Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 14-02-13, 01:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να βάλεις αγγελία και να τα χαρισεις σε κάποιον που διαθέτει ενυδρείο εφόσον δεν σκοπεύεις να αγορασεις

Και εννοείται πως κατανοώ το θέμα των εξόδων!

Ο πετσοπας έκανε πολυ καλά τη δουλειά του...το θέμα είναι να μην την πληρώσουν τα ψάρια...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 14-02-13, 01:19
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christinastella Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια δν ειχα σκοπο να αγορασω ενυδρειο.Ετσι κ αλλιως κοστιζουν πολυ και αυτη την στιγμη δν εχω την οικονομικη δυνατοτητα αν και θα μου αρεσε πολυ. Πηγα στο πετ και μου ειπε αυτος που τα πουλουσε οτι ζουν μεσα σε μια γυαλα χωρις να χρειαζονται ενυδρειο( θερμοστατη κτλ. ) αρκει να τους αλλαζω νερο μια φορα την εβδομαδα (ριχνοντας αντιχλωριο) και να τα ταιζω καθε μερα απο πολυ λιγο. Τωρα τι να πω δν ηξερα οτι χρειαζονταν κανονικο ενυδρειο.. αλλιως δν θα τα αγοραζα.. Τωρα το τι θα τα κανω δν ξερω..
σε καταλαβαίνω, έμπλεξες χωρίς να φταις. εντάξει για το δοχείο βρίσκονται κάπως φτηνές λύσεις αλλά χρειάζεσαι οπωσδήποτε, φίλτρο, θερμαντήρα και θερμόμετρο αυτά δεν μπορείς να τ αποφύγεις
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 14-02-13, 01:19
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Να το πάμε αλλιώς γιατί το όλο thread παρασύρει η μία απάντηση τον άλλον?
Το δικό μου "μικρό" μπορεί να είναι κάποια λίτρα μικρότερο, από ότι θα ξεκινούσε κάποιος αρχάριος. Για τον απλό λόγο ότι ήδη έχω κάνει λάθη και ξέρω τι να προσέξω. Κάποιος που ξεκινάει τώρα δεν σκέφτεται τι μπορεί να αντιμετωπίσει.

Θέλεις να βάλεις τον μονομάχο σε 50 λίτρα? Θα του κάνεις τεράστιο καλό. Εγώ δεν θα το έκανα. Θα απογοητευθείς από ένα ψάρι στα 50 λίτρα, και το θέμα αυτού του forum είναι πως να πρσελκύουμε περισσότερα άτομα σε αυτή την ενασχόληση. Αλλά εγώ φοβάμαι ότι αν σου πω να βάλεις τον μονομάχο σε 50 λίτρα ότι θα μισήσεις το χόμπυ....
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 14-02-13, 01:25
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

η και αντιθετα να το αγαπησεις.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 14-02-13, 01:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κι εγώ αγαπώ τους μονομάχους και είχα προ ετών κι έζησε πάνω από 2,5 χρόνια στα χέρια μου, σε 30λ.
όμως η προφανής αγάπη όλων μας, τείνει να γίνει υπερβολή. δεν είναι απαραίτητα τα 50λ για τον μονομάχο. μας αρέσει και το επικροτούμε όταν συμβαίνει αλλά δεν μπορούμε να το καθιερώσουμε σαν μίνιμουμ προϋπόθεση και να προσπαθούμε πιεστικά να πείσουμε κάποιον οτι αφού δεν μπορεί να κάνει αυτό να μην κάνει τίποτα. προσωπικά πιστεύω ότι στην φάση που βρίσκεται αυτή η κοπέλλα και σε 20λ να τον βάλει μπορεί να του προσφέρει ικανοποιητικές προϋποθέσεις για να ζήσει καλά και με κανονική διάρκεια ζωής, ιδιαίτερα αν το μήκος του είναι μεγάλο δηλαδή είναι μακρύ/κοντο.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-02-13, 01:47
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

δεν ειναι ευκολο να κρατηθουν σωστες και σταθερες παραμετροι σε 20 λιτρα νερου εκει ειναι το θεμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 14-02-13, 01:51
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Leandros δεν κάνουμε φιλοσοφική συζήτηση. Αν θες βάλε τον 1 (ένα) μονομάχο και σε 200 λίτρα για να το αγαπήσεις ακόμη περισσότερο το χόμπυ.
Υπάρχουν άτομα εδώ γύρω που ψάχνουν πρακτικές απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-02-13, 01:57
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

πρακτικα φιλε μου και σενα και μενα αν μας κλεισουν σε ενα κελι 3Χ3 θα ζησουμε καμια 20ρια χρονια.αυτο ειναι το ζητουμενο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-02-13, 02:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλεις να βάλεις τον μονομάχο σε 50 λίτρα? Θα του κάνεις τεράστιο καλό. Εγώ δεν θα το έκανα. Θα απογοητευθείς από ένα ψάρι στα 50 λίτρα, και το θέμα αυτού του forum είναι πως να πρσελκύουμε περισσότερα άτομα σε αυτή την ενασχόληση. Αλλά εγώ φοβάμαι ότι αν σου πω να βάλεις τον μονομάχο σε 50 λίτρα ότι θα μισήσεις το χόμπυ....
Aυτο ειναι το θεμα του φορουμ???? Τι ειναι εμπορικο κεντρο?
Εγω νομιζα ηταν να σωθει καταρχας κανενα ψαρι απο λαθος κινησεις αρχαριων και επιπλεον να μαθει στη συνεχεια τον χομπιστα, πως θα δωσει ιδανικες συνθηκες διαβιωσης στο ψαρι του, για να το χαιρεται οσο περισσοτερο ειναι δυνατον απο τη φυση του ψαριου.


Τα ψαρια δεν εχουν αναγκη αυτη τη στιγμη τα λιτρα για να επιβιωσουν.
Οι αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας τα σκοτωνουν (πχ ακομα και με 1-2C ακαριαια μεταβολη θερμοκρασιας μπορει να επερθει αμεσος θανατος). Το ιδιο και οι τοξικες ουσιες (αμμωνια κλπ) απο τα ιδια τους τα απορριματα.
Χρειαζονται λοιπον
1. Σταθερη θερμοκρασια μεσα στα ορια ασφαλειας των αναγκων τους ως τροπικα ψαρια (25-30C).
2. Μεχρι να στηθει σωστο ενυδρειο, πρεπει να γινονται καθημερινες αλλαγες νερου 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και με την προσθηκη αντιχλωριου (seachem prime ει δυνατον που αποτοξικοποιει αμμωνια και νιτρωδη). Αναλογα τα λιτρα που διατηρουνεται μπορει να χρειαζονται και πανω απο μια φορες αλλαγη την ημερα. Πχ σε ενα λιτρο χωρις φιλτρανση εγω θα εκανα καθε 6 ωρες αλλαγη 40%
3. Ταισμα εως μηδενικο ή 1 φυλαρακι την ημερα, ισα να επιβιωσουν (το ταισμα σε αστρωτο ενυδρειο σκοτωνει ανετως, παρα η νηστεια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-02-13, 02:11
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
πρακτικα φιλε μου και σενα και μενα αν μας κλεισουν σε ενα κελι 3Χ3 θα ζησουμε καμια 20ρια χρονια.αυτο ειναι το ζητουμενο;


αν ανοιξετε συζητηση για μονομαχους βλεπω να μην την βγαζεται ουτε χρονο


περα απο την πλακα στα 40 λιτρα θα ειναι οκ..... αλλα τι 40 τι 20 τι 60 μιας και οι διαφορες στην τιμη ειναι τις ταξης τον 20-30 ευρω κομπλε ενυδρειο για μονομαχο, απλα η κοπελα δεν ηθελε ενυδρειο οποτε το καλυτερο ειναι να τα χαρισει
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 14-02-13, 02:13
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
πρακτικα φιλε μου και σενα και μενα αν μας κλεισουν σε ενα κελι 3Χ3 θα ζησουμε καμια 20ρια χρονια.αυτο ειναι το ζητουμενο;
Αν είχα 1 ευρώ κάθε φορά που ακούω αυτό το επιχείρημα τα χρόνια που είμαι εδώ θα ήμουν ΠΟΛΥ πλούσιος...
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 14-02-13, 02:16
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτο ειναι το θεμα του φορουμ???? Τι ειναι εμπορικο κεντρο?
Εγω νομιζα ηταν να σωθει καταρχας κανενα ψαρι απο λαθος κινησεις αρχαριων και επιπλεον να μαθει στη συνεχεια τον χομπιστα, πως θα δωσει ιδανικες συνθηκες διαβιωσης στο ψαρι του, για να το χαιρεται οσο περισσοτερο ειναι δυνατον απο τη φυση του ψαριου.


Τα ψαρια δεν εχουν αναγκη αυτη τη στιγμη τα λιτρα για να επιβιωσουν.
Οι αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας τα σκοτωνουν. Το ιδιο και οι τοξικες ουσιες (αμμωνια κλπ) απο τα ιδια τους τα απορριματα.
Χρειαζονται λοιπον
1. Σταθερη θερμοκρασια μεσα στα ορια ασφαλειας των αναγκων τους ως τροπικα ψαρια (25-30C).
2. Μεχρι να στηθει σωστο ενυδρειο, πρεπει να γινονται καθημερινες αλλαγες νερου 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και με την προσθηκη αντχλωριου (seachem prime ει δυνατον που αποτοξικοποιει αμμωνια και νιτρωδη).
3. Ταισμα εως μηδενικο ή 1 φυλαρακι την ημερα, ισα να επιβιωσουν (το ταισμα σε αστρωτο ενυδρειο σκοτωνει ανετως, παρα η νηστεια)
εχεις δικιο σ αυτα που λες ασχοληθηκαμε με τα λιτρα ομως μονο για αυτο το λογο να υπαρχει σταθεροτητα στην θερμοκρασια μιας και τα ψαρια ειναι τωρα σε 1η2 λιτρα γυαλα οπου ουτε θερμοστατης δεν μπαινει
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 14-02-13, 02:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχα 1 ευρώ κάθε φορά που ακούω αυτό το επιχείρημα τα χρόνια που είμαι εδώ θα ήμουν ΠΟΛΥ πλούσιος...
Αν ειχες 1 ευρω για καθε χρονο που θα ζουσες σε ενα κελι χωρις θερμανση, μεσα στα περιττωματα σου και στην αμμωνια, δεν θα αγοραζες ουτε σουβλακι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 14-02-13, 02:28
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aυτο ειναι το θεμα του φορουμ???? Τι ειναι εμπορικο κεντρο?
Εγω νομιζα ηταν να σωθει καταρχας κανενα ψαρι απο λαθος κινησεις αρχαριων και επιπλεον να μαθει στη συνεχεια τον χομπιστα, πως θα δωσει ιδανικες συνθηκες διαβιωσης στο ψαρι του, για να το χαιρεται οσο περισσοτερο ειναι δυνατον απο τη φυση του ψαριου.


Τα ψαρια δεν εχουν αναγκη αυτη τη στιγμη τα λιτρα για να επιβιωσουν.
Οι αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας τα σκοτωνουν (πχ ακομα και με 1-2C ακαριαια μεταβολη θερμοκρασιας μπορει να επερθει αμεσος θανατος). Το ιδιο και οι τοξικες ουσιες (αμμωνια κλπ) απο τα ιδια τους τα απορριματα.
Χρειαζονται λοιπον
1. Σταθερη θερμοκρασια μεσα στα ορια ασφαλειας των αναγκων τους ως τροπικα ψαρια (25-30C).
2. Μεχρι να στηθει σωστο ενυδρειο, πρεπει να γινονται καθημερινες αλλαγες νερου 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και με την προσθηκη αντχλωριου (seachem prime ει δυνατον που αποτοξικοποιει αμμωνια και νιτρωδη).
3. Ταισμα εως μηδενικο ή 1 φυλαρακι την ημερα, ισα να επιβιωσουν (το ταισμα σε αστρωτο ενυδρειο σκοτωνει ανετως, παρα η νηστεια)
Εγώ πάλι νομίζω ότι πρέπει να θέτουμε και τα λογικά όρια. Θέλεις να σου πω ότι ο μονομάχος θα νιώθει υπέροχα σε 2 τόνους ενυδρείο? Θα νιώθει υπέροχα., δεν το συζητώ.
δεν μπήκα σε λεπτομέρειες επί της διαδικασίας. Ο δικός μου προβληματισμός είναι ότι α) ¶μα περνάω καλά μπορώ να το πω και σε άλλον. β) μπορώ να του πω τι να κάνει στις δυνατότητές του χωρίς να γίνομαι διαφημιστής. γ) Να μη γίνομαι βασιλικότερος του βασιλέως.
Για μένα δεν είναι θέμα στρωσίματος το παρόν θέμα...
-------------------------
Δηλαδή αν σου αρέσει ένα χόμπυ και νιώθεις όμορφα δεν θες να το περάσεις και σε άλλους ανθρώπους? Δεν κατάλαβα τον παραλληλισμό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rtolis : 14-02-13 στις 02:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 14-02-13, 02:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι νομίζω ότι πρέπει να θέτουμε και τα λογικά όρια. Θέλεις να σου πω ότι ο μονομάχος θα νιώθει υπέροχα σε 2 τόνους ενυδρείο? Θα νιώθει υπέροχα., δεν το συζητώ.
Για λογικα να μιλαμε, ουτε για 2 τονους, ουτε για 2 λιτρα.
Καθε ψαρι εχει τις ελαχιστες αναγκες του σε διαθεσιμο χωρο για κινηση και σε καθαριοτητα νερου και μετα ερχεται και η εμπειρια του συντηρητη του αν μπορει να τα παρεχει αυτα στα μινιμουμ λιτρα.
Πχ να σου πω οκ 10 λιτρα ειναι το μινιμουμ για ενα μονομαχο, μπορουν να το κανουν ολοι σε 10 λιτρα?
Οχι για 2 μερες ή 2 μηνες.
Για ολα τα χρονια που ζει το ψαρι.
Και το καλοκαιρι με τους καυσωνες, που θα λειπουμε διακοπες, χωρις αλλαγη νερου, με τρελλη εξατμιση, με σωστη θερμοκρασια νερου αλλαγης, με σταθερο πεχα κλπ κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-02-13, 02:32
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Είπα κάτι διαφορετικό?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-02-13, 02:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν σου αρέσει ένα χόμπυ και νιώθεις όμορφα δεν θες να το περάσεις και σε άλλους ανθρώπους? Δεν κατάλαβα τον παραλληλισμό...
Ναι να το περασω, αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος του φορουμ για μενα.
Τι να το κανω αν μαζεψω 100.000 χομπιστες στην Ελλαδα με μονομαχους σε γυαλες χωρις θερμανση και καθαρο νερο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα κάτι διαφορετικό?
Ειπες αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλεις να βάλεις τον μονομάχο σε 50 λίτρα? Θα του κάνεις τεράστιο καλό. Εγώ δεν θα το έκανα. Θα απογοητευθείς από ένα ψάρι στα 50 λίτρα, και το θέμα αυτού του forum είναι πως να πρσελκύουμε περισσότερα άτομα σε αυτή την ενασχόληση. Αλλά εγώ φοβάμαι ότι αν σου πω να βάλεις τον μονομάχο σε 50 λίτρα ότι θα μισήσεις το χόμπυ....
Αν βαλει το ψαρι σε 50 λιτρα μεχρι να μαθει τα μυστικα του χομπι, το πολυ πολυ να του επιζησει
Μετα, που θα μαθει, αποφασιζει μονος του τι θα κανει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-02-13 στις 02:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 14-02-13, 02:52
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι να το περασω, αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος του φορουμ για μενα.
Τι να το κανω αν μαζεψω 100.000 χομπιστες στην Ελλαδα με μονομαχους σε γυαλες χωρις θερμανση και καθαρο νερο.
Μα ο σκοπός αυτού του φόρουμ είναι εγώ και ο κάθε εγώ να διαδώσει με ευγενικό τρόπο, σε όσους ρωτάνε και μπαίνουν στο forum ότι υπάρχει και πιο σωστός τρόπος να ασχοληθούν με τα ενυδρεία. Δεν νομίζω ότι κάποιος από αυτό το φόρουμ θα προτείνει γυάλες χωρίς θέρμανση και καθαρό νερό...
-------------------------
Και πάλι ξαναθέτω την ερώτηση: Εγώ είμαι ο Πάπας των ενυδρείων και λέω θα βάλεις το μονομάχο σε 50 λίτρα. Μη σε δω και τον βάλεις σε λιγότερα. Είμαι σωστός?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rtolis : 14-02-13 στις 02:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 14-02-13, 02:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

@christinastella

αφου δεν σκοπευεις να παρεις ενυδρειο(δεν εχει σημασια ο λογος),θα σου πω τι θα εκανα εγω.

θα πηγαινα το υγιες ψαρι πισω στο μαγαζι η θα το εδινα σε καποιον με ενυδρειο που να μπορει/θελει να το συντηρησει.

θα κραταγα το αρρωστο σε οσο πιο σωστες συνθηκες μπορουσα, και αν επιζουσε, θα το κραταγα πλεον σε αυτες τι συνθηκες μεχρι τη στιγμη που θα μπορουσα να το βαλω σε ενυδρειο κανονικο.
μη σε φοβιζει το οτι λεμε για ενυδρειο,δεν ειναι τοοοσο μεγαλο εξοδο.μπορεις με λιγο ψαξιμο εδω μεσα στις αγγελιες να βρεις πολυ φτηνα ενυδρεια απο χομπιστες, καταλληλα για το ψαρι σου.

αλλα ακομα και αν το βαλεις σε ενα πλαστικο δοχειο με καμια 40αρια λιτρα ας πουμε,ο εξοπλισμος που θα χρειαστεις για ενα μονο ψαρι δεν θα σου κοστισει ακριβα.μιλαμε βαρια για ενα 50ευρω.(ξερω οτι και αυτα ειναι παρα πολλα,για πολυ κοσμο...)
αλλα σιγουρα με λιγο ψαξιμο και αν εβαζες και μια αγγελια εδω μεσα για τα βασικα,σιγουρα θα βρισκοντουσαν συμφορουμιτες που θα σε βοηθουσανε δανειζοντας σου η ακομα και χαριζοντας σου τα βασικα πραγματα...

για ενα ψαρι,(αν το βαλεις σε δοχειο με αρκετο νερο) πχ 40 λιτρα,θες ενα μικρο φιλτρακι με λιγο βιολογικο υλικο στρωμενο,ενα μικρο θερμαντηρα και ενα θερμομετρο.μαλιστα αν εισαι λιγο προσεκτικη και διαβασεις λιγο για το ψαρι σου και τα βασικα που χρειαζεται για τον κυκλο του αζωτου,μπορεις να αποφυγεις και εντελως το φιλτρο και να το υποκαταστησεις με σωστο ταισμα,αληθινα φυτα,σωστη ρουτινα αλλαγων κλπ

δε σου λεω να μη βαλεις φιλτρο τωρα,σου λεω απλα οτι δεν θα κοστισει οσο φανταζεσαι η ολη ιστορια

αυτα ολα που σου εγραψα παραπανω(φιλτρο,θερμαντηρας και θερμομετρο)τα βρισκεις και με λιγοτερο απο 50 ευρω.

μπορεις το δοχειο που θα βρεις (μπορεις ακομα και γλαστρα να χρησιμοποιησεις αρκει να μην εχει τρυπες και ναναι καθαρη.)να το κανεις μια μικρη γλαστρολιμνουλα και με λιγα φυτα που θα βγαινουν απο μεσα να γινει πολυ ομορφο.και το καλοκαιρι θα τρωει και τα κουνουπια ο μονομαχος σου

η ουσια ειναι,οτι λιγο ψαξιμο/διαβασμα θελει και λιγη ορεξη
δεν ξερω ποση διαθεση εχεις να ασχοληθεις,αλλα δες το σαν ενα "μινι προτζεκτ" πχ, να δωσεις στο ψαρι τα απαραιτητα

μπορεις να το κανεις και με λιγοτερο απο 50 ευρω.γραψε στο youtube πχ, diy aquarium filter.η και εδω μεσα στην αναζητηση,υπαρχουν αναλογα θεματα πολλα.μια αεραντλια μικρη θελεις με σωληνακι και αεροπετρα ,ενα μπουκαλακι πλαστικο νερου,ενα κομματι σφουγγαρι και λιγο βιολογικο υλικο και εισαι κομπλε απο φιλτρανση για ενα ψαρι
μενει ενας θερμαντηρας (γυρω στα 15 ευρω),ενα θερμομετρο(5 ευρω περιπου) και εισαι κομπλε.η αεραντλια με το σωληνακι και την αεροπετρα να κοστισει και δεκα ευρω.βρισκεις με τοσα σιγουρα.αντε και αλλα δεκα ευρω για το δοχειο.και ο συμφορουμιτης παραπανω σου ειπε ηδη να σου χαρισει αεραντλια.οποτε,απο σενα εξαρταται...


και ταισμα ελαχιστο οπως σου ειπανε και παραπανω,οπως και τα υπολοιπα:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Σταθερη θερμοκρασια μεσα στα ορια ασφαλειας των αναγκων τους ως τροπικα ψαρια (25-30C).
2. Μεχρι να στηθει σωστο ενυδρειο, πρεπει να γινονται καθημερινες αλλαγες νερου 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και με την προσθηκη αντιχλωριου (seachem prime ει δυνατον που αποτοξικοποιει αμμωνια και νιτρωδη). Αναλογα τα λιτρα που διατηρουνεται μπορει να χρειαζονται και πανω απο μια φορες αλλαγη την ημερα. Πχ σε ενα λιτρο χωρις φιλτρανση εγω θα εκανα καθε 6 ωρες αλλαγη 40%
3. Ταισμα εως μηδενικο ή 1 φυλαρακι την ημερα, ισα να επιβιωσουν (το ταισμα σε αστρωτο ενυδρειο σκοτωνει ανετως, παρα η νηστεια)
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 14-02-13, 03:08
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι ο Πάπας των ενυδρείων και λέω θα βάλεις το μονομάχο σε 50 λίτρα. Μη σε δω και τον βάλεις σε λιγότερα. Είμαι σωστός?
γραφει πουθενα κατι τετοιο ετσι οπως το διατυπωνεις;
το να πει καποιος τι θεωρει ιδανικο δεν σημαινει οτι ειναι διαφημιστης,ουτε βασιλικοτερος του βασιλεως.
σε ρωτησε ουσιαστικα και ο σπυρος.
τι πιθανοτητες εχει ενας αρχαριος να κρατησει σταθερες παραμετρους νερου σε λιγα λιτρα;
ο γιος του γειτονα ειχε μονομαχο σε γυαλα και εζησε 4 χρονια.πρεπει δηλαδη να θεωρηθει σωστο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 14-02-13, 03:31
daimosth Ο χρήστης daimosth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Γνωριζω οτι αυτο ειναι ενα forum για μας τους ενυδρειοφιλους, αλλα οποτε διαβαζω τετοια θεματα, κατι μεσα μου νιωθει λιγο περιεργα... αυτο γιατι συνανθρωποι μας υποφερουν, πειναν, αργοπεθαινουν και εδω φαγωνομαστε για λιτρα, αντοχλωρια και θερμοστατες...
Φιλικα παντα, απλα καποιες φορες πνιγομαι...
Συγνωμη απλα εκφραζω μια σκεψη μου...
Δεν θελω να χαλασω το post
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 14-02-13, 04:10
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα να σταματήσει κάπου εδώ η συζήτηση για τα ιδανικά λίτρα για τον μονομάχο, γιατί η christinastella δεν πρόκειται να βγάλει άκρη... Αν θέλετε, ανοίξτε ένα νέο θέμα και ευχαρίστως θα μεταφέρω όλα τα σχετικά ποστ
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 14-02-13, 15:15
christinastella Ο χρήστης christinastella δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Λοιπον παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια σας. Μπορω να πω οτι το αρρωστο ψαρακι μου φαινεται λιγο καλυτερα σημερα. Τουλαχιστον δν βγαινει στην επιφανεια μονιμως για να παρει αερα. Χτες το βραδυ μετα απο οσα διαβασα το εβαλα μεσα σε μια μεγαλη λεκανη και προσθεσα λιγο πιο ζεστο νερο για να εχει την καταλληλη θερμοκρασια. Σημερα το βρηκα να καθεται ακινητο στον πατο της λεκανης, κατι το οποιο χτες δν μπορουσε καθολου. Λετε να ζησει?? οσον αφορα για το ενυδρειο θα το ψαξω λιγο το θεμα και θα το προσπαθησω οσο μπορω.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 14-02-13, 15:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν καθεται στο βυθο και δεν κινειται,δεν ειναι καλο σημαδι αυτο...
τουλαχιστον οπως το περιγραφεις

αλλα δεν ξερουμε αν τελικα εχει παθει δηλητηριαση απο σαπουνι η ειναι "απλη" ταλαιπωρια.
θα σου πω τι θα εκανα εγω σε πρωτη φαση,αλλα περιμενε να παρεις και αλλες γνωμες...

εκτος απο ολα αυτα που σου εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου,(που θα τα εκανα οσο πιο συντομα γινεται)
θα κατεβαζα τη σταθμη του νερου στη λεκανη ωστε να μειωθει η αποσταση που πρεπει να ανεβει το ψαρι για να αναπνευσει στην επιφανεια.αλλα αυτο θελει λιγο προσοχη γιατι αν μειωσεις το νερο πολυ,θα κρυωνει γρηγοροτερα και οι μεταβολες αυτες κανουν κακο.επισης μην αφηνεις τη λεκανη στο πατωμα!

δυστηχως εμενα μου ακουγονται δυσκολα τα πραγματα για το ψαρι,μακαρι ομως να τα καταφερει...
κινειται καθολου η καθεται ακινητο συνεχεια?
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 14-02-13, 15:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σε όσα πολύ σωστά σου λέει ο kgf12345 θα έλεγα αν το θεωρεί κι εκείνος σωστό σαν πιο έμπειρος, προκειμένου να διατηρείς μια κάποια ζεστασιά στο νερό, παρ όλο που στον μονομάχο δεν αρέσει το πολύ φως, να του έβαζες ένα πορτατιφ πάνω από την λεκάνη και την λεκάνη όπως σου είπε πάνω σε χαλάκι ή σε έπιπλο. πρέπει να του διατηρήσεις καθαρό ζεστό νερό
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 14-02-13, 16:01
christinastella Ο χρήστης christinastella δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Βασικα αλλαζει μεριες αλλα περισσοτερο μενει ακινητο. Τωρα δν προσπαθει καθολου να ανεβει στην επιφανεια.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 14-02-13, 16:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δυσκολα τα πραγματα
μπορεις να δοκιμασεις αυτο που σου ειπα.κατεβασε τη σταθμη αρκετα.ασε 10-15 εκατοστα νερο μονο,τυλιξε τη λεκανη με μια κουβερτα γυρω γυρω,βαλτη καπου με κανονικη θερμοκρασια δωματιου,(23-25)και μπορεις να βαλεις και διαφανη μεμβρανη απο πανω ωστε να κλεισεις ενα μεγαλο μερος απο πανω.ασε ανοιχτο πολυ λιγο να υπαρχει μια μικρη εξατμιση αλλα οχι πολυ και κρυωνει το νερο.δυστυχως δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο προς το παρον,απλα για να διευκολυνθει το ψαρι να ανεβει στην επιφανεια
περιμενε μηπως εχει καποιος αλλος και καποια αλλη ιδεα να σου πει
αν εκανες το φιλτρακι που σου περιεγραψα βαζοντας μεσα λιγο ενυδρειακο ανθρακα η και ζεολιθο θα βοηθουσε περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 14-02-13, 17:06
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

αμα θες να ζησει, παρε ενα θερμοστατη 10 ευρω εχει, να ησυχασει το ζωντανο...ανοιχτα ειναι τα πετ
ο υγιης τι κανει;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 14-02-13, 19:18
christinastella Ο χρήστης christinastella δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Ok θα παω σε λιγο να βρω εναν θερμοστατη. Ο μπλε ειναι παρα πολυ καλα. Ειναι αρκετα ζωηρος, κοβει βολτες και εφαγε μια χαρα.
-------------------------
Λοιπον παιδια αγορασα ενα ενυδρειο 15λιτρων (20 ευρω) και εναν θερμοστατη 50w εχει και θερμομετρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christinastella : 14-02-13 στις 19:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 14-02-13, 19:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φιλτρο εχει το ενυδρειο που αγορασες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
11 μολις... zapatas Ζωοτόκα 7 11-12-10 15:39
Μολις αγορασα χρυσοψαρο .... stefanos1978 Χρυσόψαρα 3 17-02-09 20:38
Μολις πηρα εναν μικρο μονομαχο...τον Λάμπη και ειμαι αρχάρια!! JOANNA Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-04-08 23:07
Γεννα Απο Μολλυ pchrisovergis Ζωοτόκα 1 09-10-05 21:36
ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕ!!!!!! hlias Αναπαραγωγή 7 09-02-05 15:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10556 seconds with 14 queries