Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-07, 16:09
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή DIY ενυδρειο.Μηπως εχω κανει βλακεια?

Καλησπερα σε όλους σας.Μετα απο πολλά χρονια ερασιτεχνικης ''τρελας'' με ενυδρεια αποφασισα να φτιάξω ενα μόνος μου γιατι το ειχα σαν ένα ανεκπληρωτο όνειρο. Οι διαστάσεις του θα είναι 120Χ40Χ40 cm με 8mm πάχος και κόντρες πανω και κάτω 5cm στο ίδιο πάχος (8 mm).Πηρα τα τζάμια την προηγούμενη εβδομαδα.Χθές αποφασισα να το ξεκινήσω.Πήρα την κόλλα της Bison από το Praktiker (4,30 ευρω).Γράφει οτι είναι 100 % καθαρή και κατάλληλη για ενυδρεία.Καλή ειναι?Την εχει χρησιμοποιήσει κανεις?Χρησιμοπιήσα τις οδηγίες στο Site του κυρίου Τσαμη http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ataskEnydr.htm
Κόλλησα λοιπόν ταινία ώστε να αποφύγω τις δαχτυλιές και την ξεκόλλαγα μετά απο κάθε κόλλημα τζαμιού.Στις οδηγίες του site κάπου λεει ''Αν θελήσουμε να ενισχύσουμε τις κολλήσεις του ενυδρείου μας περνάμε πάλι μια γραμμή σιλικόνης στην εσωτερική πλευρά των γωνιών και κατόπιν περνάμε το δάχτυλο μας από πάνω σε μια σταθερή και κίνηση, από τη βάση προς τα πάνω. Επειδή υπάρχει κίνδυνος να κάνουμε το ενυδρείο μας χαλια, από το «δαχτύλιασμα», έχουμε προνοήσει να κολλήσουμε ξανά ταινία σε απόσταση 3 χιλιοστών από την εσωτερική πλευρά των γωνιών, κατά μήκος τους και με φορά προς τη βάση, έτσι ώστε να μην έχουμε δυσάρεστα αποτελέσματα . Μόλις τελειώσουμε την ενίσχυση της εκάστοτε γωνίας με αυτό τον τρόπο, τραβάμε και ξεκολλάμε αμέσως την ταινία γιατί η σιλικόνη θα «τραβήξει» και μετά... κλάψε με μάνα...'' αλλα έκανα την εξής βλακεία: δεν έβαλα ταινιά πριν ενισχύσω τις κολλήσεις με αποτέλεσμα να κάνω μια παχια στρώση σιλικόνης σε όλες τις γωνίες (και στις γωνιες περιμετρικα του πάτου) του ενυδρείου.Τωρα είμαι στο στάδιο που το εχω δεσει σαν κοκορέτσι!!Αλλά σημερα διαπιστωσα οτι αφου θα υπάρχει αυτή η παχια στρώση σιλικόνης οι μεγάλες κοντρες δεν θα εφάπτονται πάνω στον πάτω ούτε κάθετα στα πλαινά τζάμια οπως επισης και οι πλαινες δεν θα ακουμπανε τελειως στις γωνίες.Ισως να μην χωρανε κιόλας.Πραγματικά εχω απελπιστει και μου φαίνεται οτι το καλύτερο που εχω κανω ειναι να ξύσω την σιλικόνη απο τα τζάμια ώστε να υπάχει μόνο μια μικρή στρώση ενισχυσης.Αλλα μου φαίνεται καπως επιφοβο.Τι λετε και εσεις.Please help!!Δεν θέλω να δω να καταστέφεται το ονειρό μου πριν καν αρχισω!
Φιλικά,Γιάννης Κ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-07, 16:34
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Αρχικά δεν υπάρχει λόγος πανικού. Δεν υπάρχει κανένας που να κατάφερε να κολλήσει με την πρώτη ένα σωστό ενυδρείο.
Πρώτα απ’ όλα πρέπει να δεις αν έγιναν σωστά οι κολλήσεις σου. Σωστές κολλήσεις σημαίνει ότι δεν υπάρχουν φυσαλίδες στο σημείο που ακουμπάει το ένα τζάμι με το άλλο. Ακόμα και αν υπάρχουν μερικές μικρές, δεν τίθεται θέμα ανησυχίας, αρκεί αυτές να μην είναι διαμπερής. Αν δεν σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα είναι καλύτερα να ξεκολλήσεις το ενυδρείο και να το πας από την αρχή.
Αν δεις ότι όλα είναι οκ, προχωράς στην δύσκολη φάση που είναι να ξύσεις ότι σιλικόνη περισσεύει. Θέλει κόπο και υπομονή. Προσοχή όμως. Μόνο κόβουμε και ξύνουμε. Ποτέ δεν τραβάμε την σιλικόνη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-07, 16:38
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Αυτό λεω και εγω να κάνω .να ξύσω ότι περισσευει απο σιλικόνη.Για τις φυσαλλιδες που λες λογικα θα το διαπιστωσω καλυτερα αφου βγει αυτη η παχια στρωση σιλικονης αν και απ'οσο βλεπω δεν νομιζω να υπαρχουν.Δεν θα είναι καλυτερα ομως να αφήσω εστω και μια μικρή στρωση για ενισχυση?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-07, 17:10
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πραγματικά εχω απελπιστει και μου φαίνεται οτι το καλύτερο που εχω κανω ειναι να ξύσω την σιλικόνη απο τα τζάμια ώστε να υπάχει μόνο μια μικρή στρώση ενισχυσης.Αλλα μου φαίνεται καπως επιφοβο
Εάν καταφέρεις να κόψεις την σιλικόνη στο εσωτερικό μέρος και να την αφαιρέσεις χωρίς να την τραβήξεις όπως έγραψε και ο dimitris21 προχωράς. Διαφορετικά τα ξεκολάς όλα, καθαρίζεις τα κομμάτια και κολάς από την αρχή.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-07, 00:58
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν καταφέρεις να κόψεις την σιλικόνη στο εσωτερικό μέρος και να την αφαιρέσεις χωρίς να την τραβήξεις όπως έγραψε και ο dimitris21 προχωράς. Διαφορετικά τα ξεκολάς όλα, καθαρίζεις τα κομμάτια και κολάς από την αρχή.

Ok αυτό θα κάνω !Θα κοψω την σιλικονη χωρις να την τραβήξω και θα την αφαιρέσω!Θα ψάξω για φυσαλιδες και αν δεν εχει θα κολλησω τις κοντρες!Αλλιως φτου και απ'την αρχή!Ελπίζω να μην χρειαστεί!Αφου τελειώσω την όλη διαδικασία θα στείλω για τα αποτελέσματα!
Κάτι τελευταίο: από την στιγμή που θα κολληθουν και οι κοντρες πανω και κατω και μετα απο 3 μερες θα γεμισω το ενυδρειο!Μεχρι εδώ Ok (ελπιζω δηλ.).Μετα πόσες μέρες πρεπει να αφησω το ενυδρειο με νερο μονο μεσα για να ''διαπιστωσω'' οτι ολα ειναι οκ?
Thanks για ολες τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-07, 00:59
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ένα με δυο 24ωρα ειναι αρκετά!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-07, 02:42
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Δεν θέλω καν να σκεφτομαι το γεγονος να χρειστει να ξεκολλησω ολα τα τζαμια και να το παω και απο την αρχη.Αν χρειστει θα το κανω ομως!Εσεις στα δικα σας DIY ενυδρεια εχετε βαλει ενισχυση περιμετρικα στον πατο?
Αν ναι πως γινεται και μετα οι κόντρες σας εφαρμόζουν τέλεια απο ακρη σε ακρη και πανω στα καθετα τζαμια???
-------------------------
Δεν με επαιρνε ο υπνος απο το αγχος και πηγα να κοιταξω το ενυδρειο.Τελικά ειδα οτι εχει καποιες φυσαλιδες(πολυ μικρες) στην μια μικρή πλευρα αλλα δεν ειναι διαμπερης!Αν κάτσουν καλα πανω στα τζαμια οι κοντρες και μπει αφθονη ενισχυση στις κοντρες τι λετε?Θα υπαρχει προβλημα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannis-Patra : 22-11-07 στις 02:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-07, 08:31
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Οι κατω κοντρες κολιουνται οταν η σιλικονη ειναι φρεσκια, αν πας να τις κολησεις την επομενη ημερα.. εχασες.
Οσο αφορα τις φυσσαλιδες πρεπει να κανεις παντα ελεγχο αμεσως μολις κανεις τις κολησεις. Σ'αυτην την περιπτωση αν οι φυσσαλιδες ειναι σε λιγα σημεια σπρωχνεις λιγη σιλικονη με το δαχτυλο σου να μπει στην ενωση οσπου να βγουν απο την αλλη πλευρα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-07, 15:21
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Τελικά παιδιά παω με τον δυσκολο δρομο!Αποφασισα να το λυσω ολο το ενυδρειο και να το παω απο την αρχή!Εχει πεσει παρα πολυ ξυσιμο!Εχω φαλτσετα, ξυστρα τζαμιών, οινοπνευμα και συρμα λεπτο!Ξερουμε μηπως κανενα τροπο να γινει πιο ευκολη η δουλεια?Εδω και καμια ωρα που πεδευομαι εχω κανει μονο 2 τζαμια!πολυ ξυσιμο σας λεω!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-07, 16:16
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

να ξαναγοράσεις τα τζάμια!
δύσκολο.. να την αφαιρέσεις..
αλλα γιατί δεν τξμ αφήνεις επάνω, εν μέρει, πάλι
σιλικόνη θα βάλεις.. η σιλικόνη κολλάει μιά χαρά πάνω στη σιλικόνη!!!
λέω εγω τώρα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-11-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) Εμφάνιση μηνυμάτων
η σιλικόνη κολλάει μιά χαρά πάνω στη σιλικόνη!!!
λέω εγω τώρα!
Είσαι σίγουρος?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-11-07, 16:25
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

σχεδόν, αλλα αν το ψάξω στο δίκτυο θα το μάθω.. αλλα υποθέτω πως δουλέυει σαν "αστάρωμα"..
δεν ξέρω..
όμως αν κολλά στο λείο και στιλπνό γιαλί, γιατί να μην κολλά σε κάτι τόσο πορόδες όπως η σιλικόνη?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-11-07, 16:25
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Η σιλικόνη πάνω σε σιλικόνη δεν κολλάει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Patra Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά παιδιά παω με τον δυσκολο δρομο!Αποφασισα να το λυσω ολο το ενυδρειο και να το παω απο την αρχή!Εχει πεσει παρα πολυ ξυσιμο!Εχω φαλτσετα, ξυστρα τζαμιών, οινοπνευμα και συρμα λεπτο!Ξερουμε μηπως κανενα τροπο να γινει πιο ευκολη η δουλεια?Εδω και καμια ωρα που πεδευομαι εχω κανει μονο 2 τζαμια!πολυ ξυσιμο σας λεω!!!!
Στο μόνο που μπορεί να χρησιμεύσει το σύρμα είναι για να χαλάσεις τα τζάμια. Μόνο με τη φαλτσέτα και την ξύστρα κάνεις δουλειά. Και ασετον εννοείται.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-11-07, 16:28
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Η σιλικόνη δεν κολάει πάνω στην σιλικόνη.* Και για το λόγο αυτό θα πρέπει να αφαιρεθεί προσεκτικά από παντού....


* έχει αναφερθεί πολλές φορές σε παλαιότερα post.....
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-11-07, 16:30
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σιλικόνη πάνω σε σιλικόνη δεν κολλάει.
Και εγω ετσι πιστευω!Δεν κολλαει πανω σε σιλικονη!Παω να συνεχισω το τριψιμο!
Α ρε κατακαημενε Γιαννακο τι σου'μελε να παθεις!

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-11-07, 16:36
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) Εμφάνιση μηνυμάτων
σχεδόν, υποθέτω.δεν ξέρω..
Καλύτερα φίλε μου να αποφεύγεις να απαντάς άν δέν είσαι σίγουρος γιατί ο Γιάννης,κι ο κάθε Γιάννης, σαν αρχάριος άν δέν ήξερε θα ακολουθούσε την λανθασμένη συμβουλή που του έδωσες και μετά θα έτρεχε ο άνθρωπος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-11-07, 16:49
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα φίλε μου να αποφεύγεις να απαντάς άν δέν είσαι σίγουρος γιατί ο Γιάννης,κι ο κάθε Γιάννης, σαν αρχάριος άν δέν ήξερε θα ακολουθούσε την λανθασμένη συμβουλή που του έδωσες και μετά θα έτρεχε ο άνθρωπος....

Ναι όντως ετσι ειναι!Το θεμα βεβαια που ''σωνει'' εμενα στο να εχω την κριση να ''αποφευγω'' μη ''εγκυρες'' απαντησεις τετοιου τύπου είναι οτι ειμαι επι πτυχιο φοιτητης στο Τμημα Επιστημη Υλικων στο ΑΕΙ Πατρας και εχω πανα κατω μια εξειδικευση σε υλικα(συμπεριλαμβανωμενων των υαλων)!
Λοιπον ακουστε ομως τι εγινε!Τωρα οπως βγαζω την σιλικονη (σιγα σιγα αλλα σχολαστικα),διαπιστώνω οτι το τζαμι στο σημειο που εβλεπα τις φυσαλιδες εχει καποια πολυ μικρα ''καρουμπαλακια'' προς τα μεσα!Αρα αυτές οι φυσαλιδες που εβλεπα στην ουσια μαλλον ηταν αυτες οι μικροατελειες και ισως να μην χρειαζοταν να τα ξεκολλησω!Αρα όπως πολλοι εχουν πει σε αυτο το Forum σε αλλες συζητησεις: καλλιο γαιδουροδενε,παρα γαιδουρογυρευε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-11-07, 17:03
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα φίλε μου να αποφεύγεις να απαντάς άν δέν είσαι σίγουρος γιατί ο Γιάννης,κι ο κάθε Γιάννης, σαν αρχάριος άν δέν ήξερε θα ακολουθούσε την λανθασμένη συμβουλή που του έδωσες και μετά θα έτρεχε ο άνθρωπος....
Μιά πρόταση και μάλιστα με προβληματισμό και προτροπή προς διερεύνηση έκανα, ο κάθε Γιάννης θα πρέπει να ερευνά πριν κάνει κάτι έτσι κι αλλιώς...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα φίλε μου να αποφεύγεις να απαντάς άν δέν είσαι σίγουρος γιατί ο Γιάννης,κι ο κάθε Γιάννης, σαν αρχάριος άν δέν ήξερε θα ακολουθούσε την λανθασμένη συμβουλή που του έδωσες και μετά θα έτρεχε ο άνθρωπος....
... η μήπως εσύ είσαι σίγουρος περι του αντιθέτου?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Patra Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι όντως ετσι ειναι!Το θεμα βεβαια που ''σωνει'' εμενα στο να εχω την κριση να ''αποφευγω'' μη ''εγκυρες'' απαντησεις τετοιου τύπου είναι οτι ειμαι επι πτυχιο φοιτητης στο Τμημα Επιστημη Υλικων στο ΑΕΙ Πατρας
... καλό πτυχίο φίλε μου!

το μόνο όμως που είπα, ήταν.. "what if?"
η μήπως δεν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βαγγέλης (Dearangelo) : 22-11-07 στις 17:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-11-07, 17:06
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα φίλε μου να αποφεύγεις να απαντάς άν δέν είσαι σίγουρος γιατί ο Γιάννης,κι ο κάθε Γιάννης, σαν αρχάριος άν δέν ήξερε θα ακολουθούσε την λανθασμένη συμβουλή που του έδωσες και μετά θα έτρεχε ο άνθρωπος....
Εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορούμε και δεν έχουμε το δικαίωμα να απαγορεύσουμε σε κανέναν να μιλάει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιά πρόταση και μάλιστα με προβληματισμό και προτροπή προς διερεύνηση έκανα, ο κάθε Γιάννης θα πρέπει να ερευνά πριν κάνει κάτι έτσι κι αλλιώς...
-------------------------


... η μήπως εσύ είσαι σίγουρος περι του αντιθέτου?
-------------------------


... καλό πτυχίο φίλε μου!

το μόνο όμως που είπα, ήταν.. "what if?"
η μήπως δεν?

Εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά δεν χρειάζεται να παίρνουμε και τα πάντα της μετρητής.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-11-07, 17:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Σιγουροι περι του αντιθετου ειμαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-11-07, 17:16
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------


... καλό πτυχίο φίλε μου!

το μόνο όμως που είπα, ήταν.. "what if?"
η μήπως δεν?

Ευχαριστώ!να'σαι καλά!Οχι και κατηγορηματικα ΟΧΙ δεν προκειται να κολλησει ποτε πανω σε σιλικονη!
αν κοιταξεις πισω απο την σιλικονη που είναι για τζαμια θα διαπιστωσεις και μονο σου οτι λεει καθαρα''οι αρμοι εφαρμογης πρεπει να ειναι καθαροι και στεγνοι''.
Θα στο διατυπωσω καπως αλλιως απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου σε υλικα μεσω της σχολης!Το τζαμι που βλεπεις μπροστα σου μπορει να φαινεται στιλπνο και καθαρο αλλα πίστεψέ με ,αν το ιδιο το τζαμι το δεις σε ενα απλο οπτικο μικροσκοπιο θα δεις οτι δεν ειναι καθολου στιλπνο και λειο αλλα εχει λακουβιτσες που δεν φαινονται με γυμνο ματι!Εκει ειναι που μπαινει η σιλικονη οταν κολλαμε και γινεται η συγκρατηση των 2 τζαμιων μεταξύ τους!Αν δεν υπηρχαν αυτες οι ονομαζομενες ''ατελειες'' δεν θα μπορουσαμε να τα κολλησουμε τα τζαμια!
Και μιας και μιλαμε για υαλο να σου πω οτι μικροκοσμικα μιλαμε για υλικο με μια απο τις χειροτερες διεθετησεις μοριων!

Φιλικα παντα μιλώντας δεν το πεζω Επιστημονας'' απλα μεταδιδω αυτα που εχω μαθει 6 χρονια στην σχολη μου!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-11-07, 17:32
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

αν δουλέψεις για τρεις μέρες θα έχεις καθαρίσει αλλα και σημαδέψει ταυτόχρονα τα τζάμια σου..
άξιζε?
δική σου η επιλογή..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-11-07, 17:52
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δουλέψεις για τρεις μέρες θα έχεις καθαρίσει αλλα και σημαδέψει ταυτόχρονα τα τζάμια σου..
άξιζε?
δική σου η επιλογή..

Πιστεψε με δεν τα εχω σημαδεψει καθολου!!Καθολου ομως !!
Οσο για το αν αξιζε!Ναι αξιζει!Οχι 3 μερες αλλα ακομα και 13 και 23 αν χρειαστει! Εχω χρονια μουρλια με τα ψαρια και δεν προκειται να τα παρατησω ετσι απλα!!Στο τελος που θα το εχω ετοιμο θα δεις και τις φωτο!Και να σου πω και την αληθει αμου αρεσει και η ολη συζητηση γιατι μου δινει κινητρα να μην κουραστω καθολου στην ολη διαδικασια!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-11-07, 18:55
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγέλης (Dearangelo) Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιά πρόταση και μάλιστα με προβληματισμό και προτροπή προς διερεύνηση έκανα, ο κάθε Γιάννης θα πρέπει να ερευνά πριν κάνει κάτι έτσι κι αλλιώς...... η μήπως εσύ είσαι σίγουρος περι του αντιθέτου?
Ξαναδιάβασε με ποιό τρόπο σου απάντησα.....
Το λανθασμένο πόστ που έκανες και η παρατήρηση περί αυτού ήταν προς παραδειγματισμό.Ήταν αδικαιολόγητο εκ μέρους σου για τον εξής λόγο ότι σε πολλά πόστ αναφέρεται πως <<άν δέν είσαι σίγουρος δέν απαντάς>>
Τσέκαρε λίγο αυτά τα 2 πόστ και θα καταλάβεις γιατί μιλάω....Αυτοί που τα γράψανε δέ το κάνανε για πλάκα ούτε για να χασομερίσουν....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....DC%F1%E9%F9%ED
Ο τρόπος λοιπόν που σου έκανα την παρατήρηση ήταν με απόλυτη ευγένεια προς δικιά σου συμμόρφωση και όχι για διαπληκτισμό.
Εφόσον δε ξέρεις άσε κάποιον άλλο να απαντήσει,2000+ χρήστες υπάρχουν στο GAB,κάποιοι θα ξέρουν να δώσουν μια σίγουρη και αξιόπιστη συμβουλή όπως και κάνανε.
Εφόσον κάποιος δεν ξέρει δεν απαντά έτσι απλά για να ποστάρει, παίρνει στο λαιμό του τον ενδιαφερόμενο που το διαβάζει,Και δέν είναι όλοι φοιτητές της επιστήμης των υλικών όπως ο Γιάννης για να ξέρουν τις ιδιότητες της σιλικόνης.
Τέλος δέν είχα καμμία πρόθεση εναντίον σου,όπως βλέπεις σου απάντησα και στο προηγούμενο πόστ με φιλικότητα και σύνεση,συμβουλή σου έδωσα δέ σε κακοχαρακτήρησα....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21
Εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορούμε και δεν έχουμε το δικαίωμα να απαγορεύσουμε σε κανέναν να μιλάει.
Θα μου επιτρέψεις να πώ πως δέν του απαγόρευσε κανείς να μιλήσει αλλά να παραπλανήσει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-11-07, 20:02
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Λοιπον παιδια τα τζαμια τα εκανα λαμπικο!Λεω να ξεκινησω να κολλαω παλι ταινιες για να κολλησω τα τζαμια!Τι πρεπει να προσεξω για να αποφυγω το ''φανομενο φυσσαλιδες''?Δεν εχω καμια ορεξη να ξαναξεκολλαω σιλικονες!Με πονεσαν τα χερια μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-11-07, 20:42
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Patra Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον παιδια τα τζαμια τα εκανα λαμπικο!Λεω να ξεκινησω να κολλαω παλι ταινιες για να κολλησω τα τζαμια!Τι πρεπει να προσεξω για να αποφυγω το ''φανομενο φυσσαλιδες''?Δεν εχω καμια ορεξη να ξαναξεκολλαω σιλικονες!Με πονεσαν τα χερια μου!!!
Να απλώσεις ομοιόμορφα τη σιλικόνη,πίεσε μετά αρκετά να την ξεράσουν τα τζάμια,μή τη λυπάσαι,όσα σωληνάρια σου πάρει!Αφού το κάνεις αυτό να προσέξεις για κανά 3ωρο να μήν κουνηθεί κανά τζάμι ούτε χιλιοστό.Τη σιλικόνη της Bison δεν την εχω χρησιμοποιήσει,στεγνώνει γρήγορα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-11-07, 21:09
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Να απλώσεις ομοιόμορφα τη σιλικόνη,πίεσε μετά αρκετά να την ξεράσουν τα τζάμια,μή τη λυπάσαι,όσα σωληνάρια σου πάρει!Αφού το κάνεις αυτό να προσέξεις για κανά 3ωρο να μήν κουνηθεί κανά τζάμι ούτε χιλιοστό.Τη σιλικόνη της Bison δεν την εχω χρησιμοποιήσει,στεγνώνει γρήγορα?
Στο site του Τσαμη λεει να απλωσεις σιλικονη παχους 3-4 χιλιοστα!μαλλον την προηγουμενη φορα που το εκανα απο υπερβαλλοντα ζηλο εβαλα παρα πολυ αλλα περασα 2 γραμμες σιλικονη!Μαλλον ετσι ''καταφερα'' να κανω τις φυσαλιδες!Η σιλικονη της Bison σε 15 λεπτα περιπου αρχιζει να στεγνωνει!Να βαλω ενισχυση?τι λες?και αν ναι να βαλω και στον πατο?αλλα αν βαλω στον πατο λογικα μετα δεν θα χωρανε οι κοντρες!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-11-07, 21:31
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Patra Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο site του Τσαμη λεει να απλωσεις σιλικονη παχους 3-4 χιλιοστα!μαλλον την προηγουμενη φορα που το εκανα απο υπερβαλλοντα ζηλο εβαλα παρα πολυ αλλα περασα 2 γραμμες σιλικονη!Μαλλον ετσι ''καταφερα'' να κανω τις φυσαλιδες!Η σιλικονη της Bison σε 15 λεπτα περιπου αρχιζει να στεγνωνει!Να βαλω ενισχυση?τι λες?και αν ναι να βαλω και στον πατο?αλλα αν βαλω στον πατο λογικα μετα δεν θα χωρανε οι κοντρες!
Μή βάλεις 2 γραμμές σιλικόνη,ούτε ενίσχυση να μη βάλεις,και αφού κολλήσεις τα τζάμια αφαιρείς την περίσσια σιλικόνη από μέσα στον πάτο για να κολλήσεις μετά τις κόντρες,ή τις κολλάς ταυτόχρονα.Βασικά κάνε κατά βήμα ότι λέει στο site του Τσάμη δέν έχεις κάτι να χάσεις....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-11-07, 23:07
Το avatar του χρήστη Giannis-Patra
Giannis-Patra Ο χρήστης Giannis-Patra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Επιτελους το ξαναεφτιαξα!Δεν εχω βαλει πουθενα ενισχυση!Λεω να βαλω πριν μπουν και οι κοντρες!Τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-11-07, 23:41
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Patra Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτελους το ξαναεφτιαξα!Δεν εχω βαλει πουθενα ενισχυση!Λεω να βαλω πριν μπουν και οι κοντρες!Τι λετε?
Ενίσχυση δηλαδή κι άλλη στρώση σιλικόνης πάνω απο την ήδη υπάρχουσα?
Εννοείται όταν θα βάλεις τις κόντρες θα βάλεις και σιλικόνη,πώς θα τις κολλήσεις αλλιώς....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες για DIY ενυδρειο.. Raven DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 20-07-07 23:12
DIY- Ενυδρειο 40λιτ andrew_dh DIY . Φτιάχτο μόνος σου 35 27-03-07 00:04
DIY εσωτερικό φίλτρο στο νεο ενυδρειο Nik25 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 16-01-07 22:37
DIY ενυδρειο GODLIGHT DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 10-01-07 13:39
DIY ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 450 ΛΙΤΡΩΝ. Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 19-01-05 19:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09637 seconds with 13 queries