Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-06, 14:56
Το avatar του χρήστη shilvershark
shilvershark Ο χρήστης shilvershark δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Το ενυδρειο μου!!!

Το λοιπόν, αποφασισα να σας πω την ιστορια του δικου μου ενυδρειου...

Για να καταλαβαιτε, καποτε κράταγα ημερολόγιο με το τι έκανα και μόλις σήμερα ανακάλυψα το αρχείο όπου λέει ημερομηνια αγοράς 7-2-2002!!!!
Καθως και μερικες λεπτομεριες για το τι ψαρακια εβαζα αρχικα...

Το λοιπόν, έχω ένα ενυδρείο στα 120 λίτρα περίπου. Πάντα το είχα κοινωνικό με ό,τι ψαράκια μου άρεσαν στο ματι και με μία μικρή γνώση όπου δεν έβαζα επιθετικά ψάρια μιας και εγώ είχα πάντα μικρά ψαρακια...

ενδεικτικα εχουν περασει κατι μπουενος αιρες (ουτε που θυμαμαι πως ειναι), μονομαχοι, αρλεκινοι, γατοψαρα, ξιφοφοροι, καβουρια, καρχαριακια, μολλυ, πλατυ, μαχαιροψαρα και πολλα αλλα που ουτε πως τα λενε θυμαμαι ουτε πως μοιαζανε!

συνολικα σε αυτα τα χρονια γεννα ειχα απο γκαπυ αν θυμαμαι καλα τα οποια και "σκοτωσα" με δεξιοτεχνεια σε μικρο χρονικο διαστημα! με τη καμμια δε μπορουσα να κρατησω τα μωρα ζωντανα!

Παμε στο ημερα οπου το ενυδρειο αποτελειται απο 6 ψαρια (κατι σαν τους αθανατους ειναι αυτα, δοκιμασμενα σε αντιξοες συνθηκες) τα οποια ειναι: ενας μαυρος καρχαριας με κοκκινη ουρα, 2 αγγελοψαρα, 1 κιτρινο γατοψαρ (ουτε τι ειναι δε ξερω) 1 μονομαχο και 1... δεν θυμαμαι πως το λενε!!!!

στα τεχνικα χαρακτηριστικα....

εσωτερικο φιλτρο με ανθρακα κτλ. χαλικι κατω και ενα ξύλο καθως και ψευτικα φυτά.

Στο θεμα αμς τώρα (εδω μπορείτε να κραξεται ελευθερα)

Εχω ενα κενο μνημνης για το ποτε ηταν η τελευταια φορα που το καθαρισα!
Ειμαι αναμεσα σε περσι τον ιουλιο και φετος τα Χριστουγεννα!

αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας....
(ή τουλαχιστον θελω να το κανω να περασει απαρατηρητο)

Μιας και το καλοκαιρι ειναι ακομα πιο δυσκολη η περιποιηση μιας και αρκετες μερες θα λειπω.... σκεφτομουν απο Σεπτεμβρη 9ενταξει, θα το εχω καθαρισει νωριτερα) να κανω μια ριζικη ανανεωση... καποτε ειχα εναν αστακο. μεγαλη επιτυχια! τον λατρευα, ωσπου ενα πασχα εγινε μεζεδακι για τα ψαρια μετα απο αλλαγη κελυφους! ο ιατροδικαστης δεν βρηκε τπτ να εξετασει!

το λοιπον, μετα τον καθαρισμο -αλλαγη- ανανεωση θελω να μαθω τι μπορω να βαλω (πλεον θελω να βαλω μεγαλυτερα ψαρια) μαζι με τα υπαρχοντα και με που μπορω να βρω κατι σε αστακους κτλ (μη μου πειτε pet city pleaseee). Μ'αρεσουν τα παπαγαλοψαρα (καλα τα λεω? )και αλλα τετοιου μεγεθους....

θα βαλω και μια φωτο του πως περιπου ειναι τωρα οκ, ειναι απο το κινητο κ λιγο κουνημενη(εχουμε και εξωτερικο ντεκορ τα παπακια της ανηψιας μου)

εχμ.. και επικαλουμαι την επιεικια ως νεο μελος ωστε να κανουμε φοκους στις αποριες μου και οχι στο ενυδρειο μου!



__________________
kawasaki street warriors
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-06, 14:57
Το avatar του χρήστη shilvershark
shilvershark Ο χρήστης shilvershark δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

τωρα που βλεπω τη φωτο φαινεται ακοαμ χειροτερο...

οκ, μπορουμε να το προσπερασουμε το θεμα...

ας ασχοληθουμε με τπτ αλλο!


__________________
kawasaki street warriors
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-06, 12:26
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ανα ειναι να βαλεις αστακους τα φυτα σου δε τα βλεπω καλα
αν και εχεις πολυ πραμα που μπορεις να κανεις στο ενυδρειο σου ειναι πολυ αδειο και για αυτο φενεται και ασχημο
η ριζα σου παρα πολυ ωραια
απο μεγαλα ψαρια καπου στα 6-8 εκατοστα ειναι τα γκουραμι που κανουν και για κοινωνικο και εχουν πολυ ωραια χρωματα
αν σου αρεσει ο αστακος παρε ενα μικρο 10-20 λιτρο ενυδρειο φτιαξε ενα ωραιο αquascape με πετρες και ειναι ολα μια χαρα ....
ανυπομονω να δω πως το φτιαξες τελικα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-06, 12:51
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
ανα ειναι να βαλεις αστακους τα φυτα σου δε τα βλεπω καλα
.....αυτο και αν θα ηταν θεαμα....να μασανε οι αστακοι τα πλαστικα φυτα......... ΥΓ.αγαπητε ποπο,μην κανεις τα δικα μου λαθη.....διαβαζε πιο προσεχτικα τα ποστ......
φιλικα klaz.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-06, 13:01
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

oπ συγγνωμη

παντος ειδες τα ατιμα πως φενονται σαν αληθινα ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-06, 13:23
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Εδώ και κάμποσο καιρό κρατάω ένα περιστατικό που συνέβει σε ένα από τα μαγαζιά της Αθήνας.
Είδε ένας πελάτης κάτι αστακούς και αφού έμαθε ότι είναι γλυκού νερού ρωτάει :
- "Δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια ή σε κάτι άλλο τέλος πάντων ;"
- "Μην ανησυχείται, θα του βγάλουμε τις δαγκάνες και δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα"
Τώρα, τι θέλεις τον αστακό ... και χωρίς δαγκάνες.... είναι κάτι που δεν μπορώ να απαντήσω. Ελπίζω να μην κάνεις κάτι τέτοιο shilvershark

Το ενυδρείο σου μπορεί να γίνει από απλά ωραίο μέχρι .... , χρειάζεται φροντίδα όμως. Όταν είσαι έτοιμος και έχεις διάθεση για κάτι τέτοιο , θα βρεις πολλές πληροφορίες εδώ, για το πως.

Υ.Γ. Καλώς ήλθες .
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Juan : 06-06-06 στις 14:12
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-06, 16:43
Το avatar του χρήστη shilvershark
shilvershark Ο χρήστης shilvershark δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

juan, ειχα εναν black tiger για μεγαλο χρονικο διαστημα. Ποιες δαγκανες; πανε καλα; ο,τι μλκια θες ακους.....

ο τυπος ηταν μια χαρα αλλα οταν αλλαζουν το κελυφος ειναι πολλοι αδυναμοι (αυτο το εμαθα αργοτερα) και μαλλον βγηκε να φαει (εαν δεν ψοφησε μετα την αλλαγη) και του τη πεσανε τα ψαρια. Είχα αρκετα ζωηρά τότε και ίσως γιαυτό. Πάντως εκτός από τον ψώφιο αστακό βρήκα στη φωλιά του και το 2ο κέλυφος....
τεςπα, θέλει δουλιά με αρχή γενομένης το καθάρισμα, αλλαγή φίλτρων κτλ....

__________________
kawasaki street warriors
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-06-06, 18:16
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shilvershark
εχμ.. και επικαλουμαι την επιεικια ως νεο μελος ωστε να κανουμε φοκους στις αποριες μου και οχι στο ενυδρειο μου!
Καλησπέρα και καλως ήλθες
Κατ'αρχήν, όσο αφορά την "επιείκια", δεν είσαι σε δικαστήριο... να βοηθήσουμε όλοι όλους θέλουμε.
Αλλωστε αυτό μάλλον θα έπρεπε να το ζητήσεις από τα ψαράκια σου .

Θα μου επιτρέψεις να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου
Νομιζω ότι θα ήταν προτιμότερο να "κάνουμε φόκους" όπως λες κιεσύ, στο ενυδρείο πρώτα και μετά σε όλα τα υπόλοιπα.
Είμαι της γνώμης να κάνεις τις μετρήσεις σου, ώστε να ξέρουμε και γιατί ακριβώς μιλάμε και που ακριβώς βρισκόμαστε, να κάνεις τον καθαρισμό (που πιθανόν να μη χρειαστείς μόνο μία φορά για να το φέρεις στα σωστά του), και μετά κοιτάζεις τι ψαράκια θα βάλεις. Είναι κρίμα πιστεύω να βάλεις καινούριους συγκατοίκους σε νεράκι που δεν είναι σωστό.
Μέχρι να γίνει ολο αυτό και να υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα, μπορείς να ψάχνεις τι ψάρια ταιριάζουν με αυτά που ήδη έχεις...
Ας με διορθώσουν φυσικά οι πιο παλιοί αν κάτι δε λέω σωστά....
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-01-10 22:21
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07793 seconds with 13 queries