Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-10-09, 13:53   #1
Αργησα πολύ
anna
Junior Member
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: hlioupoli
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
anna Ο χρήστης anna δεν είναι συνδεδεμένος 26-10-09, 13:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Τυχάια σας βρήκα,ψάχνοντας για ειδικές κατασκευές ενυδρείων για νεροχελώνα.....και δυστυχώς διαβάζοντας πολλά θέματα....είδα πόοοοοοοοοοοοοοοοοοοσα λάθη έχω κάνει...
Έχω μία νεροχελώνα-αυτή με τα κόκκινα μάγουλα-20 χρόνια και έχοντας διαβάσει τόσα εδώ απορώ πώς έζησε το καημένο...
Να σας πω τα λάθη...και οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη....
Τρεφότανε μόνο με γαρίδες, το σπίτι μας δεν το βλέπει ποτέ ήλιος....και δεν της είχα λάμπα....Δεν έχει κάπου να ανέβει να στεγνώνει, η θερμοκρασία του νερού δεν είναι η κατάλληλη....
Τον τελευταίο καιρό την είδα πολύ ανησυχη...προσπαθει να σκαρφαλώσει όλη την ώρα να βγει έξω από το κουτί που είναι πλέον μικρό πολύ για εκείνη....
Τρώει βέβαια κανονικά....σήμερα της έριξα για πρώη φορά καρότο και το έφαγε....
Αυτό που με ανυσηχει, μιας και ήμουν τα ζώα μου αργά, είναι κάτι σαν γδαρσίματα στο καβούκι της....κάπως έχει ασπρίσει σε κάποια σημεία και έχει και κάτι κατάμαυρα στίγματα....
Αυτά....ξέρω ότι θα απογοήτευτέιτε....κι εγώ δε μπορώ να κοιμηθώ από τότε που ενημερώθηκα....
Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά για να τη βοηθήσω να ζήσει λίγο πιο καλά.....
Εμφανίσεις: 3878
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-09, 14:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ο σοφος λαος μας ειπε..."καλλιο αργα παρα ποτε!"..
ξεκινα τωρα να της χαριζεις ανεσεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-10-09, 14:10
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Καλως όρισες λοιπόν!

Όσο και να πεις ένα χεράκι βοηθείας όλο και θα έχεις.
Μήπως το ότι την έχεις σε μικρό δοχείο, που γεμίζει εύκολα και γρήγορα ακαθαρσίες να είναι πίτα στην αμωνία και καίει το ζωντανό, να είναι ένας επιπλέον λόγος για απόδραση;
Καλό θα ήταν να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες της χελώνας σου και κοντινές μάλιστα για να μπορέσουμε να δούμε για τα σημάδια τα οποία λές.
Είναι καλό που εντόπισες τα λάθη που έκανες μέχρι τώρα. Ίσως βοηθούσε να μας τα περιγράψεις για να έχουμε πληρέστερη εικόνα!

Κάλιο αυγά παρά πουρέ λοιπόν!

Καλή αρχή στην αναμόρφωση των συνθηκών διαβίωσης της φίλης σου.

.................................................

Βλέπω Πάνο όσο να στείλω εγώ το δικό μου όχι μόνο με πρόλαβες στη στροφή, αλλά μου έκλεψες και την κεντρική ιδέα!
Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-09, 14:14
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ποτε δεν ειναι αργα......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-09, 16:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλωσηρθες και απο εμενα!!
Οπως σου ειπαν τα παιδια ... ποτε δεν ειναι αργα! Ειναι πολυ καλο οτι συνειδητοποιεις ποια ειναι τα προβληματα .. γιατι αυτο θα φερει και τις λυσεις που απαιτουνται! Να σου ζησει η χελωνιτσα και να μη χανεις τον υπνο σου για το παρελθον αλλα για να οργανωσεις σωστα το μελλον!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-09, 02:22
anna Ο χρήστης anna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: hlioupoli
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι...
Λοιπόν, η χελωνίτσα μου έχει μήκος καβουκιού περίπου 20cm και πλάτος 16cm.
Το καβούκι της είναι σκληρό, αλλά όπως σας έγραψα έχει κάτι άσπρα στίγματα και δεν είναι στο κέντρο τόσο σκουρόχρωμο και δεν είναι "καμπυλωτώ προς τα πάνω" στο κέντρο...μάλλον ψιλοεπίπεδο θα το έλεγα, ενώ γύρω γύρω έιναι εντάξει.
Λεπτομέρειες ανατροφής που μου ζητήσατε...(τις γράφω με το ρίσκο να θυμώσετε-στενοχωρηθήτε)...
Όταν ήταν μεγέθους "καπάκι" την είχα συνέχεια μέσα στο σπίτι...και της είχα το χειμώνα ένα πορτατίφ για να ζεσταινεται...τίποτα άλλο.
Από μωράκι δεν είχε το κουτάκι της χώρο να ανέβει κάπου να στεγνώσει...ούτε την έβλεπε καθόλου ήλιος....(δεν έχουμε καθόλου μα καθόλου ήλιο στο μπαλκόνι μας)...
Από διατροφή μόνο γαρίδες...
Όταν άρχισε να μεγαλώνει, βγήκε στο μπαλκόνι...χειμώνα-καλοκαίρι...πάλι χωρίς χώρο να ανέβει να στεγνώσει, χωρίς θερμοστάτη, χωρίς ήλιο ή λάμπα....και τροφή γαρίδες....
Όπως διάβασα κάπου πρέπει να είχε αρρωστήσει και σοβαρά κάποια στιγμη, αφού είχε αίμα μέσα στο νερό της....το ξεπέρασε μόνη της, χωρίς κάτι ιδιαίτερο...
Είχε τύχει κάποιες φορές, όταν έβγαζα κάτι κοκκινα σπυράκια (έχουν σχέση με τη χελώνα??)να μένει σε βρώμικο νερό για κάποιες μέρες...
Πιο μικρή όταν ήταν έπεφτε σε χειμερεία νάρκη όταν έκανε κρύο....τα τελευταία 5 χρόνια όχι....
Βέβαια τώρα όταν έχει κρύο την έχω μέσα στο σπίτι....αφού μία φορά, με τα πολλά χιόνια αυτή ήταν στο μπαλκόνι και είχε παγώσει το νερό από πάνω της και το καημένο ήταν από κάτω....(ντροπή) και όταν τη βάλαμε μέσα και έλιωσε ο πάγος ξύπνησε και άρχισε να τρώει κανονικά.

Τώρα για το σκαρφάλωμα, δεν είναι από την αμμωνία γιατί το νερό της το αλλάζουμε πολλές φορές την ημέρα...μόλις φάει και "πάει τουαλέτα" την αλλάζουμε...ώστε να είναι διαυγές δεδομένου ότι δεν είναι πολύ το νερό και λερώνεται αμέσως...
Επειδή ακόμα δεν της έχω αλλάξει σπίτι, τη βγάζω στο σπίτι να περπατάει και είναι μεν πιο ήρεμη, αλλά πάλι όταν πάει σύριζα στον τοίχο προσπαθεί να σκαρφαλώσει....και μέσα στο κουτί της στέκεται πολύ ώρα στα δύο πόδια....
Στο ένα της πόδι δεν έχει νύχια...

Επίσης αν την ακουμπήσω στο καβούκι της, εννοείται απαλά, αντιδρά αμέσως ενώ στο κεφαλάκι της δεν έχει πρόβλημα να τη χαιδέψεις....
Κάποιες φορές ξεφλουδίζει το καβούκι της από κάτω ή και ολόκληρα κομμάτια καβούκι βρίσκω στο νερό της....

Διατροφή: της έριξα λίγο καρότο μια μέρα...κι έφαγε λίγο...την επόμενη όχι...μαρούλι ούτε κάν το πλησίασε, μήλο απλά το μύρισε...ντομάτα έφαγε 2 φορές μόνο μετά τέλος...ψωμί....έφαγε αρκετές φορές - μόνο ζυμωτώ lol-και μετά από κάποιες μέρες τέλος επίσης...
Κάνει σα λυσσασμένη για τις γαρίδες και κάτι στικ μικρά που της πήρα τώρα...
Σημείωση:όταν έτρωγε το ψωμί τα κακάκια της ήταν άσπρα και νερουλά εενώ με τις γαρίδες ο.κ(sorry για την αηδιαστική λεπτομέρεια)

Πήγα σε διάφορα pet shop...και οι απόψεις όλων είναι διαφορετικές....
Άλλος είπε τώρα πια προσαρμόστηκε ό,τι και να κάνεις είναι περιτό δεν της προσφέρει τίποτα...
Άλλοι 3 είπαν μόνο να της πάρω ενυδρείο που θα το γεμίζω μέχρι τη μέση....και μία λάμπα uva(νομίζω)...
Ένας άλλος μου είπε να της πάρω ένα κλουβί για κουνέλια....αφού δεν χρειάζεται βάθος στο νερό της....και να την έχω στο μπαλκόνι αρκεί να της βάλω θερμοστάτη....και λάμπα για το καβούκι....και μου έδωσε κάτι σταγόνες να ρίχνω στο νερό της και ένα άσπρο πράγμα σα ΄γυψο να βάλω μεσα στο νερό...
Και είμαι στη φάση του δεν ξέρω τι να κάνω...

Ερώτηση:Πειράζει που τη βγάζω στο σπίτι "βόλτα"?Σκέφτομαι ότι έτσι απλώνεται λίγο το καημένο και στεγνώνει....
Αλλά πόση ώρα μπορεί να μείνει έξω και πώς θα καταλάβω ότι έχει ανάγκη να μπει στο νερό πάλι?
Όπως σας είπα είναι 20-μπορεί και 22 ετών....σίγουρα ζει μέχρι 30 χρόνια?
Άλλοι λένε 35-40...και άλλοι περισσότερα...Τι είναι αλήθεια?
Τέλος, ίσως χαζή ερώτηση:υπάρχει περίπτωση που τώρα που έχει προσαρμοστεί σε όλες αυτές τις λάθος συνθήκες και διατρόφή να της κάνει κακό η όποια αλλαγή?

Αν κάποιος καταφέρει να διαβάσει ΟΛΑ όσα έγραψα και έχει χρόνο, όρεξη να μου απαντήσει θα με βοηθούσε πολύ...
Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας κούρασα.

p.s δεν ξέρω πώς να ανεβάσω φωτογραφία...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-09, 10:29
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Kαλημερα και απο μενα , και καλως ηρθες !
Δεν ξερω κατα ποσο και ποιοι ειναι αυτοι που θα σε βοηθησουν στο επακρο εδω μεσα , ξερω ομως οτι υπαρχει ενα σιτε σχετικο με τα αμφιβια και τα ερπετα http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?act=idx
Εκει σιγουρα θα ξερουν 5 πραγματα παραπανω.

Εμπειρικα απο χελωνα φιλου :
Θελει αναλογα με το μεγεθος της και το αναλογο aquoterrarium δηλαδη και νερο αναλογο του μεγεθους της αλλα και ξηρα !
Θελει και φιλτρο ,για θερμοστατη δεν ξερω. και στανταρ μια λαμπα !!!
Βεβαια ο φιλος μου μετα απο αρκετα χρονια που την ειχε 15 νομιζω , και επειδη λογω δουλειας δεν μπορουσε να της τα προσφερει ολα αυτα , την απελευθερωσε σε μια λιμνη στην Αγια Χανιων που ειχε και αλλες χελωνιτσες για παρεα...αυτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-09, 21:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαια ο φιλος μου μετα απο αρκετα χρονια που την ειχε 15 νομιζω , και επειδη λογω δουλειας δεν μπορουσε να της τα προσφερει ολα αυτα , την απελευθερωσε σε μια λιμνη στην Αγια Χανιων που ειχε και αλλες χελωνιτσες για παρεα...αυτα
Ότι χειρότερο μπορούσε να κάνει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-09, 17:02
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

χρονια πολλα καταρχην.

Καλα κανεις και την βγαζεις βολτα αν και υδροβια. Ειναι ερπετο. Καλο θα ηταν να την εβγαζες και στον ηλιο μαζι με το κουτι της λιγακι στην αρχη και μετα περισσοτερο.

Εγω δεν μπορω να σου δωσω συμβουλες αρπα κολα και ημιμετρα.
http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html
εδω λεει τα παντα

απο δικια μου πειρα να σου πω οτι το μονο λαχανικο που τρωγαν ηταν ο αρακας ζεματισμενος

Προσεχε με τις αλλαγες και το πιασιμο της γιατι μπορει να κολησεις σαλμονελα, γιαυτο το λογο φιλτρο και αλλαγες χωρις μετακινηση της χελωνας.

Επισης η απελευθερωση στη φυση απαγορευεται. Αν επιζησει και αναπαραχθει στη φυση καταστρεφεις για παντα ενα οικοσυστημα και μαλιστα τα ελληνικα οικοσυστηματα που ειναι απο τα σπανιοτερα στον κοσμο με ενδυμικα ειδη σπονδυλωτων και ασπονδυλων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-09, 15:30
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

μπορειs να τηs δινειs ομω ψαρι κ γαριδεs.θα ξετρελαθει!αυτεs οι χελωνεs ειναι σαρκοφαγεs.η δικια μου(15+χρονων)τρωει οτι εντομο κ σαλιγκαρι πεσει στην λιμνη τηs.λαχανικα δεν εχει φαει ποτε...
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-12-09, 19:00
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι χειρότερο μπορούσε να κάνει
Συμφωνώ απολύτως
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-12-09, 23:01
anna Ο χρήστης anna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2009
Περιοχή: hlioupoli
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Μην αγχώνεστε...δεν υπάρχει περίπτωση να την απελευθερώσω...είναι ένα ζωάκι "ξένο"...οπότε ακόμα και αν αυτό δεν πάθει τίποτα θα πειράξει το δικό μας οικοσύστημα...

btw...έψαξα...κι άλλο και επιτέλους μετά από καιρό βρήκα έναν κτηνίατρο που να ξέρει και γι'αυτες τις χελωνίτσες....
-------------------------
Την πήγα σήμερα στο γιατρό...και έχει πνευμονία.Μου έδωσε αντιβίωση για 15 ημέρες...και θα ξαναπάω να τη δει.
Σας έχει τύχει ποτέ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna : 11-12-09 στις 23:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πολύ κυνήγι ! smartcdi Γλυκό νερό - Γενικά 2 22-06-09 00:14
αργησα πολυ να μπω στην παρεα σας :-( supermanx Αρχάριοι γλυκού νερού 24 08-12-08 16:44
Ποιά Λάμπα? ononos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 26-09-06 00:59
Ποιό ψάρι με ποιό? moogy Γλυκό νερό - Γενικά 14 08-04-04 11:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06207 seconds with 15 queries