Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-08, 14:10
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Καταραμενη σκληροτητα

Τον τελευταιο διμηνο ασχολουμαι μονο με αυτην.Κατα τις τοτε μετρησεις η σκληροτητα εφτανε τους 29 βαθμους.Εβγαλα τις πετρες και αρχισε να πεφτει σταδιακα μεχρι τους 21.Χαρουμενος και πεπισμενος οτι ελυσα το προβλημα δεν ξαναμετρησα μεχρι πριν απο μια εβδομαδα οπου ηταν στο 25.Ειχα κατι υποπτες πετρες των 2-4 εκατοστων τις οποιες απομακρυνα (αλλα απο τα νευρα μου δεν τις τσεκαρα πρωτα απλα τις πεταξα) αλλαξα νερο κτλ κτλ.Φτασαμε στην σημερηνη μερα που μετραω και ειναι στο 23.Εχω παρε ενα δειγμα απο το χαλικι να δω αν αυτο ειναι η αιτια (μηπως μπορει να μου κανενας ποσο καιρο να το αφησω στο κλειστο βαζο ετσι ωστε να μου δωσει αξιοπιστο αποτελεσμα).Το ενυδρειο ειναι 240 λιτρων τρεχει λιγο πανω απο 1 χρονο.Εχουν μεινει μονο τα φυτα κατι ξυλα και το χαλικι.Τα ψαρια ειναι για μαλακο εως μετριας σκληροτητας νερο.Αν δεν ειναι το χαλικι τι αλλο μπορει να ειναι.Και η πιο δυσκολη ερωτηση:Αν ειναι το χαλικι τι στο καλο κανω;Δεν νομιζω να μπορεσω να το αλλαξω.
Ολες οι υπολοιπες παραμετροι ειναι στα φυσιολογικα.
Θερμοκρασια- 26
pH- 7.2
GH- 22dH
KH- 9dH
CO2- 18mg/l
NH3-NH4- 0 mg/l
NO2- 0 mg/l
NO3 <50mg/l
PO4 < 1mg/l
Οι μετρησεις ειναι με υγρα τεστ της ΣΕΡΑ.(ξερω τις αποψεις σας αλλα τα πηρα πριν διαβασω )
Και το νερο του δικτυου ειναι 10 μετρημενα με τα ιδια τεστ.
Εχω σκασει να βρω τον ενοχο.Και ελπιζω να ειναι οι πετρες που εβγαλα και δεν τις τσεκαρα.Καμια αλλη ιδεα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-08, 15:51
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

έτσι όπως τα λες μάλλον το χαλίκι στην κάνει την ζημιά .
Το δοκίμασες με λίγο aqua forte να δεις αν αφρίζει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-08, 16:07
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Χρηστο με πεθανες.
Δεν εχω και δεν μπορω να βρω κυριακατικα.
Και αν ειναι οντως ετσι τι κανουμε;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-08, 16:10
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Δεν πειράζει ας βρεις και αύριο

τι ψάρια έχεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-08, 20:53
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Neon Tetra,Colour Tetra,Pterophyllum Scalare,Papiliochromis Ramirezi,Ancistrus sp.,Botia Macracanthus,Corydoras adolfoi,Corydoras Acrensis,Betta splendens,Macropodus Opercularis Blue,Trichogaster Sumatranus,Poecilia Reticulata,Epalzeorhynchos Frenatum
Σαν συνδιασμος το ξερω δεν ειναι και απο τους καλυτερους αλλα ηταν ενοικοι του παλιου μου (5 χρονια παρεα χωρις προβληματα) και οταν τα πηγα στο νεο τους σπιτι τα κρατησα ολα .
Παντως θα επρεπε να κρατησω την σκληροτητα κοντα στο 10 για να ειναι ψιλο-καθως πρεπει, αλλα δεν μου το επιτρεπει το................ μακαρι να ηξερα τι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-08, 00:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχω κι εγω τωρα ενα παρομοιο προβλημα αν και εχω οσμωση αλλα υποψιαζομαι το λιπασμα ΚΝΟ3 που βαζω και ειναι σε σκονη (εχεις κατι τετοιο κι εσυ??)....πριν απο αυτο ομως ειχα παλι το ιδιο προβλημα και η αιτια ηταν η εξατμιση.....σε ενυδρεια που τρεχουν πολυ καιρο αυξανεται η σκληροτητα λογω εξατμισης....ετσι αν παει απο το δεκα στο 11 κι εσυ κανεις αλλαγη νερου 30% π.χ. παλι με νερο σκληροτηας 10, εχεις αποτελεσμα νερο (11+11+10)/3=10,66......ετσι λιγο λιγο με τον καιρο η σκληροτητα αυξανεται.......στο δικτυο μου ειχα 10 και το ενυδρειο σε 2 χρονια ειχε σκληροτητα 14.....βεβαια εσυ εχεις πολυ ανεβασμενη και ισως τρεχει και κατι αλλο αλλα καλο θα ηταν να παρεις και αυτον τον παραγοντα υποψιν.....οποτε πριν κανεις αλλαγη να αναπληρωνεις οσο εχει εξατμιστει με ΑΟ η με κανενα μπετονακι απιονοσμενο νερο και μετα να κανεις αλλαγη νερου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-08, 09:42
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Καλημερα Πανο, μονο ιχνοστοιχεια και βιταμινες σε υγρη μορφη ριχνω.Δεν νομιζω οτι μπορει να οφειλεται σε εξατμιση γιατι μιλαω για διακυμανσεις των 3-4 βαθμων το δεκαημερο.
Μια αλλη απορια τωρα.Τα ψαρια μου ζουν σε νερο 2 με 3 φορες πιο σκληρο απο το κανονικο τους (ποιος ξερει ποσο καιρο τωρα γιατι το χαλικι ειναι μεσα εναν χρονο τωρα) δεν θα επρεπε κατι να ειχαν παθει;Και αν ναι τι;Δεν διακρινω σημαδια περιεργης συμπεριφορας ομως.Ολα τρωνε κανονικα,περιεργες ασθενειες και θανατους δεν εχω,τα σκαλαρια και οι πλεκο γεννανε ανα 20-30μερες.Πως γινεται αυτο σε τοσο ασχηνες συνθηκες.Με εχουν μπερδεψει.
Ευχαριστω παντως ολους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-08, 12:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

1ον...ενα ψαρι οταν δεν ειναι στις αγαπημενες του συνθηκες δε σημαινει οτι θα πεθανει...φυσικα και θα τρωει και θα ζει κανονικα αλλα θα ειναι πιο επιρρεπες σε ασθενειες ...θα μειωνεται ο χρονος ζωης του και δε θα εχει αναπραγωγικη διαθεση εντονη.....
2ον..απο εκει και περα μη ξεχναμε πως τα ψαρακια που εχουμε πολλες φορες εχουν προσαρμοστει στις συνθηκες του νερου μας μετα απο πολλες αναπαραγωγες και ειναι οχι μονο ανθεκτικα αλλα και αναπαραγονται κιολας......φυσικα δε ξερουμε παντα απο που ερχεται το ψαρι μας και ποσο προσαρμοσμενο ειναι γιαυτο και πρεπει να δινουμε συνθηκες οπως αυτες του φυσικου τους περιβαλλοντος....
το οτι τα δικα σου πανε πολυ καλα και γεννανε κιολας .....απλα να αισθανεσαι τυχερος κι ευτυχισμενος.....κι αν δεν την παλευεις με τη σληροτητα...φροντισε να ειναι καλες οι υπολοιπες παραμετροι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-08, 02:14
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Κεζάπι για την σκληρότητα!
Το HCL αντιδρά στο νερό με το Ca(HCO3) σε CO2, H2O και CaCl2. Με απλά λόγια το HCL ’’εξανεμίζεται’’.
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-04-08, 22:02
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Τον βρηκα τον ατιμο.Το χαλικι που εχω, εχει καφε και ασπρες πετρες.Για κακη μου τυχη ο ενοχος ηταν το χαλικι αλλα για καλη μου τυχη ηταν μονο οι ασπρες πετρες που αφριζαν.Οπως καταλαβαινετε λοιπον μια-μια τις εβγαλα (καθως ηταν και λιγο μεγαλυτερες απο τις καφε).Τωρα ελπιζω να τελειωσα μια και καλη με αυτο θεμα, αν και νιωθω οτι το χερι μου θα πεσει μιας και στην ουσια διαχωρισα 30 κιλα πετρας μεσα στο νερο πετραδακι-πετραδακι (οπως λεει και το ασμα).Ευχαριστω παιδες που ασχοληθηκατε με το θεμα μου.Καλο σας βραδυ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ταμπλετες για σκληροτητα ducatisti Malawi 52 04-01-08 23:06
Κιχλιδες και σκληροτητα casperon Malawi 7 13-12-07 18:34
σκληροτητα Αθηνας? Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 7 26-08-07 15:06
ΧΑΜΗΛΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ steady Malawi 18 15-02-07 22:44
ευαισθησια φυτων σε σκληροτητα steady Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-02-05 14:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05064 seconds with 13 queries