Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-05, 16:27
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή χαμηλο GH και KH

Σε ενυδρείο με δίσκους με δειάρκεια ζωής 3 χρόνια, και διαστάσεις 1,25Χ0,55Χ0,71=488 λίτρα ( καθαρό νερό περίπου 300) ζούν οι 6 δίσκοι μου. Μαζί τους και 2 κλόουν, 3 κόρυ, 2 πλέκο, και 15 νέον. Ο βυθός είναι με λιμνήσια άμμο, η διακόσμηση αποτελείται απο λίγες πέτρες, κορμούς, και λίγα φυτά. Λυπαίνω με tetra florpride kai crypto καθώς και παροχή CO2 απο μια μικρή φιάλη που αγόρασα πρόσφατα.Τα φίλτρα μου είναι 1 ΕΗΕΙΜ pro 2026 εξωτερ. και 1 ΑΤΜΑΝ-F 203( κινέζικο) εσωτερικό σαν βοηθητικό.Φωτησμός 2 λάμπες flyora 2X36w και 1Χ18 για 12 ώρες. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι, οτι μόνιμα είναι χαμηλά το GH που είναι 2 και το CH επίσης 2. PH έχω 6. Και όλα αυτά συμβαίνουν για χρόνια. Πρέπει να σημειώσω οτι και το νερό της βρύσης στήν πόλη που μένω, είναι 1 βαθμός, πιο υψηλά απο το ενυδρείο. Πρέπει να ανυσηχώ? Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-05, 16:51
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πρέπει να σημειώσω οτι και το νερό της βρύσης στήν πόλη που μένω, είναι 1 βαθμός, πιο υψηλά απο το ενυδρείο.
Είσαι σίγουρος ότι έχεις τόσο χαμηλό νερό στην περιοχή σου;
Λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Εκτός και αν στις δεξαμενές της ύδρευσης στη Φλώρινα μπαίνουν και ποσότητες νερού που προέρχεται από λιωμένο χιόνι.
Στα ενυδρεία θεωρούμε σαν κατώτατο όριο ασφαλείας για την ΚΗ (ανθρακική σκληρότητα) το 3, γιατί η ΚΗ λειτουργεί ως σταθεροποιητικός παράγοντας στο ενυδρείο και δεν επιτρέπει στο ph να έχει μεγάλες αυξομειώσεις.
Μπορείς να χρησιμοποιείς άλατα που κυκλοφορούν στο εμπορίο που ανεβάζουν GH KH και που εμπλουτίζουν το νερό με ηλεκτρολύτες με σκοπό να ανεβάσεις την KH κάπου στο 3-4.

Παράθεση:
Πρέπει να ανυσηχώ?
Πρόσεξε μόνο αυτό που είπα προηγομένως και κατά τα άλλα μόνο ευεργέτημα είναι το ότι έχεις μαλακό νερό. Σκέψου ότι εμείς που έχουμε GH:22 και KH:15 αναγκαζόμαστε να χρησημοποιούμε RO για να το ρίξουμε τη σκληρότητα στα επίπεδα που την έχεις έτοιμη εσύ.

Απλά σιγουρέψου για τις μετρήσεις σου γιατί επαναλαμβάνω ότι μου φαίνεται λίγο δύσκολο να έχεις τόσο μαλακό νερό.

Καλώς ήρθες :P :P
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-05, 11:33
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Φίλε μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Το σίγουρο είναι οτι στην Φλώρινα, όντος έχουμε ''μαλακά νερά''. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι και τόσο μαλακά όπως παρατήρησες. Τις μετρήσεις, τις κάνω με ενα test της sera σε υγρή μορφή. Δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είναι, το έχω και καιρό, θα δοκιμάσω μετρήσεις και με κάποιο άλλο ίσως πιο αξιόπιστο. Δεν αποκλείεται πάντως να συμβαίνει και το φαιόμενο το υδραγωγείο να έχει και ποσότητες νερού απο λιωμένο χιόνι, γιατί έχουμε πολλά χιόνια στην Φλώρινα και στα βουνά λιώνουν κοντά στα τέλη Μαίου. Πάντως το σίγουρο είναι οτι δεν θα δώσω ποτέ λεφτά για συσκευή RO. Αλοίμονο στο εργοστάσιο... Άλατα θα δοκιμάσω να πάρω όπως μου είπες, μόλις κατεύω Θεσσαλονίκη την ερχόμενη εβδομάδα, και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα. :P
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-05, 22:27
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Στην επικεφαλιδα εννοουσες ΚΗ και οχι CH.

Μου φαινεται πολυ παραξενο αυτο που λες.Δεν εχω ακουσει στην Ελλαδα να βγαινει οξινο νερο απο τη βρυση.
Αυτο μπορουσε να συμβει αν ειχες τυρφη μεσα για υποστρωμα που εχει την ιδιοτητα να μαλακωνει το νερο.
Κανε μου μια χαρη...παρε αλλα test,κανε μια καλη αλλαγη νερου και σταματα το διοξειδιο.Κανε μετρησεις και πες μας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-05, 00:00
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Στην επικεφαλιδα εννοουσες ΚΗ και οχι CH.

Μου φαινεται πολυ παραξενο αυτο που λες.Δεν εχω ακουσει στην Ελλαδα να βγαινει οξινο νερο απο τη βρυση.
Τοε δεν εχεις ακουσει για το χωριο "Ξινο Νερο" για ψαξτο λιγο!!!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-05, 07:12
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Κατ' αρχην επετρψε μου να κανω δυο παρατηρησεις για το ενυδρειο σου Βασιλη. Πρωτον εαν εχεις τοσο λιγα φυτα δεν βλεπω γιατι ριχνεις λιπασματα στο ενυδρειο σου. Δευτερον εαν οντως το νερο που παιρνεις απο την βρυση σου ειναι τοσο μαλακο θέλει λιγο προσοχη η ποσοτητα του C02 που διαχέεις διοτι μπορει να εχει μεγαλα σκαμπανεβασματα του νερου δεδομενης της σκληροτητας σου.
Τωρα για τους δισκους σου ισχυουν ολες οι παραπανω περιπτωσεις που ειπωθηκαν δηλαδη μπορει να προκειται για ειτε για απειρους γονεις ειτε για δυο θυληκα ψαρια που φαινονται σαν να φλερταρουν.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-05, 08:45
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Δευτερον εαν οντως το νερο που παιρνεις απο την βρυση σου ειναι τοσο μαλακο θέλει λιγο προσοχη η ποσοτητα του C02 που διαχέεις διοτι μπορει να εχει μεγαλα σκαμπανεβασματα του νερου δεδομενης της σκληροτητας σου.
Του PH προφανως ηθελε να γραψει ο φιλος johny..

Και με την ευκαιρια, με τετοιο νερο στη Φλωρινα, αντι για χρυσοψαρα στις γυαλες θα εχουν δισκους...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-05, 19:20
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Ναι οντως για τα σκαμπανεβασματα αναφερομουν στο PH.


Ευχαριστω για την παρεμβαση Σωτηρη.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-05, 21:22
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Λοιπόν, έχουμε και λέμε... Απο βδομάδα κατεβαίνω Θεσ/νικη, και παίρνω καινούργιο τέστ για να κάνω μετρήσεις,(έχετε να προτείνετε κάποιο καλό?) και αμέσως μετά ενημερώνω για τα αποτελέσματα.
Τα φυτά μου, όντος είναι λίγα αυτήν την περίοδο, γιατί είχαν μεγαλώσει υπερβολικά, και δεν υπήρχε πολύς χώρος για τους δίσκους. Ετσι έκανα ενα καλό και γεννέο ξεκαθάρισμα και αφησα λιγα και καλά, με σκοπό να αναπτυχθούν και πάλι.(αυτα που έβγαλα απο το ενυδρείο τα έδωσα σε κάποια φίλη που τις έχω μεταδώσει, την ''ασθένεια').Ετσι, συνεχείζω να ρίχνω ακόμα λυπάσματα φίλε johnny, καθώς και την παροχή του CO2, αλλά το PH παραμένει σταθερό στο 6.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-07-05, 08:02
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Με Gh = 2 και πιπεριές φλωρίνης, μετακομίζω στη Φλώρινα!!!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-05, 12:07
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Αποστόλη καλοδεχούμενος στην Φλώρινα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-07-05, 09:18
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

...άμα μου βρείτε και κανένα καλό κορίτσι για παντρειά, μένω και για πάντα!!!

Σοβαρά τώρα... σίγουρα έχετε Gh=2 ή ψάχνετε για ενυδρειάδες γαμπρούς
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-07-05, 12:36
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Ελα και θα σου δώσουμε και προίκα ενυδρείο με δίσκους Τώρα αν θέλεις κάτι σε αφρικανικές κιχλίδες, τότε εδω δυστυχώς δεν ζούνε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04848 seconds with 12 queries