Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-04-13, 22:01
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια. μπορω να διαθεσω 10 -15 αγγελοψαρα αν καταληξετε σε αυτη την ψαροσυνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-06-13, 14:47
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Μετά από 2 μήνες επανέρχομαι στο θέμα του καθαρισμού του ενυδρείου , προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερομένων.

Από την τελευταία ημερομηνία 20/4/13 έχω πάει πολλές φορές στο Χαμόγελο και έχω κάνει τα εξής :

Α) Μετέφερα τα ψάρια χάριν στη βοήθεια του φίλου Χenakis ο οποίος δέχτηκε να τα φιλοξενήσει στο ενυδρείο του ,( επειδή έχω συνεχή επικοινωνία με τον Χenakis τα ψάρια χαίρουν άκρας υγείας !!! )

Β)Καθάρισα το ενυδρείο ,αφαίρεσα το βυθό και τα διακοσμητικά .Αφαίρεσα το βυθό (πολλοί κουβάδες από μάλλον αραγωνίτη ..!!@! ) και το πέταξα όλο.

Γ)Καθάρισα το φίλτρο , είχε 3 δοχεία , τα 2 με μπλε σφουγγάρια και το ένα με μακαρόνι (siporax ?.. δεν νομίζω και σε όχι τόσο καλή κατάσταση ) αφαίρεσα το ένα σφουγγάρι έμεινε το ένα και πρόσθεσα στα 2 δοχείο ελαφρόπετρα μικρής διαμέτρου από praktiker .[/QUOTE]

Δ)Διαμόρφωσα τη βάση κόβοντας το μπροστινό κομμάτι σε ξυλουργείο οπότε και δημιουργήθηκαν 2 πορτάκια τα οποία ανοιγοκλείνουν πλέον με μεντεσέδες και είναι πλήρως προσβάσιμος ο χώρος κάτω από το ενυδρείο για να ελέγχετε το φίλτρο .Δεν χρειάζεται πλέον να βιδώνει και να ξεβιδώνει κάποιος το μπροστινό βαρύ καπάκι για να έχει πρόσβαση στο κάτω μέρος του ενυδρείου γιατί λειτουργεί πλέον σαν ντουλάπι

Όλα έγιναν σε αρκετές επισκέψεις οπότε φτάσαμε στο σημερινό σημείο που πρέπει να γεμίσει το ενυδρείο με νερό και να στηθεί νέο setup.Δεν υπάρχει υπόστρωμα άμμος , δεν υπάρχει θερμοστάτης δεν υπάρχει επαρκές φίλτρο .

Καθώς όμως όλα γίνονται χωρίς τη βοήθεια κανενός άλλου (παρά μόνο του Χenakis που δέχτηκε να πάρει τα ψάρια, και των μελών του Forum που ήρθαν στην πρώτη επίσκεψη ) όποτε και ήταν λογικό να καθυστερώ οι άνθρωποι του Χαμόγελου αποφάσισαν να πάρουν τη βοήθεια κάποιου ειδικού οπότε και εκείνος θα συνεχίσει τη προσπάθεια με ταχύτερους ρυθμούς από αυτούς που μου επιτρέπουν οι εργασία μου και οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις.

Εύχομαι καλή συνέχεια στο κύριο Βενιζέλο που ανέλαβε να συνεχίσει τη προσπάθεια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-06-13, 15:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

όταν ζήτησε συμμετοχές ο Alex Salonica δεν δήλωσες εσύ και δεν γνωρίζαμε μέχρι σήμερα οτι κάποιος τελικά πήγε.
ίσως αν είχες ενημερώσει κάποιος να βοηθούσε.
μπράβο σου ωστόσο.
σε τι ενυδρείο έβαλε ο xenakis τα ψάρια? μαζί τα έβαλε?
αυτό το barbus με τα πεσμένα λέπια αποκαταστάθηκε?
ο Βενιζέλος πιστεύω πως είναι έμπειρος, καλή του επιτυχία
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-06-13, 15:34
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Θα μπορούσες να είχες ενημερώσει και πολύ πιθανόν να είχες βοήθεια χωρίς βέβαια να σε κατηγορώ μετά τα παρατράγουδα παρά μόνο να σε συγχαρώ κι εγώ από την πλευρά μου για την προσφορά και βοήθεια που παραχώρησες στο χαμόγελο.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βοηθεια, αρχαριος, πρόβλημα, ενυδρειο, ενυδρείο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα γραφεία μας ξανάνοιξαν! ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 6 14-11-09 15:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03305 seconds with 15 queries