Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-06, 17:24
Το avatar του χρήστη guardian
guardian Ο χρήστης guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2006
Περιοχή: Aθήνα, Περιστέρι
Μηνύματα: 12
Arrow Ερώτηση για αλάτι

Καλησπέρα σας.Είμαι καινούργιος στο Hobby και μόλις πριν απο 2 βδομάδες απέκτησα ενα 96λιτρο carrefure ενυδρείο. Για την ώρα έχω μόνο ένα χρυσόψαρο μέσα καθώς περιμμένο να στρώσει το φίλτρο.Σκοπεύω να βάλω μέσα guppies,tetra, κάτι σε ψάρια βυθού (γατόψαρα σκέφτομαι) και τους κλασσικούς γλύφτες. Διάβασα το θέμα του Fonamstel http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8221 για το αλάτι και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1)Ως μέσο πρόληψης, για τα παραπάνω ψαράκια, επιτρέπεται το νερό του ενυδρίου να είναι μόνιμα υποτονικό της τάξεως του 0,1% ή θα έπρεπε να είναι συγκεκριμένο το χρονικό διάστημα?
2) Στο θέμα του Fonamstel αναφέρει ο Pritanis οτι για 10 λίτρα νερού αντιστοιχεί ένα διάλυμα 1%.Αυτό σημαίνει οτι για το 96λιτρο ενυδρίο μου (μεικτό) θα χρειαστεί ένα διάλυμα 8,5 -9%.Αντί για αλάτι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα αντίστοιχο διάλυμα κλασσικού ορού απο το φαρμακείο, ή αυτό περειέχει ακατάλληλες ουσίες για τα ψαράκια?

Εύχαριστώ για τις απαντήσεις σας, προκαταβολικά

Υ.Σ. Αν έχετε να προτείνετε κάποιο bottom-dwelling είδος ψαριού, κάντε το ελεύθερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη guardian : 26-08-06 στις 17:34
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-06, 17:31
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

1) Αν είχες μόνο guppy, θα μπορούσες να βάζεις μόνιμα λίγο αλάτι. Το αλάτι όμως δεν κάνει για tetra, γατόψαρα και φυτά. Μάλιστα καλό θα ήταν να αποφύγεις να βάλεις μαζί guppy & tetra.

2) Δεν το γνωρίζω, πρώτη φορά το ακούω σαν ιδέα. Ίσως ξέρει κάποιος άλλος να σου πει.
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-06, 17:50
Το avatar του χρήστη guardian
guardian Ο χρήστης guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2006
Περιοχή: Aθήνα, Περιστέρι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή ευχαριστώ Xotikouli!

ωραία,οποτε υποθέτω tetra δεν βάζω.Γενικά κριτήριό μου είναι να διαλέξω κατάλληλα ψάρια για επιφάνεια, μέση και πάτο, (με προτίμηση για μέση ψάρια που είναι σε κοπαδάκια)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη guardian : 26-08-06 στις 18:21
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-06, 11:28
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αντί για αλάτι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα αντίστοιχο διάλυμα κλασσικού ορού απο το φαρμακείο, ή αυτό περειέχει ακατάλληλες ουσίες για τα ψαράκια?
Καλημέρα τα διαλύματα που αναφέρεις για τους ορούς είναι πολλά.Δηλαδή είναι σε περιεκτικότητα NaCl (χλωριούχο νάτριο) ανάλογα με την πάθηση του εκάστοτε ασθενή.Τα συνήθη διαλύματα έρχονται σε περιεκτηκότητα είται 0.9% είτε σε 15%.Ο ορός δεν είναι τίποτα άλλο από καθαρό απεσταγμένο μη πυρετογόνο νερό και χλωριούχο νάτριο οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για τα ψαράκια μας αλλά θα πρέπει να μερτήσεις σωστά από πρίν το ποσοστό ορού με νερό βρύσης.Και τότε να το εφαρμόσεις στο ενυδρείο σου.¶λλά γιατί να μπλέκεις αφού μπορείς να αγοράσεις αλάτι για ενυδρεία και να προσθέσεις κατευθείαν την σωστή ποσότητα για να έχεις ένα εφάλμυρο νερό;
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-06, 22:55
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από guardian
... για 10 λίτρα νερού αντιστοιχεί ένα διάλυμα 1%.Αυτό σημαίνει οτι για το 96λιτρο ενυδρίο μου (μεικτό) θα χρειαστεί ένα διάλυμα 8,5 -9%.
Η δεν το διάβασες σωστά, η δεν το έγραψες σωστά

Το % του αλατιού δεν έχει να κάνει με τα λίτρα. Αν θες 1% αλατοδιάλυμα σε 10 λίτρα, τότε (1% = 10γραμ. αλατι ανά λίτρο νερού) θα πρέπει να βάλεις 10*10 = 100 γραμμάρια αλάτι. Για 96 λίτρα, 10*96= 960 γραμμάρια αλάτι. Δηλαδή για κάθε λίτρο θα προσθέτεις 10 γραμμάρια αλάτι.

Αμα θες μόνιμα 0,1% (για guppies), τότε για κάθε λίτρο θα προσθέτεις 1 γραμ. αλάτι (96 γραμμάρια για 96 λίτρα ).

Θα πρέπει όμως να μετρήσεις πόσα λίτρα είναι το νερό του ενυδρείου. (96 μικτά νομίζω οτι "παίρνει" λιγότερο από 80 λίτρα νερό...

Συνοπτικά

0,1% = 1 γραμ. αλάτι για κάθε λίτρο νερού
0,5% = 5 γραμ. αλάτι για κάθε λίτρο νερού
1% = 10 γραμ. αλάτι για κάθε λίτρο νερού
1,5% = 15 γραμ. αλάτι για κάθε λίτρο νερού
2% = 20 γραμ. αλάτι για κάθε λίτρο νερού

Εύκολο δεν είναι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από guardian
Αντί για αλάτι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα αντίστοιχο διάλυμα κλασσικού ορού απο το φαρμακείο, ή αυτό περειέχει ακατάλληλες ουσίες για τα ψαράκια?
Αμα έχεις λεφτά για πέταμα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-06, 17:19
Το avatar του χρήστη guardian
guardian Ο χρήστης guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2006
Περιοχή: Aθήνα, Περιστέρι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Eχεις δίκιο, το έγραψα λάθος! Όσο αφορά τους ορούς ρώτησα γιατί έχω πολλούς στην διάθεσή μου δωρεάv. Thanks man
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-06, 21:18
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Από που τους έχεις δωρεάν;Δουλεύεις σε νοσοκομείο, σε εταιρία παρασκευεής ορών ή σε φαρμακείο;
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-06, 22:01
Το avatar του χρήστη guardian
guardian Ο χρήστης guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2006
Περιοχή: Aθήνα, Περιστέρι
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

δουλεύει η μητέρα μου σε νοσοκομείο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-06, 22:09
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Και εγώ σε εταιρία με ιατρικά είδη.ίσως την ξέρει στην στέλνω σε π.μ. προς αποφυγήν μαύρης διαφήμησης.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλάτι (κι "άγιος ο θεός") Fonamstel Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 86 19-10-18 06:17
Προβλημα με guppies stigma98 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 16-03-06 21:09
Ερώτηση για ζευγάρωμα scalare newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 18-12-02 21:25
Πιράνχας, Pacus, big fish...... newfish ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 0 13-12-02 23:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05648 seconds with 15 queries