Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-11, 09:09
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Unhappy νιτρικα που δεν πεφτουν....

καλημερα παιδια εχω
ενυδρειο θαλασσινο 180 λιτρων το οποιο τρεχει 10 μηνες
φωτισμο 4 λαμπες 39w ( 2 μπλε 2 ασπρες)
skimmer 400 ho sera ( εχει 1 εβδομαδα που το πηρα )
2 εξωτερικα φιλτρα το ενα ειναι ΕΗΕΙΜ volt 230http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=407_408&products_id=2726 και το αλλο ειναι AQUAEL 230 VOLT αυτο εχει και ενσωματομενη uv http://www.charterhouse-aquatics.co....bdebe3e52fb510
2 κυκλοφοριτες κοραλια 4
μονο ζωντανη αμμο και ζωντανο βραχο
απο ψαρια εχω
yellowtail 1, clownfish tank bred 1, bicolor bottyback 2, clarkii 1, blue damselfish 1 azure 1, sailfin tang 1 molly
μετρησεις
πυκνοτητα 1025
θερμοκρασια 26 βαθμους
PH = 8.2
PO = 0.2 M
ΝΟ3 = 0M/L
ΝΗ3-ΝΗ4 = 0.25 -0,3 Μ/Λ
μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω για τα νιτρικα που δεν πεφτουν με τπτ? εκτος απο τις αλλαγες νερου και την μειωση την τροφης?
μετα απο μερικες μερες τα νιτρικα μειωνονται και μετα ξαναπερνουν την ανω βολτα!!!!!!!!!!!!!
και η αλγη κανει βολτες! δεν ξερω τι αλλο να κανω εκει που ολα πανε καλα κατι γινεται και γινονται χαμος
δεν ξερω εαν δεν ηταν στωμενο το ενυδρειο σωστα οταν το πηρα απο τον φιλο μου (* το εχω 3 εβδομαδες περιπου )
αν μπορειτε να μου προτεινετε για να απαλαγω απο την αλγη και τα νιτρικα....... θα με βοηθουσατε πολυ
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-11, 10:13
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

καταρχην τι εχεις μεσα στα φιλτρα????? και γιατι εχεις δυο δεν υπαρχει λογος .
Αντιφωσφορο και ανθρακα εχεις????
το προβλημα των νιτρικων το ειπες μονος σου ""skimmer 400 ho sera ( εχει 1 εβδομαδα που το πηρα )""
Θα πρεπει να παρεις λιγακι μεγαλυτερο σκιμερ , θα σου κανει καλυτερη δουλεια.
Μην πολυεπμιστευσαι τις προδιαγραφες που λενε οι εταιριες π.χ. το sera για 400 λιτρα , βρες μεγαλυτερο , εγω στο δικο μου 210 λιτρα εχω για 1000 λιτρα σκιμερ και εχω να αλλαξω νερο απο το πασχα.
2 κοραλια4 ειπες ?? δηλαδη 9200 λιτρα κυκλοφορια , αν βαλεις κοραλια καλος αν οχι ειναι καπως υπερβολικο.
Οσο για την αλγη ολες κανουν τον κυκλο τους θα φυγουν , αλλα ο φωτισμος 4 λαμπες των 39 ειναι αρκετος ,μειωσε τον στο μισο (μια μπλε και μια ασπρη) και λιγοτερες ωρες.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-11, 10:43
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

τα δυο φιλτρα τα ειχε αυτος απο οπου πηρα το ενυδρειο και σκεφτηκα οτι αφου τα ειχε ας τα βαλω και εγω..... καλυτερη βιολογια! ( λαθος μου ε? ποιο απο τα δυο να κρατησω ? )
αυτο το σκιμμερ εχει 1 εβδομαδα που το εβαλα γιατι την προυγουμενη χαλασε το αλλο που ειχα ( απο διακοπη ρευματος ) . και ποιο να παρω ? απο κοραλια εχω ενα βραχο με ζωανθους και 1 με μανιτακια
. νομιζεις οτι ειναι πολυ ?
τα φιλτρα που με τα οποια ετρεχε το ενυδρειο δεν ειχαν αντιφωσφορο , ουτε ενεργο ανθρακα και εβαλα πριν μια εβδομαδα . καλης ποιοτητας και τα δυο ( μου ειπαν οτι κρατανε 2 μηνες , αλλα λεω να τα αντικαταστησω νωριτερα τι λες? )
εαν βγαλω τις 2 λαμπες οπως ειπες θα ειναι αρκετος ο φωτισμος για τα κοραλια μου?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-12-11 στις 12:37
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-11, 12:19
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην τι εχεις μεσα στα φιλτρα????? και γιατι εχεις δυο δεν υπαρχει λογος .
Αντιφωσφορο και ανθρακα εχεις????
το προβλημα των νιτρικων το ειπες μονος σου ""skimmer 400 ho sera ( εχει 1 εβδομαδα που το πηρα )""
Θα πρεπει να παρεις λιγακι μεγαλυτερο σκιμερ , θα σου κανει καλυτερη δουλεια.
Μην πολυεπμιστευσαι τις προδιαγραφες που λενε οι εταιριες π.χ. το sera για 400 λιτρα , βρες μεγαλυτερο , εγω στο δικο μου 210 λιτρα εχω για 1000 λιτρα σκιμερ και εχω να αλλαξω νερο απο το πασχα.
2 κοραλια4 ειπες ?? δηλαδη 9200 λιτρα κυκλοφορια , αν βαλεις κοραλια καλος αν οχι ειναι καπως υπερβολικο.
Οσο για την αλγη ολες κανουν τον κυκλο τους θα φυγουν , αλλα ο φωτισμος 4 λαμπες των 39 ειναι αρκετος ,μειωσε τον στο μισο (μια μπλε και μια ασπρη) και λιγοτερες ωρες.
σας ευχαριστω ολους πολυ !!!!!!
για αρχη θα κανω οτι μου προτεινεις και βλεπουμε πως θα παει
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-11, 13:32
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

αν τα εγραψες αναποδα εγω δεν βλεπω προβλημα με νιτρικα.μαλλον μιλαμε για φαντασματα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-11, 13:33
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Αν τα NO3 είναι όπως λες παραπάνω 0.25 -0,3 m/l,
το σίγουρο είναι ότι το test σου έχει τρομερή απόκλιση. Mε τα ψάρια που έχεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις τόσα νιτρικά.
Αντί λοιπόν να ψαχτείς με το skimmer ή με οτιδήποτε άλλο, κοίταξε τα test σου (ποιά έχεις αλήθεια, και ξανακάνε τις μετρήσεις σου να δεις που βρίσκεσαι (ξαναμέτρα και ΝΗ3-ΝΗ4).
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-11, 09:02
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από profitia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα NO3 είναι όπως λες παραπάνω 0.25 -0,3 m/l,
το σίγουρο είναι ότι το test σου έχει τρομερή απόκλιση. Mε τα ψάρια που έχεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις τόσα νιτρικά.
Αντί λοιπόν να ψαχτείς με το skimmer ή με οτιδήποτε άλλο, κοίταξε τα test σου (ποιά έχεις αλήθεια, και ξανακάνε τις μετρήσεις σου να δεις που βρίσκεσαι (ξαναμέτρα και ΝΗ3-ΝΗ4).
εχθες εκανα αλλαγη νερου θα κανω τεσετ και μιλαμε αυριο τοτε !
σας ευχαριστω πολυ ολους
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-11, 01:41
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

H γνώμη μου είναι ότι ο φίλος (stap) έχει καταστρέψει τη βιολογία (που υπήρχε από τον προκάτοχο του στο ενυδρείο) με κάποιο τρόπο. Πολύ πιθανόν να έπλυνε φίλτρα, άμμο, βράχο με γλυκό νερό.
Η τιμή ΝΗ3=0,25 που έγραψε αρχικά αναφέρεται σε αμμωνία και δεν έκανε λάθος στα τεστ όπως συμπέραναν κάποιοι λανθασμένα.
Τα τεστ ΝΟ3 έχουν ακέραιες τιμές (0-5-10-20 κλπ)
@stap τα ΝΟ3 δεν πρέπει να σε απασχολούν στη φάση που είσαι τώρα, αντίθετα ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 πρέπει να τα παρακολουθείς μέχρι να μηδενίσουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-11, 11:06
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
κ
μετρησεις
πυκνοτητα 1025
θερμοκρασια 26 βαθμους
PH = 8.2
PO = 0.2 M
ΝΟ3 = 0M/L
ΝΗ3-ΝΗ4 = 0.25 -0,3 Μ/Λ
Στις μετρήσεις που δίνεις, τα νιτρικά σου είναι 0 και η αμμωνία 0.3, κάτι δεν έχεις εξηγήσει σωστά...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-11, 11:12
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις μετρήσεις που δίνεις, τα νιτρικά σου είναι 0 και η αμμωνία 0.3, κάτι δεν έχεις εξηγήσει σωστά...
εχεις δικαιο μπερδευτικα αμμωνια δεν εχω , εχω ομως νιτρικα !
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-12-11, 11:17
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικαιο μπερδευτικα αμμωνια δεν εχω , εχω ομως νιτρικα !

Αρα τα νουμερα ειναι αναποδα ε? αμμωνια 0 και νιτρικα 0,3???? που θες να φτασουν τα νιτρικα στο 0 ?
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-12-11, 12:10
Το avatar του χρήστη stap
stap Ο χρήστης stap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angello Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα τα νουμερα ειναι αναποδα ε? αμμωνια 0 και νιτρικα 0,3???? που θες να φτασουν τα νιτρικα στο 0 ?
δηλαδη μεχρι τι ανοχες στις τιμες μπορω να εχω? και σε ποια επιπεδα ειναι οκ το νερο? που μπορω να τα διαβασω αυτα , εχεις να μου προτηνεις κανενα αρθο η λιγκ ?
__________________
Οκτάνα θα πει αληθινή ελευθερία και όχι εκείνη η φοβερά ειρωνεία, να λέγεται ελευθερία ό,τι χωρεί ή ό,τι εναπομένει στα ελάχιστα περιθώρια που αφήνουν στους ανθρώπους οι απάνθρωποι νόμοι των περιδεών και των τυφλών ή ηλιθίων.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-12-11, 12:15
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stap Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη μεχρι τι ανοχες στις τιμες μπορω να εχω? και σε ποια επιπεδα ειναι οκ το νερο? που μπορω να τα διαβασω αυτα , εχεις να μου προτηνεις κανενα αρθο η λιγκ ?
Θα σου απαντησει καποιος συμφορουμιστας που εχει εμπειρια , εγω δεν ξερω απο θαλασσινο νερο μην αγχωνεσαι
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Diy νιτρικα?? Μίμης Γλυκό νερό - Γενικά 8 10-10-10 09:23
νιτρικα!!!!! m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 06-06-09 18:05
ΝΙΤΡΙΚΑ !!! m3expert Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-05-09 18:22
ΝΙΤΡΙΚΑ boutasch Αρχάριοι γλυκού νερού 15 15-07-08 19:29
Νιτρικα niar71 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 19 03-03-07 01:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05563 seconds with 16 queries