Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-07, 18:50
Το avatar του χρήστη jkaram
jkaram Ο χρήστης jkaram δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή μετα απο σκεψη..κατεληξα!(περιπου..)

τελικα το ενυδρειο για τα apistogramma θα ειναι 220L (περιπου 190καθαρα)..διαστασεις 80χ48χ59..θα αγοραστει απο δευτερα!

μετα απο αρκετο διαβασμα στις σελιδες του forum (και οχι μονο),αλλα και μετα απο τις συμβουλες σας,κατεληξα σε μερικες επιλογες τις οποιες θα ηθελα να συζητησω μαζι σας..
σαν πιο εμπειροι που ειστε..


λοιπον απο ψαρια:
1 ζευγαρι Agassiz's Apisto (Apistogramma agassizii)
1 ζευγαρι Banded Apisto (Apistogramma bitaeniata) ή apistogramma macmasteri(του φιλου caverman,τον οποιο ευχαριστω και παλι για την προσφορα του,και τις συμβουλες του)
1 κοπαδι σμηνοψαρα..ακουω προτασεις..
1 σκαλαρι..καποια προταση?
ποσα corydoras?

επισης,ξερετε καποιο/α μαγαζι/α που φερνουν apistοgramma?απο που αλλου θα μπορουσα να προμηθευτω αυτα τα υπεροχα ψαρακια?

απο φιλτρανση,σκεφτομαι για ενα eheim 2026 950L/h..η γνωμη σας?

πανω στην ποιοτητα του νερου που θα πρεπει να διατηρω,εχω μερικες αποριες..σε τι μετρησεις,ζουν τα ψαρια απο αναπαραγωγες?δηλαδη αυτα που αγοραζουμε απο καταστηματα?διοτι προφανως δεν ζουν σε αυτες του φυσικου τους περιβαλλοντος..
σχετικα με την ποιοτητα του νερου που χρειζομαι,τι θα προτεινατε?τυρφη?(σε ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο?).σε τι ποσοτητες?και καθε ποτε θα πρεπει να αλλαζεται?
προς το παρον ειναι αδυνατη η αγορα α/ο.η χρηση απιονισμενου νερου της αγορας,μπορει να θεωρηθει σωστη?σε τι αναλογιες?

απο φυτα,οι αρχικες μου επιλογες ειναι στο ακολουθο link:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....445#post158445

σας ευχαριστω εκ των προτερων..
περιμενω τα σχολια και τις γνωμες σας με αγωνια..(νομιζω ολοι ξερουμε το συναισθημα του ξεκινηματος ενος ενυδρειου!!)
__________________
--------- ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΑΜΕ ΕΧΘΕΣ.. -----------
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-07, 19:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jkaram Εμφάνιση μηνυμάτων
σε τι μετρησεις,ζουν τα ψαρια απο αναπαραγωγες?δηλαδη αυτα που αγοραζουμε απο καταστηματα?διοτι προφανως δεν ζουν σε αυτες του φυσικου τους περιβαλλοντος..
Τι σε κανει προφανως να νομιζεις οτι θελουν αλλες απο αυτες του φυσικού περιβάλλοντος?
Οι ιδανικες συνθηκες ειναι αποτυπωμενες στο dna και δεν αλλαζουν με μερικες δεκαδες χρονια αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια.
Οτι τα ψαρια εχουν τη δυνατοτητα να προσαρμοστουν σιγα σιγά (μερες - εβδομαδες) σε συνθηκες διαφορετικες του ιδανικού δεν σημαινει τιποτε περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-07, 19:31
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Σημαίνει ίσως οτι ταλαιπωρούνται αλλά δεν μπορούν να μας το πουν στη γλώσσα μας
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-07, 19:50
Το avatar του χρήστη jkaram
jkaram Ο χρήστης jkaram δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

προφανως δεν το εθεσα πολυ σωστα..

ηθελα να πω,οτι τα ψαρια που αγοραζουμε δεν ειναι πιασμενα στην φυση αλλα απο αναπαραγωγες..αρα,το νερο στο οποιο εχουν διατηρηθει μεχρι να τα αγορασουμε,ειτε στο μερος αναπαραγωγης,ειτε στα pet-shop που θα τα αγορασουμε τελικα,λογικα διαφερει απο το νερο του φυσικου τους περιβαλλοντος..εχω ακουσει για ψαρια του ειδους που διατηρουνται σε πιο σκληρο νερο απο αυτο του φυσικου τους κοσμου..και σε pet-shop αλλα και απο χομπιστες..για αυτο χρησιμοποιω τη λεξη "λογικα"..
δεν ξερω ποσο διαφορετικες συνθηκες!για αυτο το λογο ρωταω αλλωστε..
και αν γινεται αυτο,και δεν ειναι καλο για τα ψαρια να το αποφυγω..

τα ρωταω ολα αυτα γιατι θελω να δω ποιες συνθηκες θα πρεπει να διατηρω στο ενυδρειο μου για να ειναι καλα τα ψαρια μου..και επειδη εχω μπερδευτει με οσα ακουω..

συγγνωμη αν φανηκαν αλλιως αυτα που ειπα..

φιλικα ΓΙαννης
__________________
--------- ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΑΜΕ ΕΧΘΕΣ.. -----------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-07, 19:57
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ε όχι και σε όλα τα πετ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας! Το θέμα είναι οτι ακόμη και να διατηρούνται σε σκληρό νερό και σε υψηλότερο ph δεν είναι οι ιδανικές συνθήκες! Ως χομπύστες εμείς θέλουμε να τους δίνουμε τις ιδανικές συνθήκες για να τα χαιρόμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-07, 20:01
Το avatar του χρήστη jkaram
jkaram Ο χρήστης jkaram δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτα..και για αυτο το λογο εχω ψαξει πολυ και εχω διαβασει πολυ,για να μπορεσω να δωσω στα ψαρια που θα φιλοξενηθουν στο ενυδρειο μου,οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες..και για αυτο το λογο σας "ζαλιζω" με ερωτησεις..διοτι θελω να γινουν ολα σωστα!!

και οπως πρεπει!!

φιλικα Γιαννης


__________________
--------- ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΑΜΕ ΕΧΘΕΣ.. -----------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-07, 23:34
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Γεια σου Γιάννη.

Καταρχάς, τα συγκεκριμένα ψάρια απαιτούν μαλακό, όξινο νερό πράγμα που σημαίνει ότι με κάποιον τρόπο (όσο το δυνατόν φυσικότερο -τύρφη με συνδυασμό απιονισμένου νερού ή νερού ΑΟ) θα πρέπει να μαλακώσεις το νερό του δικτύου. Στόχος σου είναι να "πιάσεις" γενική σκληρότητα κοντά στους 5-7 dGH, ανθρακική σκληρότητα 3-4 dKH και pH κάτω από 7 (6.6-6.8 ή και χαμηλώτερα).

Πρέπει να δώσεις περισσότερη έμφαση στις σκληρότητες παρά στο pH. Αυτό το λέω γιατί τα πιο σκληρά νερά είναι "πλουσιότερα" σε βακτηρίδια απ' ότι τα μαλακά νερά και επειδή τα συγκεκριμένα ψάρια ζουν σε μαλακά νερά, είναι ευαίσθητα σε βακτηριακές μολύνσεις. Αυτό δεν αλλάζει με μια δεκαετία αναπαραγωγών σε αιχμαλωσία.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νερό και διαδικασίες μετα θάνατο .. (μακρια απο μάς) crazyio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 26-09-05 10:00
μετα απο 7μηνη ενασχοληση.....ειμαι ....... iraklis Γλυκό νερό - Γενικά 0 29-04-05 12:38
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ANTONIS STAVRINOS Γλυκό νερό - Γενικά 6 26-03-04 23:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04345 seconds with 13 queries