Θα πρέπει τώρα να αρχίσω και πάλι.

Να υπολογίσω δόση για τα λίτρα μου δια 3 και να την σπάσω σε 6 μέρες με σύριγγα; Λειτουργεί καλά αυτό;

Και τέλος, σήμερα πρωτολειτουργεί το co2 με τις 45 φισαλίδες/λεπτό. Πότε είναι σωστό timing να κάνω μετρήσεις Kh κλπ για να υπολογίσω την αύξηση που πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-16, 22:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για να μετρήσεις σωστά το CO2 θα σου πρότεινα drop checker, θεωρώ πως είναι από τους ακριβείς τρόπους μέτρησης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-16, 22:14
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σημερα το ενυδρειο σου απο Low tech εγινε high tech.

1. Το φως ειναι αυτο που καθοριζει το ρυθμο αναπτυξης.
2. Το co2 ερχεται δευτερο και πρεπει να βρεις ποσο co2 χρειαζονται τα φυτα σου για να συμβαδιζουν με τους αυξημενους ρυθμους αναπτυξης.
3. Τα φυτα πλεον ''αναγκαζονται'' να μεταβολισουν πιο γρηγορα και γι αυτο χρειαζονται ''τροφη'' δλδ λιπασμα.

Επισης οσο μεγαλωνει η φυτομαζα θα χρειαστεις να προσαρμοσεις την παροχη λιπασματων και co2.

Εαν δε βρεις τη χρυση ισσορροπια τοτε θα εχεις προβληματα.

Προτεινω να αρχισεις διαβασμα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-16, 22:19
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Ευχαριστω

Ωραία ευχαριστώ πολύ, θα το διαβάσω όλο αναλυτικά.

Να πω πως εγώ για υπόστρωμα έχω σκέτη ψιλόκοκκη άμμο για αυτό μάλλον πρέπει να βοηθήσω και με ταμπλέτες. Τις έχω και αυτές οπότε θα το κάνω άμεσα.

Για τον διαχυτήρα δεν μου είπες αν ο θόρυβος που κάνει είναι φυσιολογικός και το κάνουν όλα τα συστήματα. Να μου φύγει και η ιδέα πως πάει κάτι λάθος με την μπουκάλα!

Dropchecker θα πάρω και αν υπάρχει και κάποιο μαγαζί πιο βόρεια στην Αθήνα που το γνωρίζετε θα με εξυπηρετήσετε πολύ!

Τέλος το co2 καλώς αποφάσισα να τρέχει 24ωρο ; Ποια είναι η δικιά σου γνώμη σε αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-02-16, 15:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Νομιζω αυτο θα σε καλυψειhttp://aquascape.gr/index.php?option...d=42&Itemid=43
Αληθεια η μαμα η λαμπα ποσα watt ειναι;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-02-16, 15:53
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

H μαμά λάμπα η led είναι 16 watt. Αλλά αυτά αναφέρονται ως watt κατανάλωσης , στην πραγματικότητα τα led watt λίγο που το έψαξα αντιστοιχούν σε περισσότερα. Δηλαδή μία led 16 watt μπορεί να αντιστοιχεί σε 24 watt ή και σε 35w φθορίου. Η αναλογία όμως δεν είναι ξεκάθαρη και δεν βρήκα κάποιον γενικό κανόνα.
Τώρα επειδή η led βρίσκεται στο κέντρο και έχει γωνία θέασης 120 μοίρες , χάνει κάποιο φως γιατί το φως της σκάει στις 2 φθορίου που είναι 1 1μιση πόντο πιο χαμηλά για να έχουν ένα κενό από το καπάκι.

Να σου πω και την αλήθεια καλύτερα να χάνει λίγο φως παρά να έδινε. Στα όρια είμαι..

edit. Kάνω 1 edit να πω πως η led με βάση το μήκος της 54mm θα αντιστοιχούσε σε 24watt λάμπα τ5. Και πάλι όμως αυτό δεν είναι fact.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-02-16, 16:24
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Οταν εχουμε και led λαμπες στο ενυδρειο μαζι με αλλες κοινες φθοριου κτλ ειναι πιο σωστο να προσθετουμε τα lumen που βγαζει η καθε μια ωστε να εχουμε ενα αξιοπιστο συμπερασμα για την ενταση του φωτισμου μας. lm/ltΑκριβως επειδη οπως ειπες κι εσυ οτι τα led εχουν μεγαλυτερη ενταση φωτος στα ιδια βατ με τις απλες λαμπες.
Κι εγω πχ που εχω led και pl λαμπα μαζι, λεω 1500lm +1800 η pl μας κανει 3300lm στα λιτρα μου!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-02-16, 17:02
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστώ

Φίλε μου αν σου πω πως "μάλωσα" πλέον και με την εταιρία της λάμπας και με το μαγαζί που πήρα το ενυδρείο επειδή δεν έχει πάνω τα Loumen και κανείς μα κανείς δεν μου λέει πόσα...:/
Επειδή ήθελα να την κρατήσω έκανα ψάξιμο γενικά τριγύρω και βρήκα το εξης συμπέρασμα το οποίο δεν είναι ασφαλές αλλά τουλάχιστον δίνει μία εικόνα.

Κάθε λαμπτήρας led κατά το συνηθέστερο είναι 10 με 20 λουμεν. Μέτρησα τους λαμπτήρες στην δικιά μου και είναι 120 ledakia στο φωτιστικό. Έβαλα μία μέση τιμή 15 λούμεν/led και μου βγάζει 1800 λούμεν.

Οι 2 τ5 που έχω είναι 1600 και 1800. Οπότε με βάση τα 85 περίπου καθαρά μου λίτρα (96 είναι το ενυδρείο) , έχουμε 61 λούμεν/λίτρο.

Βέβαια, καταλαβαίνεις πως επειδή ο υπολογισμός των λούμεν του led έγινε χονδρικά υπάρχει μία απόκλιση στο παραπάνω. Απλά έτσι μπακαλίστικα έχω και εγώ μία ιδέα που περίπου είμαι. Ήθελα να πετύχω ψηλό φωτισμό αλλά αυτό που δεν ήθελα με τίποτα ήταν να περάσω σε ακατάληλα επίπεδα για τους οργανισμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-02-16, 17:23
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Υπάρχουν εφαρμογές για smartphones που τα μετατρεπουν σε λουξομετρα και μετραν και Λούμεν και αν έχεις καλό κινητό είναι ακριβεστατα, τα έχουν συγκρίνει με ακριβά λουξομετρα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-16, 17:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
H μαμά λάμπα η led είναι 16 watt. Αλλά αυτά αναφέρονται ως watt κατανάλωσης , στην πραγματικότητα τα led watt λίγο που το έψαξα αντιστοιχούν σε περισσότερα. Δηλαδή μία led 16 watt μπορεί να αντιστοιχεί σε 24 watt ή και σε 35w φθορίου. Η αναλογία όμως δεν είναι ξεκάθαρη και δεν βρήκα κάποιον γενικό κανόνα.
Τώρα επειδή η led βρίσκεται στο κέντρο και έχει γωνία θέασης 120 μοίρες , χάνει κάποιο φως γιατί το φως της σκάει στις 2 φθορίου που είναι 1 1μιση πόντο πιο χαμηλά για να έχουν ένα κενό από το καπάκι.

Να σου πω και την αλήθεια καλύτερα να χάνει λίγο φως παρά να έδινε. Στα όρια είμαι..

edit. Kάνω 1 edit να πω πως η led με βάση το μήκος της 54mm θα αντιστοιχούσε σε 24watt λάμπα τ5. Και πάλι όμως αυτό δεν είναι fact.
Δεν είναι ακριβώς έτσι
αν ξέρεις τον τύπο των led που έχει το φωτιστικό θα βρεις σχετικά εύκολα τα lumen.
Τα 16watt led όμως δύσκολο να βγάζουν 1800lumen.
Από όσο έχω δει σε led, τα 10watt συνήθως βγάζουν 900 lumen, άρα τα 16watt με το ζόρι να βγάλουν 1500 lumen, κάπου στα 1400-1450 lumen χοντρικά πρέπει να βγάζουν.
Και οι διαφορές led με φθορίου στη κατανάλωση δεν είναι τόσο μεγάλες, 10% με 20% το πολύ, η μεγάλη διαφορά είναι πως οι φθορίου βγάζουν τα lumen σε 360 μοίρες, ενώ τα led ανάλογα τη δέσμη, από 60 έως 120 μοίρες, και τα led αν τα κρατάς σε σωστή θερμοκρασία και voltage θα αντέξουν πολύ περισσότερο χρόνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-16, 18:37
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν εφαρμογές για smartphones που τα μετατρεπουν σε λουξομετρα και μετραν και Λούμεν και αν έχεις καλό κινητό είναι ακριβεστατα, τα έχουν συγκρίνει με ακριβά λουξομετρα.
Bρε johnpecn θα μας πεις ποια ειναι αυτη η εφαρμογη να το τεσταρουμε;ενδιαφερον

Εχει δικιο ο Τακης τοσο βγαζουν τα led περιπου κι εμενα τα λεντακια που ειναι στα 4 watt μου βγαζουν 390-400 lm το γραφουν πανω στις οδηγιες, αρα δεν εισαι πανω απο 1500lm..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-16, 18:46
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Στο playstore Γράψε lumen Meter στην αναζήτηση και θα σου βγάλει αμέτρητες εφαρμογές ,δεν είναι μία έχει πολλές ,ανάλογα τον αισθητήρα φωτός του κινητού σου είναι και ή ακρίβεια την οποία μπορείς να την τσεκαρεις με μια λάμπα που ήδη ξέρεις τα Λούμεν της.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-02-16, 19:17
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Τάκη να σου πω την αλήθεια με χαροποιεί λίγο το γεγονός πως δεν βγάζει 1800. Καλύτερα λίγο λιγότερα παρώ να ξεφύγει το φως και να έχω άλλα.

Η κλινική εικόνα όπως λέμε στους ασθενείς :P για τα φυτά αυτές τις 2 ημέρες είναι ένα αχαλίνωτο pearling. Ξεκινάω και προγραμματάκι με γενική λίπανση για να τα φέρω σε μία ισορροπία όλα.
Πήρα και έναν drop checker να φέρω και το co2 στα σωστά επίπεδα.
Εβδομάδα με την εβδομάδα θα δείξει τι θα χρειαστώ..

υγ. Το κινητό μου είναι άστα...:P
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-02-16, 19:38
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου! Τι λαμπες Τ5 εβαλες και πως γιατι θελω να κανω και εγω κατι αντιστοιχο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-02-16, 19:51
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Πήρα μπαλαστ με στεγανά έτοιμο πακετό. Αυτό έρχεται στα 50 ευρώ και υποστηρίζει λάμπες έως 39 watt η κάθε μία.
Μέσα στο πακέτο έχει κλιψάκια . Αγοράζεις κάποιες βιδούλες και μερικά παξιμαδάκια και με μικρές τρύπες στο καπάκι τα περνάς. Μετά γαντζώνεις πάνω ότι λάμπα θέλεις έως 39 watt. Κοίτα μόνο να χωράνε στο καπάκι!
Το μπαλαστ θα βγαίνει από πίσω στην πλάτη οπότε αν έχεις φόντο δεν θα φαίνεται τίποτα!
Ανεβάζω μία φωτό τώρα να δεις πως στήθηκαν στο καπάκι και θα ανεβάσω και αργότερα άλλη φωτό να δεις που βγαίνει το μπαλαστ.
Από τιμές αν δεν πάρεις το έτοιμο πακέτο θα σου βγει λίγο φτηνότερα αλλά όχι πολύ φτηνότερα οπότε για εμένα καλύτερο το έτοιμο πακέτο. Από λάμπες μπορείς να πας σε ηλεκτρολογικές που είναι πολύ φτηνές , αλλιώς ενυδρειακές αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορα τιμής.

Η φωτογραφία αυτή δεν δείχνει πολλά.Θα βγάλω και τώρα μία να το δεις στημένο στο ενυδρείο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0258.jpg
Εμφανίσεις:  157
Μέγεθος:  41,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-02-16, 19:57
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παιδιά συγγνώμη αλλά από άλλο χόμπι που ασχολούμαι οι εφαρμογές που μετράνε φως ήχο και τα λοιπά είναι άχρηστες, μη στηρίζεστε σ αυτές γιατί σίγουρα θα πάρετε άλλα αντί άλλων στα αποτελέσματα. Εχω δοκιμάσει τις περισσότερες απ αυτές καταρχήν δεν έχουν ακρίβεια, θα σου δείξει 10 ή 100 ή 1000 lux, αν είσαι στα 745 τι γίνεται; Μετά θες μετατροπή από lux σε lumen κι αυτά είναι διαφορετικές μετρήσεις και μονάδες γιατί ισχύουν για διαφορετικές προϋποθέσεις, οπότε απλά ξεχάστε τις. Επίσης θα έπρεπε να βάλετε το κινητό κάθετα στο βυθό μέσα στο νερό και άλλα τόσα πρακτικά προβλήματα. Το καλύτερο είναι να μπαίνετε στις επίσημες ιστοσελίδες των εταιριών να δείτε τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-02-16, 19:58
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω! Εισαι πολυ κατατοπιστικος.Γραψε αν θες απο που το πηρες.Αν δεν θες στειλε μου μηνυμα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-02-16, 14:57
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστώ

Καλησπέρα,

Υπάρχει 1 προϊον χημικής φίλτρανσης το seachem purigen το οποίο ουσιαστικά κάνει το νερό κρύσταλλο, περιορίζει αμμωνία , νιτρώδη και νιτρικά.
Είναι αρκετά ακριβό υλικό και δεν ξέρω αν πράγματι ανταποκρίνεται σε αυτά που λέει.

Το μεγάλο ερώτημα είναι όμως τι γίνεται με τα φυτεμένα ενυδρεία;
Διαβάζοντας τριγύρω το προϊον ισχυρίζεται πως δεν τραβάει θρεπτικά στοιχεία από τη στήλη νερού όπως τα υγρά λιπάσματα τα οποία είναι απαραίτητα για τα φυτά μας.
Κάποιοι επίσης χρήστες λένε πως το χρησιμοποιούν σε ενυδρεία aquascape με επιτυχία.
Υπάρχουν όμως και αντιφάσεις .

Η δική σας γνώμη ποια είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-02-16, 15:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Θεωρω οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Εχεις προβλημα διαυγειας του νερου?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-16, 15:21
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστώ

Έχω δυστυχώς.. Ειδικά από το πλαϊνο τζάμι είναι εμφανές.

Δεν τίθενται ζητήματα αμμωνίας κλπ ευτυχώς αλλά κάτι είναι συνεχώς σε έξαρση και δεν μου κάνει το νερό διαυγές.

Το φίλτρο μου και η φροντίδα μου είναι αρκετή!
Το μόνο που με καθησυχάζει λίγο στο ότι αυτό μπορεί να φτιάξει είναι ότι το ενυδρείο είναι σε στάδιο ωρίμανσης διότι δεν λειτουργεί ούτε 1μιση μήνα. Σκέψου μετράω κάτι ψιλά νο2 ακόμα. 0,05 με 0,1 καμμία φορά.

Τώρα αν υπήρχε τριγύρω η εγγύηση πως η συγκεκιμένη φίλτρανση δεν στερεί τροφή από τα φυτά θα το δοκιμάζα.. και μετά θα έπραττα αναλόγως.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-16, 15:28
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Θα προτεινα να ανοιξεις ενα θεμα με παρουσιαση του ενυδρειου σου στα φυτεμενα. Μπορεις να βαλεις εκει ολες τις λεπτομερειες του ενυδρειου. Μερικες φωτογραφιες θα βοηθησουν να βρουμε τι συμβαινει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-02-16, 15:31
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστώ

Οκ! Θα το κάνω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η πρώτη γέννα..! alex siak 1986 Tanganyika 17 21-06-12 15:40
Πρώτη γέννα - Γκάπυ Ex.Al.Os Ζωοτόκα 4 26-03-12 16:36
Πρώτη γέννα!!! grerory Ζωοτόκα 2 19-04-10 22:11
Η πρώτη μου γέννα !!!! gmanes Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 4 01-05-09 19:42
Η πρώτη γέννα leonm Δίσκοι 20 05-06-06 07:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10885 seconds with 16 queries