Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-08, 18:00
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή Πράσινος Κινέζος

Καλησπέρα και σε αυτή την κατηγορία,
ο λόγος για τον κινέζο μου, ένα ενυδρειάκι 37λ 50χ25χ30 που έχει έρθει η ώρα να το γεμίσω φωτά.

Δυστυχώς όμως σε όσα καταστήματα πήγαν έχουν φυτά σε άθλια κατάσταση ή καθόλου μεγάλη ποικιλία ώστε να πάρω με την μία τα φυτά που θέλω.
Από την άλλη βλέπω διάφορα site του εξωτερικού με μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές.

Η ερώρητη μου είναι...
Συνιστάται η παραγγελία φυτών μέσω internet; Είναι τόσο καλά όσο τα παρουσιάζουν;
έχει κάποιος παραγγείλει φυτά και έμεινε ευχαριστημένος;
Πείτε μου κι έμενα αν είναι να παραγγείλω(από πιο site παραγγείλατε) γιατί αν θελήσω να μαζέψω τα φυτά που θέλω από καταστήματα σε Θεσσαλονίκη μπορεί να περιμένω και κάνα χρόνο για να ολοκληρωθεί!

Τα φώτα σας ιντερνομποστανοπαραγγελειολήπτες!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-08, 18:29
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Αν εμπιστεύεσαι το ebay υπάρχει ένα μαγαζί δοκιμασμένο που στέλνει ρίζες..
Γιατί όμως δεν βάζεις μια αγγελία ζήτησης φυτών;
Πολλοί πετάμε κλαδέματα..
Έχεις καταλήξει στο τι φυτά θέλεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-08, 18:35
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλά τα κλαδέματα αλλά όπως είναι λογικό δεν μπορείς να τα έχεις όταν τα θέλεις όσα θέλεις και όποια θέλεις.
Ποιο είναι αυτό το site στο ebay? έχεις παραγγείλει; είναι αξιόπιστο;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-08, 19:28
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

http://stores.ebay.com/AquaticMagic

Έχω παραγγείλει και εγώ και ο Alexinio. Καλός είναι έχει και δωρεάν μεταφορικά σε ορισμένα είδη.. Το θέμα είναι ότι τα φυτά στα στέλνει είτε ως βολβούς είτε ως ριζούλες (εξαίρεση αποτελούν οι ανούμπιες) και θέλουν λίγο καιρό μέχρι να πάρουνε μπροστά.

Επίσης, το ebay αν δεν το έχεις ξαναχρησιμοποιήσει είναι περίεργη διαδικασία μέχρι να το στήσεις και το Paypal και να αγοράσεις..

Πάντως από ότι έχω διαβάσει γενικά φυτά ολόκληρα από το διαδίκτυο δεν έχουν πολύ επιτυχία. Τα περισσότερα από aquaristic με μαλακά φύλλα έρχονται χαλασμένα..

Γνώμη μου: Βάλε εσύ μια αγγελία τι θέλεις, και μετά παραγγέλνεις ότι δεν βρίσκεις..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-08, 20:08
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Εγώ έχω παραγγείλει δύο φορές από εδώ και ήρθαν όλα σε πολύ καλή κατάσταση αφού ήρθαν σε 3 μέρες μόνο.
Βέβαια κέρδισα και μία μέρα γιατί ο ταχυδρόμος φέρνει τα συστημένα ο ίδιος εκεί που δουλεύω.
Είναι λίγο ρίσκο βέβαια, μπορεί να έτυχε σε μένα, αλλά και η λίρα έχει πέσει στο 1,12 και συνεχίζει..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-08, 13:09
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Εγώ από διαδύκτιο έχω παραγγείλει ένα είδος nymphea και δύο είδη moss,xmas και spiky.
H nymphea ήρθε σε βόλβό αλλά πήρε γρήγορα μπρος.
Οι moss ήρθαν με μερικά σάπια φύλλα.Το σπαστικό είναι να τα ξεχωρίσεις από τα καλά.Έμεινα αρκετά ευχαρηστιμένος
Το μαγαζί αυτό αξίζει γιατί δεν έχει σε τίποτα μεταφορικά (αν παραγγείλεις από το site και όχι από ebay) , έχει φτηνά προιόντα και σε καλές τιμές.
Σε περίπτωση που πάρεις κανένα είδος nymphea πάρε Red tiger lotus και όχι nymphea rubra που πήρα εγώ.Το δεύτερο κάνει τεράστιο φύλλα που δεν φαίνοτναι ωραία σε ένα μικρό ενυδρείο σε αντίθεση με το δεύτερο που τα φύλλα του είναι μικρότερα δεν ψηλώνουν πολύ και έχουν ωραίοτερο χρώμα.
Σε περίπτωση που παραγγέιλεις moss παρείγγειλε και διχτάκι και συρματάκι για να την δέσεις,πρέπει να είναι πολύ βολικά.
Μην ξεγελαστείς από τις φωτογραφίες και τις πληροφορίες που δίνουν μερικών "σπάνιων" φυτών τύπου star moss-είδη fissidens-είδη plagiomnium γιατί πολλά από αυτά δεν είναι υδρόβια και σαπίζουν μέσα στο νερό...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-08, 14:39
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μαγαζί αυτό αξίζει γιατί δεν έχει σε τίποτα μεταφορικά (αν παραγγείλεις από το site και όχι από ebay) , έχει φτηνά προιόντα και σε καλές τιμές.
...
Σε περίπτωση που παραγγέιλεις moss παρείγγειλε και διχτάκι και συρματάκι για να την δέσεις,πρέπει να είναι πολύ βολικά.
Τώρα μας το λες?

Και τα είχα βάλει στο μάτι πριν πολύ καιρό αυτά τα διχτάκια και πλεγματάκια, στο e-bay, και δεν τα πήρα γιατί μου φάνηκε υπερβολή το νούμερο μαζί με τα μεταφορικά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-08, 17:38
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ από διαδύκτιο έχω παραγγείλει ένα είδος nymphea και δύο είδη moss,xmas και spiky.
H nymphea ήρθε σε βόλβό αλλά πήρε γρήγορα μπρος.
Οι moss ήρθαν με μερικά σάπια φύλλα.Το σπαστικό είναι να τα ξεχωρίσεις από τα καλά.Έμεινα αρκετά ευχαρηστιμένος
Το μαγαζί αυτό αξίζει γιατί δεν έχει σε τίποτα μεταφορικά (αν παραγγείλεις από το site και όχι από ebay) , έχει φτηνά προιόντα και σε καλές τιμές.
Σε περίπτωση που πάρεις κανένα είδος nymphea πάρε Red tiger lotus και όχι nymphea rubra που πήρα εγώ.Το δεύτερο κάνει τεράστιο φύλλα που δεν φαίνοτναι ωραία σε ένα μικρό ενυδρείο σε αντίθεση με το δεύτερο που τα φύλλα του είναι μικρότερα δεν ψηλώνουν πολύ και έχουν ωραίοτερο χρώμα.
Σε περίπτωση που παραγγέιλεις moss παρείγγειλε και διχτάκι και συρματάκι για να την δέσεις,πρέπει να είναι πολύ βολικά.
Μην ξεγελαστείς από τις φωτογραφίες και τις πληροφορίες που δίνουν μερικών "σπάνιων" φυτών τύπου star moss-είδη fissidens-είδη plagiomnium γιατί πολλά από αυτά δεν είναι υδρόβια και σαπίζουν μέσα στο νερό...
Σε πόσες μέρες σου ήρθαν τα φυτά από τη στιγμή της παραγγελίας;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-08, 17:50
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

7 ή 8 μέρες αν θυμάμαι καλά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-08, 21:25
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Εγώ φίλε Αλέξανδρε δυστυχώς πήρα tiger lotus και ποτέ δεν ευημέρησε στο ενυδρείο μου...
Έβγαζε κάτι φυλλαράκια του εκατοστού.. Ποτέ δεν άνθισε.. Την είχα δοκιμάσει σε διάφορες σκληρότητες πάντα με διοξείδιο από φιάλη. Στο τέλος χάλασε μετά από ένα χρόνο..
Δεν ξέρω αν έφταιγε ο βολβός ή το νερό μου..
Πάντως με τις τιμές που τα πουλάει και ένα δυο να μην βγούνε καλά λίγο το κακό..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-08, 21:32
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Απ' ότι έχω δει είναι το πιο φθηνό και χωρίς μεταφορικά! Νομίζω ότι θα την κάνω την δοκιμή με μια παραγγελία γιατί το άλλο στην Αγγλία είναι πολύ ακριβό

Καλή μου τύχη και θα σας ενημερώσω για την παραλαβή.

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασπόνδυλος ...Κινέζος! Alex_Salonica Ενυδρεία με ασπόνδυλα 100 09-12-11 18:50
αίμα στο δεξί πτερύγιο κινέζου pavloukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 19-05-03 10:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05093 seconds with 13 queries