Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-07-09, 08:20
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Φυσαλίδες

Καλημέρα,

Τα στοιχεία:

το ενυδρείο στο οποίο αναφέρομαι τρέχει από πέρυσι τον Δεκέμβριο και έχει Labidos, socolofi και melanochromis exasperatus - 5 στο σύνολο. Ειναι 180 λίτρα και η χημεία του είναι στα σωστά πλαίσια για τα ψάρια αυτά. Εχω δύο φίλτρα για μηχανική και βιολογική επεξεργασία του νερού (εσωτερικό και εξωτερικό) υπερ αρκετά σε μέγεθος για τα λίτρα. Τα σφουγγάρια των φίλτρων τα καθαρίζω κάθε δύο μήνες. Νερό αλλάζω κάθε 15 ημέρες 40%. Η θερμοκρασία τώρα το καλοκαίρι πάει μέχρι 29 βαθμούς το μέγιστο με φυσιολογική θερμοκρασία τους 26 βαθμούς συνήθως. Αυτό τον καιρό έχω ανοιχτά τα καπάκια και έχω αρκετή εξάτμιση. Το φώς το έχω 3 ώρες την ημέρα (βράδυ). Το ενυδρείο έχει μέσα πέτρες (από βουνό), μία ρίζα μεγάλη και ένα μόνο φυτό. Το μόνο πρόσθετο που βάζω είναι άλατα κιχλίδων για την βελτίωση του νερού και αντιχλώριο όταν αλλάζω νερό. Τίποτε άλλο. Στην επιφάνια του νερού, προκαλώ απλή ανατάραξη από τον κυκλοφορητή - οχι φυσαλίδες.

Το πρόβλημα:

Τον τελευταίο μήνα είδα στην επιφάνεια του νερού μικρές φυσαλίδες οι οποίες μαζεύονται στις πλευρές του ενυδρείο στο τζάμι. Οι φυσαλίδες αυτές ειναι μικρές, άσπρες και πολλές μαζί σαν από σαπουνάδα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να τις προκαλεί?

Αν είναι πρωτεΐνη που δεν διασπάτε, δεν έπρεπε να ειναι καφέ? Δεν εινα καφέ αλλά άσπρες οι φυσαλίδες.

Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό ?

Ευχαριστώ,

Κώστας

PS. Δεν νομίζω ότι συνδέεται με το παραπάνω αλλά πρόσφατα έχασα ένα ψάρι απο μύκητες (σαν βαμβάκι στον κορμο του ψαριού) το οποίο είχε υποστεί επίθεση από τα άλλα προ-διμήνου. Απλά το παραθέτω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-09, 10:31
Το avatar του χρήστη omegka
omegka Ο χρήστης omegka δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

Τα στοιχεία:

το ενυδρείο στο οποίο αναφέρομαι τρέχει από πέρυσι τον Δεκέμβριο και έχει Labidos, socolofi και melanochromis exasperatus - 5 στο σύνολο. Ειναι 180 λίτρα και η χημεία του είναι στα σωστά πλαίσια για τα ψάρια αυτά. Εχω δύο φίλτρα για μηχανική και βιολογική επεξεργασία του νερού (εσωτερικό και εξωτερικό) υπερ αρκετά σε μέγεθος για τα λίτρα. Τα σφουγγάρια των φίλτρων τα καθαρίζω κάθε δύο μήνες. Νερό αλλάζω κάθε 15 ημέρες 40%. Η θερμοκρασία τώρα το καλοκαίρι πάει μέχρι 29 βαθμούς το μέγιστο με φυσιολογική θερμοκρασία τους 26 βαθμούς συνήθως. Αυτό τον καιρό έχω ανοιχτά τα καπάκια και έχω αρκετή εξάτμιση. Το φώς το έχω 3 ώρες την ημέρα (βράδυ). Το ενυδρείο έχει μέσα πέτρες (από βουνό), μία ρίζα μεγάλη και ένα μόνο φυτό. Το μόνο πρόσθετο που βάζω είναι άλατα κιχλίδων για την βελτίωση του νερού και αντιχλώριο όταν αλλάζω νερό. Τίποτε άλλο. Στην επιφάνια του νερού, προκαλώ απλή ανατάραξη από τον κυκλοφορητή - οχι φυσαλίδες.

Το πρόβλημα:

Τον τελευταίο μήνα είδα στην επιφάνεια του νερού μικρές φυσαλίδες οι οποίες μαζεύονται στις πλευρές του ενυδρείο στο τζάμι. Οι φυσαλίδες αυτές ειναι μικρές, άσπρες και πολλές μαζί σαν από σαπουνάδα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να τις προκαλεί?

Αν είναι πρωτεΐνη που δεν διασπάτε, δεν έπρεπε να ειναι καφέ? Δεν εινα καφέ αλλά άσπρες οι φυσαλίδες.

Ξέρει κάποιος κάτι για αυτό ?

Ευχαριστώ,

Κώστας

PS. Δεν νομίζω ότι συνδέεται με το παραπάνω αλλά πρόσφατα έχασα ένα ψάρι απο μύκητες (σαν βαμβάκι στον κορμο του ψαριού) το οποίο είχε υποστεί επίθεση από τα άλλα προ-διμήνου. Απλά το παραθέτω.
Καλημερα Κωστα.Κ γω ακριβως το ιδιο προβλημα εχω.Εχεις κοιταξει τα νιτρωδη και τα νιτρικα σου?Εμενα παντως ειναι ανεβασμενα και σκεφτομαι μηπως δημιουργουνται οι φυσαλιδες απ αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-09, 10:34
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αυτό το σαν "σαπουνάδα " με παραπέμπει σε αμμωνία.
Δεν το εύχομαι αλλά κάντε μία μέτρηση αμμωνίας και οι 2 σας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-09, 10:38
Το avatar του χρήστη omegka
omegka Ο χρήστης omegka δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το σαν "σαπουνάδα " με παραπέμπει σε αμμωνία.
Δεν το εύχομαι αλλά κάντε μία μέτρηση αμμωνίας και οι 2 σας.
Συγκεκριμενα εκανα χθες μετρηση αμμωνιας και ηταν φυσιολογικα.Μονο νιτρωδη και νιτρικα ηταν αυξημενα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-09, 10:40
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τα νιτρώδη θα έπρεπε να ήταν μηδέν σε στρωμένο ενυδρείο.
Είναι νέο το ενυδρείο σου ?
Πόσο καιρό το έχεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-09, 10:41
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Το ότι είναι ασπρο χρώμα (αντί καφέ) δεν αποκλείει την πρωτεϊνη νομίζω.

Όμως τα ανεβασμένα νιτρώδη (ΝΟ2) είναι πρόβλημα! Τι τιμές είχες; Πρέπει να κατεβούν άμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-09, 10:53
Το avatar του χρήστη omegka
omegka Ο χρήστης omegka δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Προσωπικα εγω το εχω απ τις 16/6 και μετα απο κανα 15ημερο ειδα οτι εχουν αυξηθει και εκει εκανα τη πρωτη αλλαγη νερου αλλα παραμενουν ακομα στα ιδια επιπεδα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-07-09, 11:45
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Μετρήσεις με υγρά τεστ ?
NH3 ....
NO2 ....
NO3 ....
__________________
facebook quarium Greece
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-07-09, 12:06
Το avatar του χρήστη omegka
omegka Ο χρήστης omegka δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Για να μη χαλαω το ποστ που ξεκινησε ο φιλοςμε δικα μου θεματα,θα αναφερω ακριβως ολο το ιστορικο το απογευμα σε ενα δικο μου ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-07-09, 08:39
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή


Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας στο πρόβλημά μου και τις απαντήσεις σας.

Οι μετρήσεις μου δείχνουν μηδέν σε νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνία.

Η χημεία του νερού μου δεν έχει αλλάξει εδώ και αρκετούς μήνες. Μόνο η θερμοκρασία που αυξήθηκε, τα ανοιχτά καπάκια και η συνεχή εξάτμιση νερού λόγω ζέστης. Δεν το ανέφερα εχθές αλλά όταν αναπληρώνω το νερό με κανάτα (1,5 λίτρο κάθε δύο μέρες) δεν ρίχνω αντί-χλώριο. Λάθος μου προφανώς αλλά η ποσότητα στην κανάτα είναι πολύ μικρή και δεν το θεώρησα απαραίτητο. Αλλά να είναι αυτό το πρόβλημα? Δεν ξέρω.

Αυτό που παρατήρησα εχθές πέρα από τις φυσαλίδες, είναι ότι γενικά η επιφάνια του νερού δεν είναι καθαρή. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά είναι σαν να υπάρχει κάποια ρύπανση (πως όταν έχεις κάποιο πιο ελαφρύ υγρό που επιπλέει πάνω σε νερό και αφήνει σημάδι, όχι τόσο έντονο βέβαια, αλλά το αναφέρω για να καταλάβετε με τι μοιάζει).

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι είναι πρωτεΐνη που δεν διασπάτε σωστά και επιπλέει. Ξέρει κανείς τι το προκαλεί αυτό?

Ο άνθρακας στο φίλτρο μου δεν έχει αλλαχτεί καιρό τώρα. Εχθές αγόρασα νέο άνθρακα για να τον αλλάξω. Ίσως βοηθήσει αυτό νομίζω.

Όλες οι προτάσεις σας καλοδεχούμενες διότι έχω (4ρτη φορά φέτος) νεογέννητα και δεν θέλω να τα χάσω (αν και μόνιμα δεν έχω τι να τα κάνω)

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-07-09, 10:26
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρείο στο οποίο αναφέρομαι τρέχει από πέρυσι τον Δεκέμβριο και έχει Labidos, socolofi και melanochromis exasperatus - 5 στο σύνολο. Η σωστή αναλογία είναι 1 αρσενικό 3-4 θηλυκά.
Είναι 180 λίτρα Στα λίτρα αυτά καλό είναι να έχεις μόνο ένα χαρέμι
και η χημεία του είναι στα σωστά πλαίσια για τα ψάρια αυτά Δώσε μετρήσεις με υγρά τεστ PH... GH... KH....
Τα σφουγγάρια των φίλτρων τα καθαρίζω κάθε δύο μήνες. Απαλό καθαρισμό μόνο με νερό ενυδρείου, τι άλλα υλικά για βιολογία έχουν τα φίλτρα?
Νερό αλλάζω κάθε 15 ημέρες 40%. Καλύτερα αλλαγές να κάνεις συντομότερα 7-10 ημέρες περίπου
Η θερμοκρασία τώρα το καλοκαίρι πάει μέχρι 29 βαθμούς Βάλε ανεμιστήρα να χτυπά το νερό
Το φώς το έχω 3 ώρες την ημέρα (βράδυ). Φωτοπερίοδος επί 8ωρο

Οι μετρήσεις μου δείχνουν μηδέν σε νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνία. Δεν μπορεί να είναι 0 τα NO3 με τι μετράς?
όταν αναπληρώνω το νερό με κανάτα (1,5 λίτρο κάθε δύο μέρες) δεν ρίχνω αντί-χλώριο. Πάντα αντιχλώριο για να προστατέψεις την βιολογία
Ο άνθρακας στο φίλτρο μου δεν έχει αλλαχτεί καιρό τώρα. Εχθές αγόρασα νέο άνθρακα για να τον αλλάξω. Ίσως βοηθήσει αυτό νομίζω. Δεν χρειάζεται ενεργός άνθρακας.


1111
__________________
facebook quarium Greece
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-07-09, 12:15
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

φιλε ΑΝΧRI,

ευχαριστώ για την απάντησή σου και τα σχόλια σου.

Θα κάνω το βράδυ νέα μέτρηση και θα σου πω ένα ένα τα αποτελέσματα αύριο το πρωί. Ίσως δεν θυμάμαι καλά για τα NO3. Τις μετρήσεις τις κάνω με τα υγρά τις Sera.

Πες μου μόνο τι εννοείς "φωτοπερίοδος επί 8ωρο" διότι δεν καταλαβαίνω. Να το ανεβάσω στο 8ωρο μου λες? Τον χειμώνα τις δύο λάμπες του ενυδρείου τις έχω 10 ώρες ανοιχτές αλλά τώρα το καλοκαίρι τις μείωσα (σταδιακά) στις 3 ώρες για να μην ανεβάζω την θερμοκρασία. Η μία και μόνη ανούμπια που έχω, δεν δείχνει να επηρεάζεται διότι το ενυδρείο είναι σε φωτεινό μέρος έτσι και αλλιώς.

Επίσης ο ανεμιστήρας που λες νομίζω ότι δεν θα ρίξει πάνω από 1-2 max βαθμούς της θερμοκρασία αλλά από την άλλη θα επιταχύνει την εξάτμιση ακόμη περισσότερο. Αξίζει τον κόπο λες? Η κάνω λάθος.



Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-07-09, 12:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το πρωτεινικο φιλμ εξαφανιζεται με προσεκτικο ταισμα και καλη αναταρραξη επιφανειας ..μπορεις να αφαιρεσεις μεγαλο μερος με απορροφητικο χαρτι κουζινας...και αν θελεις υπαρχει και σκιμμερ επιφανειας για "γλυκα" ενυδρεια...
αναλογα την ισχυ του ανεμιστηρα και το πως χτυπαει το νερο μπορει να κατεβασει θερμοκρασια αρκετους βαθμους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-07-09, 12:30
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ευχαριστώ πάνο,

απο τι δημιουργείτε το πρωτεϊνικό φιλμ μπορείς να μου πεις?

τι δεν πάει καλά και το δημιούργησε?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-07-09, 13:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το "φιλμ" αποτελειται απο οργανικα υπολειμματα....τροφες, ακαθαρσιες κ.τ.λ.
υπερβολικο ταισμα...μη αναταρραξη επιφανειας...ελλιπης φιλτρανση ειναι καποιοι απο τους παραγοντες που δημιουργουν-εντεινουν το προβλημα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-07-09, 14:31
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ok ευχαριστώ για την απάντηση.

τα φίλτρα είναι μεγάλα και το τάισμα μία φορά την ημέρα. Η ανατάραξη όμως δεν είναι μεγάλη. Θα βάλω μία αντλία που έχω περίσσευμα να κάνει μεγαλύτερη και θα το δω πως πάει.

Θα κάνω και μέτρηση το βράδυ να δω πάλι την χημεία μπας και βρούμε τι δημιουργεί τις φυσαλίδες.

Ευχαριστώ για όλα.

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-07-09, 20:32
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ΑΝΧRI,
Πες μου μόνο τι εννοείς "φωτοπερίοδος επί 8ωρο" διότι δεν καταλαβαίνω. Να το ανεβάσω στο 8ωρο μου λες? Τον χειμώνα τις δύο λάμπες του ενυδρείου τις έχω 10 ώρες ανοιχτές αλλά τώρα το καλοκαίρι τις μείωσα (σταδιακά) στις 3 ώρες για να μην ανεβάζω την θερμοκρασία. Η μία και μόνη ανούμπια που έχω, δεν δείχνει να επηρεάζεται διότι το ενυδρείο είναι σε φωτεινό μέρος έτσι και αλλιώς.

Επίσης ο ανεμιστήρας που λες νομίζω ότι δεν θα ρίξει πάνω από 1-2 max βαθμούς της θερμοκρασία αλλά από την άλλη θα επιταχύνει την εξάτμιση ακόμη περισσότερο. Αξίζει τον κόπο λες? Η κάνω λάθος.
Ναι να ανέβει στο 8ωρο, πιστεύω ότι η φωτοπερίοδος πρέπει να είναι σταθερή,
το λιγότερο 8 ώρες με μικρή διακύμανση, όπως συμβαίνει και στην φύση.
Την θερμοκρασία το καλοκαίρι την αντιμετωπίζουμε με άλλους τρόπους
πχ ανεμιστηράκια.

Εγώ στο 240 L, στο πίσω καπάκι έβαλα 4 ανεμιστηράκια από PC,
και
4 Fan Filters για προστασία από την σκόνη
η θερμοκρασία είναι σταθερή 25,8 - 26 βαθμούς, με eliwell φυσικά.
Με τον καύσωνα και χωρίς το AC αναμμένο στον χώρο ανέβαινε στους 26,7,
τελικά έβγαλα τα φιλτράκια από τα Fan Filters και ο αέρας τώρα έχει καλύτερη
κυκλοφορία και η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από τους 26
__________________
facebook quarium Greece
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-07-09, 08:15
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καλημέρα και πάλι,

Εχθές έβαλα ένα αντλιάκι να κάνει αρκετή ανατάραξη στο νερό....... και σήμερα το πρωί και οι φυσαλίδες και το πρωτεϊνικό φιλμ είχαν εξαφανιστεί.

Πάνο είχες δίκιο, σε ευχαριστώ.

(Πολύ φασαρία όμως κάνει το νερό τώρα......)

Όσο για τις μετρήσεις του νερού ειναι ως εξής:

pH : 7.5
gH : 18
kH : 12
NH2/NH3 :0
NO2 : 0

To NO3 όμως που ρώτησε ο φίλος ΑNXRI δεν το μετράω, δεν έχω υγρά για αυτό. Φάουλ? (εχθές που έλεγα ότι είναι μηδέν το μπέρδευα με το ΝΗ3)

Θα πάω το απόγευμα να αγοράσω υγρό μέτρησης. Ποιά πρέπει να είναι η τιμή του?

Φίλε ANXRI,

κατάλαβα τι εννοείς για την φωτοπερίοδο. Μία απορία που είχα πάντα είναι : Το ενυδρείο δεν βρίσκεται σε σκοτεινό δωμάτιο αλλά στο σαλόνι μου όπου υπάρχει όλη την ημέρα πολύ φως (όχι απ' ευθείας από τον ήλιο βέβαια). Ακόμη και αν είχα πάντα σβηστές τις λάμπες του ενυδρείου, γιατί αυτό το φυσικό φως δεν είναι αρκετό?


Φιλικά,


Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-07-09, 23:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο είχες δίκιο, σε ευχαριστώ.

To NO3 όμως που ρώτησε ο φίλος ΑNXRI δεν το μετράω, δεν έχω υγρά για αυτό. Φάουλ? (εχθές που έλεγα ότι είναι μηδέν το μπέρδευα με το ΝΗ3)
Θα πάω το απόγευμα να αγοράσω υγρό μέτρησης. Ποιά πρέπει να είναι η τιμή του?
να εισαι καλα!!
τα ΝΟ3 ειναι μετρησιμα και απομακρυνονται με αλλαγες νερου...οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα....τουλαχιστον προσπαθουμε να τα κραταμε κατω απο 20....(αν υπαρχουν φυτα τοτε πρεπει να εχουμε λιγα νιτρικα γιατι αποτελουν βασικο συστατικο της "διατροφης" τους)...μετρα και πες μας το αποτελεσμα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυσαλίδες στο υλικο του τζαμιου. johnny98130 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 26-11-07 11:17
Φυσαλίδες στα τζάμια Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 8 17-09-07 14:07
DIY CO2 - Δεν βλέπω φυσαλίδες chrisx DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 16-11-06 12:01
Φυσαλίδες στο υπόστρωμα. Fanis Malawi 2 06-01-06 17:31
αλλαγή νερού και φυσαλίδες vsavvas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 23 12-02-03 12:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12883 seconds with 15 queries