Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-11, 21:30
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Αργησα λίγο να σας απαντήσω γιατί είχα κάποιο πρόβλημα με το φίλτρο μου και με απασχόλησε αρκετά.

Λοιπόν οι μέρες περνούν και τα ψαρακια προσαρμόζονται καλύτερα στο νέο περιβάλλο τους και εγώ πλέον να μπορώ να ξεχωρίζω... εδώ γελάμε...
τα αρσενικά, τα πέντε έχουν χρώμα κόκκινα και χρυσαφένια..... ισως να αλλάζουν και χρώμα απο τη μια στιγμή στην αλλη αυτό ακόμα δεν το διαπίστωσα με σιγουριά.... το ένα είναι γκριζακι και πιο λεπτο απο τα αλλα ελπιζω να είναι κοριτσάκι.....

Ξέρετε εδώ δεν μπορείς να πείς ή να ξεχωρίσεις αρσενικά θηλυκά όταν βρίσκονται στα καταστήματα.... πρώτα πρώτα δεν έχουν χρωμα και δεύτερο φέρνουν μικρή ποσότητα π.χ. 6 μόνο, οπόταν τα πέρνεις και οτι βγεί.

Κάτι που ήθελα να ερωτήσω εσάς που ξέρετε παρα πολλά αν ψαξω και βρώ boesemani θα ειναι εντάξυ ή πρεπει να βρώ ακριβώς το ίδιο΄είδος με αυτές που έχω.

Και κάτι ακόμα έχω βάλει πλέξιγκλάς το έχω κόψει σε δυο κομμάτια για να μπορώ να το μετακινώ εύκολα όταν χρειάζεται, ομως είδα οτι κάνει υγρασία και σκέφτομαι να του βγάλω μερικές τρύπες για να φεύγει ο υδρατμός.
Φυσικά δεν το έκλεισα παντού δεν ξέρω αν πρέπει η όχι υπάρχουν στα πλάγια κάποια σημεία ακάλυπτα ελπίζω να μην πηδήξουν απο εκει.

Και πάλι σας ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας που διαθέτε για μένα ώς επίσης και για τις συμβουλές σας
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-11, 22:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εαν ειναι κοκκινα με αποχρωσεις χρυσαφενιες μαλλον σου πουλησαν τα σωστα ψαρια!
Το κακο ειναι ομως οτι εχεις ενα κοριτσακι μονο,και αυτο μακροπροθεσμα ισως αποβει μοιραιο για εκεινο λόγω του στρεσαρίσματος απο τις συνεχεις επιθεσεις "αγαπης" απο τα αγορακια.
Οποτε σε αυτον που θα πεις να σου βρει τα Boesemani να του πεις μαζι με τις 8 boesemani με ισοροπια σε αγορια-κοριτσια να σου βρει ως μπονους και 4-5 κοριτσακια glosso...

Οσο για το πλεξι ειναι λογικο να εχει υγρατμους,αν ομως αυτοι τρεχουν στα πλαινα τζαμια ειναι προβλημα.Μια λυση ειναι να κολλησεις στο πλεξι εσωτερικα εκει που παταει με τα τζαμια μια λωριδα 1 ποντου πλεξι ετσι ωστε το πλεξι να θηλυκωνει με το τζαμι οταν το τοποθετεις και να μην τρεχουν τα νερα στο εξωτερικο τζαμι.πλεξι με πλεξι κολαει με χλωροφορμιο.
Μια πιο απλη λυση ειναι να τοποθετησεις ενα βαρος στο κεντρο του πλεξι ωστε να δημιουργησεις κοιλια στο μεσο του ενυδρειου και εκει θα υγροποιούνται οι ατμοι ανώδυνα στο μεσο του ενυδρειου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-11, 00:11
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα προσπαθήσω να βρώ κοριτσάκια glosso και ζευγαράκια boesemani.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-12, 15:34
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλό απόγευμα,

Νάμαι και πάλι με τα νέα μου ψαράκια.....
Λοιπόν έχω αγοράσει 2 νέα glosso και αυτά είναι εχουν βαθύ κοκκινο χρώμα ενώ τα άλλα μου είναι πορτοκαλιά για τα οποία έμαθα ότι έφθασαν απο εκτροφείο του Λονδίνου και 4 boesemani + 4 lacustris δυστυχώς δεν μπορείς να βρείς εκείνα που θέλεις πέρνεις ότι βρείς.

Είναι όντως πολυ όμορφα ψαράκια πολύ ζωηρά και συνέχεια μπροστά να ζητάνε φαγητό

Τα χρώματα τους όντως αλλάζουν ανάλογα με τη διάθεση τους έχω παρατηρήσει σε κάποια boesemani να έχει καθετες μαυρες ρίγες μερικες φορές και οι glosso μου είναι πανέμορφες οπως και οι γαλάζιες lacustris τα αγάπησα παρ όλο που στη αρχή είχα απαγοητευθεί.

Εσείς τι λετε μπορώ να βάλω ακόμα μερικές αν βρώ; βασικά θέλω ακόμα δύο boesemani + 2 lacustris .

αυτά απο μενα
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-12, 15:49
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Aν θες απλα αλλα 4-5 ψαρια ναι,ανετα μπορεις να βαλεις!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-12, 16:16
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Δημήτρη μου,
Βασικά θάθελα να εφτιαχνα 6αδες η 8άδες απο κάθε είδος..... θα περιμένω όμως τις νέες παραλαβές .
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-13, 22:25
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

τα μωρακια που αγόρασα τότε έχουν μεγαλώσει........













__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συνδιασμός ψαριών joe Λίγα λόγια για την Ασία 9 17-01-12 23:31
Τι συνδιασμός ψαριών?? xrusec13 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 03-04-11 06:53
Συνδιασμός ψαριών rasbora Αρχάριοι γλυκού νερού 2 02-05-07 16:46
Συνδιασμός Ψαριών vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-04-07 12:14
Συνδιασμός ψαριών CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 8 30-10-05 21:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04309 seconds with 14 queries