Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-06-14, 17:47  
Καθαρισμος καινουριας αμμου
 
Το avatar του χρήστη poltre
poltre
Member
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος 10-06-14, 17:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω όντας αρχάριος αγόρασα χαλαζιακή μαύρη άμμο (λεπτής κοκομετρίας γύρω στο 1 χλ/μ.) για να στήσω το νέο μου ενυδρείο. Πριν την βάλω μέσα (περίπου 15 κιλά) την έπλυνα τμηματικά με άφθονο τρεχούμενο νερό βρύσης σε λεκάνη, γύρω στις 6 αλλαγές. Όταν την άδειασα στο ενυδρείο έβγαλε μια θολούρα. Κατόπιν, έκανα με αλφαδολάστιχο περί της 20 αλλαγές, δηλαδή έριχνα με κουβά των 20 κιλών από ψηλά καθαρό νερό και την επόμενη στιγμή το αντλούσα προς την αποχέτευση (με το λάστιχο) και ούτω καθεξής για να φύγει η θολούρα. Όμως και πάλι τίποτα, μειωμένη η θολούρα, αλλά υπαρκτή. Κατόπιν, επί τρεις ημέρες στο 120 λίτρων ενυδρείο συμπληρωμένο με το μισό περίπου νερό (50 λίτρα) έβαλα ενα κινέζικο φίλτρο, μόνο με υαλοβάμβακα να καθαρίζει το νερό και συνεχώς ανά περίπου 4 ώρες ανάδευα την άμμο και σήμερα αφαίρεσα των υαλομβάβακα τον έπλυνα με άφθονο νερό (μια σκέτη λάσπη) και τον ξανάβαλα καθαρό και ακόμη υπάρχει η θολούρα. Εννοείται ότι όταν δεν ανακατώνω την άμμο, το νερό μετά από κάποιες ώρες καθαρίζει. ¶ρα συνεχίζω μέχρι να μην βγάζει τίποτα ή σταματάω το ανακάτεμα και ρίχνω μέσα τα 2 fancy χρυσόψαρα που θέλω να φιλοξενήσω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμφανίσεις: 11297
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 13-06-14, 15:59
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι.
Τωρα ... και siporax και ελαφροπετρα στο επιπεδο των βιολογικων υλικων? Θα μου πεις το εχεις σε δυχτι.
Καλως. Αν δεν χωραει να μπαινει η ελαφροπετρα μεσα στο διχτυ, ΟΚ.

Εγω θα το εστηνα οπως λεει η eheim μονο που στη θεση του substrat θα εβαζα ελαφροπετρα και στη θεση του λευκου pad, filterwool*
Δλδ mech - σφουγγαρι - ελαφροπετρα - filterwool
(χωρις διχτυα)

* Οταν παλιωσει το ασπρο Pad μπορεις να το αντικαταστησεις με filterwool που ειναι πολυ πιο οικονομικο.
Σύμφωνοι σε όλα τα παραπάνω, θα το προχωρήσω άμεσα.

Και για να κλείσει ο κύκλος, ένα τελευταίο ερώτημα. Αυτό που έχω κάνει είναι να τρέχουν και τα δύο φίλτρα μαζί (1. {eheim 2010 εσωτερικό, πατέντα αερόπετρας, κινέζικο} και 2. {eheim 2215}) για 1 μήνα και μετά να μείνει μόνο το 2215. ή μήπως να αφαιρέσω από το εσωτερικό φίλτρο τα υλικά του (λίγο mech και σφουγγάρι) και να τα αναμείξω στο 2215 και να το θέσω εκτός λειτουργίας. Αν μου συσταθεί η πρώτη επιλογή πρέπει να μειώσω τη ροή του νερού που προφανώς αυτή τι στιγμή είναι μεγάλη και αρκεί ο μήνας;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-06-14, 17:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
1. ...ή μήπως να αφαιρέσω από το εσωτερικό φίλτρο τα υλικά του (λίγο mech και σφουγγάρι) και να τα αναμείξω στο 2215 και να το θέσω εκτός λειτουργίας.
2. Αν μου συσταθεί η πρώτη επιλογή πρέπει να μειώσω τη ροή του νερού που προφανώς αυτή τι στιγμή είναι μεγάλη
1. Σε μια βδομαδα καντο αυτο
2. Αν ειναι μεγαλη και φαινεται να ενοχλει γενικα, ναι (παντα απο το βανακι εξοδου. Το εισοδου παντα τερμα ανοιχτο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-06-14, 18:03
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για όλα, πιστεύω να επανέλθω σε μερικές ημέρες με την παρουσίαση του ενυδρείου μου.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
θολούρα, άμμος, ενυδρείο, χρυσόψαρα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καθαρισμος dimitris1006 Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-13 12:34
Καθαρισμος αμμου beteranos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 25-12-08 18:58
καθαρισμος πετρας wolf Αρχάριοι γλυκού νερού 3 13-04-08 22:02
Καθαρισμος αμμου θαλασσης Andros Γλυκό νερό - Γενικά 21 29-05-07 21:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05302 seconds with 15 queries