Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-08, 03:28
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή Διαβάστε αυτό παρακαλώ

Γεια σας έχω ένα ενυδρείο 120 Λίτρων και αποφάσισα να το κάνω reef.(αχ και να
ήξερα)


Ωραία αγόρι μου πολλή ωραία τα ενυδρεία του θαλασσινού μπράβο.

Ευχαριστώ λοιπόν τι χρειάζομαι για να αρχίσω?

θα χρειαστείς ένα κυκλοφορητή, θερμοστάτη πυκνόμετρο(αυτό πού μετράει την αλμυρότητα)πολλά κιλά βράχο ζωντανό και πολλά κιλά άμμο ψόφια καλυτέρα συμφέρει περισσότερο πιο φτηνή κιόλας και γίνετε το ίδιο.
Αλάτι και φώτα λάμπες 2 να βάλεις και όλα οκ.

Πάω και εγώ σπιτάκι μου καθαρίζω το ενυδρείο με νερό, το σκουπίζω βάζω την άμμο 10 πόντους περίπου αγοράζω και της λάμπες έφτιαξα και ένα κύκλωμα έβαλα την δεύτερη λάμπα και περίμενα σιγά σιγά να αγοράσω τον ζωντανό βράχο γιατί μόλις άκουσα την τιμή λέω πλακά κανείς. Ρίχνω και το αλάτι μετράω μετά από 5 ώρες 1.010. Α θέλει και άλλο ρίχνω και άλλο μετά από 5 πάλι τα ίδια λίγο πιο πάνω ωραία τη να κάνω? Ρίχτω όλο. Μετά από 5 ώρες ωραία καλά είμαστε.

Μετά από 2 μέρες
Ωχ δεν είμαστε καλά παστό ήταν το νερό είχε ξεπεράσει το πυκνόμετρο τερμάτισε δεν έδειχνε άλλο. Τι να κάνουμε τώρα? ¶δειασμα το νερό και γέμισμα με νερό τις βρύσης(καλά διαβάζετε με νερό τις βρύσης!! Α.Ο τι είναι αυτό? Κάτι έχω ακούσει αλλά δεν είναι για μας. Είναι για αυτούς πού ασχολούνται πολύ η αυτούς πού έχουν δίσκους. Χάχα φανταστείτε πόσο άσχετος ημουν). Πάει τσάμπα και το αλάτι. Τέλος τα κατάφερα 1.024 25 βαθμούς Κέλσιου.

Σιγά σιγά μετά ο βράχος λοιπόν μετά από 5-8 μήνες δεν θυμάμαι ακριβός μπαίνει όλος ο βράχος στο ενυδρείο γιατί είχα πει στον εαυτό μου να μην βιαστώ όπως ένας φίλος μού και τα βάλω όλα μαζί με αποτέλεσμα όλα να πάνε λάθος. Να τα βάλω όλα σιγα σιγα. ¶σε πού και το οικονομικό ήταν και αυτός ένας λόγος. Έτοιμο λοιπόν και ο βράχος έλα όμως πού το συνειδητοποίησα μετά και έλεγα ρε γαμωτο λίγο μεγάλος είναι ο βράχος πού περνώ γιατί? (Ρώτησα από εδώ και από εκεί πώς και τι να προσέχω όταν περνώ το βράχο και χάρηκα νόμιζα ότι τα ήξερα όλα ) αλλά έλα που δεν είναι μεγάλος ο βράχος αλλά μικρό το ενυδρείο!!! Βεβαία πού πας ρε φίλε με ενυδρείο πού έχει 40 πόντους πλάτος .Ε πού να το ξέρω ρε γαμώτο και είχα αγοράσει και όλο το βράχο. Και πήγα και ρώταγα μετά παντού 40 πόντοι είναι λίγο για reef ενυδρείο ε??

Ε βεβαία είναι λίγο

Τώρα μού το λέτε ρε παιδιά πού τα αγόρασα όλα ??!! Τι να κάνω πάω και εγώ σπίτι και προσπάθησα να τα φτιάξω όσο πιο ωραία γίνετε και καλυτέρα για τα ψάρια και για τα κοράλλια αλλά όπως καταλαβαίνετε σιγά μην υπήρξε χώρος για τα κοράλλια άντε 2 3 να χωράνε τα υπόλοιπα ????.

Ωραία λοιπόν τι να κάνουμε το ξεπεράσαμε.

Αυτή την περίοδο λοιπόν έκανα και 2 αλλαγές νερού.

Φτιάχνουμε λοιπόν το νερό σε ένα μεγάλο μπιτόνι από αυτό με τρόφιμα για να φτιάξουμε πρώτα την αλμυρότητα και μετά να το ρίξουμε στο ένυδρο πάλι καλά αυτό το σκέφτηκα αλλά με την θερμοκρασία τι γίνετε? δεν πειράζει για λίγο θα κατεβεί και θα ξανανεβεί.(ΛΑΘΟΣ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ).

Πάλι καλά πού δεν είχα ζωή μέσα και είχα μόνο βράχο. Πάμε να φτιάξουμε λοιπόν την αλμυρότητα μέσα στην λεκάνη με το νερό είχαμε πάρει ένα πυκνόμετρο κάτι γίνετε και δεν το βρίσκαμε και παίρνω του φίλου μου που όπως σας είπα πριν αυτός το παράτησε καιρό το άθλημα. Λοιπόν μετράω την αλμυρότητα (είχα καταλάβει πλέον ότι το αλάτι θέλει 2 μέρες για να λιώσει) και όλα καλά. Ρίχνω μέσα στο ενυδρείο λοιπόν το νερό και μετρώ την αλμυρότητα. Ε περίπου σωστή όχι ακριβός γιατί όταν εξατμίζετε το νερό από το ενυδρείο εξατμίζετε μόνο καθαρό νερό και όχι το αλάτι αλλά που να το ξέρω τότε. Τελικά μετά από 2 μέρες βρίσκω το παλιό (αυτό που αγόρασα καινούργιο και το είχα χάσει) και λέω δεν μετρώ και με αυτό να δω τι δείχνει?
Μετρώ την αλμυρότητα 1.028 α τι έγινε ρε γαμωτο γιατί ανέβηκε???
Μετρώ με το άλλο 1.025 α ωραία μετρώ και με ένα άλλο τρίτο που το δανείστηκα από ένα άλλο γνωστό μου μετρώ 1.022 α πολύ ωραία.
Εντάξει χάνουν τα όργανα δεν είναι και καλά 10 euro το ένα κάνει.
¶μα όμως η αλμυρότητα είναι τόσο σημαντική τι γίνετε πώς την μετράς?(για refraktometer δεν ήξερα καν ότι υπάρχει)
Ε μάλλον η αλμυρότητα δεν είναι και τόσο σημαντική.(ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ) στο 1.025 περίπου να είναι. Πάω και εγώ και ρωτώ στα μαγαζιά. Ειναι σημαντική η αλμυρότητα

Ε βέβαια πάρα πολύ σημαντική.

Ε και γιατί τότε όλα αυτά τα όργανα που πουλάτε δεν είναι σωστά?? Πρέπει να πάρω κάτι καλό ε?

Και πήρα ένα τις tropic Marin πολύ ακριβό(και μου έσπασε και 2 φορές).

Και άρχισε η άλγη σιγά σιγά και όλο και πιο πολύ. Λέω και εγώ εντάξει καινούργιο ενυδρείο είναι έτσι γίνετε και στο γλυκό πού είχα έτσι ήταν. Και όλο και περισσότερο και όλο και περισσότερο.

Ρωτώ και εγώ γιατί γίνετε ι άλγη ?

Ε από τα φωσφορικά και πολλά silicate.(γιατί εγώ ήξερα από το γλυκό ότι μόνο με ΝΟ3 γίνετε η άλγη οπότε αφού δεν έχω καν ψάρι μέσα πώς έγινε αυτό?)


Και τι χρειάζεται?(Χημικό φίλτρο λέγετε).

Αντιφωσφορο και άνθρακα να καθαρίσει το νερό.
Α ωραία να και κάτι που δεν ήξερα και άλλα έξοδα τώρα.

Και τότε βρίσκω και το forum kai ρωτώ (Πιες μορφές ζωής καθαρίζουν το ενυδρείο).(Μου απάντησαν γρήγορα τα παιδία τα ευχαριστώ)

Και κάτι άλλο
Τόσους μήνες το ενυδρείο τι γίνετε ο κύκλος του αζώτου τι κάνει.
(Καλά είναι κύκλους κάνει γενικότερα)

Και η βρόμα που έβλεπα πάνω στο ενυδρείο τι είναι?

Τίποτα τι βγάζει το skimmer αλλά δεν χρειάζεται να βάλεις ακόμα

Ε και βάλαμε και ένα ψαράκι να γίνει ο κύκλος του αζώτου.(ΛΑΘΟΣ)

Το αποτέλεσμα ήταν φίλοι μου το damsel να πεθάνει και το ενυδρείο να γεμίσει άλγη
Τεστ να μετρήσεις το νερό για αμμωνία και άλλα?
Είχα αλλά έλα που τα τεστ έχουν ημερομηνία λήξεως και παρήγγειλα από το ιντερνέτ αλλά ακόμα να έρθουν. Τώρα πολύ αργά. πάει το ψαράκι.


Αυτή ήταν η ιστορία μου και την έγραψα για να μπορέσω να προειδοποιήσω κάθε αρχάριο που ξεκινά ένα καινούργιο ενυδρείο και να δει τι δυσκολίες θα συναντήσει(ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ) Αν δεν διαβάσει και ενημερωθεί για τα πάντα!!!! Όπως εγώ!!!!!!!!!!

Για αυτό έχω να προτείνω σε όσους ξεκινάνε

1 Διαβάσετε καλά και ξαναδιαβάστε και όταν νομίζετε ότι το καταλάβατε ξαναδιαβάστε για να το νιώσετε!

2 Μην φτιάξετε ενυδρείο reef 40 πόντους πλάτος η τουλάχιστον αν φτιάξετε δείτε από άλλους πώς είναι και βεβαιωθείτε ότι σας αρέσει.

3 βεβαιωθείτε πόσα χρήματα στοιχίζει αυτό που θέλετε να φτιάξετε και ότι έχετε να τα δώσετε όταν χρειάζεται. βεβαιωθείτε επίσης ότι έχετε λεφτά και για την συντήρηση.

4 Δώστε ιδιαίτερη σημασία πως θα κάνετε της αλλαγές νερού Είναι πολύ σημαντικό για το ενυδρείο σας ειδικά για reef.

Και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα.

Όσο αφορά τα Μαγαζιά θέλω να πω

Δεν μπορώ να τους κατακρίνω γιατί δεν έχω βρεθεί ποτέ στη θέση τους αλλά θέλω να πω αυτό που ένοιωσα κι αναφέρομαι σε όλα τα μαγαζιά και όχι σε ένα συγκεκριμένο .Αυτό που ένοιωσα ήταν ότι προσπαθούν να σου κρύψουν τα έξοδα που έχει ένα ενυδρείο με αποτέλεσμα η να αναγκαστείς να αγοράσεις κάτι που χρειάζεσαι από ανάγκη γιατί αν δεν το κάνεις θα πεθάνουν τα ψάρια η να σε κάνουν να μην έχεις το κατάλληλο εξοπλισμό με το ίδιο πάλι αποτέλεσμα που και στης 2 περιπτώσεις θα είναι να παρατήσεις αυτό το ωραίο hobby και όχι να συνεχίσεις που μάλιστα αυτό στην τελική θα είναι και για αυτούς καλό.


Επίσης λίγα λόγια ακόμα

Τα ψάρια που περνούμε στο ενυδρείο μας είναι όλα τις ίδιας αξίας είναι ζωντανά δεν έχει σχέση άμα το ένα έχει 5 euro και το άλλο έχει 500 euro το ίδιο και τα κοράλλια θέλουν το σεβασμό τους.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τέλος θέλω να πω ότι όλα αυτή που γράφω δεν πρέπει να μας αποθαρρύνουν από το hobby αλλά το αντίθετο, θα πρέπει να μας δίνουν δύναμη να συνεχίσουμε την προσπάθεια μας.

Θα ήθελα λοιπών να ευχηθώ καλή αρχή σε όσους αρχίζουν τώρα τα ενυδρεία τους και υπομονή.

Επίσης περιμένω και συμβουλές το τι πρέπει να κάνω από εδω και πέρα για το ενυδρείο και τι μου προτείνετε

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-08, 04:52
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Μπραβο σου για αυτα που λες. ειναι μια καλη συμβουλη που πρεπει να την ξερουν ολοι πριν ξεκινησουν. Αλλα ως συνηθως πρωτα κανεις το λαθος και μετα ενημερωνεσαι.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-08, 07:11
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Δυστηχώς φίλε μου όλοι (ή σχεδόν όλοι) κάπως έτσι την πατήσαμε , αλλά επιτέλους μαθαμε το ποίημα!!!Το θέμα είναι να μην την πατήσουμε τόσο άσχημα ώστε να παρατήσουμε το hobby
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-08, 09:26
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε Μανολη ,

Κανε μια σουμα με το τι ακριβως περιλαμβανει το ενυδρειο σου αυτη τη στιγμη ...τα παντα (διαστασεις , εξοπλισμο , βραχο , φωτα ,αμμο,τεστ κλπ κλπ)

Ετσι θα σου πουμε τι να παρεις και τι να κανεις ωστε να φτιαξεις ενα ενυδρειο

Μην απογοητευεσαι κυριως
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-08, 09:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Μην απογοητευεσαι κυριως [/quote]

απογοητευσεις εχουμε φαει και θα φαμε κι αλλες...το θεμα ειναι να μην απελπιστεις!!!
ωραια τα ειπες φιλε μου!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-08, 10:37
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Μην στεναχωριεσαι ολα στην αρχη δυσκολα ειναι. Οσ'αναφορα το θεμα που εθιξες στο τελος για τα καταστηματα, περιγραφεις μια πραγματικοτητα με πολυ ωραιο τροπο γιατι δυστηχως τα πραγματα ειναι χειροτερα ειδικα τα τελευταια χρονια που εχουμε γεμισει με pet shop και το 80% ειναι ασχετοι και το μονο που τους νοιαζει ειναι να πουλησουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-08, 13:04
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Εγω λεω να γινει υπομνημα στους αρχαριους θαλασσινου η προσπαθεια σου ετσι οπως τα παραθετει τα γεγονοτα (χωρις παρεξηγηση).
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-08, 01:10
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Το ενυδρείο εχει διαστάσεις 1.00cm 0.30cm 0.40cm (Μ/Π/Υ) (οσο αφορα το πλατος εχω 0.30cm και οχι 0.40cm οπως ανεφερα στο προηγουμενο θεμα,λαθος)

2 λάμπες της sera sera blue sky Royal sera deep sea special.(http://www.sera.de/index.php?id=393&L=1) τις ανάβω 12 ώρες την ημερα 19:00 με 07:00

Κυκλοφορητή marea 4400(wave) 4400 l/h

Θερμοστάτη fluval tronic (200 watt)

Θερμομετρο με 1 euro (αυτα της πλακας)

22 kila ζωντανο βραχο

20 κιλα Αραγωτίτης νεκρος(red sea reef base)

Αλατι tropic Marin pro reef salt

tropic Marin pro-tect

Επισης ενα παλιό φίλτρο(δεν ξερω ποσα λιτρα ανα ωρα) που έχω βάλει άνθρακα seachem MatrixCarbon
(http://www.seachem.com/products/prod...rixCarbon.html)

Έχω ενα αγγούρι της θάλλασσας και 2 turbo snails

Εχω παραγείλει επισης και δεν εχουν ερθει ακόμα εδω και 15 μερες test
Tropic Marin Expert Testset seawater pH, KH, NO², NO³, NH3/NH4
και Tropic Marin Mg/Ca Combitest seawater ,Tropic Marin Hydrometer

Επισης θα μου προτείνατε reef ή fish only γιατι οπως βλέπετε και απο τις φωτογραφιες μαλλον δεν εχει χωρο για κοράλια

Ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  443
Μέγεθος:  45,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  591
Μέγεθος:  53,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  354
Μέγεθος:  28,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  60,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  407
Μέγεθος:  47,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  403
Μέγεθος:  50,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-08, 20:49
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

To reef ή fish only το αφηνουμε στην ακρη ...προς το παρον , πας να φτιαξεις ενα μικρο θαλασσινο ενυδρειο

Το ενυδρειο σου ακομα ειναι φρεσκο οποτε δεν χρειαζεται να στεναχωριεσαι.

1) Βαλε full αντιφωσφωρο...καλυτερα Phosguard σε διπλασιες απο τις προτεινομενες ποσοτητες καθε φορα
2) Βαλε στο προγραμμα την αγορα μιας μικρης εστω R.O
3) ''Ανοιξε'' λιγο τον βραχο ωστε να κυκλοφορησει το νερο.Θελεις και αλλη κυκλοφορια
4) Κανε μια γενναια αλλαγη νερου.

ΙΜΟ τα πραγματα δεν ειναι τοσο τρομερα
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-08, 05:16
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Θα αγοράσω το Phosguard (πρέπει να κρατήσω και τον άνθρακα?, μάλλον ναι)απλά επειδή το εσωτερικό φίλτρο που έχω, τώρα μέσα τον άνθρακα μάλλον δεν είναι καλο θέλω να έχω ένα καλό χημικό φίλτρο. Τι μου προτείνετε? Εγώ προς το εξωτερικό μάλλον θα έλεγα΄. Πόσα λίτρα την ώρα να είναι η κυκλοφορία του χημικού φίλτρου?
Από εταιρείες?? Tunze,eheim, άλλες ? στείλτε και linkαπό το site εταιριών και απο το forum έχω όρεξη να διαβάσω…!!!!!!!

Δεν θέλω να κάνω οικονομία, όχι ότι μου περισσεύουν τα λεφτά αλλά θέλω να βάλω γερές βάσεις από τώρα ώστε να μην τρέχω αργότερα.

Ευχαριστώ,

Υ.Γ καποιο καλό μαγαζι ???????(σε πμ)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-03-08, 09:19
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Απο εξωτερικα φιλτρα υπαρχουν πολλα ...δεν θελεις μεγαλη ροη , ουτε πολυ μεγαλο καδο...μονο eheim παντως.

Οτιδηποτε πανω απο τρια λιτρα καδο και ροη 400-500 λιτρα ειναι οκ ...
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-08, 19:03
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

[quote=Manolis;243903]
Εχω παραγείλει επισης και δεν εχουν ερθει ακόμα εδω και 15 μερες test
Tropic Marin Expert Testset seawater pH, KH, NO², NO³, NH3/NH4
και Tropic Marin Mg/Ca Combitest seawater ,Tropic Marin Hydrometer


Δυστυχώς τοTropic Marin Hydrometer που είχα παραγγηλει ήρθε σπασμένο και για αυτό αγόρασα ένα ρεφρακτομετρο από το e-bayκαι ήρθε σε 5 ημέρες.

Επίσης έκανα και μια μεγάλη αλλαγή νερού και το ενυδρείο πιστεύω πάει καλύτερα.

Θα ήθελα λίγο μικρή βοήθεια στην αγορά χημικού φίλτρου

eheim ecoo 2236?

Ή

Eheimclassic 2213 ?

Από ότι είδα το eccoέχει λιγότερα watt αλλά μικρότερο ύψος τοποθέτησης
Και πιο ακριβό αλλά είναι πιο περιποιημένο εσείς τι λέτε τα έχετε δοκιμάσει??

Ευχαριστώ για την βοήθεια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-03-08, 19:11
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Ειχα και τα δυο αλλα λογω ευκολιας στο ανοιξε-κλεισε προτιμησα να κρατησω το 2236.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-03-08, 21:18
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Ευχαριστώ BILL the mastoras θα σας ενημερώσω σύντομα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-08, 15:13
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Τελικα θα πάρω το ecco 2236. Τελικα το internet ειναι μονοδρομος γιατι πηγα σε μαγαζια και το βρηκα τουλαχιστον 30 με 40 euro παραπανω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-08, 20:27
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν χρειάζεσε και άλλα πράγματα τότε ναι αλλιώς θα σου έρθει σχεδόν μια ή άλλη αν η διαφορά είναι 30 ευρώ διότι έχεις και τα μεταφορικά και τον χρόνο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-04-08, 08:33
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Kαι την εγγύηση....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-04-08, 14:45
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Μπορειτε λιγο να μου το εξηγήσετε αυτο?Σας εχει τυχη ποτε κατι παρομιο.(Εννοω με την εγγυηση)

Επισης οπως περιγραφω πιο πανω το υδρομετρο που μου στειλαν ηρθε σπασμενο.Τους εστειλα e-mail και τιποτα!Δεν μου απαντησαν! Αλλα με μεγαλη μου εκπληξη πριν λιγες μερες μου ηρθε στο ταχυδρομιο ενα δεμα και τι να δω! μου στειλαν το υδρομετρο ξανα σε καλυτερη συσκευασια μια χαρα χωρις να ζητησουν τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-04-08, 16:17
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Τελικα πήρα το Eheim ecco 2232 ειναι το πιο μικρό της σειρας αλλα πιστευω ειμαι ενταξει. 3 λιτρα καδο 400l\h ροη. Το πηρα απο αθηνα,το βρήκα ιδια τιμη με γερμανια. Δεν μπορεσα να καταλαβω πια ειναι η ροη του φιλτρου ωστε να βαλω με την σωστη σειρα τα υλικα.Το δικο μου εχει 2 καλαθια στο κατω εχο το αντιφοσφορο και πανο ανθρακα και ενα ασπρο σφουγγαρι για να μαζεψει λιγο οτι υπαρχει μεσα στο ενυδρειο απο βρωμια.
Παιζει ρολο η σειρα τον υλικων η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-04-08, 17:20
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω!
Η σειρα των υλικων δεν εχει σημασια για μενα αν και οι περισσοτεροι απ οτι εχω ακουσει βαζουν πρωτα τον ανθρακα.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-04-08, 15:52
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Γεια σας

Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την πορεια του ενυδρειου
και σας ευχαριστω για ακομη μια φορα για τις συμβουλες σας
Η αλγη δεν εχει φυγει αλλα κυριως εχει μειωθει ο ρυθμος της.

Σκεφτομαι να αγορασω την Tunze nanostrream 6025 καλη επιλογη?
ή την 6045(εχω ηδη την marea 4400)

Επισης να παρω πρωτα skimer ή R.O ? και πια μαρκα
Ειδα οτι η deltec εβγαλε το MCE300 καλο? μηπως ειναι πολυ

θελω κατι μικροτερο?.Το ενυδρειο μου εχει καπακι αρα πρεπει να παρω κρεμαστο??(Το λεω αυτο επειδη κοιταζα το TUNZE αλλα το καπακι που εχει εξεχει αρκετα απο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-04-08, 16:48
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Τελικα λεω να παρω την 6025

Η ερωτηση εινα λιγο χαζη που εκανα πιο πριν ''Επισης να παρω πρωτα skimer ή R.O ?'' αλλα οπως ξερετε ανιπομονο να βαλω ενα ψαρακι στο ενυδρειο μου και εγω χωρις να κινδηνεψει για αυτο λεω να παρω πρωτα skimmer.

Τοσο καιρο δεν εχω καποιο ψαρι μεσα και δεν ταιζω, μηπως πρεπει να αρχισω να ταιζω για να συντηρω τον κυκλο του αζωτου ? εχω βεβαια 3 turbo snails και ενα αγγουρι της θαλασσας και 2 καβουρια αλλα αυτα βρισκουν τροφη
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-04-08, 21:32
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Η αποψη μου για τις nanostream ειναι αρνητικη

Αν τιθεμαι θεμα επιλογης μεταξυ σκιμερ και ro , συμφωνω και εγω για σκιμερ ...απλα μην αμελεις την προσθηκη ανθρακα και αντιφωσφωρου στο φιλτρο.

Τελος , ειναι καλο να ταιζεις λιγο το αδειο σου ενυδρειο...
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-10-08, 15:01
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

και εγω θα αρχισω τωρα και ελπιζω να μην παθω τα ιδια...με βοηθηε πολυ αυοτο που εγραψες...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καινούριος στην παρέα. Σας παρακαλώ διαβάστε :) ababapanos Γλυκό νερό - Γενικά 70 27-02-08 13:07
Προσοχή-Διαβάστε και αυτό... TAN Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 10-12-04 19:17
Διαβάστε πριν ξεκινήσετε καινούριο θέμα (νέοι και παλιοί). Giorgos Γλυκό νερό - Γενικά 0 01-06-04 22:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08996 seconds with 14 queries