Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 16-12-10, 12:12
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή Tελικα watt ή lumen

Έχω προβληματιστεί τελευταία με την πορεία τον φυτών μου τι θέλουν watt ή lumen?
Δεν είμαι ιδικός στα ενυδρεία και στα φυτά που είναι σε υδρόβια κατάσταση…και προς θεού δεν θέλω να επιβάλω την γνώμη μου αλλά να γίνει μια συζητήσει στο θέμα που με απασχολεί τόσο καιρό και κάποια πειράματα που μου βγήκαν στην πορεία χωρίς να το επιδιώξω…
Σίγουρα υπάρχουν συγκεκριμένα Kelvin που βοηθάνε την ανάπτυξη τον φυτών,όπως η λάμπες ανάπτυξης φυτών…από μόνες τους μπορούν να βοηθήσουν?
Όχι…και εξηγουμε,εχουμε ένα ενυδρείο 100 λίτρα και βάζουμε της osram fluora 4 λάμπες πχ 25w,σύνολο 1w/l…η περισσότερη λένε ότι αυτός ο συγκεκριμένος φωτισμός είναι καλά για ένα δύσκολο φυτεμενο,αν πούμε ότι αυτό το ενυδρείο έχει ύψος 40 εκατοστά τα φυτά θα πάνε πολύ καλα…αν αυτό το ενυδρείο έχει ύψος 60 εκατοστά και εννοείτε τα λύτρα είναι ίδια πιστεύετε ότι θα φτάσει ο φωτισμός?
Η συγκεκριμένες λάμπες της osram έχουν 1400 lumen…Οι μονάδες λούμεν (lumen:lm) μετράνε την φωτεινή ροή (luminous flux) που παράγει μια φωτεινή πηγή και θα έλεγα ότι είναι η πιο βασική πληροφορία που πρέπει να γνωρίζει κάποιος για τον λαμπτήρα που πρόκειται να αγοράσει και όχι τα watt που είναι η κατανάλωση του λαμπτήρα.
Υπάρχουν λαμπτήρες φθορισμού που τα lumen είναι περισσοτερα,αυτό έκανα και στο δικό μου ενυδρείο και είδα μεγάλη διαφορά προς το καλυτερο,η ανάπτυξη τον φυτών γίνονταν μεν πιο αργά αλλά τα μεσογονάτια ήταν πολύ κοντά που δεν ξεχωρίζει το ένα με το αλλο,τα watt στο ενυδρείο μου έμειναν τα ίδια απλά αύξησα τα lumen…


με osram fluora
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _6160205.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  80,6 KB

και εδω με επιλογη λαμπτηρων με περισσοτερα lumen(τα watt ειναι ιδια)
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _C122311.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  84,6 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _C122283.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  70,2 KB

Και εδώ ρωτώ γιατί αυτή η μεγάλη διαφορά?
το διοξείδιο τώρα μπήκε…
δεν ξερω πως θα αντιδρασουν απο δω και περα,αλλα μεχρι και τωρα η αναπτυξη ειναι καλη(οχι σε υψος αλλα σε μεσογονατια)...

και να αναφέρω τα λίτρα του ενυδρείου μεικτά είναι 600 και τα watt είναι 144…
από τότε που άλλαξα της λάμπες με περισσότερα lumen εμφανίστηκε σποτ άλγη χαμηλά στο πίσω τζαμί δεν ξέρω αν είναι ένας παράγοντας που δείχνει ότι αυξήθηκε το φως…
αυτά από μενα,θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας.
Μπορεί να κάνω και μεγάλο λάθος που αυτή την στιγμή δεν μπορώ να το δω...
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
watt/lit?? dimitris vas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 23-12-09 20:59
επιλογη με βαση watt η' lumen; mao Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-08-08 13:17
Lumen bright reflectors Tricky Φωτισμός 5 05-07-08 09:13
WATT tsagod Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 02-12-07 23:52
Λαμπες και watt scalare Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 27-10-05 11:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04914 seconds with 15 queries