Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-15, 20:53
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: ¶νω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Έπεσα στην παγίδα του Pet Shop. Και τώρα;

Είμαι εντελώς αρχάριος σε ενυδρεία και ψάρια. Πήγα λοιπόν τρομαγμένος σε pet shop και ρώτησα για ενυδρείο και χρυσόψαρα. Ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι δεν είναι δύσκολο το σπορ και να μην το φοβάμαι. Πήρα θάρρος και του είπα ως ειδικός να το πάρει πάνω του και να μου δώσει σαφείς συμβουλές κι οδηγίες. Λόγω έλλειψης χώρου στο σπίτι μου, μού φάνηκε βολικό ένα ενυδρείο 20 λίτρων, το Hailea F20. Τον ρώτησα τι μπορώ να βάλω σε αυτό και μου σύστησε 5 fancy χρυσόψαρα. Αυτό έγινε ένα μήνα πριν. Ακολούθησα ότι μου είπε και μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα. Όμως καθώς άρχισα να ψάχνω το ίντερνετ για πληροφορίες σε διάφορα θέματα που με απασχόλησαν, παντού έβλεπα ότι το ενυδρείο των 20L είναι μικρό ακόμα και για ένα χρυσόψαρο κι ότι το μέλλον προδιαγράφεται δυσάρεστο για περισσότερα ψαράκια. Ήθελα να ρωτήσω αν έτσι έχουν τα πράγματα ή είναι λίγο υπερβολικό (το ελπίζω...) Ούτως ή άλλως όμως επειδή τώρα η κατάσταση είναι αυτή, θα μπορούσα να κάνω κάποια πράγματα για τα ψάρια για την όσο καλύτερη διαβίωση τους, έστω και στο μικρό αυτό ενυδρείο; (πχ θα βοηθούσε συχνότερη αλλαγή νερού ή αφαίρεση διακοσμητικών από το ενυδρείο για περισσότερο χώρο) Για δεύτερο μεγαλύτερο ενυδρείο, λόγω χώρου, είναι αδύνατον αυτήν την στιγμή. Επίσης θα το εκτιμούσα αν κάποιος με παρέπεμπε σε αξιόπιστες οδηγίες και συμβουλές για τη γενική φροντίδα των fancy. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-15, 20:59
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι εντελώς αρχάριος σε ενυδρεία και ψάρια. Πήγα λοιπόν τρομαγμένος σε pet shop και ρώτησα για ενυδρείο και χρυσόψαρα. Ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι δεν είναι δύσκολο το σπορ και να μην το φοβάμαι. Πήρα θάρρος και του είπα ως ειδικός να το πάρει πάνω του και να μου δώσει σαφείς συμβουλές κι οδηγίες. Λόγω έλλειψης χώρου στο σπίτι μου, μού φάνηκε βολικό ένα ενυδρείο 20 λίτρων, το Hailea F20. Τον ρώτησα τι μπορώ να βάλω σε αυτό και μου σύστησε 5 fancy χρυσόψαρα. Αυτό έγινε ένα μήνα πριν. Ακολούθησα ότι μου είπε και μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα. Όμως καθώς άρχισα να ψάχνω το ίντερνετ για πληροφορίες σε διάφορα θέματα που με απασχόλησαν, παντού έβλεπα ότι το ενυδρείο των 20L είναι μικρό ακόμα και για ένα χρυσόψαρο κι ότι το μέλλον προδιαγράφεται δυσάρεστο για περισσότερα ψαράκια. Ήθελα να ρωτήσω αν έτσι έχουν τα πράγματα ή είναι λίγο υπερβολικό (το ελπίζω...) Ούτως ή άλλως όμως επειδή τώρα η κατάσταση είναι αυτή, θα μπορούσα να κάνω κάποια πράγματα για τα ψάρια για την όσο καλύτερη διαβίωση τους, έστω και στο μικρό αυτό ενυδρείο; (πχ θα βοηθούσε συχνότερη αλλαγή νερού ή αφαίρεση διακοσμητικών από το ενυδρείο για περισσότερο χώρο) Για δεύτερο μεγαλύτερο ενυδρείο, λόγω χώρου, είναι αδύνατον αυτήν την στιγμή. Επίσης θα το εκτιμούσα αν κάποιος με παρέπεμπε σε αξιόπιστες οδηγίες και συμβουλές για τη γενική φροντίδα των fancy. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δύσκολα τα πραγματα φίλε μου.Τα 20 λίτρα οχι μονο δεν φτάνουν για ούτε ενα χρυσόψαρο αλλα κατα την γνώμη μου για κανενα ζωντανο(αν σκεφτείς κι όλας οτι 20 λίτρα ειναι μεικτά).

Το σωστό ειναι αν δεν μπορεις να τους προσφέρεις το σωστό περιβάλλον (για πέντε χρυσόψαρα θες τουλάχιστον 200 λίτρα για αρχή) να βάλεις μια αγγελία και να τα δώσεις.Κανοντας αυτο, μπορεις να παρεις ενα λιγο μεγαλύτερο ενυδρειο (πχ ενα 50λιτρο) και να βάλεις μεσα γαριδες,η μονομαχο η αν δεν σ αρέσουν αυτα μπορούμε τοτε να βρούμε άλλες λύσεις.Αλλα τωρα περοέχουν τα 5 χρυσόψαρα που εχεις τα οποια σίγουρα υποφέρουν.
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-15, 21:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου δεν είσαι ο μόνος, δυστυχώς έτσι γίνεται.
Τα 20 λίτρα είναι όντως απαγορευτικά για οποιοδήποτε ψάρι, ειδικά για ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.
Το φίλτρο το έστρωσες ; Τουλάχιστον σου είπε να το στρώσεις και πως το στρώνουν ;
Για αρχή θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
υπάρχουν πολλά θέματα που αφορούν το αρχικό στήσιμο και στρώσιμο ενός ενυδρείου
Για τα χρυσόψαρα εδώ θα βρεις τις απαραίτητες πληροφορίες για το τι χρειάζονται
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Δυστυχώς όμως σε 20λιτρο δεν μπορείς να τα κρατήσεις, η καλύτερη λύση είναι να του τα πας όλα πίσω και στη χειρότερη να παρεις ένα 30λιτρο και να βάλεις ένα μονομάχο μέσα, αλλιώς πας τουλάχιστον για 200αρι ενυδρείο για τα 5 χρυσόψαρα που έχεις

Edit: Με πρόλαβε ο φιλος fotis_k
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-15, 21:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Ανάλογα λάθη κάναμε οι περισσότεροι, στην πορεία τα διορθώσαμε με ή χωρίς απωλειες

Στο θέμα σου
1. Αγγελία για να χαρίσεις τα 5 χρυσόψαρα
2. Αν θέλεις να κρατήσεις ένα από αυτά, μια πρόχειρη λύση πριν βρεις σωστό ενυδρείο, ειναι ενα κουτί του ΙΚΕΑ http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...yti-2454/3585/
3. Διάβασμα όσο περισσότερο μπορείς, στις ενότητες των αρχαρίων http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...yti-2454/3585/
4. Για τα χρυσόψαρα διαβάζεις αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Δεν αξίζει τον κόπο να μιλήσουμε για φίλτρο, αντιχλώρια, σωστές αλλαγές νερού κλπ
Ξεκινα με την αγγελία κι εδώ είμαστε

Η ευθύνη ειναι η μισή του πετσοπα και η αλλη μισή δικη σου
Δεν είχες κανένα λογο να πας "φοβισμένος" στο κατάστημα, αλλά "ψαγμένος" & "οργανωμένος".

Στο 20λιτρο προσωπικα δεν θα έβαζα κανένα ζωντανό οργανισμό
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-15, 21:10
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: ¶νω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύσκολα τα πραγματα φίλε μου.Τα 20 λίτρα οχι μονο δεν φτάνουν για ούτε ενα χρυσόψαρο αλλα κατα την γνώμη μου για κανενα ζωντανο(αν σκεφτείς κι όλας οτι 20 λίτρα ειναι μεικτά).

Το σωστό ειναι αν δεν μπορεις να τους προσφέρεις το σωστό περιβάλλον (για πέντε χρυσόψαρα θες τουλάχιστον 200 λίτρα για αρχή) να βάλεις μια αγγελία και να τα δώσεις.Κανοντας αυτο, μπορεις να παρεις ενα λιγο μεγαλύτερο ενυδρειο (πχ ενα 50λιτρο) και να βάλεις μεσα γαριδες,η μονομαχο η αν δεν σ αρέσουν αυτα μπορούμε τοτε να βρούμε άλλες λύσεις.Αλλα τωρα περοέχουν τα 5 χρυσόψαρα που εχεις τα οποια σίγουρα υποφέρουν.
Τόσο πολύ; Δηλαδή οι επαγγελματίες εν γνώσει τους προτείνουν πράγματα τόσο μακρυά από το ιδανικό; Όπως είπα υπάρχει έλλειψη χώρου. Το εικοσάρι δε θα μπορούσα κάπως να το εκμεταλλευτώ; Στο κάτω κάτω γιατί το πουλάνε;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-15, 21:11
Το avatar του χρήστη piranhas2
piranhas2 Ο χρήστης piranhas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: θεσ/νικη Ευοσμος
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε μου , συμφωνω απολυτα με τα παιδια , το ενυδρειο αυτο που εχεις ειναι ακαταληλο για οποιοδήποτε ψαρι , ακομα και για μονομαχο εισαι οριακά , δωσε τα ψαρια πισω στο μαγαζι η σε κανεναν αλλον χομπιστα με καταληλο ενυδρειο , αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις γαριδες red chery φυτα και κανενανα σαλιγκαράκι αφου πρωτα ¨στρωσει το ενυδρειο¨
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-15, 21:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΤο εικοσάρι δε θα μπορούσα κάπως να το εκμεταλλευτώ; Στο κάτω κάτω γιατί το πουλάνε;
Δυστυχώς έτσι είναι φίλε μου, το πουλάνε για να "ΠΟΥΛΑΝΕ", για τον ίδιο λόγο που πουλάνε και 10λιτρα ή τις γυάλες. Για να πουλάνε μετά και ψάρια, γιατί πάει ενας μπαμπάς να πάρει ψαράκι για το παιδί του, του πουλάνε ένα "κρασοπότηρο" ή ένα βάζο για λουλουδια και μετά κάθε εβδομάδα του πουλάνε και από 1 ψάρι.
Ο δικός σου ήτανε και υπερβολικός, μα 5 ; να σου δώσει 5 ψάρια ; Τι να πω, τόσα του λείπανε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-15, 21:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κάτω κάτω γιατί το πουλάνε;
Για να αγοράσεις ψάρια, να αρρωστήσουν, να σου πουλήσουν φάρμακα, να πεθάνουν, να σου πουλήσουν επιπλέον εξαρτήματα, να ξαναγοράσεις ψάρια και να αρχίσει πάλι ο ίδιος κύκλος

Σε 20λιτρο - αν εισαι συνεχώς πάνω από το ενυδρείο (χειμώνα καλοκαίρι) - μονομάχος ή red cherry σε στρωμένο βυθμό

Αν δεν μπορείς να εισαι πανω απ το ενυδρειο, τότε ασε το 20λιτρο στην ακρη και δες για κάτι μεγαλύτερο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-02-15, 00:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ πάντως μιαν επίσκεψη ακόμα θα του την έκανα... και θα του έλεγα ότι ήρθα να αγοράσω κι άλλα 5.
Η συνέχεια βέβαια θα ήταν... μακριά από κάμερες και μικρόφωνα.-
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-02-15, 10:20
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Οπως σου ειπαν και οι παραπανω τα χρυσοψαρα δεν...Αλλα αν πραγματικα δεν μπορεις να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο κανε ενα φυτεμενο 20 λιτρο ενυδρειακι για να παραμεινεις στο ομορφο χομπυ μας και βαλε καμια γαριδουλα.υπαρχουν πολλα παραδειγματα στο ιντερνετ και διατηρω και εγω ενα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-15, 04:10
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: ¶νω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παρότι μου κάνατε την καρδιά περιβόλι, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα τα επιστρέψω μαλλον, πριν είναι αργά. Θέλω να δω και πώς θα αντιδράσει ο τύπος. Ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει η δυνατότητα για white cloud minnows; Δεν ξέρω πώς τα λένε στα ελληνικά. Τα προτείνουν για αρχάριους. Αρκούν τα 20 λίτρα για λίγα τέτοια;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-15, 04:34
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Διαβασε για αυτα http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-15, 05:45
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: ¶νω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

H λύση ενός betta (με καμμιά γαρίδα μαζί ίσως; ) μου φαίνεται οκ ως εναλλακτική, αν δεν μπορώ ούτε καν τα white cloud minnows. Mε το μόνο πρόβλημα την πολύ μικρή διάρκεια ζωής των betta. Αν είναι κάθε χρόνο να αλλάζω ψάρι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-15, 05:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν τον φροντισεις καλα και δεν υπαρχει καμια ατυχια, μπορει να ζησει και 4-6 χρονια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-03-15, 23:03
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: ¶νω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Αφού δώσω τα fancy, η προετοιμασία του ενυδρείου για το νέο κάτοικο είναι η ίδια με του καινούριου ενυδρείου, ή χρειάζεται καθαρισμός και άλλη διαδικασία λόγω αλλαγής τύπου ψαριού;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-03-15, 23:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δώσω τα fancy, η προετοιμασία του ενυδρείου για το νέο κάτοικο είναι η ίδια με του καινούριου ενυδρείου, ή χρειάζεται καθαρισμός και άλλη διαδικασία λόγω αλλαγής τύπου ψαριού;
Οχι, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα αφου δεν είχες κάποια ασθένεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-15, 23:17
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: ¶νω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα αφου δεν είχες κάποια ασθένεια
Όταν λέμε τίποτα, εννοούμε τίποτα διαφορετικό από ένα νέο ενυδρείο; Ρωτάω γιατί τα fancy διαβάζω ότι λερώνουν πολύ. Δε χρειάζεται κάποιο καθάρισμα; Αν μιλάμε για μονομάχο, δε θα χρειαστεί στρώσιμο πριν μπει στο ενυδρείο; Συγχωρήστε οι παλιοί τις απορίες μου, αλλά ρωτάω πολλά για να μην την ξαναπατήσω όπως με τον τύπο του pet shop...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-03-15, 23:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε τίποτα, εννοούμε τίποτα διαφορετικό από ένα νέο ενυδρείο; Ρωτάω γιατί τα fancy διαβάζω ότι λερώνουν πολύ. Δε χρειάζεται κάποιο καθάρισμα; Αν μιλάμε για μονομάχο, δε θα χρειαστεί στρώσιμο πριν μπει στο ενυδρείο; Συγχωρήστε οι παλιοί τις απορίες μου, αλλά ρωτάω πολλά για να μην την ξαναπατήσω όπως με τον τύπο του pet shop...
Οχι, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, να προσέξεις να είναι στρωμένο το φίλτρο μόνο. Και τα χρυσόψαρα μπορεί να είναι ρυπογόνα, κρατάνε καθαρό το βυθό επειδή σκάβουν συνέχεια, επομένος δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από το συνηθισμένο καθαρισμό στα σφουγγάρια του φίλτρου.
Τα ψάρια τα έβγαλες ή τα έχεις ακόμα στο ενυδρείο ; Γιατί αν τα έβγαλες θα έπρεπε να ρίχνεις τροφή για να διατηρήσεςι τη βιολογία του φίλτρου, αλλιώς θα την χάσεις και θέλει πάλι από την αρχή στρώσιμο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-03-15, 00:00
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: ¶νω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Τα ψάρια τις προσεχείς ημέρες θα τα βγάλω γι αυτό ρωτάω από πριν. Το θέμα είναι πώς θα ξέρω αν το φίλτρο είναι στρωμένο. Αρχικά δεν είχα κάνει κάτι, μου είχε δώσει νερό από το ενυδρείο του και συμπλήρωσα νερό από τη βρύση (δυστυχώς χωρίς αντιχλώριο, δεν μου είπε τίποτα) κατά το 1/3. Έκτοτε έχω κάνει 3 αλλαγές νερού, που το έχω αφήσει 1 μέρα πριν για να εξατμισθεί το χλώριο. Μήπως πρέπει να αγοράσω αυτά που μετράνε τις τιμές των διαφόρων στοιχείων που υπάρχουν στο νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-03-15, 00:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια τις προσεχείς ημέρες θα τα βγάλω γι αυτό ρωτάω από πριν. Το θέμα είναι πώς θα ξέρω αν το φίλτρο είναι στρωμένο. Αρχικά δεν είχα κάνει κάτι, μου είχε δώσει νερό από το ενυδρείο του και συμπλήρωσα νερό από τη βρύση (δυστυχώς χωρίς αντιχλώριο, δεν μου είπε τίποτα) κατά το 1/3. Έκτοτε έχω κάνει 3 αλλαγές νερού, που το έχω αφήσει 1 μέρα πριν για να εξατμισθεί το χλώριο. Μήπως πρέπει να αγοράσω αυτά που μετράνε τις τιμές των διαφόρων στοιχείων που υπάρχουν στο νερό;
Εννοείται πως πρέπει να πάρεις τεστ, και υγρα είναι καλύτερα, γιατί μόνο έτσι θα εισαι σιγουρος πως είναι στρωμένο το φίλτρο σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-03-15, 00:09
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: ¶νω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται πως πρέπει να πάρεις τεστ, και υγρα είναι καλύτερα, γιατί μόνο έτσι θα εισαι σιγουρος πως είναι στρωμένο το φίλτρο σου
Το υπάρχον φίλτρο είναι κατάλληλο για μονομάχο ή απαιτείται ειδικό με μικρότερη ροή/πίεση; Διάβαζα ότι στο μονομάχο δεν αρέσουν οι πολλές αναταράξεις. Sorry για τον καταιγισμό των ερωτήσεων!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-03-15, 00:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υπάρχον φίλτρο είναι κατάλληλο για μονομάχο ή απαιτείται ειδικό με μικρότερη ροή/πίεση; Διάβαζα ότι στο μονομάχο δεν αρέσουν οι πολλές αναταράξεις. Sorry για τον καταιγισμό των ερωτήσεων!
Δεν έχω ασχοληθεί με μονομάχους για να σου πω λεπτομέρειες, αλλά μπορείς να μειώσεις τη ροή αν είναι δυνατή ή το βάζεις να χτυπάει στο τζάμι να σπάει η δύναμη της ροής
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-03-15, 21:00
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: ¶νω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Κανόνισα να επιστρέψω τα ψάρια στο Pet shop. Μου είπε ότι εκείνος έχει 13 χρυσόψαρα σε 35lt στο σπίτι του και ζουν 2 χρόνια. Τι να πω.... Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε ό,τι διαβάζω εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-03-15, 21:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εκτος του "αν θελουμε το πιστευουμε" , τα δυο χρονια επιβιωσης δεν ειναι αποδειξη για τιποτα, αφου τα χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν εως και 40+ χρονια.

Σαν να σου πω, ταιζε το παιδι σου μονο μουσμουλα.
Αφου κοιτα, εγω ετσι το ταιζω το δικο μου και εχει φτασει 5 χρονων.
(βαζω μεγιστη ηλικα στον ανθρωπο 100 χρονια για να βγουν οι αντιστοιχιες)
Του χρονου ομως, ξαναρωτα με καλου κακου αν ζει ακομα

ΥΓ δεν μπορω εντωμεταξυ να αγορασω ενα αλλο παιδι στη θεση του οπως με τα ψαρια, για να λεω πως ειναι το ιδιο και ζει ακομα με μουσμουλα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-03-15, 23:07
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

xaxaxa!!!
θεος ο πετσοπας!!!!
ουτε 2 μηνες δεν βγαζουν 13 χρυσοψαρα σε 35 ..
βασικα δεν ξερω και αν χωρανε.. μηπως εννοει παστα? κονσερβα?
τι ψευτες υπαρχουν ρε π@@σΤ@ μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-03-15, 23:13
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
xaxaxa!!!
θεος ο πετσοπας!!!!
ουτε 2 μηνες δεν βγαζουν 13 χρυσοψαρα σε 35 ..
βασικα δεν ξερω και αν χωρανε.. μηπως εννοει παστα? κονσερβα?
τι ψευτες υπαρχουν ρε π@@σΤ@ μου!!!
υπαρχει τροπος!!το εχω δει live απο φιλο μου.καμια 40ρια ψαρια σε 120 λιτρα.αναμεσα τους oscar,pangasius, κλπ.οταν ρωτησα πως χωρανε μου απαντησε οτι το ενα ειναι πανω αριστερα,το αλλο λιγο πιο κατω,το αλλο λιγο πιο περα...και παει λεγοντας.αυτη ηταν η γνωμη του και πιστευε σε αυτην

καποιο τετοιο εγκεφαλο διαθετουν και πολλοι πετσοπαδες για να λενε τετοιες μπαρουφες...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-03-15, 23:42
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει τροπος!!το εχω δει live απο φιλο μου.καμια 40ρια ψαρια σε 120 λιτρα.αναμεσα τους oscar,pangasius, κλπ.οταν ρωτησα πως χωρανε μου απαντησε οτι το ενα ειναι πανω αριστερα,το αλλο λιγο πιο κατω,το αλλο λιγο πιο περα...και παει λεγοντας.αυτη ηταν η γνωμη του και πιστευε σε αυτην

καποιο τετοιο εγκεφαλο διαθετουν και πολλοι πετσοπαδες για να λενε τετοιες μπαρουφες...
ναι ρε συ , αλλα σε 35 λιτρα???
αντε τα 120 εχουν απλα , στα 35 πως μπορεις να στριμωξεις 13 χρυσοψαρα?
Δεν γινεται, σκουντουφλαει το ενα πανω στο αλλο!
σε τετοιο ενυδρειο κανεις 100% αλλαγη νερου και σε 10 λεπτα εχεις αμμωνια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-03-15, 23:47
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αμα τα βαλεις ορθια χωρανε
και με λιγο διαιτα μια χαρα τα καταφερνει ο πετσοπας να τα χωρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-03-15, 23:51
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ετσι μαλιστα, το καταλαβαινω
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-03-15, 01:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάλτε καθισματάκια να κάθονται και να δείτε πόσα χωράνε, σαν να είναι σε λεωφορείο
Μάλλον δεν βλέπεται Bob ο σφουγγαράκης για αυτό δεν ξέρετε πως και πόσα χωράνε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικά έχουμε Pet shop και στην ΠΑΤΡΑ!!!!!! fitos100 Παραλία - Beach Bar 53 03-03-12 18:07
Παγίδα για pleco msigouros Γατόψαρα Ν. Αμερικής 17 01-02-07 14:59
Παγίδα για ψάρια. Πως? Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 10 30-12-05 23:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09583 seconds with 13 queries