Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-16, 23:21
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Arrow LED φωτισμος βοηθεια για επιλογη

Σκεφτομαι να καω ενα ενυδρειο 60*30*30 φυτεμενο και θελω να βαλω φωτισμο led. Θα εχει ευκολα φυτα υποστρωμα της jbl manado και στην πορεια θα βαλω και co2 . Σκεφτομαι να βαλω ειτε καποια multichip growing led ειτε απλα cool white .Yπαρχει καποιος κανονας σχετικα με την αναλογια lumen/liter καθως επισης και για την χρηση ή οχι φακων ?Επισης στο θεμα ψυξης σε τι θερμοκρασια ειναι καλο ν δουλευουν τα led ωστε να μην χασουν γρηγορα την αποδοση τους? Τελος ειναι απραιτητη η χρηση led driver ή μπορει να γινει δουλεια με καποιο τροφοδοτικο υπολογιστη με τις αναλογες αντιστασεις ανα led?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-16, 11:29
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι να καω ενα ενυδρειο 60*30*30 φυτεμενο και θελω να βαλω φωτισμο led. Θα εχει ευκολα φυτα υποστρωμα της jbl manado και στην πορεια θα βαλω και co2 . Σκεφτομαι να βαλω ειτε καποια multichip growing led ειτε απλα cool white .Yπαρχει καποιος κανονας σχετικα με την αναλογια lumen/liter καθως επισης και για την χρηση ή οχι φακων ?Επισης στο θεμα ψυξης σε τι θερμοκρασια ειναι καλο ν δουλευουν τα led ωστε να μην χασουν γρηγορα την αποδοση τους? Τελος ειναι απραιτητη η χρηση led driver ή μπορει να γινει δουλεια με καποιο τροφοδοτικο υπολογιστη με τις αναλογες αντιστασεις ανα led?
Απλά εγώ να σε ενημερώσω ότι πρόσφατα ταλαιπωρήθηκα με τη προσθήκη του υποστρώματος JBL Manado, καθώς χρειάστηκε να ξεστήσω και να ξαναστήσω το ενυδρείο απο την αρχή...επειδη το εν λόγω υπόστρωμα εκτεινάσει τις σκληρότητες στα ύψη...και τα ram καθώς και άλλα είδη αμερικής που ήθελα να βάλω εγώ θέλουν μαλακό νερό....οπότε έχε υπόψη σου αυτο....μιλάμε για σκληρότητες άνω του 21° dGH !!!!
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-16, 12:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάξε κάτι σαν και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80766
και ουτε ψυκτρες ουτε φακους ουτε τιποτα παραξενο, και με απλο μετασχηματιστη 12V, και αφου εχεις μόνο 30 εκατοστα υψος θα γίνει τουμπανο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-16, 12:31
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παιδιά σε τι τιμες περιπου θα βγει ενα τετοιο φωτιστικό που συζητάται ;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-16, 12:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σε τι τιμες περιπου θα βγει ενα τετοιο φωτιστικό που συζητάται ;
6 Ευρώ περίπου οι 5 πλακέτες με 24 SMD 5050, 3W/250-270 lumen περίπου η κάθε πλακέτα
http://www.ebay.com/itm/290996615815...%3AMEBIDX%3AIT
απο εκει και πέρα είναι η κατασκευή για να τα προφυλλάξεις απο την υγρασία και ο μετασχηματιστής/τροφοδοτικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-16, 12:51
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Δηλαδή βγαινει ενα 70αρι; Ρωτάω γιατι ς αυτές τις τιμες λιγο πιο ακριβά κανα 20-30αρι ,παίζουν έτοιμα φωτιστικά σε στυλ ADA.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-16, 13:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εστω ότι βάζει 10 πλακετες , 12 Ευρώ
Ενας μετασχηματιστής/τροφοδοτικό στα 4-5Α , 15-20 Ευρω το πολυ, ebay το βρίσκεις και με 10 Ευρω http://www.ebay.com/itm/12V-2A-5A-6A...ZOwhTJk-pgA7dQ
Και μετα ειναι το κουτι που θέλει δουλειά, σε εμένα το κουτι αυτο στοιχισε 12 Ευρω, αλλά έχω τα εργαλεία , κόλλα κλπ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-16, 16:32
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

σ αυτες τις πλακετες τα χρωματα πως.να.τα επιλεξω?Υπαρχει κανονας ή να.βαλω μονο cool white?τροφοδοτικο απο pc γινεται να μπει?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-16, 16:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Διάβασε τη κατασκευη μου, με τροφοδοτικό PC τα έχω εγω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-16, 16:53
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

για την συνδεση του τροφοδοτικου στις πλακετες χρησιμοποιησες και καποια αντισταση η τα εχεις κατευθυαν συνδεδεμενα?Τωρα στο θεμα των χρωματων αν,θελω να εχω φωτισμο καταλληλο για φυτα φασματος παρομιου με.αυτον των φθοριου πχ grolux πως επιλεγω τα χρωματα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-16, 17:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατευθείαν στα 12v ειναι αυτα τα led γιατι ειναι για αυτοκινητα.
Τα χρώματα τα έκανα με συνδυασμό μπλε και κόκκινο σε αναλογία 4 κοκκινα 3 μπλε ανα πλακετα , δηλαδη 4 Χ 24 κοκκινα και 4 Χ 18 μπλε
δες στο θεμα με τη κατασκευη, τα λέω ολα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-16, 17:12
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Τα χρωματα με.βαση καποιο κανονα τα εκανες σ αυτη την αναλογια ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-16, 17:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χωρίς κανόνα, απο φωτογραφίες που ειδα σε άλλα led
https://www.google.gr/search?q=hydro...w=1024&bih=611
και κανονικα ήθελε πιο λίγα μπλε, αλλα δεν παρατήρησα κάποιο προβλημα, ουτε άλγη ουτε τιποτα άλλο, και στο ματι δεν φαινεται καθολου, αντιθετα σπάει την ασπριλα του ψυχρου λευκου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-16, 17:27
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

απο φυτα εχεις και δυσκολα? Ποσα χρονια τρεχει χωρις απωλιες η κατασκευη?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-16, 17:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φυτά μέτρια, η ludwia repens που εχω μεσα ειναι κατακοκκινη. Τώρα έχω και parvula και θέλει τρελο κλαδεμα. Αλλά έχω και τρελο pearling
Τα πρώτα LED , που τα έχω σχεδόν 3 χρόνια δουλευουν ακόμα στα χρυσόψαρα και στα συννεφάκια. Οταν χρειάστηκε να βάλω φωτισμό στα συννεφάκια και στα χρυσόψαρα, εβγαλα τα led απο το φυτεμενο και τα έβαλα σε αυτα τα 2 ενυδρεία , και τα καινουρια τα έβαλα στο φυτεμενο, όχι οτι ειχαν πρόβλημα, αλλά στο φυτεμένο θεωρήσα καλύτερα να μπουν τα καινουρια. Επίσης το 1ο κουτι με τα πολλά βάλε βγαλε στο τελος το έσπασα, γιατι έκανα πειραματισμους, αντεξε με ολα αυτα τα πειραγματα και τα κολληματα ξεκολληματα 2,5 χρόνια. Τα led ασήμαντες απώλειες, αντε να καούν 1-2 led απο τα 48 αυτα τα χρονια, πιο πολλές ζημιές έπαθαν και αυτα απο το βάλε βγαλε, κάποια τα εσπασα οπως τα εβγαζα. Το καινουριο κουτι ειναι απο τον Μαιο επανω, δεν το εχω πειραξει και δεν έχει καει ουτε ένα led απο τις πλακετες, και δουλευουν απο τις 2 το μεσημερι εως τις 12 το βραδυ καθε μερα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-01-16, 17:48
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ολα με πλακετες τα εχεις? Για το 60λιτρο που σκεφτομαι ποσες περιπου πλακες πρωτινεις να.βαλω? Μεχρι τι υψος αποδιδουν καλα ?Σκεφτομαι και για το μεγαλο να κανω κατι αλλα.εκει μ πλακετες δε νομιζω ν γινεται εχει υψος 60εκ και τωρα εχω μια HQI 150WATT
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-01-16, 17:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το δικο μου έχει υψος 45 εκατοστά,
στα 60 εκατοστα θα χρειστεις πιο μεγαλα, οπως τα 48 SMD 5050 ανα πλακετα
στο 60 λιτρο θα ειναι τέλεια
στο κυβο που ειναι 45 Χ 45 Χ 45 έχω περιπου 15wat σε led

δες

BORKED

BORKED


και στα συννεφάκια

BORKED

και ολα τα ενυδρεία μου, και τα 3 με αυτα τα led

BORKED
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-01-16, 18:04
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Στο μεγαλο δηλαδη αν βαλω πανω στο καπακι π εχω μ πλεξι γκλασ ενα φυλλο δηλαδη ν ακουμπανε πανω χωρις κωληματα κλπ πλακετες με 48λεντ 5050 ή και μεγαλυτερα.αν εχει και καλυψω ολη την επιφανεια 55*55 περιπου θα φτανει ικανοποιητικα το φως σε ολο το ενυδρειο ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-01-16, 18:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να ακουμπάνε δεν θα το συνιστουσα, καλο ειναι να έχουν λιγο κενο να κυκλοφορεI αέρας να μη ζεσταίνονται πολύ.
Μεγαλυτερα απο 48 Χ 5050 δεν έχω δει
Αν καλυψεις ολη την επιφάνεια του ενυδρείου να δώσεις και γυαλιά ηλίου στα ψάρια
Βάλε 3-4 σειρές από 5-6 σε κάθε σειρα και βλέπεις.
Να έχεις υποψη σου πως κάθε πλακετα 48 Χ 5050 smd είναι γυρω στα 5w περίπου, οποτε αν βάλεις 20 πλακετες θα φτασεις τα 100w
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-01-16, 19:35
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

παλι λιγα τα θεωρω γιατι με τοσο υψος θα χανεται αρκετο φως θα δοκιμασω με.λιγα για αρχη και θα δω πως θα παει
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-01-16, 01:19
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Φιλε μου μην τα βαλεις να ακουμπανε πανω στο καπακι ανεβαζουν αρκετη θερμοκρασια εμενα ενα που ξεκολλησε μου ραγισε λιγο το καπακι και μια μικρη ευτυχως παραμορφωση..Τα δικα μου παντως τα 48 smd 3528(400-500lm) που εχω καινε οσο γραφουν 4w μετρημενο με μετρητη ρευματος.Στα 4 led που αναβω μεχρι στιγμης εχω καταναλωση ακριβως 24w.΄Ηδη ειμαι πολυ ευχαριστημενος τα φυτα οταν αναψουν τα led μετα απο καμια ωρα κανουν pearling σημερα η althernathera δεν σταματαγε τραβηξα βιντεο
Παντως ο τροπος στερεωσης τους ειναι ενα θεμα.το αυτοκολλητο που εχουν πισω δεν ειναι αξιοπιστο,και δεν εχουν περιθωριο να δεθουν με ψιλο συρμα πχ..Τακη καποια πατεντα με κλιπακι να κουμπωνει το εχεις σκεφτει;Γιατι και η λυση της κολλας παλι θα θελει πολυ ζορι να ξεκολλησουν κι οπως λες σπανε κιολας πανω στο τραβηγμα..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-01-16, 01:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου μην τα βαλεις να ακουμπανε πανω στο καπακι ανεβαζουν αρκετη θερμοκρασια εμενα ενα που ξεκολλησε μου ραγισε λιγο το καπακι και μια μικρη ευτυχως παραμορφωση..Τα δικα μου παντως τα 48 smd 3528(400-500lm) που εχω καινε οσο γραφουν 4w μετρημενο με μετρητη ρευματος.Στα 4 led που αναβω μεχρι στιγμης εχω καταναλωση ακριβως 24w.΄Ηδη ειμαι πολυ ευχαριστημενος τα φυτα οταν αναψουν τα led μετα απο καμια ωρα κανουν pearling σημερα η althernathera δεν σταματαγε τραβηξα βιντεο
Παντως ο τροπος στερεωσης τους ειναι ενα θεμα.το αυτοκολλητο που εχουν πισω δεν ειναι αξιοπιστο,και δεν εχουν περιθωριο να δεθουν με ψιλο συρμα πχ..Τακη καποια πατεντα με κλιπακι να κουμπωνει το εχεις σκεφτει;Γιατι και η λυση της κολλας παλι θα θελει πολυ ζορι να ξεκολλησουν κι οπως λες σπανε κιολας πανω στο τραβηγμα..
Βρε Θέμη αν δουλευουν σωστα δεν υπάρχει λόγος να τα βγάλεις , εκτος και αν καουν , επομενως δεν αξιζει το κόπο να φτιαχτεί κάποια πατεντα με κλιπς, το έχω σκεφτει, αλλά που να κάθομαι να φτιάχνω κλιπς για 20-25 led που εχω , βαριέμαι !!!!!!!!!!!
-------------------------
δες εδω πως τα κολλάω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80766/#15
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-01-16 στις 01:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-01-16, 02:37
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Τακη εδω που τα λεμε εχεις δικιο εσυ τα χεις δουλεψει αρκετο καιρο και τα χεις δει στην πραξη
Πιστευω ενα αλλο καλο με αυτα τα led ειναι πως μπορεις να αναβεις λιγα στην αρχη και προσθετεις αυξανωντας φως σταδιακα παρατηρωντας πως πανε τα φυτα και γενικα το ενυδρειο..
Για το ενυδρειο του φιλου 60χ30χ30 θεωρω πως με 2 σειρες (μια μπρος μια πισω) απο 7 led smd 48 400lm θα ειναι αρχοντας κι ισως να μην χρειαστουν και τοσα..Εμενα στο δικο μου με 50cm μηκος και υψος 32cm εχω βαλει 5 σε μια σειρα αλλα αναβω τα 4 γιατι εχει πολυ φως.Βεβαια το φως δεν ειναι τοσο διαχυτο στα led γι αυτο και θελει 2 σειρες
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-01-16, 09:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη εδω που τα λεμε εχεις δικιο εσυ τα χεις δουλεψει αρκετο καιρο και τα χεις δει στην πραξη
Πιστευω ενα αλλο καλο με αυτα τα led ειναι πως μπορεις να αναβεις λιγα στην αρχη και προσθετεις αυξανωντας φως σταδιακα παρατηρωντας πως πανε τα φυτα και γενικα το ενυδρειο..
Για το ενυδρειο του φιλου 60χ30χ30 θεωρω πως με 2 σειρες (μια μπρος μια πισω) απο 7 led smd 48 400lm θα ειναι αρχοντας κι ισως να μην χρειαστουν και τοσα..Εμενα στο δικο μου με 50cm μηκος και υψος 32cm εχω βαλει 5 σε μια σειρα αλλα αναβω τα 4 γιατι εχει πολυ φως.Βεβαια το φως δεν ειναι τοσο διαχυτο στα led γι αυτο και θελει 2 σειρες
Θέμη ας πούμε μερικά πράγματα για αυτού του είδους τα LED.
Όταν βάλουμε φθορίου , το καλό είναι πως οι λάμπες θα στέλνουν φως από όλο το μήκος που έχει η λάμπα, το κακό είναι πως θα πρέπει να βάλουμε και ανακλαστήρες για να μη χάσουμε το φώς που φεύγει προς τα πάνω. Για αυτό λοιπόν θα πρέπει να απλώσουμε τα led σε όλο το μήκος που θέλουμε να φωτίσουμε. Υπολογίζουμε χοντρικά πόσα watt ή καλύτερα πόσα lumen θέλουμε, και έστω πως θέλουμε να βάλουμε 30w, χοντρικά τα 48 SMD 5050 βγάζουν 6w, άρα θα πρέπει να βάλουμε 5 Χ 48 smd 5050, δηλαδή 5 Χ 48 = 240 led smd 5050. Αν βάλουμε 5 πλακέτες δεν θα έχουμε τη κατάλληλη διάχυση στο μήκος που θέλουμε , και έστω πως έχουμε μήκος 60 cm, στα 60 cm οι 5 πλακέτες θα μπουν σε μία σειρά και χωράνε (στο 1 μέτρο χωράνε περίπου 10-12 πλακέτες), για να απλώσουμε και στο πλάι τότε δεν θα βάλουμε 5 Χ 48 αλλά 10 Χ 24 ή ακόμα 14 Χ 18 ή 20 Χ 12. Με αυτό το τρόπο έχουμε καλύψει μια μεγάλη επιφάνεια με τη καλύτερη δυνατή διάχυση. Με τα led μη περιμένετε να έχετε μεγάλη διαφορά στη κατανάλωση, 10%-20% το πολύ (το 20% είναι τραβηγμένο), γιατί και οι φθορίου είναι οικονομικές λάμπες, το θετικό στα led είναι πως η θερμοκρασία φεύγει μόνο από πίσω, μπορούν να αντέξουν αρκετά , βγάζουν όλη την ένταση προς μία κατεύθυνση , που με τις φθορίου ακόμα και με ανακλαστήρες κάτι λίγο θα το χάσουμε. Το αρνητικό με τα led είναι πως πρέπει να φτιάξουμε μια κατασκευή για να τα προστατέψουμε από την υγρασία. Αρχικό κόστος ίσως να είναι λίγο μεγαλύτερο από τις φθορίου, ίσως και όχι. Τα led μπορούν να μπουν και στο πιο στενό καπάκι που οι φθορίου ίσως να μη μπορούν. Ένα άλλο για εμένα είναι πως με τα led δεν θα έχουμε ρεύμα 220v στο καπάκι αλλά 12v που το θεωρώ πιο ασφαλές.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος Σε Φυτεμενο(Επιλογη Λαμπτηρων Τ5) johnreta Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-09-13 00:03
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ Α/Ο heliman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 15-08-12 18:00
Βοηθεια για επιλογη διαχυτη co2 skamanakos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 28-11-10 10:09
Βοηθεια για επιλογη ψαροσυνθεσης Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 17 10-01-10 23:31
επιλογη φωτισμου!!!!δυσκολιες agge Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 23 19-05-08 16:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07416 seconds with 15 queries