Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-10, 13:53
Vaggos Ο χρήστης Vaggos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Ερωτήσεις αρχάριου για diy CO2

Λοιπόν σε 60λιτρο με αρκετά από Hygrophila carymbosa,polysperma (rosanervig) και tennellus, έχω σύστημα CO2 με μίγμα μαγιάς - ζάχαρης. Δε βλέπω κάποια αξιόλογη διαφορά εξαιτίας αυτού. Λίπανση οποτε το θυμάμαι (κάλιο και Flourish) και φωτισμός 1x15W daylight και 1x15 watt gro lux.

1. Με βάση το φωτισμό, λίτρα και φυτά, πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο το CO2;

2. Απορία για τη διάχυση.. Περνάω την έξοδο του diy στην είσοδο του εσωτερικού φίλτρου. Αν υποτίθεται ότι το CO2 διαλύεται στο νερό, τότε γιατί κάθε φορά που οι φυσαλίδες CO2 που φτάνουν στην έξοδο του φίλτρου την κάνουν να ξενερίζει; Επίσης, η έξοδος του φίλτρου είναι γύρω στα 3 cm κάτω από την επιφάνεια του νερού, δηλαδή η περιοχή που διοχετεύονται οι φυσαλίδες CO2 είναι ουσιαστικά δίπλα στην επιφάνεια, κινούνται για λίγο σ'αυτο το επίπεδο μέχρι που φτάνουν στην επιφάνεια του νερού. Προλαβαίνει κάτι να πάει στα φυτά έτσι; Μου φαίνεται ότι το ποσοστό CO2 που φτάνει στα φυτά μ'αυτή τη διαδικασία είναι αμελητέο...
-------------------------
(έχει κάποιος κάποια άποψη; )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vaggos : 20-03-10 στις 13:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-10, 14:11
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vaggos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν σε 60λιτρο με αρκετά από Hygrophila carymbosa,polysperma (rosanervig) και tennellus, έχω σύστημα CO2 με μίγμα μαγιάς - ζάχαρης. Δε βλέπω κάποια αξιόλογη διαφορά εξαιτίας αυτού. Λίπανση οποτε το θυμάμαι (κάλιο και Flourish) και φωτισμός 1x15W daylight και 1x15 watt gro lux.

1. Με βάση το φωτισμό, λίτρα και φυτά, πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο το CO2;

2. Απορία για τη διάχυση.. Περνάω την έξοδο του diy στην είσοδο του εσωτερικού φίλτρου. Αν υποτίθεται ότι το CO2 διαλύεται στο νερό, τότε γιατί κάθε φορά που οι φυσαλίδες CO2 που φτάνουν στην έξοδο του φίλτρου την κάνουν να ξενερίζει; Επίσης, η έξοδος του φίλτρου είναι γύρω στα 3 cm κάτω από την επιφάνεια του νερού, δηλαδή η περιοχή που διοχετεύονται οι φυσαλίδες CO2 είναι ουσιαστικά δίπλα στην επιφάνεια, κινούνται για λίγο σ'αυτο το επίπεδο μέχρι που φτάνουν στην επιφάνεια του νερού. Προλαβαίνει κάτι να πάει στα φυτά έτσι; Μου φαίνεται ότι το ποσοστό CO2 που φτάνει στα φυτά μ'αυτή τη διαδικασία είναι αμελητέο...
-------------------------
(έχει κάποιος κάποια άποψη; )
1. Tα φυτά σου είναι εύκολα και θα μπορούσες να τα κρατήσεις και χωρίς CO2. Έχω παρόμοια, και πιο δύσκολα σε μικρό ενυδρείο στο οποίο δεν ρίχνω καθόλου λιπάσματα [αλλά έχω καλό υπόστρωμα] και πάνε μια χαρά.

2. Το CO2 διαλύεται στο νερό αλλά θέλει λίγο χρόνο για να γίνει αυτό. Οι σκαλίτσες διάχυσης κάνουν ακριβώς αυτό. Δίνουν χρόνο στην φυσαλίδα να μείνει περισσότερο μέσα στο νερό πριν βγεί στην επιφάνεια ώστε να μεγιστοποιήσουν την διάλυση.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-10, 20:10
Το avatar του χρήστη panospkk
panospkk Ο χρήστης panospkk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vaggos Εμφάνιση μηνυμάτων
... Δε βλέπω κάποια αξιόλογη διαφορά εξαιτίας αυτού. Λίπανση οποτε το θυμάμαι (κάλιο και Flourish) και φωτισμός 1x15W daylight και 1x15 watt gro lux.
Έχω κι εγώ τενελους και μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο φυτό το θέλει το λιπασματάκι του και το co2...
Επίσης με την διάχυση αυξάνεις τον μεταβολισμό των φυτών. Αναπτύσονται ταχύτερα τα φυτά, αν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες.
Από την άλλη όμως δεν παρέχεις λιπάσματα για να μπορέσει να καλύψει το φυτό τις ανάγκες του. ¶ρα τί κάνεις...??? Ανοίγεις την όρεξη στο φυτό χωρίς να το ταίσεις....
Έχεις καλό φωτισμό για φυτά χαμηλών-μέτριων απαιτήσεων. Αν βλέπεις αδυναμία στα φυτά σου (που πιστεύω ότι θα βλέπεις) ρίχνε σίδηρο και κάλλιο μία φορά την βδομάδα.
Φιλικά Πάνος
__________________
Η αλαζονεία προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04
Ερωτήσεις Αρχάριου persival Αρχάριοι γλυκού νερού 52 26-09-09 19:42
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Καραρχάριος. Ερωτήσεις Nightfall Αρχάριοι γλυκού νερού 60 19-09-07 16:01
Φωτισμός...ερωτήσεις ενός αρχάριου Scuba Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-06-06 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03674 seconds with 13 queries