Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-10, 12:36
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Ερωτηση

Καλημερα σας!
Ηθελα να κανω μια ερωτηση..εχω ενα βαρελι προετοιμασιας νερου με εναν θερμοστατη και ενα μικρο φιλτρο μεσα.στο καδο του φιλτρου εχω βαλει τυρφη για να ριξω το ph.επειδη ο καδος του φιλτρου ειναι μικρος η τυρφη που βαζω μεσα ειναι λιγη με αποτελεσμα να πεφτει αργα το ph.το νερο ειναι απο χθες στο βαρελι και σημερα μετρησα και εχει πεσει απο το 8 στο 7.8 περιμπου.το τεστ γινεται με υγρο τεστ της tropic marine.η ερωτηση μου ειναι η εξης:αν βαλω σε ενα τουλι λιγο τυρφη ακομα και το ριξω χημα στο βαρελι θα εχω προβλημα?θα κατεβει πιο γρηγορα το ph?
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-10, 13:36
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βάλε και σε τούλι, εφόσον το νερό γυρνάει, είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα σα να την είχες βάλει μέσα στο φίλτρο την τύρφη.
Για το πέσιμο του ΡΗ κάνε υπομονή, θέλει αρκετό χρόνο, δεν γίνεται ακαριαία, η περισσότερη τύρφη βοηθάει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-10, 13:40
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

να ρωτησω και κατι ακομα..ειχα και τυρφη μεσα στο εσωτερικο φιλτρο του ενυδρειου μου και το ph ειχε κατεβει στο 6.8,την εβγαλα ομως γιατι μου δημιουργουσε φιλμ στην επιφανεια.μολις την εβγαλα το φιλμ εγινε λιγοτερο..μετρησα ομως το ph μετα απο 2 μερες και ηταν στο 7.2..γιατι συμβαινει αυτο και πως μπορει να μεινει σταθερο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-10, 13:46
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

σταθερο το πεχα σου μονο με την α/ο. με την τυρφη απλα, θα πρεπει να βρεις την σωστη ποσοτητα που θελεις για τα λιτρα σου.. και παντα θα εχεις, αυτο το βαλε βγαλε τυρφη....
αν δεν κανω λαθος
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-10, 14:01
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Δηλαδη χωρις α/ο μονο αν εχω τυρφη στο φιλτρο μου?το δοκιμασα αλλα μου βγαζει φιλμ στην επιφανεια και την εβγαλα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-10, 14:12
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

δεν εχεισ καπακι?
βαλε το φιλτρο σου να βαραει την επιφανεια.. ωστε να κανει αναταραξη και δεν θα εχεις φιλμ..
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-12-10, 14:14
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Και καπακι εχω και το φιλτρο μου χτυπαει την επιφανεια αλλα το φιλμ εκει,τα δικα του..το μαζευα με ποτηρακι αλλα την επομενη μερα ειχα παλι..εβγαλα την τυρφη απο το φιλτρο και εχει γινει ελαχιστο εως καθολου..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-12-10, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Την πατησει και εγω μια φορα με φιλμ απο τυρφη. Ηταν φιλμ σιδηρου οπως καταλαβα. Δεν ξεθολωνε με τιποτα το νερο και μαλιστα την ειχα σε βαρελι και οχι στο ενυδρειο.

Οσο για το φιλτραρισμα του νερου με τυρφη να ξερεις οτι αν δεν περασει σφιχτα μεσα απο τη τυρφη το νερο δεν θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα.
Η ενυδρειακη τυρφη δεν ειναι χωμα να απελευθερωνει ευκολα τις ουσιες της, ειναι σε σκληρη μορφη κοκκου σχεδιασμενη για να μπαινει σε καλτσα και μεσα στο φιλτρο σε ολο το πλατος του καδου υποχρεωνοντας το νερο να περασει απο μεσα της.
Αλλιως το νερο εχει την ιδιοτητα να ακολουθει τον πιο ευκολο δρομο και αυτος ειναι απο τα κενα αναμεσα ή γυρω γυρω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-10, 17:04
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πατησει και εγω μια φορα με φιλμ απο τυρφη. Ηταν φιλμ σιδηρου οπως καταλαβα. Δεν ξεθολωνε με τιποτα το νερο και μαλιστα την ειχα σε βαρελι και οχι στο ενυδρειο.

Οσο για το φιλτραρισμα του νερου με τυρφη να ξερεις οτι αν δεν περασει σφιχτα μεσα απο τη τυρφη το νερο δεν θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα.
Η ενυδρειακη τυρφη δεν ειναι χωμα να απελευθερωνει ευκολα τις ουσιες της, ειναι σε σκληρη μορφη κοκκου σχεδιασμενη για να μπαινει σε καλτσα και μεσα στο φιλτρο σε ολο το πλατος του καδου υποχρεωνοντας το νερο να περασει απο μεσα της.
Αλλιως το νερο εχει την ιδιοτητα να ακολουθει τον πιο ευκολο δρομο και αυτος ειναι απο τα κενα αναμεσα ή γυρω γυρω.
Σε καλτσα την ειχα και εγω μεσα στο φιλτρο του ενυδρειου αλλα ειχα το προβλημα με το φιλμ στην επιφανεια.τωρα την εχω βαλει σε βαρελι μεσα σε ενα μικρο φιλτρακι(παλι σε καλτσα) αλλα το ph δεν εχει πεσει σχεδον καθολου εδω και 3 μερες..υποψιαζομαι οτι φταιει οτι χωραει λιγη τυρφη ο καδος του μικρου φιλτρου..θελω να κανω αλλαγη νερου και δεν μπορω..καμια ιδεα στο τι να κανω??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-10, 23:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παρε αλλη τυρφη και βαλτη στο ενυδρειο παλι.
Αλλιως παρε μεγαλυτερο φιλτρο για το βαρελι (αν και υποψαζομαι αν βαλεις περισσοτερη μπορεις να δεις και εκει φιλμ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-10, 23:47
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε αλλη τυρφη και βαλτη στο ενυδρειο παλι.
Αλλιως παρε μεγαλυτερο φιλτρο για το βαρελι (αν και υποψαζομαι αν βαλεις περισσοτερη μπορεις να δεις και εκει φιλμ)
Λες να δοκιμασω παλι τυρφη μεσα στο εσωτερικο φιλτρο?αυτο ειχε κανει δουλεια σε σχεση με το ph...φοβαμαι μη ξαναβγαλει φιλμ...νομιζω οτι θα κανω το εξης:
θα κανω την αλλαγη αυριο με το νερο απο το βαρελι που θα εχει πχ ph 7.5 και το ph του ενυδρειου μου λογικα θα ανεβει απο το 6.7 που ειμαι τωρα και θα βαλω λιγοτερη τυρφη στο εσωτερικο φιλτρο απο την προηγουμενη φορα και μολις φτασω παλι στο 6.7 θα την βγαλω...και ο θεος βοηθος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-10, 23:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε καμια φωτο απο το φιλμ που λές, μηπως δεν ειναι κατι σοβαρο.
Το νερο στο ενυδρειο ειναι θολο?
Εμοιζε με κατι τετοιο ή τετοιο
Ή ηταν παχυρευστο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-10, 23:56
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε καμια φωτο απο το φιλμ που λές, μηπως δεν ειναι κατι σοβαρο.
Το νερο στο ενυδρειο ειναι θολο?
Εμοιζε με κατι τετοιο ή τετοιο
Ή ηταν παχυρευστο?
θα ελεγα οτι εμοιαζε με τα 2 πρωτα,δεν ηταν παχυρευστο.το νερο δεν ηταν θολο αν εξερεσεις οτι ειναι λιγο black water απο την τυρφη και το ξυλο που εχω μεσα..θα βαλω και φωτο να δεις αν και δεν ξερω αν φαινεται καλα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-12-10, 00:05
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν το διακρινεις στην επιφανεια!εβαλα και μια φωτο να δεις πως ειναι τςρα το ενυδρειο μου..(ειμαι στην αρχη ακομα)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN2259.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  46,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN2261.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  60,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-12-10, 00:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι πρωτες φωτο ειναι απο φιλμ σιδηρου.
Εχεις βαλει ταμπλετες λιπανσης στο βυθο και τις ξεθαψες?
Χρησιμοποιεις στη λιπανση σιδηρο?

Ωστοσο μπορει το φιλμ να μην ειναι και απο σιδηρο.
Πχ εχω παρατηρησει παρομοιο σε λγο πιο ελαφρα μορφη και με υγρο εκχυλιμσα τυρφης.


Αν δεν εχεις θολό νερο και ειναι πολυ λεπτο το φιλμ και εχεις αναταραξη στην επιφανεια ακομα κι αν δε φευγει το φιλμ, δεν ειναι κατι ανησυχητικό.
Καμια φορα μπορει να τυχει σε μια τυρφη να το κανει.
Δεν φταιει η συγκεκριμενη μαρκα υποθετω, αφου κανεις δεν ειχε αντιμετωπισει με αυτην παρομοιο προβλημα.
Κατι παρομοιο μου ειχε τυχει εμενα με αλλη τυρφη που ενω οσο επαιρνα τις συσκευασιες του λιτρου ολα πηγαινα καλα, οταν πηρα μεγαλη συσκευασια μου εβγαλε φιλμ και οχι μονο. Θολωσε οικτρα το νερο και εκανα πολλες αλλαγες μεχρι να ξεθολωσει τελειως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-12-10, 00:16
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πρωτες φωτο ειναι απο φιλμ σιδηρου.
Εχεις βαλει ταμπλετες λιπανσης στο βυθο και τις ξεθαψες?
Χρησιμοποιεις στη λιπανση σιδηρο?

Ωστοσο μπορει το φιλμ να μην ειναι και απο σιδηρο.
Πχ εχω παρατηρησει παρομοιο σε λγο πιο ελαφρα μορφη και με υγρο εκχυλιμσα τυρφης.


Αν δεν εχεις θολό νερο και ειναι πολυ λεπτο το φιλμ και εχεις αναταραξη στην επιφανεια ακομα κι αν δε φευγει το φιλμ, δεν ειναι κατι ανησυχητικό.
Καμια φορα μπορει να τυχει σε μια τυρφη να το κανει.
Δεν φταιει η συγκεκριμενη μαρκα υποθετω, αφου κανεις δεν ειχε αντιμετωπισει με αυτην παρομοιο προβλημα.
Κατι παρομοιο μου ειχε τυχει εμενα με αλλη τυρφη που ενω οσο επαιρνα τις συσκευασιες του λιτρου ολα πηγαινα καλα, οταν πηρα μεγαλη συσκευασια μου εβγαλε φιλμ και οχι μονο. Θολωσε οικτρα το νερο και εκανα πολλες αλλαγες μεχρι να ξεθολωσει τελειως.
ταμπλετες εχω βαλει μια φορα μονο,απο μια στις κρυπτοκορινες και 1 στον εχινοδορο,συνολο 3.αλλα ειναι γενικο λυπασμα νομιζω και το φιλμ υπηρχε απ οτι θυμαμαι και πριν τις ταμπλετες,αλλα δεν τις ξεθαψα,τις αφησα μεσα.
Εχω υποστρωμα για φυτα ομως κατω απο την αμμο που εχω...και σκεφτομαι μηπως επειδη δεν εχω παρα πολλα φυτα ακομα τα θρεπτικα στοιχεια δεν καταναλονονται και πανε στην επιφανεια (μπορει να λεω και πατατες τωρα)
Παντως βγαζοντας την τυρφη απο μεσα ειδα διαφορα στο φιλμ,εγινε λιγοτερο.
Αναταραξη εχω στην επιφανεια,βεβαια ειναι περισσοτερη εκει που βγαζει το φιλτρο αλλα το νερο γενικα δεν ειναι στασιμο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για Α/Ο ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 02-11-10 03:23
ΕΡΩΤΗΣΗ KARAGIANNISV Αρχάριοι γλυκού νερού 2 08-03-08 22:26
ερωτηση για ΝΟ3... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 03-10-07 11:06
Ερωτηση για Α/Ο! Wizart Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 19-08-07 22:03
ερωτηση για co2 gleboukas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 26-01-07 12:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07262 seconds with 16 queries