Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-09, 12:05
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή κι ομως γινετε!

πολλοι υποστηριζουν πως το μεγαλωμα τον μωρων σε γεννηστρα ειναι απαγορευτικο.εγω πιστευω πως με τον καταλληλο κοπο και τροπο ολα γινονται!παρακατω φαινονται τα 3σταδια που περασαν τα μωρα μου.1(χωρισα το ζευγαρι με διαχωριστικο πλακακι βυθου μιας και στο κοινωνικο μου οι γονεις δεν καταφερναν να προστατεψουν τα μωρα τους)2(αφου γεννηθηκαν ολα φαινοταν οτι πηγεναν καλα αλλα τα μικρα πλησιαζαν το τοιχος και περνουσαν απεναντι απο τις χαραμαδες η τα ρουφουσαν τα αλλα ψαριααπο την αλλη μερια και ετσι αποφασισα να τα βαλω σε γεννηστρα απο εκει ομως τα ξαναπερναν οι γονεις εξω,εκανα το τραγικο λαθος να βαλω την γεννηστρα απο την μερια τον αλλων ψαριων,ετσι εγινε χαμος στρεσσαριστηκαν τοσο πολυ τα μωρα ασε που μειναν τα μισα)3(αφου εβγαλα και τους γονεις εξω κρατησα για λιγο καιρο τα μωρα μεσα απο το χωρισμα-για να μην τα βλεπουν τα αλλα και στρεσαρονται-και μεσα στη γεννηστρα και μετα απο κανα μηνα που ειχαν ξεψαρωσει και δεν πλησιαζαν στο τοιχος ουτε τα ρουφουσαν τα αφησα εξω και ιδου οι επιζησαντες 2cm)παντος για οποιον το δοκιμασει εχει κοπο και χρονο.αλλα αν δεν εχει την δυνατοτητα για δευτερο ενυδρειο γεννηστρα ειναι οι μονη λυση για μωρα σε κοινωνικο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-09, 12:43
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οτι γινεται, γινεται. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι ο καταλληλοτερος τροπος για να μεγαλωσεις μια γεννα, κι αυτο αποδεικνυεται απο τον τελικο αριθμο των μωρων που καταφεραν να επιζησουν μεχρι τα 2-3 εκατοστα.

Τονιζω, παρ' οτι γινεται να μεγαλωσουμε μωρα με διαφορους τροπους (οπως αυτη την περιπτωση σε γεννηστρα μεσα στο κυριως ενυδρειο), ομως ο καλυτερος τροπος ειναι να εχουμε ενα δευτερο ενυδρειο που να μπορει να υποστηριξει εναν σεβαστο αριθμο μικρων ψαριων για να γινει εκει το μεγαλωμα των μωρων.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-09, 12:57
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

συμφωνω μαζι σου οτι δεν ειναι ο καταλληλοτερος τροπος για να μεγαλωσεις μια γεννα αλλα αυτο γινετε οταν καποιος δεν εχει την δυνατοτητα να εχει ενα δευτερο ενυδρειο και θελει να δει την χαρα τον μωρων.ασε που αυτο σε παρακεινει αργοτερα να θελεις να ασχοληθεις με το χομπι περισσοτερο να προσφερεις καλυτερες συνθηκες στα μωρα και ετσι να παρεις και δευτερο και τριτο ενυδρειο.εμενα μου ανοιξε η ορεξη εφτιαξα καινουργιο ενυδρειο για να εχω μονο το ζευγαρι και τα μωρα ανετα!το αν θα επιχειρηση καποιος να κανει τα παραπανω εξαρτατε κατα ποσο ειναι διατεθiμενος να κουραστη και να χαλασει την μοστρα του ενυδρειου του.συμφωνω οτι μεσα στην γεννηστρα απο μονο του δεν μπορει να μεγαλωσει μωρα αυτο ειναι στανταρ.απλα για αρχη κρατας για λιγο καιρο τα μικρα μεσα στη γεννηστρα και μετα τα ελευθερωνεις στο κενο που δημιουργησες με το πλεξι γκλας.εγω εχω Cryptoheros nigrofasciatus καθαριζα καθε μερα την γεννηστρα(πλαστικη)σηκωνοντας την προς τα πανω και προσθετα με ενα ποτηρι νερο του ενυδρειου ωστε να φυγη το παλιο νερο απο μεσα(καθε λιγο εποιανε μια λιπαρη κρουστα απο πανω) συν οτι ειχα οδηγησει την εξαγωγη του νερου του εξωτερικου φιλτρου με ενα καλαμακι να πεφτει κατευθειαν μεσα στη γεννηστρα για ποιο καθαρο νερο και για να δημιουργη κινηση-ρευμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-09, 13:23
Panagosr Ο χρήστης Panagosr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Salonika city
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Μιμακο αυτο δειχνει οτι με καλη θελιση κ πολυ υπομονη τα παντα ειναι εφικτα.Α κ ευχαριστω για τις συμβουλες σου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-09, 14:09
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

ξερω ατομο που ειχε στο ιδιο ενυδρειο γκαπυ με οσκαρ,ειχε χωρισει με πλεξι γκλας που το ειχε κανει με τριπανακι μικρες μικρες τρυπουλες για να κυκλοφορει το νερο.βεβαια αυτος εκανε το εξης απανθρωπο,ταιζε με τα γκαπυ τα οσκαρ του. τελος παντον αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-09, 15:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

χρειαζετει μια μονο γεννα απο γκαπυ μεσα σε γεννηστρα για να δει κανεις τον αριθμο των μωρων που θα ενηλικιωθουν σε τελικο μεγεθος (ελαχιστα) αλλα και το ποσοστο των παραμορφωμενων μωρων....το ξερω γιατι το εκανα πολλακις παλια....
σαφως ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ τα ορια μπορει να γινουν λιγο πιο ελαστικα.....αλλα.....ας μη ξεχναμε πως στοχος μας ειναι το καλυτερο δυνατον...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-09, 16:22
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Φίλε Μίμη έχω να πω κάποια πραγματάκια πάνω στο θέμα που άνοιξες. Πρώτα από όλα τα ψάρια που αναφέρεις είναι πολύ ευκολά στην αναπαραγωγή και αρκετά ανθεκτικά. Και παρόλα αυτά υποθέτω ότι είχες αρκετά μεγάλες απώλειες από την γέννα. Πόσα ψαράκια έβαλες στην γεννήστρα και πόσα επιβίωσαν;

Για να πάρεις μια ιδέα του πόσο σκληροτράχηλα είναι τα ψάρια που έχεις θα σου πω την δικιά μου εμπειρεία.
Πρίν από περίπου 10 χρόνια είχα ένα ζευγάρι nigrofasciatus σε ενυδρείο 80 λίτρων (μικτά). Επειδή λοιπόν είχα μαύρα μεσάνυχτα, καθάριζα το φίλτρο με νερό της βρύσης (άρα άστρωτο ενυδρείο), έκανα αλλαγές νερού 30% μια φορά τον μήνα και μάλιτα με κρύο νερό της βρύσης. Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσο υπέφεραν από πλευράς συνθηκών νερου τα ψαράκια. Παρά λοιπόν τις άθλιες αυτές συνθήκες, τά ψάρια μου δώσαν γέννα και ταΐζοντας τα ψαράκια μόνο με ξηρή τροφή σε σκόνη, έφτασαν στο μέγεθος των 2 εκ. γύρω στα 40 ψαράκια από την γέννα. Να σημειώσω ότι τα ψαράκια μεταφέρθηκαν σε μικρότερο ενυδρείο (περίπου 20 λίτρα) όταν ήταν 1 εκ περίπου. Φυσικά και εκεί το φίλτρο ήταν άστρωτο, μόνο που γινόταν πολύ συχνότερες αλλαγές νερου.
Μέσα σε μιά γεννήστρα δεν πιστεύω να επιζούσαν πάνω από 3-4 και αυτό φυσικά δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία. Αν λοιπόν στις συνθήκες που αναφέρω παραπάνω ζήσαν τόσα πολλά ψαράκια, καταλαβαίνεις ποιές συνθήκες αντιμετωπίζουν σε μια γεννήστρα όταν πεθαίνουν.

Βέβαια μέσα από όλους αυτούς τους πειραματισμούς βρίσκουμε τελικά τον σωστό δρόμο. Αφού όμως πλέον υπάρχει εδώ στο GAB τόση συσσωρευμένη γνώση και εμπειρία γιατί να μην αποφεύγουμε τα λάθη και να κάνουμε αυτό που πρέπει από την αρχή;

Επίσης θα διαφωνήσω με την κατά τα άλλα ρομαντική άποψη ότι με καλή θέληση και πολύ υπομονή τα πάντα είναι εφικτά. Αν δεν βάλει κανείς το χέρι στην τσέπη και δεν δημιουργήσει τις κατάληλες συνθήκες και προϋποθέσεις για τα ψάρια του θα ταλαιπωρηθεί πολύ και ο ίδιος αλλά και τα ψαράκια του. Όσο καλή θέληση και να έχω, δεν μπορώ να διατηρήσω σωστά πχ παγκάσιους σε 100 λίτρα...

Αυτά τα ολίγα και πάντα φιλικά.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-09, 17:55
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

την πρωτη φορα εβαλα 6(να φανταστεις για να τα πιασω υδρωσα,με συριγγα τα μαζεψα-ρουφιξα γιατι φευγαν απο τις τρυπες τις αποχης) οσα ειχαν επιζηση απο εξω δηλαδη και ζουν τα 5 ειναι γυρο στα 3cm τα εχω μεταφερει στο ενυδρειο τις αδερφης μου τωρα και ζουν μια χαρα.την δευτερη εβαλα 12 παλι οσα επεζησαν απεξω και ζουν ολα(μολις γεννιοταν τα αφηνα με τους γονεις τους εξω κανονικα 1 εβδομαδα περιπου και μετα καθως λιγοστευαν απειλητικα τοτε τα εβαζα στη γεννηστρα για να τα σωσω)οπως ειπα δεν χρησιμοποιω την γεννηστρα πανω απο 1μηνα.παντος πιστευω πως ειναι καλυτερα να μεγαλωνουν στο ιδιο περιβαλλον που γεννιουνται βλεπε φωτο3 παρα να τα πας αλλου οσο ειναι μικρα.ετσι την πατησα οταν μετεφερα μωρα στο ενυδρειο μου με γκαπυ δεν εμεινε τιποτα(τα γκαπυ μου τα εχω και γενναν ελευθερα και τα εχουν συνηθηση τα μωρα και δεν τα ενοχλουν καθολου)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-09, 09:01
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μια χαρουλα γινεται αλλα το καλυτερο ειναι ναα ειναι μεγαλων διαστασεων η γεννηστρα .......!!!!!!!

ομορφα ψαρακια !!!!!!
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-09, 12:52
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

ναι ειναι ομορφα.ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γινετε να αποφυγω το CO2??? Petran22 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 27-07-08 07:37
γινετε;;; asteris_veroia Δίσκοι 12 22-03-08 10:38
Caridina japonica γινετε? alan boy Δίσκοι 19 31-05-07 18:04
εμβολιασμοσ σε αλμυρο νερο!!γινετε? joe21r Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 09-03-06 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05201 seconds with 13 queries