Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-06-12, 23:26   #1
Νεο ενυδρειο
billyss
Member
Εγγραφή: 05-06-2010
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 85

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
billyss Ο χρήστης billyss δεν είναι συνδεδεμένος 06-06-12, 23:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπον εχω ενα ριο 180 προς το παρων εχω βαλει αυτην την αμμο http://www.petcumulu...roduct&pid=2856 .(περιπου 22 κιλα εβαλα) Εβαλα και 2-3 βαλισινεριες. Απο φιλτρα εχω το εσωτερικο του ριο με 1 λιτρο βιολογικο υλικο και εχω και ενα εξωτερικο φιλτρο eheim 2073. Επισης εχω και 4 ανεμιστηρακια στο καπακι συνδεδεμενα στον eliwell. Ασχολουμαι με το χομπυ περιπου 5 χρονια. Απο ψαρια γενικα ειχα κατα καιρους νεον, corydoras, cpd, γαριδες και καποια αλλα. Οταν ξεκινησα με το χομπυ ηθελα να βαλω γκαπυ αλλα δεν εβαλα ποτε (δεν ξερω το γιατι). Οποτε θα φτιαξω μια ''βιλλα'' για τα γκαπυ. θα προσθεσω σιγα σιγα και αλλα φυτα. Α, εχω και 2 ριζες και 5 καρυδες (χρειαζονται βρασιμο ή να τις ξεπλυνω με νερο και να τις βαλω μεσα?). Τις προηγουμενες φορες εκανα στρωσιμο με safe start τις tetra (και δεν ειχα κανενα προβλημα), τωρα πηρα τις Api stress zyme (εχω βαλει και αγγελια για μπολι). Εχω το ''μαμα'' φωτιστικο του ριο 180 (τις λαμπεσ τις εχω περιπου ενα χρονο ) γενικα θα βαλω ευκολα φυτα. οποιαδηποτε παρατηρηση καλοδεχουμενη
Εμφανίσεις: 2366
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-12, 20:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τις καρύδες αν έχουν ακόμα τις τρίχες πάνω ξύστες λίγο να φύγουν και ξέπλυνέ τες με ζεστό νερό. Για το στρώσιμο με τα ζουμιά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί ακόμα δεν τα εμπιστεύομαι πολύ. Τις λάμπες καλό είναι στον ένα χρόνο χρήσης να τις αλλάζεις. Πάντως νομίζω ότι ήταν λίγο υπερβολικό να αγοράσεις carat για το ενυδρείο που φτιάχνεις + το ότι για τα φυτά θα ήταν λίιιγο καλύτερο ένα ψιλό χαλικάκι, αλλά καλά θα είναι ίσως και με καμία ταμπλέτα για αρχή.

Αν έχεις κάποια πιο συγκεκριμένη απορία θα είναι πιο εύκολο!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-12, 21:55
billyss Ο χρήστης billyss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2010
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις καρύδες αν έχουν ακόμα τις τρίχες πάνω ξύστες λίγο να φύγουν και ξέπλυνέ τες με ζεστό νερό. Για το στρώσιμο με τα ζουμιά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί ακόμα δεν τα εμπιστεύομαι πολύ. Τις λάμπες καλό είναι στον ένα χρόνο χρήσης να τις αλλάζεις. Πάντως νομίζω ότι ήταν λίγο υπερβολικό να αγοράσεις carat για το ενυδρείο που φτιάχνεις + το ότι για τα φυτά θα ήταν λίιιγο καλύτερο ένα ψιλό χαλικάκι, αλλά καλά θα είναι ίσως και με καμία ταμπλέτα για αρχή.

Αν έχεις κάποια πιο συγκεκριμένη απορία θα είναι πιο εύκολο!
Τελικα βρηκα μπολι . Την αμμο την εβαλα γιατι μου αρεσει εμφανισιακα πιο πολυ. Επειδη θα βαλω ευκολα φυτα πιστευω δεν θα εχουν προβλημα. Να ρωτησω κατι τωρα με τις ζεστες η αναπληρωση με απιονισμενο νερο θα μου δημιουργησει προβληματα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-12, 11:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το απιονισμένο ακριβώς επειδή δεν είναι φτιαγμένο για αυτή τη δουλειά ούτε το αποθηκεύουν με το κριτήριο ότι πρόκειται να ζήσει κάτι μέσα του, θα μπορούσε να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Παλιά χρησιμοποιούσα από τα Lidl χωρίς καμία απώλεια, αλλά δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί ότι θα είναι καλό για αυτή τη δουλειά. ¶λλες λύσεις είναι φυσικά με νερό που θα έχεις φτιάξει περνώντας το από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης ή μπορείς να συμπληρώνεις με νερό βρύσης προετοιμασμένο και στο τέλος της εβδομάδας που είναι η μέρα της αλλαγής να αλλάζεις μεγάλο ποσοστό, ώστε να έρχονται οι τιμές στο περίπου στα ίσια τους.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-12, 11:48
billyss Ο χρήστης billyss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2010
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το απιονισμένο ακριβώς επειδή δεν είναι φτιαγμένο για αυτή τη δουλειά ούτε το αποθηκεύουν με το κριτήριο ότι πρόκειται να ζήσει κάτι μέσα του, θα μπορούσε να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Παλιά χρησιμοποιούσα από τα Lidl χωρίς καμία απώλεια, αλλά δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί ότι θα είναι καλό για αυτή τη δουλειά. ¶λλες λύσεις είναι φυσικά με νερό που θα έχεις φτιάξει περνώντας το από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης ή μπορείς να συμπληρώνεις με νερό βρύσης προετοιμασμένο και στο τέλος της εβδομάδας που είναι η μέρα της αλλαγής να αλλάζεις μεγάλο ποσοστό, ώστε να έρχονται οι τιμές στο περίπου στα ίσια τους.
Προς το παρων οσμωση δυσκολα θα παρω οποτε θα συμπληρωνω με νερο βρυσης και θα κανω αλλαγη το 40% καθε εβδομαδα (χρειαζεται μεγαλυτερη αλλαγη?)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-12, 12:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό εξαρτάται καθαρά από το πόσο νερό χρειάζεται να συμπληρώνεις μέσα στην εβδομάδα και μόνο οι μετρήσεις μπορούν να στο δείξουν, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω σαφή απάντηση. Νομίζω όμως ότι θα χρειάζεται μεγαλύτερη.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03624 seconds with 12 queries