Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-03-13, 15:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δοθείσης της ευκαιρίας, θα ήθελα να ρωτήσω για την χρήση του σκόρδου.
έχω δει κάποιες συνταγές τροφής. το χρησιμοποιούμε κάπως αλλοιώς? πως? και τι ιδιότητες έχει αντισηπτικές? το έχω ψάξει μέσω της αναζήτησης, δεν βρήκα κάτι πέραν των συνταγών και διάφορων γενικών αναφορών που κάποιοι θεωρούν, αυτονόητη την χρήση του.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-03-13, 15:12
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω βαζω και φρεσκια ντοματα χ

Μου άνοιξες την όρεξη , και βλέπω τις γαριδούλες μου με άλλο μάτι


Πάντως καταλαβαίνω την επιφυλακτικότητα που υπάρχει πάνω στο θέμα
Εξάλλου και εγώ παρότι έλαβα επιβεβαιώσεις από μέλη με μεγάλη εμπειρία ότι ειδικά το χαμομήλι χρησιμοποιείται για ενυδρειακή χρήση , δεν έχω κάνει ακόμα "δοκιμή" και όχι τόσο γιατί ανησυχώ για τα ψαράκια (δεν νομίζω ότι θα τα επηρεάσει αρνητικά ) αλλά γιατί δεν έχω αυτή τη στιγμή χρόνο να τεκμηριώσω με μεθοδικές παρατηρήσεις - μετρήσεις ότι όντως "δουλεύει καλά " το χαμομήλι.
Παρόλα αυτά θεωρώ ότι καλό είναι να βγαίνουμε λίγο έξω από τη γυάλα μας και να εξετάζουμε πέρα από τα καθιερωμένα και καινούρια πράγματα. Δεν μιλάω για υπερβολές που θα επηρεάσουν αρνητικά , τα ζωντανά μας αλλά γενικά για ιδέες και δημιουργικότητα που βοηθούν την εξέλιξη στο χόμπι. Καλό είναι να ακολουθούμε κανόνες αλλά χωρίς φαντασία και δημιουργική σκέψη θα είχαμε κολλήσει στη στρογγυλή γυάλα με το χρυσόψαρο των 80's !!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-03-13, 15:20
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ειναι πολύ ευκολο αλλα και συνάμα κατακριτέο και απο τους ιδιους μας τους εαυτους να ξεκινήσουμε τα πειράματα σε ψάρια για να δουμε αν δουλευουν ή οχι τετοια βότανα...αυτα τα κανουν οι επιστήμονες και τους κράζουμε μετα...διαφανα χρυσοψαρα και ιστοριες...


οσο για το σκόρδο...κάνεις σκορδόζουμο*ή αγοραζεις ετοιμο* και μουλιάζεις την τροφή εκει πριν την ρίξεις....κάνει πολυ καλο στο ανοσοποιητικό των ψαριών....και προλαμβάνει απο διάφορα...βέβαια υπάρχουν και ετοιμες garlic τροφες..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-03-13, 15:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πολύ ευκολο αλλα και συνάμα κατακριτέο και απο τους ιδιους μας τους εαυτους να ξεκινήσουμε τα πειράματα σε ψάρια για να δουμε αν δουλευουν ή οχι τετοια βότανα...αυτα τα κανουν οι επιστήμονες και τους κράζουμε μετα...διαφανα χρυσοψαρα και ιστοριες...


οσο για το σκόρδο...κάνεις σκορδόζουμο*ή αγοραζεις ετοιμο* και μουλιάζεις την τροφή εκει πριν την ρίξεις....κάνει πολυ καλο στο ανοσοποιητικό των ψαριών....και προλαμβάνει απο διάφορα...βέβαια υπάρχουν και ετοιμες garlic τροφες..
ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-03-13, 15:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

επισης..χρησιμοποιείται για να ανοίγει την όρεξη των ψαριών που τρώνει διστακτικα

καθως και

: Garlic has many antibacterial and anti-parasitic properties, mostly derivative of its high sulfur content. It can be fed to fish nearly all fish, tropical and coldwater, freshwater, marine, and salt, to cure many parasitic infections, internal external. Internal parasites are inherently hard to treat, because of the difficulty in getting medicines into the intestines, where they occur. Because of this, garlic fed to many aquatic fish can be one of the most effective cures and preventive measures. Garlic is commonly used in non-fish applications as a de-wormer in chickens, cows, and other farm animals. It can be safely fed to fish for such purposes, and can even be used to add fat to a fish’s diet.
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-03-13, 15:36
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης..χρησιμοποιείται για να ανοίγει την όρεξη των ψαριών που τρώνει διστακτικα

καθως και

: Garlic has many antibacterial and anti-parasitic properties, mostly derivative of its high sulfur content. It can be fed to fish nearly all fish, tropical and coldwater, freshwater, marine, and salt, to cure many parasitic infections, internal external. Internal parasites are inherently hard to treat, because of the difficulty in getting medicines into the intestines, where they occur. Because of this, garlic fed to many aquatic fish can be one of the most effective cures and preventive measures. Garlic is commonly used in non-fish applications as a de-wormer in chickens, cows, and other farm animals. It can be safely fed to fish for such purposes, and can even be used to add fat to a fish’s diet.
καταλαβαίνω τώρα οτι θα μπορούσα να έχω φροντίσει καλύτερα το όσκαρ μου και να ζει μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-03-13, 22:33
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Και πάλι θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. Εφόσον η ΦΥΣΗ τοποθέτησε τα σκόρδα/χαμομήλια/αλόες έξω από το νερό πρόσβαση έχουν οι αντίστοιχοι οργανισμοί και έχουν ευεργετικές ιδιότητες για αυτούς. Μήπως για τους υδρόβιους οργανισμούς προνόησε άλλους τρόπους για να εκλάβουν τις "ουσίες" αυτές; Εξάλλου, είμαστε ό, τι τρώμε!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-03-13, 00:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταλαβαινω πως το λες,αλλα με την ιδια λογικη,και τα περισσοτερα ξυλα που βαζουμε στα ενυδρεια μας,προερχονται απο δεντρα που ειτε πεσανε ολοκληρα, η κλαδια τους μεσα στο νερο, ειτε φυτρωσανε απεξω και καποια στιγμη βρεθηκανε μεσα στο νερο.οπως και τοσα αλλα φυτα που επισης φυτρωνουν στην ξηρα στα ιδια μερη,αλλα οταν ανεβει η σταθμη των ποταμων βυθιζονται και αυτα.

μαλιστα δεν ξερω αν υπαρχει αναλογη ερευνα που να μελεταει το αν η υπαρξη αυτων των φυτων στο νερο(σε συγκεκριμενες περιοδους δηλαδη)εχει καποιο αντικτυπο σε ειδη ψαριων.σιγουρα θα υπαρχει καποια αλλα δεν εχει τυχει να τη διαβασω...

για παραδειγμα μπορει καποια ειδη να προτιμανε καποια μερη σε συγκεκριμενες περιοδους,λογο της υπαρξης συγκεκριμενων στοιχειων που παιρνουν απο συγκεκριμενα φυτα που ολο τον υπολοιπο καιρο δεν βρισκονται στο νερο...δεν θα ειναι παραξενο αν συμβαινει,ετσι λειτουργει η φυση και οι περισσοτεροι οργανισμοι της,"οπορτουνιστικα".

δεν λεω οτι δεν εχεις δικιο,λεω απλα οτι δεν πρεπει να βιαζομαστε να βγαζουμε συμπερασματα...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-03-13, 09:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
κι εγώ είμαι αρνητική στα ερασιτεχνικά πειράματα πάνω σε ζώα (και στα επιστημονικά όταν προκαλούν πόνο και θάνατο) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και την απόλυτη άρνηση σε θέματα που λογικά μπορούν να γίνουν.
όταν μιλάμε για ψάρια γλυκού νερού, λιμνών και ποταμών, είναι απίθανο μέσω του ανέμου να πέσουν στο νερό στοιχεία φυτών και δένδρων του περιβάλλοντος χώρου αλλά και από μεγάλη απόσταση ακόμα?
που φυτρώνουν η ρίγανη, το θυμάρι, το χαμομήλι και όλα τα βοτάνια? που πέφτουν τα φύλλα και οι ανθοί των δέντρων?
άλλο κάνω πειράματα ως μη επιστήμων, άλλο συζητώ και ψάχνω διαβάζοντας κάποια επιστημονικά πορίσματα, άλλο αρνούμαι παντελώς και δογματικά κάθε νέα έρευνα.
εγώ πρόσφατα είδα ένα βίντεο από αυτά που αναρτά ο Κλέοβουλος, (δεν μπορώ να το ξαναβρώ για να το παραθέσω), όπου την εποχή ξηρασίας, πεθαίνουν πολλά ψάρια, καίγονται και καρβουνιάζουν τα παρόχθια δέντρα και φυτά και την εποχή των βροχών, το κάρβουνο αυτό πέφτει στο νερό και λειτουργεί καθαριστικά στο νέο νερό.
εγώ βλέπω αυτή την συζήτηση με αυτό το πρίσμα. ενήλικη συζήτηση ανταλλαγής σκέψεων και πληροφοριών κάνουμε, δεν είπαμε φορτώστε τα ενυδρεία χαμομήλια και θυμάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-03-13, 18:28
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Τελος παντων... Καθενας πραττει αναλογα με τη σκοπια απο την οποια τα βλεπει. Δεν μπορω να ασχοληθω περαιτερω με το θεμα γιατι ειναι μια μεγαλη συζητηση που δε γινεται μεσω των "φορα". Ευχομαι σε οσους πειραματιζονται με αυτα τα πραγματα να μην εχουν επιπτωσεις, παρα μονο καλα αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-03-13, 17:31
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω λέω να πάρουμε ρίγανη,βασιλικό,δυοσμο να βάλλουμε και στο μπλέντερ μια τοματα ολοκληρη και λιγο σκόρδο(και να κοψουμε με το χερι ενα κρεμμύδι,για να μην πικρίσει ) και να τα ριξουμε στο ενυδρειο..να βάλλουμε και το θερμοστάτη στους 30 και να περιμένουμε....!!!!!!!
Ο Dr.Bassleer μάλλον δεν συμφωνεί μαζί σου. Απ ότι είδα πουλάει τροφές για ψάρια, με τα συστατικά που μπαίνουν σε ψαρόσουπες .

Η τροφούλα λέγετε Βιofish Food Herbal είναι σε πολύ ωραία συσκευασία και αν έχει την ποιότητα των acai και των αλλων τροφών της ίδιας σειράς σίγουρα θα ενθουσιασει τα ψαράκια μας

Στο site του animalstation γράφει:

"Aquarium Munster Dr. Bassleer Biofish Food herbal

H νέα αυτή τροφή σε μορφή κόκκων περιέχει βότανα γνωστά εδώ και αιώνες όπως μέντα, θυμάρι, αρτεμισία κ.α. Τα πολύτιμα συστατικά ωφελούν στην τόνωση των ψαριών και στην αντισηπτική δράση έναντι των μικρο τραυματισμών. Συμβάλλουν επίσης στην διατήρηση καλής υγεία των ψαριών μας. Με αυτή την τροφή, τα αδύναμα και καχεξικά ψάρια αποκτούν βάρος γρηγορότερα.
- See more at: http://www.animalstation.gr/eshop/ProdID/35/CatID/77/Dr_Bassleer_Biofish_Food_herbal#sthash.QyBP9fgP.dp uf "

και μια εικόνα της συσκευασίας


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-03-13, 00:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι τον γνωρισαμε τον τυπο στην εκθεση και μας ειχε δωσει και δειγματα.(του αρεσανε και τα exodon)καλες μου φανηκανε οι τροφες του παρεπιπτοντως.αν και δεν τις δοκιμασα στα ψαρια μου για μεγαλο διαστημα γιατι δεν προλαβα.παντως τις τρωγανε με ορεξη αποτι ειδα.αλλα εχεις δικιο,η αληθεια ειναι οτι βαζει διαφορα "περιεργα" αυτος μεσα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βοηθεια, αρχαριος, πρόβλημα, ενυδρειο, ενυδρείο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το Νέο μου Ενυδρείο – Παρατηρήσεις/ Σχόλια danny Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 23 25-10-12 12:38
Κοχύλια aNe Tanganyika 7 05-09-10 07:07
Κοχύλια hotgates Bettas 4 10-07-09 23:55
Νέος!!! Ενυδρείο Juwel Vision 180 - Σχόλια? Τιμές :-( pdrake Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 11-10-03 21:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07457 seconds with 13 queries