Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-12, 15:13
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή tetra neon σε 45αρι!

Όγκος:45 λιτρα
Κατηγορία:κοινωνικο?
Φυτά:,ανουμπια κανονικη,μονο αυτη ειχε απομεινει απο την καταστροφη
Ψάρια / ¶λλα είδη:6 τετρα νεον
Διακοσμητικά υλικά:χαλαζιακη αμμος ριζες διαλογης μου
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)2 ενυδρειακα ξυλα,χαλικι
Φόντο:μαυρο
Φωτισμός:11watt
Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες
Φιλτράρισμα: 2 φιλτρα ενα (εσωτερικο resun και ενα εξωτερικο-καταρακτης ιδιοκατασκευη) 600lt/h συνολο και απο τα 2 φιλτρα παρολα αυτα εχω μειωσει τη δυναμη του νερου στην εξοδο... σιποραξ κλασικα φουλ! και μαυρο -μπλε σφουγκαρακι και ελαφροπετρες!
Θερμοστάτης:resun 50watt
Λίπανση:-
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):14
Αλλαγές νερού:μια φορα την εβδομαδα 20%
Θερμοκρασία:25-27
¶λλες πληροφορίες:ειναι μικρο για τα νεον το ξερω αλλα θα μεταφερθουν σε το πολυ μισο μηνα στο 250αρι (100-50-50) που στρωνετε(με μπολι)και θα προστευουν αλλα 24 αν ολα πανε καλα!!!εξαλου ειναι μικρα ακομη και δεν εχουν θεμα με το μηκος! στο πετ σοπ ειχαν 50 σε πολυ μικροτερο ενυδρειο!
δεν εχω αρχισει να ριχνω το Ph ακομα...απο την αλλη βδομαδα στην αλλαγη θα αρχισω να ριχνω και το ph να φτιαχνω και το ωραιο το black water!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00190.jpg
Εμφανίσεις:  417
Μέγεθος:  58,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00179.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  44,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00182.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  38,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00181.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  58,5 KB  
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-12, 15:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε γενικες γραμμες αφου τα νεον θα μεταφερθουν ενταξει εισαι -οχι πως δε φτανουν τα λιτρα αλλα σαν ποταμισιοι σπριντερς που ειναι θελουν μηκος, οσο περισσοτερο δωσεις τοσο καλυτερες συμπεριφορες θα δεις, επισεις λογικα θα μεγαλωσεις και το κοπαδι... σ αυτα τα ψαρακια οσο πιο πολλα τοσο το καλυτερο.
Οσον αφορα το ph σου το γνωριζεις πως εισαι παρα πολυ ψηλα, και απο το αλλο θεμα που ανοιξες υποθετω πως θες να το ριξεις χωρις να πας σε οσμωση...
Αυτο σε γενικες γραμμες στα νερα μας δεν ειναι ανεφικτο, φυσικα δε θα χτυπησεις 4ρι για προσπαθειες αναπαραγωγης, αλλα ενα 6ρακι με τυρφη, φυλλα και υπομονη θα το εχεις. (σε αλλα μερη της Ελλαδος ειναι πολυ πιο δυσκολες οι σκληροτητες βλεπω που συγκριτικα με το παλικαρι που ελεγε πως εχει 50 gh εδω ειμαστε εφαμιλοι με τον Αμαζονιο )

Σε γενικες γραμμες σε μια χαρα δρομο εισαι και δε βλεπω κατι περιεργο εκτος απο μια ενσταση για τη σκληροτητα:
Το kh πως το μετρας? μου φαινεται λιγο απιθανο να βρισκεις 11 τη στιγμη που εγω κατ ευθειαν απο τη βρυση μετραω 7-8 με 12-13 gh. Λογικα ιδιο δικτυο ειμαστε (αν και μονο η ΕΥΔΑΠ ξερει πως πανε οι σωληνωσεις της και σε τι κατασταση ειναι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-12, 19:21
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Smile :)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα το ph σου το γνωριζεις πως εισαι παρα πολυ ψηλα, και απο το αλλο θεμα που ανοιξες υποθετω πως θες να το ριξεις χωρις να πας σε οσμωση...(ναι φιλε καταπα και τυρφη αυτον το μηνα.....τον αλλο βλεπουμεγια Α/Ο)
(σε αλλα μερη της Ελλαδος ειναι πολυ πιο δυσκολες οι σκληροτητες βλεπω που συγκριτικα με το παλικαρι που ελεγε πως εχει 50 gh εδω ειμαστε εφαμιλοι με τον Αμαζονιο )
(ζουγκλα εκει ζουγκλα και εδω χαχαχχαχα :P)

Σε γενικες γραμμες σε μια χαρα δρομο εισαι και δε βλεπω κατι περιεργο εκτος απο μια ενσταση για τη σκληροτητα:
Το kh πως το μετρας? μου φαινεται λιγο απιθανο να βρισκεις 11 τη στιγμη που εγω κατ ευθειαν απο τη βρυση μετραω 7-8 με 12-13 gh. Λογικα ιδιο δικτυο ειμαστε (αν και μονο η ΕΥΔΑΠ ξερει πως πανε οι σωληνωσεις της και σε τι κατασταση ειναι)
φιλε εγω υγρα για ολα...παρολαυτα χρησιμοποιω εβδομαδιαια υγρα μονο αμμονια,ph και νιτρωδη!τα υπολοιπα με στικακια!
αλλα καθε 4η βδομαδα χρησιμοποιω τα υγρα μονο!και αν δω κατι που δε μου αρεσει φυσικα παλι με υγρα sera/api
τωρα φιλε για το Kh τι να σου πω(δεν εχω μετρησει το νερο βρυσης! βλακεια μου!)? θα σου πω σιγουρα τη παρασκευη που θα αρχισω και το μαυρισμα του νερου....γιατι εχω μια υποψια
οσο για το κοπαδι με βλεπω για πολλα πολλα στο 250αρι... πιστευω καμια 50αρια θα χωραει ανετα!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-12, 19:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι φιλε καταπα και τυρφη αυτον το μηνα.....τον αλλο βλεπουμεγια Α/Ο

κανενα προβλημα, ετσι κι αλλιως ποτε δεν κατεβαζουμε 3 και 4 μοναδες σε ενα μηνα (να μην πω ουτε σε 2).

Παράθεση:
τωρα φιλε για το Kh τι να σου πω(δεν εχω μετρησει το νερο βρυσης! βλακεια μου!)? θα σου πω σιγουρα τη παρασκευη που θα αρχισω και το μαυρισμα του νερου....γιατι εχω μια υποψια
τωρα μ αυτα που λες εχω εγω μια υποψια οτι εχεις καποια ασβεστολιθικη πετρα η κατι τετοιο, κι αν παιζει κατι τετοιο καλο ειναι να βγει.
Δε λεω βεβαια πως ντε και καλα ετσι ειναι, μπορει να εχει να κανει με τις σληνωσεις της ΕΥΔΑΠ αλλα και του σπιτιου (εμενα του σπιτιου ειναι ολες καινουργιες απο συνθετικο που δεν επηρρεαζει)

Παράθεση:
οσο για το κοπαδι με βλεπω για πολλα πολλα στο 250αρι... πιστευω καμια 50αρια θα χωραει ανετα!
και παραπανω, αλλα βεβαια οχι ολα με τη μια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-12, 19:45
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

αυτο πιστευω....οτι κατι ασβεστολιθικο θα υπαρχει...θα το βρω ομως....που θα μου παει?
ευχαριστω πολυ
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-12, 19:55
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι είναι ανεβασμένο το kH από τις πέτρες που έχεις μέσα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-12, 19:58
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

αυτο πιστευω και εγω φιλε μου ! αλλα δεν ειμαι ακομα σιγουρος!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-10-12, 20:06
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Δεν έχεις παρά να την βγάλεις και να δεις σε 3-4 μέρες.

Αλλά το κυριότερο είναι να κάνεις μετρήσεις στο νερό της βρύσης που σου προανέφερε και ο Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-12, 20:09
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

την εχω βγαλει ηδη τη νταμαρο-πετρα και περιμενω...
-------------------------
τωρα δε με βλεπω να κανω μετρισεις! παιζει ο ολυμπιακος!(τωρα παρεα μπυρες σουβλακια)
μη βαρατε

__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ignatios1993 : 03-10-12 στις 20:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-10-12, 20:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλη αρχη!! Η αληθεια ειναι οτι οταν ειδα την 4η φωτο μου φανηκε για ασβεστολιθικη πετρα, μετα δεν ειδα τον νικο να λεει κατι, μονο το δικο του πρωτο ποστ υπηρχε, λεω μαλλον λαθος μου. Αυτην εβγαλες?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-10-12, 20:18
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

ναι αυτη τη μια εχω !που την εβγαλα!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-10-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ωραια. Για να δουμε το αποτελεσμα σε λιγες μερες...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-10-12, 20:23
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

ελπιζω να εκανα απλα ενα χαζο λαθος!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-10-12, 20:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπιζω να εκανα απλα ενα χαζο λαθος!
ε κοιτα κατι αλλο εκει μεσα δεν εχεις, ΑΝ ηταν κατι η πετρα ειναι. Χαλαζια εχεις. Αλλιως απλα εχεις σκληροτερο νερο παροτι μενεις διπλα στον Νικο...ΕΥΔΑΠ rules.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-10-12, 20:28
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

ξερω γω? η δικια μου πολυκατοικια ειναι χτισμενη του 2001! τωρα δεν εχω ιδεα!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-10-12, 21:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Περιπου σαν αυτη την πετρα σε λιγο πιο καφε εχω κι εγω 5-6 που δεν ειναι ασβεστολιθικες τσεκαρισμενα, αλλα αν δε γινει δοκιμη δε μπορουμε να ξερουμε η καθε πετρα τι εχει μεσα της...

για να δεις καποια διαφορα πρεπει να κανεις και αλλαγη νερου, γιατι αν απλα εβγαλες την πετρα γιατι να φυγουν τα στοιχεια που ηδη υπαρχουν στο νερο?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-10-12, 21:27
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

1) ελπίζω να έκανες σωστή προσαρμογή.....

2) την κακομοιρη την ανούμπια γιατι την άφησες χωρίς φύλλα?

3)στο πετ σοπ ειναι σε λιγότερο απο 50λίτρα αλλα πωλούνται..δεν τα εχουν εκει για παντα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-10-12, 22:53
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
1) ελπίζω να έκανες σωστή προσαρμογή.....η προσαρμογη ηταν επιπεδου δισκων! σχεδον 2 ωρες κρατησε!και επειτα κλειστηκαν τα φωτα μεχρι το επομενο πρωι(περιπου 8 ωρες χωρις φως)(να τονισω οτι ειχε μπει και εξτρα αντιχλωριο)

2) την κακομοιρη την ανούμπια γιατι την άφησες χωρίς φύλλα?ειχαν σαπισει απο την καλοκαιρινη περιπετεια μου! ηταν αυτα τα 2 κοματια μονο που επεζησαν απο την ελειψη φωτος στο ελαφροφυτεμενο μου

3)στο πετ σοπ ειναι σε λιγότερο απο 50λίτρα αλλα πωλούνται..δεν τα εχουν εκει για παντα το ενυδρειο δεν ειναι κακο για τα νεον! πχ το λιγοτερο μηκος που θελουν ειναι 45! το μηκος αυτου του ενυδρειου ειναι 43! δεν ειναι τραγικη η διαφορα! παρολα αυτα θα μπουν σε λιγες μερες(περιμενω να μετρισω αμονια 0) στο μεγαλο!
παντως διχνουν πολυ χαλαρα και αρμονικα! δεν φαινοντε στρεσαρισμενα!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-10-12, 23:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτο το εχεις διαβασει φανταζομαι http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
κι εκει δινουν 45cm για ενα μικρο κοπαδι, οποτε θεωρω οτι ειναι ενταξει, αλλα με τοσα λιγα μελη δε βλεπεις αυτο που θα εβλεπες με ενα μεγαλο κοπαδι.
Αν βαλεις ενα κανονικο κοπαδακι (τα 50 ατομα που λες) σε ενα πιο μακρυ ενυδρειο θα δεις εντελως διαφρετικη συμπεριφορα, ειδικα αν το aquascape βοηθησει ωστε να βλεπονται συνεχως και να σχηματιζουν πυκνο κοπαδι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-10-12, 23:08
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

ακριβως φιλε νικο! με 100εκ μηκος 50εκ υψος και 50εκ πλατος πιστευω πως θα ειναι υπερ-ευχαριστημενα 50 μικρα ! και αμα σου πω πως το εχω σκεφτει.....στη μεση κατι σαν υφαιστειο αλλα μικρο...ξυλοπετρες σαν τα ιαπονικα και κατι σαν γρασιδι!πισω μαυρο φοντα ισως και μερικες ριζες black water και τα σχετικα δεν εχω αποφασισει ακομα!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-10-12, 23:33
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

2 ωρες προσαρμογή..για ποιό λόγο και με ποιά τεχνική>>??? η σακούλα που βλέπω στη φωτό ειναι αυτη απο το μαγαζί?..να φανταστώ δεν αδειασες το νερο του μαγαζιου μαζι με της προσαρμογης μεσα στο ενυδρείΟ?...


Νικόλα ..εγω θα διαφωνίσω μαζί σου...για τα συγκεκριμένα ψαράκια και για τα περισσότερα τετρα..το μίνιμουμ (Για μενα ) ειναι 80εκ μακροχρόνια σε 45εκ ειναι τραγικο αλλα αν οντως ισχύει η αλλαγη που θα κάνει ο Ιγνα τοτε ειμαστε νταξει.....οπως λες σε μακρύ κοπάδι θα δείς αλλη συμπεριφορά..αλλα πάντα με το ανάλογο στήσιμο και συγκατοίκους....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-10-12, 23:39
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
2 ωρες προσαρμογή..για ποιό λόγο και με ποιά τεχνική>>???με την γνωστη! τη βαζουμε να κολιμπησει ! βαζουμε λιγο νερο απο το ενυδρειο μεσα το αφηνουμ ξανα βαζουμε το αφηνουμε ξαναβαζουμε! γεμιζω μια δικη μου σακουλα με νερο απο το ενυδρειο βγαζω τα ψαρια απο την αλλη τα βαζω στην δικη μου σακουλα και μετα τα αφηνω να ηρεμισουν με μια δοση αντιχλωριο και μπλουμ ελευθερα για κανα 5 λεπτο μετα κλεισιμο φως! επομενο πρωι κανονικα!..να φανταστώ δεν αδειασες το νερο του μαγαζιου μαζι με της προσαρμογης μεσα στο ενυδρείΟ?...οχι φυσικα !


Νικόλα ..εγω θα διαφωνίσω μαζί σου...για τα συγκεκριμένα ψαράκια και για τα περισσότερα τετρα..το μίνιμουμ (Για μενα ) ειναι 80εκ.....
χμμμ οτι και αν εχω διαβασει το μεγαλυτεο ειναι 45 εκ! μπορει να κανω και λαθος!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-10-12, 23:42
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

νομιζω οτι ο τρόπος προσαρμογής σου ειναι λίγο λάθος,και προκαλεί εξτρα στρες στα ψαράκια...τόση ώρα κάνουμε προσαρμογή χρησιμοποιόντας σωληνάκι αεραντλίας και αφου εχουμε τοποθετήσει τα ψάρια σε λεκάνη! και αφήνουμε νερό απο το ενυδρέιο να τρέχει σταγονα σταγόνα περιπου...αυτο που έκανες εσύ ειναι εν μέρη σωστό αλλα ενδείκνυνται το πολύ μεχρι 30ωρα...


ττι εννοεις οτι και αν εχεις διαβασει το μεγαλυτερο ειναι 45?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-10-12, 23:44
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

δε ξερω αυτη μου ειχε δειξει φιλος ενυδρειας αυτη εκανα με οκ αποτελεσματα μεχρι τωρα!
το μηκος ελαχιστο 45εκ και οχι 80 εκ
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-10-12, 23:46
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω σου είπα τι γίνεται με βάση τι δική μου εμπειρία για την προσαρμογή...αλλα κι την δική μου αποψη για το ΕΛΑΧΙΣΤΟ μηκος για τέτοια ψαρια....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-10-12, 23:47
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

δεκτο!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-10-12, 02:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τασο κι εγω ενα μετρο παντα λεω και αυτο ηξερα παντα ως μινιμουμ, εξ αλλου ποταμισιοι σπριντερς ειναι αλλα αν στο seriuslyfish και στη fishbase γραφει 45 εκατοστα για μια μικρη παρεα θα το δεχτω. Βεβαια κι αυτοι δεν προτεινουν μικρες παρεες αλλα μεγαλα κοπαδια, και πιο κατω γραφει πως αν θες να φτιαξεις κατι σοβαρο πρεπει να φτιαξεις βιοτοπικο κτλ κτλ ομως εχει και περιγραφη για το πως να φτιαξεις ενυδρειο με 45 cm μηκος για αναπαραγογη http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
-------------------------
Ιγνατιε, μην το παρακανεις με τα αντιχλωρια, οταν κανεις τις αλλαγες σου, αν δεν παλαιωνεις το νερο και οσο δεν εχεις ΑΟ οκ, να το χρησιμοποιεις, επιβαλλεται εξ αλλου το νερο να ειναι αποχλωριομενο αλλα ασε τις διπλες δοσεις και τις τριπλες στην παντα.
οσο το νερο εχει χλωριο μπορεις να θεωρησεις το αντιχλωριο ως ενα αναγκαιο κακο, χρησιμοποιησε το λοιπον ακριβως γι αυτο που προοριζεται (αποχλωριωση) κι οχι για αλλες τριχες που ακουγονται (μειωση στρεςς, προστασιες μεμβρανης κτλ)
Αν θες σωστο περιβαλλον, μειωμενο στρεςς, υγειη ψαρια δωστους τις καταλληλες συνθηκες και φυσικα πραγματα οπως τα catappa πχ, και σου εγκυωμαι πως θα εχεις υγειεστατα ψαρακια χωρις κανενα προβλημα απολυτως. Αν εκανε τοσο καλο γιατι να μην πινουμε κι εμεις νερο με αντιχλωριο?
-------------------------
Ο τροπος προσαρμογης με τη σακουλα δεν ειναι λαθος, αλλα αυτος που εριγραφει ο Τασος ειναι πολυ σωστοτερος. (πρεπει να αναβαθμιστουν οι πληροφοριες που απο το μεσαιωνα ειναι οι ιδιες)
Ολοι εχουμε μια λεκανη αλλαγων, μια καραντινα κτλ κτλ οποτε αυτος ο τροπος βοηθαει πολυ καλυτερα για μακροχρονια προσαρμογη (κι εγω απο δυο ωρες και πανω κανω)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 04-10-12 στις 02:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-10-12, 05:49
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

θα τα λαβω ολα υπ'οψην μου!
ευχαριστω παραπολυ παντως ολους σας
θα επανερθω με νεες φωτο και μετρησεις
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-10-12, 09:37
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Ρε παιδιά επειδή κι εγώ με τον ίδιο τρόπο κάνω τις προσθήκες, μήπως είναι εύκολο μια step-by-step περιγραφή της διαδικασίας με τη λεκάνη και το σωληνάκι? Επίσης ο τρόπος με αργή προσθήκη νερού ενυδρείου ανά τέταρτο και μετά άδειασμα της σακούλας σε απόχη και μόνο τα ψαράκια μπλουμ με την απόχη στο ενυδρείο είναι λάθος?

Sorry για το off-topic...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-10-12, 10:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

1)βαζεις τα ψαρια σε δοχειο με το νερο της σακουλας σε χαμηλοτερο σημειο απτο ενυδρειο.
2)παιρνεις σωληνακι αεραντλιας και το δενεις κομπο(αναλογα ποσο θα το σφιξεις κανονιζεις και τη ροη)
3)βαζεις το σωληνακι αεραντλιας το ενα ακρο στο ενυδρειο πιασμενο με μανταλακι και το αλλο ακρο στο δοχειο με τα ψαρια.με μανταλακι η χωρις
4)ρουφας απτο κατω ακρο και αυτο ειναι.
5)οταν τελειωσεις πιανεις τα ψαρια με την αποχη και τα βαζεις στο ενυδρειο.

κανονιζεις τη ροη ωστε να παρει ενα μισαωρο τουλαχιστον.
η προσαρμογη με τη σακουλα δεν ειναι λαθος,απλα στην ουσια θελει πιο πολυ προσοχη γιατι οι αλλαγες στο νερο γινονται πιο αποτομα.
προσοχη τωρα το χειμωνα αν εχεις το δοχειο στο πατωμα γιατι αν ειναι κρυο και το αφησεις κατω μπορει και στη μιση ωρα να σου ριξει υπερβολικα τη θερμοκρασια στο δοχειο.(τοχω δει με συγχομπιστα να συμβαινει αλλα το προλαβαμε)

φυσικα πρεπει ναχεις και το νου σου να μην ξεχειλισει το δοχειο με το σωληνακι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
neon tetra poet Γλυκό νερό - Γενικά 5 08-09-12 22:54
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
NEON TETRA fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-03-08 23:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08771 seconds with 14 queries