Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-15, 14:33
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Ερωτήσεις σχετικά με Υδροπονία σε ενυδρείο

Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα να ασχοληθώ από ότι καταλάβατε με την υδροπονία. Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να μεγαλώσω φυτά τύπου nepenthes και το νερό να ανακυκλώνετε στο ενυδρείο μου.
Οι ερωτήσεις μου:

1) Λέω να χρησιμοποιήσω Plugs τύρφης Jiffy όπως αυτά εδώ: " http://www.aeroponic.gr/proionta/ypo...mm-detail.html "
και υπόστρωμα διογκωμένης αργίλου. Θα έχει τίποτα συνέπειες στις μετρήσεις του ενυδρείου μετά από κάμποσο καιρό;

2) Λίπασμα έξτρα για τα συγκεκριμένα φυτά επειδή δεν θέλω να το ρισκάρω να βάλω (μιας και δεν χρειάζονται κιόλας), το λίπασμα που βάζω για το φυτεμένο μου ενυδρείο θα έχει κάποια αρνητική συνέπεια στα σαρκοφάγα μου φυτάκια;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-15, 16:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμένα φυτα θα αντέχουν να ειναι οι ρίζες τους συνεχεια μεσα στο νερό ;
Μηπως σαπίσουν ;
Η τυρφη θα σου κατεβάσει το PH , τουλάχιστον στην αρχή , τα ψάρια που θα έχεις ή που έχεις , είναι ψάρια που θελουν χαμηλό PH ;
Για τη διογκωμένη άργιλο δεν γνωρίζω αν επηρέαζει το νερό , και πολύ θα ήθελα να μαθω, γιατι κάτι εχω και εγω στο μυαλό μου για Aquaponic
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-15, 16:18
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τα σαρκοφάγα φυτά εξελίχθηκαν σε τέτοια επειδή δεν μπορούσαν να βρουν θρεπτικά στοιχεία στο νερό που έπαιρναν. Θέλουν μαλακό νερό χωρίς πρόσθετα είτε ανόργανα είτε οργανικά, αλλιώς καίγονται. Τα περισσότερα μεγαλώνουν με καθαρό βρόχινο νερό.
Το νερό του ενυδρείου είναι ακριβώς το αντίθετο, πλούσιο σε θρεπτικά για τα φυτά στοιχεία. Η υδροπονία καλή είναι να μεγαλώνεις μαρούλια και πεινασμένα για νιτρικά φυτά, αλλά καθόλου καλή ιδέα για σαρκοφάγα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-15, 16:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτο δειχνει πως μαλλον δεν θα έχεις την αναπτυξη που θες ή μπορει και να σου χαλασουν.
Μηπως να σκεφτεις να κάνεις κατι τετοιο με άλλα φυτα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-15, 18:15
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις καλύτερα μην το κάνεις με σαρκοφάγα φυτά. Τα σαρκοφάγα δεν θέλουν να είναι συνεχώς οι ρίζες τους μέσα στο νερό, θα σαπίσουν. Εχω 2 χρόνια τώρα ένα nepenthes σε γλάστρα όμως και έχει μεγαλώσει πολύ. Σίγουρα δεν θέλει να είναι βουτηγμένο στο νερό απλά θέλει πολύ συχνά ποτίσματα ιδίως το καλοκαίρι, χρειάζεται το χώμα του να είναι υγρό γιατί θέλει υψηλα επίπεδα υγρασίας. Νερό δέχονται μόνο απιονισμένο ή βρόχινο. Απο χώμα σκέτη καθαρή τύρφη χωρίς άλλα πρόσθετα γιατί αλλιώς πάει..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-15, 19:00
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας όσον αφορά Τάκη για τα ψάρια μου έχω mollies, platies , neon tetra και γαριδούλες red cherry! Αντέχουν χαμηλό ph τι λες;
Επίσης να πω ότι σαπίζουν οι ρίζες μόνο όταν το νερό είναι στάσιμο που σημαίνει χαμηλά επίπεδα οξυγόνου! Όσο υπάρχει οξυγόνο αναπτύσσονται κανονικά
japetus μπορώ να πω ότι με ήταν κατατοπιστική η άποψη σου και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μιας και έχω ακούσει και εγώ κάτι παρόμοια. Επειδή όμως έχω παραγγείλει κάπου στους 200-300 σπόρους από διάφορα είδη λέω να το προσπαθήσω με 3-4 φυτάκια (μου έχει κάτσει δεν μπορώ ) και τα υπόλοιπα μάλλον κανονικά ξεχωριστά από το νερό του ενυδρείου και βλέπουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-15, 19:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα ψάρια δεν ταιριαζουν μεταξύ τους
τα μολυ & πλατυ θέλουν αλκαλικο και σκληρο νερό ενω τα τετρα μαλακο και όξινο και θέλουν και κοπάδι, θα πρέπει να κάνεις κατι για αυτό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-15, 20:21
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Μετά από ψάξιμο στην wikipedia είδα ο,τι αντέχουν μέχρι 7,8 ph τα tetra Τάκη! ¶μα κυμαίνονται εκεί οι τιμές δεν είναι καλά για όλα τα είδη?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-15, 20:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

διαβασε εδώ

http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/

Water Conditions

Temperature: 21 – 28 °C
pH: 4.0 – 7.5
Hardness: 18 – 215 ppm
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-15, 22:45
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Για τα φυτά και εγώ πιστεύω ότι δεν θα ευημερήσουν, αλλά πάντα μπορείς να δοκιμάσεις!!Μια ερώτηση, τα φυτά πως σκέφτεσαι να τα βάλεις;Εννοώ θα είναι σε άλλη δεξαμενή και θα κάνεις κάπως bypass το νερό και θα το ξαναγυρνάς στο φίλτρο;Ή θα τα έχεις να επιπλέουν στην ελεύθερη επιφάνεια;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-15, 00:34
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Σχετικά με τα neon είδα αυτό που μου έστειλες Τάκη και βασικά όξινο όξινο θέλουν για την αναπαραγωγή σωστά? Πάντως από Σεπτέμβρη τα έχω τα 5 neon μου χωρίς καμία περίεργη συμπεριφορά ίσα ίσα είναι και πολύ ενεργητικά και με έντονα χρώματα Εάν όμως δω το παραμικρό έχω ένα 30λιτρο για καραντίνα και μπορώ να τα βάλω εκεί μιας και δεν βλέπω να το ξαναχρειάζομαι (είτε λόγω νέων φυτών είτε νέων ψαριών)
-------------------------
Gallo τα φυτά θα τα τοποθετήσω σε κανονικά γλαστράκια με τύρφη και διογκωμένο άργιλο σε ένα ραφάκι πάνω από το ενυδρείο και με ένα σωληνάκι θα στέλνω λίγη ποσότητα νερού σε κάθε φυτό και το "στράγγισμα" θα ξαναπέφτει μέσα στο ενυδρείο! Έτσι το σκέφτομαι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexlibe95 : 28-01-15 στις 00:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-15, 00:42
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Μπες να διαβάσεις εδώ για την ενυδρειοπονία...

Κάτι ακόμα... άλλο η υδροπονία και άλλο η ενυδρειοπονία που θες να κάνεις εσύ!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-15, 00:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexlibe95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με τα neon είδα αυτό που μου έστειλες Τάκη και βασικά όξινο όξινο θέλουν για την αναπαραγωγή σωστά? Πάντως από Σεπτέμβρη τα έχω τα 5 neon μου χωρίς καμία περίεργη συμπεριφορά ίσα ίσα είναι και πολύ ενεργητικά και με έντονα χρώματα Εάν όμως δω το παραμικρό έχω ένα 30λιτρο για καραντίνα και μπορώ να τα βάλω εκεί μιας και δεν βλέπω να το ξαναχρειάζομαι (είτε λόγω νέων φυτών είτε νέων ψαριών)

Που το ειδες βρε συ πως θελουν όξινο μόνο για αναπαραγωγή ;

Habitat
Mostly inhabits forest streams and minor tributaries rather than turbid (whitewater) main channels.
The water is typically acidic, of negligible carbonate hardness and conductivity and stained brownish due to the presence of humic substances released by decomposing organic matter, although itΆs also been collected from similar habitats containing transparent, unstained clearwater.

Και μη παιρνεις τα άκρα, λεει απο 4 έως 7,5 , και αν πάρουμε τον μεσο όρο είμαστε κατω από 6.
Επισης σε 30 λίτρα δεν μπορουν να μπουν αυτα τα ψαράκια , θελουν διαστάσεις

Aquarium Size
An aquarium with base dimensions of 60 ∗ 30 cm or larger is recommended.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-01-15, 00:57
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Το είδα σε αυτό που μου έστειλες και συγκεκριμένα στο "Reproduction":
The water should be soft and acidic in the range pH 5.5-6.5, gH 1-5, with a temperature of around 80-84°F.

Επίσης μπες εδώ : https://www.aqua-fish.net/articles/e...ing-discussion
και δες ότι λέει το minimum για 5 neon είναι 18.93 liters. Το ότι μου λες 2 διαστάσεις 30*60 δεν λέει κάτι εάν το ύψος είναι πολύ μικρό!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-01-15, 01:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στο seriouslyfish.com, και τα νεον δεν μπαινουν με τιποτα λιγοτερα απο 8. Τα 18 λιτρα που λεει δεν στεκουν, θα πρεπει το 30 Χ 60 να εχει 10 ποντους υψος. Επισης λεει 30 Χ 60 γιατι δειχνει πως θα πρεπει να εχουν καποιο ελαχιστο μηκος να κολυμπανε.
Επίσης μη κοιτας μόνο "Reproduction" , δες και το "Habitat" ,
Reproduction δεν κανουν καθε μερα
Habitat είναι συνεχεια όμως
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-01-15, 01:25
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

no_name αν θες να μιλήσουμε με όρους τότε θα σου πω πως η ενυδρειοπονία εκτός από την παραγωγή λαχανικών κτλ δίνει έμφαση και στην παραγωγή ψαριών και συγκεκριμένα φαγώσιμων όπως πέστροφες τιλάπια κτλ. Οπότε γι'αυτό επέλεξα να το πω έτσι μιας και παίρνω το ένα μέρος της ενυδρειοπονίας (ιχθυοκαλλιέργεια + υδροπονία)...
-------------------------
Τάκη μπες μια εδώ και βάλε 60*30*10 http://www.firsttankguide.net/calculator.php
Εάν πάντως δεν αισθανόντουσαν άνετα στο ενυδρείο δηλαδή βασανιζόντουσαν ούτε θα ήταν ενεργητικά και προφανώς δεν θα ζούσαν 5 μήνες μιας και τα neon είναι από τα πιο ευαίσθητα ψάρια οπότε μάλλον γι'αυτό υπάρχουν και οι ακραίες τιμές! Πάντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexlibe95 : 28-01-15 στις 01:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-01-15, 01:53
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλησπερα παιδες , επειδη η υδροπονία είναι ένα μέρος της δουλειάς μου (μερικοί ξέρουν τα είδη ψαριών) πρεπει να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα


υδροπονία θα πρεπει να εχουμε 4 δεξαμενες , μια για τα φυτα , μια για τα ζωντανα κ αλλες 2 για τις ενδιαμεσες καταστασεις αλλαγής κ συμπλήρωσης των νερών..

δεν ειναι απλα ανοιγω δυο βανες κ γινεται η δουλεια...

αν μιλαμε για φυτα κ ζωντανα που ειναι προς βρώσιν τοτε κλάφτα Χαράλαμπε

μιλάμε για ειδικές τροφές στα ζωντανά κ όχι τροφες DIY κ απο πετ σοπ

συγκεκριμένες αλαγες νερών σε συγκεκριμένες ωρες/συχνότητες κοκ

βεβαια δεν παιζουν αντιχλωρια , υγρα λιπάσματα κτλ κτλ κτλ


τωρα το νερο του ενυδρείου έχει νιτρικά που ειναι καλο σαν λίπασμα για τα φυτα αλλα φαρμακα όπως αντιχλωρια κτλ δεν ειναι τα ιδανικότερα κ βεβαια σε καμια περίπτωση για ποτισμα σε κηπους γιατι υπαρχει η περιπτωση να μπει κ σε υδροφορο ορίζοντα.

τωρα για την πλακα μας μπορουμε να κανουμε χρηση φυτών όπου τραβάνε φουλ νιτρικά όπως μαρουλια αισμπεργκ αλλα μονο για είδος φίλτρανσης κ όχι για να το κανουμε σαλατουλα!

για τα σαρκοφαγα αν τα βαλεις σε νερο μεσα δωσε του κ ντραμαμινη γιατι θα κανουν εμετο!!! στην κυριολεξια θα βγαζει νερα γιατι τα σαρκοφαγα ουσιαστικα απομυζούν τα θυραματά τους κ έχουν αγωγους που τα υγρα πανε στο κορμο κ ριζες...

η τυρφη ειναι καλη αλλα κατω θα σου προτεινα να βαλεις περλιτη για να κρατας σωστες υγρασιες κ οχι άργυλο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-01-15, 04:35
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ασχετο,ομορφο το ενυδρειο σου αλλα εκεινος ο
σκαραβαιος μου τα χαλασε.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-01-15, 07:31
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexlibe95 Εμφάνιση μηνυμάτων
no_name αν θες να μιλήσουμε με όρους τότε θα σου πω πως η ενυδρειοπονία εκτός από την παραγωγή λαχανικών κτλ δίνει έμφαση και στην παραγωγή ψαριών και συγκεκριμένα φαγώσιμων όπως πέστροφες τιλάπια κτλ. Οπότε γι'αυτό επέλεξα να το πω έτσι μιας και παίρνω το ένα μέρος της ενυδρειοπονίας (ιχθυοκαλλιέργεια + υδροπονία)...
Καλημέρα...

δεν παίρνεις ένα μέρος της ενυδρειοπονίας... αλλά εξολοκλήρου την ενυδρειοπονεία. Αφού χρησιμοποιείς ψάρια τότε κάνεις ενυδρειοπονία
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-15, 08:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexlibe95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη μπες μια εδώ και βάλε 60*30*10 http://www.firsttankguide.net/calculator.php
Εάν πάντως δεν αισθανόντουσαν άνετα στο ενυδρείο δηλαδή βασανιζόντουσαν ούτε θα ήταν ενεργητικά και προφανώς δεν θα ζούσαν 5 μήνες μιας και τα neon είναι από τα πιο ευαίσθητα ψάρια οπότε μάλλον γι'αυτό υπάρχουν και οι ακραίες τιμές! Πάντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
18 λιτρα ειναι.

Αυτο που βλέπεις δεν σημαινει πως αισθανονται άνετα, οταν βάλεις 8-10 ατομα σε ενυδρείο με αυτες τις διαστάσεις και δεις τη συμπεριφορα τους, τοτε θα καταλαβεις τη διαφορα.
Θεωρώ πιο σημαντικό να ασχοληθεις πρωτα με την ιχθυοσύνθεση και τις αναλογες παραμετρες νερού και μετα κοιτας το άλλο θέμα με τα φυτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-15, 22:52
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδες , επειδη η υδροπονία είναι ένα μέρος της δουλειάς μου (μερικοί ξέρουν τα είδη ψαριών) πρεπει να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα


υδροπονία θα πρεπει να εχουμε 4 δεξαμενες , μια για τα φυτα , μια για τα ζωντανα κ αλλες 2 για τις ενδιαμεσες καταστασεις αλλαγής κ συμπλήρωσης των νερών..

δεν ειναι απλα ανοιγω δυο βανες κ γινεται η δουλεια...

αν μιλαμε για φυτα κ ζωντανα που ειναι προς βρώσιν τοτε κλάφτα Χαράλαμπε

μιλάμε για ειδικές τροφές στα ζωντανά κ όχι τροφες DIY κ απο πετ σοπ

συγκεκριμένες αλαγες νερών σε συγκεκριμένες ωρες/συχνότητες κοκ

βεβαια δεν παιζουν αντιχλωρια , υγρα λιπάσματα κτλ κτλ κτλ


τωρα το νερο του ενυδρείου έχει νιτρικά που ειναι καλο σαν λίπασμα για τα φυτα αλλα φαρμακα όπως αντιχλωρια κτλ δεν ειναι τα ιδανικότερα κ βεβαια σε καμια περίπτωση για ποτισμα σε κηπους γιατι υπαρχει η περιπτωση να μπει κ σε υδροφορο ορίζοντα.

τωρα για την πλακα μας μπορουμε να κανουμε χρηση φυτών όπου τραβάνε φουλ νιτρικά όπως μαρουλια αισμπεργκ αλλα μονο για είδος φίλτρανσης κ όχι για να το κανουμε σαλατουλα!

για τα σαρκοφαγα αν τα βαλεις σε νερο μεσα δωσε του κ ντραμαμινη γιατι θα κανουν εμετο!!! στην κυριολεξια θα βγαζει νερα γιατι τα σαρκοφαγα ουσιαστικα απομυζούν τα θυραματά τους κ έχουν αγωγους που τα υγρα πανε στο κορμο κ ριζες...

η τυρφη ειναι καλη αλλα κατω θα σου προτεινα να βαλεις περλιτη για να κρατας σωστες υγρασιες κ οχι άργυλο
+1 στο παραπάνω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY ενυδρείο σχετικά μικρο. Stefanos91 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 08-06-12 16:24
Ερωτήσεις σχετικά με ανθρακα aggeliki_k Αρχάριοι γλυκού νερού 1 18-02-08 18:58
Ερωτήσεις σχετικά με ενυδρείο12lt για μονομάχο wertyu5555 Bettas 9 18-01-07 13:23
Ερωτήσεις σχετικά με σκουληκάκια... John T Γλυκό νερό - Γενικά 12 04-05-05 18:50
Ερωτήσεις σχετικά με το Juwel Rio 400 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-12-04 17:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07392 seconds with 13 queries