Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-01-15, 18:36  
co2 προβλημα
redman
Senior Member
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος 31-01-15, 18:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα
στο diy co2 Μου εχω βαλει 1 λιτρο νερο, 250 γρ ζαχαρη και 1 κουταλακι μαγια.
δεν μου δουλεψε. το εχω πανω απο μια μερα. πρωτα κρυωσε το νερο και μετα εριξα τη μαγια.
η μαγια ηταν ανοιγμενη. μηπως φταιει αυτο και τσαμπα ανχωνομαι?
Εμφανίσεις: 7048
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 02-02-15, 23:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παρτε μια μπουκαλα για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο μια και καλη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-02-15, 23:28
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι έλεγα που το έχω ξαναδιαβάσει αυτό...που το έχω...

Όπου υπάρχει ποστάρισμα για DIY CO2

Για καλό το λέω μωρέ και γιατί ξέρω οτι παλιά δοκιμασμένη μέθοδος, δύσκολα αλλάζεται...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-02-15, 23:39
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντα στην κατασκευη πρεπει να μπαινει και τεφλον, κατα τη γνωμη μου. Τοσο εκει που βιδωνει το πωμα (στις βολτες και οταν πια βιδωσει απο πανω), οσο και στο σημειο που μπαινει η σιλικονη. Διαρροες δεν ειχα με αυτο τον τροπο ποτε.
ακριβως αυτο εχω κανει με το τεφλον. ακριβως!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε νεο πωμα. Ανοιξε τρυπα μικροτερη απο το σωληνακι( εγω ζεσταινα σε γκαζακι μια βιδα και ανοιγα ετσι). Κοψε το σωληνακι λοξα να γινει μυτερο και τραβα το απο την τρυπα με μια πενσα. Εγω ετσι τα ειχα τα μπουκαλια και δεν εχαναν. Επισης κουνα το μπουκαλι να λιωσει η ζαχαρη οπως ειπε κι ο Σακης.
ετσι ακριβως εχω κανει το συστημα ολο. απλα εχω προστεσει τεφολν και σιλικονη για μεγλυτερη ασφαλεια.


το θεμα ειναι μαλλον στη συνταγη, εφοσον δεν υπαρχει προβλημα στην κατασκευη.
μεχρι στιγμης θα σας πω την συνταγη που απετυχε.
1 λιτρο νερο. 400 ml ζαχαρη. μισο κουταλακι μαγια.
ΑΠΕΤΥΧΕ.

Τωρα εχω προστεσει στο ηδη υπαρον μειγμα και αλλη μαγια. ενας φιλος μου ειπε οτι εχει βαλει ΟΛΟ το φακελακι μαγιας. και του δουλεψε. αλλος λεε μισο. αλλος 1/4 του κουταλιου.
ολα αυτα με εχουν μπερδεψει και αποφασησα να κανω πειραματα. να δω μεχρι ποτε....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-02-15, 00:35
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εγω εβαζα το νερο και τη ζαχαρη στο μπουκαλι, το χτυπαγα μεχρι να δω τη ζαχαρη λιωμενη. Σε ενα μπολακι με λιγο νερακι χλιαρο προς θερμοκρασια δωματιου εβαζα ενα κουταλακι μαγια και την ελιωνα. Σε λιγα λεπτα η μαγια δημιουργει μια ασπρη κρεμα στην επιφανεια και νιωθεις τη χαρακτηριστικη μυρωδια της μαγιας.

Ετσι το εκανα εγω και μου πετυχενε. Οσες φορες παντως δεν ειχα αποτελεσμα ηταν μια φορα που η μαγια( ΓΙΩΤΗΣ) δε δουλεψε και αλλες φορες που ειχα διαρροη ακομα και απο μπουκαλια που τα θεωρουσα αδυνατο να χανουν.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-02-15, 09:40
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Αδυνατο το θεωρουσες επειδη το ειχες ελενξει καπως και δεν ειχες δεν διαροη η ετσι απλα;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-02-15, 10:34
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Τα θεωρουσα σιγουρα γιατι τα ειχα κλεισει με σιλικονη τα καπακια και απο τη μεσα και απο την εξω μερια και ειχα κανει ελεγχο με σαπουναδα.

Τι μαγια εβαλες αυτη τη φορα?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-02-15, 10:42
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ επιμένω να δοκιμάσετε την μέθοδο με την σόδα και το κιτρικό οξυ, αν δεν σας πειράζει άλλο ένα μπουκάλι στην διάταξη....
Θα με ευχαριστείτε λέμεεεεεεε
Καλημερα!Εσυ το χεις το συστημα με κιτρικο οξυ και σοδα;πως το βλεπεις πρακτικο;Σκεφτομαι σοβαρα να ακολουθησω κ εγω αυτη τη μεθοδο..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-02-15, 11:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το βάζεις και το ξεχνάς...
Πάρε από ebay το D301 σύστημα και σε καμιά βδομάδα ανεβάζω βίντεο και φωτός με την μέθοδό μου!!
3 μήνες με 2 ευρώ κόστος και έχει 30% υλικό ακόμα, οπότε κανά 4μηνο το κόβω να κρατάει!!
Το γέμισα στην αρχή και από τότε απολύτως καμία ενέργεια!!
Απόλυτα σταθερή παροχή CO2 ανεξάρτητα θερμοκρασίας, όσες φυσαλίδες το λεπτό θες...
Το προτείνω ανεπιφύλαχτα!!
-------------------------
Έκανα 3 διαφορετικά πειράματα με 3 διαφορετικές διατάξεις... η πρώτη είχε τα στραβά της, η δεύτερη.. θα εξηγήσω (ντρέπομαι γιατί είμαι φυσικός ) και η τρίτη είναι αυτή που και προτείνω σταθερή για 3 μήνες, ίδιος αριθμός φυσαλίδων ακριβώς (μέτρησα για 2 λεπτά και τις 2 φορές) και στην αρχή και μέχρι την προηγούμενη βδομάδα + μπορείς να διορθώσεις το οτιδήποτε συμβει, π.χ. κάπου να χάνει έστω και ελάχιστο αέριο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 03-02-15 στις 11:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-02-15, 11:31
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βάζεις και το ξεχνάς...
Πάρε από ebay το D301 σύστημα και σε καμιά βδομάδα ανεβάζω βίντεο και φωτός με την μέθοδό μου!!
3 μήνες με 2 ευρώ κόστος και έχει 30% υλικό ακόμα, οπότε κανά 4μηνο το κόβω να κρατάει!!
Το γέμισα στην αρχή και από τότε απολύτως καμία ενέργεια!!
Απόλυτα σταθερή παροχή CO2 ανεξάρτητα θερμοκρασίας, όσες φυσαλίδες το λεπτό θες...
Το προτείνω ανεπιφύλαχτα!!
-------------------------
Έκανα 3 διαφορετικά πειράματα με 3 διαφορετικές διατάξεις... η πρώτη είχε τα στραβά της, η δεύτερη.. θα εξηγήσω (ντρέπομαι γιατί είμαι φυσικός ) και η τρίτη είναι αυτή που και προτείνω σταθερή για 3 μήνες, ίδιος αριθμός φυσαλίδων ακριβώς (μέτρησα για 2 λεπτά και τις 2 φορές) και στην αρχή και μέχρι την προηγούμενη βδομάδα + μπορείς να διορθώσεις το οτιδήποτε συμβει, π.χ. κάπου να χάνει έστω και ελάχιστο αέριο...
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε μου!!Βλεπεις με τα φυτα που περιμενω σημερα μαλλον θα χρειαστω υποστηριξη απο co2 (αν και ειμαι στην αρχη ακομη),ετσι για να ασχοληθουμε κιολας!!Ναι περιμενουμε και φωτο, το εχεις καιρο;Ειδες μεγαλη διαφορα στην αναπτυξη; Αλγες;;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-02-15, 11:56
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

προσωπικά το έχω σε ένα 20λιτρο για δοκιμές που κάνω ώστε να πάω σύντομα σε ένα μεγάλο!! Εκτός από κυανοβακτήριο που είχα κολλήσει, τίποτα άλλο, μόνο ελάχιστη τριχοειδή είχα στην αρχή, η οποία μόλις έβαλα το CO2 έφυγε μετά από 4-5 μέρες.. και φαντάσου οτι ξεκίνησα με cuba μόνο, που λόγω αργής ανάπτυξης και μοναδικού φυτού στο ενυδρείο... κλείνεις μάτι στις άλγες...
Έχω πολύ καλό perling, η riccia που έβαλα πρόσφατα δεν φαίνεται από τις φυσαλίδες
Τις άλλες 2 δοκιμές μου τις έχω σε δύο φίλους με 60 λίτρα και 120 λίτρα προς πολύ φυτεμένα και τα 2 και αν και είχαμε θεματάκια με τις μεθόδους όπως είπα πριν, είναι απόλυτα ευχαριστημένοι...
Προβλήματα=ανά βδομάδα να ρυθμίζουν λίγο την βελονοειδή γιατί έπεφτε από 60φ/λεπτό σε 55φ/λεπτό, πιστεύω όχι κάτι εντελώς τραγικό!!
Αλλά το δικό μου πείραμα πάει σφαίρα!!
Για την κατασκευή θα χρειαστείς και 2 ανεπίστροφες βαλβίδες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-02-15, 20:43
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι μαγια εβαλες αυτη τη φορα?
για να επιταχυνω τις διαδικασιες εβαλα 2 μπουκαλια. στο ενα φρεσκια στο αλλο φακελακ
σημερα που μπηκα σπιτι το μπουκαλι στο οποιο προσεθεσα λιγη ακομα μαγια ειχε σκληρηνει, αλλα δεν εβγαζε co2 στην ελαφροπετρα μου, παρα μονο οταν το κουνουσα. λετε να προστεσω και αλλη μαγια μπας και βγαλω ακρη?

στο 3λιτρο που εφτιαξα εβαλα 2 λιτρα νερο, 4 ποτηρια ζαχαρη και μιγο κουταλακι φρεσκια μαγια (σε κυβακι)
-------------------------
νεοτερα. στο πρωτο μπουκαλι που προσεθεσα κιαλλη μαγια ειδα βελλτιωση. εχω παραγωγη. μικρη μεν, αλλα εχω παραγωγη.
στο δευτερο ακομα παλευω την στεγανιτητα, γιατι η υγρασια μου τα χαλασε λιγακι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη redman : 03-02-15 στις 20:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-02-15, 21:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πάντως να ξέρεις πως το πρόβλημα σου δεν θα λυθεί προσθέτοντας συνεχώς νέες ποσότητες απο το καθε υλικό. Στο τέλος θα φτιάξεις γλυκό του κουταλιου σε μπουκάλι

Τα κλειδιά ειναι η σωστή αναλογία των υλικών - προσωπικά σε 2λιτρο βαζω μια μυτη σε γλυκο κουταλιου μαγια και 3 κουπες ζαχαρη, οι μηδενικές απωλειες στο μπουκαλι και η σωστή θερμοκρασία του νερού στο οποίο θα διαλύσεις τη ζαχαρη και στο οποίο τελικά θα καταλήξει η μαγιά

Δες σε ποιο από τα 3 κάνεις κάτι λάθος και να ξερεις πως μεχρι να βρούμε τη σωστή συνταγή, οι περισσότεροι παιδευτήκαμε
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-02-15, 22:23
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

μου κανουν φοβερη εντυπωση οι 100 διαφορετικες συνταγες ολων σας! (καλοπροερετα παντα)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-02-15, 22:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
μου κανουν φοβερη εντυπωση οι 100 διαφορετικες συνταγες ολων σας! (καλοπροερετα παντα)
Η βασική συνταγή ειναι μία http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723
Αν αυξήσεις ή μειώσεις το νερό, αυξάνεις ή μειώνεις ζάχαρη και μαγιά
Αν θελήσεις να προσθέσεις κι αλλα μπουκάλια, τότε προσθέτεις νερό άρα προσθέτεις επιπλέον ποσότητες στα υλικά

Αν έχεις βρει αλλες 99 συνταγές, εδώ είμαστε να τις συζητήσουμε
Αν κάποιος αντί για 3 κούπες ζάχαρη, βάζει 2.5, μην το θεωρείς νέα συνταγή
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-02-15, 00:06
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

με τι κανεις την διαχυση?? τι θερμοκρασια εχει το δωματιο που ειναι το co2...?? τα παιδια τα ειπανε ολα οσα χρειαζονται, θα επρεπε να το εχεις καταφερει.... και εγω το ειχα για πολλα χρονια, η δικη μου συνταγη αν θελεις να δοκιμασεις ειναι..... σε 1.5 λ. μπουκαλι 2 κουπες ζαχ. και μισο κουταλακι αποξηραμενη μαγια γιωτης, τα εβαζα στο μπουκαλι εριχνα το νερο (χλιαρο 30-35 βαθ. ) εκλεινα με πωμα και κουνουσα μεχρι να λιωσουν ... αν η θερμοκρασια δωματιου δεν ειναι απο 20 βαθ. και πανω ξεχασε το ...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-02-15, 00:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικά το έχω σε ένα 20λιτρο για δοκιμές που κάνω ώστε να πάω σύντομα σε ένα μεγάλο!! Εκτός από κυανοβακτήριο που είχα κολλήσει, τίποτα άλλο, μόνο ελάχιστη τριχοειδή είχα στην αρχή, η οποία μόλις έβαλα το CO2 έφυγε μετά από 4-5 μέρες.. και φαντάσου οτι ξεκίνησα με cuba μόνο, που λόγω αργής ανάπτυξης και μοναδικού φυτού στο ενυδρείο... κλείνεις μάτι στις άλγες...
Έχω πολύ καλό perling, η riccia που έβαλα πρόσφατα δεν φαίνεται από τις φυσαλίδες
Τις άλλες 2 δοκιμές μου τις έχω σε δύο φίλους με 60 λίτρα και 120 λίτρα προς πολύ φυτεμένα και τα 2 και αν και είχαμε θεματάκια με τις μεθόδους όπως είπα πριν, είναι απόλυτα ευχαριστημένοι...
Προβλήματα=ανά βδομάδα να ρυθμίζουν λίγο την βελονοειδή γιατί έπεφτε από 60φ/λεπτό σε 55φ/λεπτό, πιστεύω όχι κάτι εντελώς τραγικό!!
Αλλά το δικό μου πείραμα πάει σφαίρα!!
Για την κατασκευή θα χρειαστείς και 2 ανεπίστροφες βαλβίδες!!!
Καλησπέρα!Να σε ρωτησω πρεπει ομως να το ανοιγοκλεινεις και συμφωνα μετ τις ωρες του φωτισμου σωστα;εννοω χειροκινητα..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-02-15, 14:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Εγώ έχω ηλεκτρομαγνητική και ανοιγοκλείνει μαζί με τα φώτα, όμως αφήνοντάς το ανοιχτό συνεχόμενα την τελευταία βδομάδα, είδα οτι η μεταβολή του ph ήταν μικρότερη από ότι όταν το ανοιγοκλεινα...
Οπότε όπως προτείνουν και άλλοι καλύτερα αν μένει συνεχόμενα ανοιχτό!! Εκτός από την παροχή του CO2 μειώνει και το ph του νερού, οπότε πρέπει να έχουμε και αυτό στο νου μας!!
Τα βράδια καθώς και τις πρωινές ώρες που παρατηρώ αυτή τη βδομάδα τα ψαράκια όπου τα φώτα είναι κλειστά, δεν έχω δει διαφορά στην συμπεριφορά τους, ή να ανεβαίνουν στην επιφάνεια από υπερβολικό CO2 (έχω και αρκετή ανατάραξη) και το drop checker γίνεται απλά λίγο πιο σκούρο πράσινο!! Μεταβολή του ph ελάχιστη!!
Παρήγγειλα και ένα CO2 reactor από ebay, να δω την λειτουργία/αποτελεσματικότητά του και προχωράω σε μεγαλύτερο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 04-02-15, 15:32
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω ηλεκτρομαγνητική και ανοιγοκλείνει μαζί με τα φώτα, όμως αφήνοντάς το ανοιχτό συνεχόμενα την τελευταία βδομάδα, είδα οτι η μεταβολή του ph ήταν μικρότερη από ότι όταν το ανοιγοκλεινα...
Οπότε όπως προτείνουν και άλλοι καλύτερα αν μένει συνεχόμενα ανοιχτό!! Εκτός από την παροχή του CO2 μειώνει και το ph του νερού, οπότε πρέπει να έχουμε και αυτό στο νου μας!!
Τα βράδια καθώς και τις πρωινές ώρες που παρατηρώ αυτή τη βδομάδα τα ψαράκια όπου τα φώτα είναι κλειστά, δεν έχω δει διαφορά στην συμπεριφορά τους, ή να ανεβαίνουν στην επιφάνεια από υπερβολικό CO2 (έχω και αρκετή ανατάραξη) και το drop checker γίνεται απλά λίγο πιο σκούρο πράσινο!! Μεταβολή του ph ελάχιστη!!
Παρήγγειλα και ένα CO2 reactor από ebay, να δω την λειτουργία/αποτελεσματικότητά του και προχωράω σε μεγαλύτερο ενυδρείο
Εισαι καλα ενημερωμενος
Ειναι λοιπον λιγο πιο συνθετα τα πραγματα περα απ την τοποθετηση..δηλαδη ποσο μππορει να μεταβαλει το ph;μεχρι και 1 μονάδα(γιατι 1 μοναδα ειναι πολυ..);εγω εχω γκαπυ για αρχη και ph 7.5..
Η ηλεκτρομαγνητικη ειναι ακριβη;CO2 reactor δηλαδη;
Δες τι βρηκα:http://www.amazon.co.uk/Aquarium-Pla...DIY+CO2+system
και http://www.ebay.com/itm/Pro-DIY-CO2-...item3f1c65ff1f
Κοιταζω και amazon επειδη ερχονται πιο συντομα απο ebay μπορει να παρει κανα μηνα..
Παρελαβα τα φυτα, εγινε καταπρασινο
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-02-15, 16:06
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι καλα ενημερωμενος
Ειναι λοιπον λιγο πιο συνθετα τα πραγματα περα απ την τοποθετηση..δηλαδη ποσο μππορει να μεταβαλει το ph;μεχρι και 1 μονάδα(γιατι 1 μοναδα ειναι πολυ..);εγω εχω γκαπυ για αρχη και ph 7.5..
Η ηλεκτρομαγνητικη ειναι ακριβη;CO2 reactor δηλαδη;
Δες τι βρηκα:http://www.amazon.co.uk/Aquarium-Pla...DIY+CO2+system
και http://www.ebay.com/itm/Pro-DIY-CO2-...item3f1c65ff1f
Κοιταζω και amazon επειδη ερχονται πιο συντομα απο ebay μπορει να παρει κανα μηνα..
Παρελαβα τα φυτα, εγινε καταπρασινο
Από amazon δεν έχω πάρει ποτέ, δεν ξλέρω και με τα μεταφορικά/τελωνεια τι γίνεται ακριβώς...
Μπορεί μέχρι και μία μονάδα νομίζω να μεταβληθεί, αλλά όχι παραπάνω πιστεύω.. θα ήταν τόσο το CO2 που τα ψαράκια
Με το CO2 άνοιξε/κλείσε η μεταβολή μου έφτανε μέχρι και 0.6, ενώ τώρα μέχρι 0.3, αλλά παίζει και ρόλο πόσα φυτά και τι κατανάλωση έχεις για να έχεις μεγάλα σκαμπανεβάσματα!!
-------------------------
Ηλεκτρομαγνητική πήρα από ebay με 10ευρώ
Ριάκτορα παρήγγειλα αυτόν από ebay πάλι... Διαλύει τις φυσαλίδες ιδανικά στο νερό πριν βγει από την επιστροφή του φίλτρου...
Από youtube και έναν γνωστό, μέχρι 2-3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο τις καταφέρνει, παραπάνω... αρχίζει και μαζεύεται σιγά σιγά το CO2 στο πάνω μέρος της συσκευής!!
Είδωμεν...
-------------------------
Είθε να γίνει καταπράσινο το ενυδρείο σου!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 04-02-15 στις 16:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με diy co2 chrisvari Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 10-02-13 17:42
Προβλημα με GBA ErnieBall Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 19-03-10 15:27
Προβλημα με C02 kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 05-03-10 22:02
προβλημα? Ryu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 10-12-07 14:33
Προβλημα με ΝΟ3 Cpagr Δίσκοι 12 07-03-07 12:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07432 seconds with 13 queries