Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 22-02-12, 14:51
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Γιατι κατα την γνωμη σου ειναι πεταμενα λεφτα;
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 22-02-12, 15:08
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Γιατί το φίλτρο είναι ανεπαρκές , γιατί το θερμόμετρο χωρίς θερμοστάτη θα μετράει την θερμοκρασία δωματίου , γιατί το test που επέλεξε έχει δείγμα για βιονικό μάτι , γιατί τα βακτήρια δεν θα χρησιμεύσουν σε τίποτα μιας και μπορεί να το μπολιάσει , γιατί η συγκεκιμένη σκούπα δεν μου φαίνεται λειτουργική.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 22-02-12, 15:23
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Εαν παρακολουθησεις τη συζητηση απο την αρχη θα δεις οτι ο ανθρωπος πηρε σαν δωρο τα ψαρια. Δεν εχει καμια σχεση με τον χωρο και θελει να δει εαν θα του αρεσει να ασχοληθει. Αντι λοιπον να τα βαλει σε μια γυαλα προτιμησε να ρωτησει και να κανει τα πρωτα βηματα. Το φιλτρο αυτο ειναι απλο και καλο για το πλαστικο δοχειο. Ο κατασκευαστης το προτεινει για 150 λιτρα οποτε μεχρι τα 100 λιτρα θα τα παει καλα.
Στη συνεχεια μπορει να το κρατησει σαν δευτερο ή εφεδρικο.
Το θερμομετρο χρειαζεται για την προετοιμασια του νερου ετσι ωστε να εχει την ιδια περιπου θερμοκρασια με το νερο που θα μεινει στο δοχειο.Το υγρο με τα βακτηρια δεν κανει μονο αυτο αλλα μειωνει την αμμωνια και τα νιτρωδη. Μειωνει δεν τα εξαφανιζει.
Το τεστ της αμμωνια το εχω κι εγω και σε φυσικο φως δεν εχω προβλημα. Βιονικο ματι δεν εχω, ρωτησα και την μαμα μου
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 22-02-12, 23:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το μονο που μπορω να πω ειναι οτι εμ δεν εχεις τοση ορεξη να ασχοληθεις(το ειπες μονος σου εμμεσα σε προηγουμενο ποστ,και κατανοητο ειναι αφου στα φερανε τα ψαρια)εμ πας και δινεις λεφτα για πραγματα τα οποια μπορει μεν καποια στιγμη να χρειαστουνε, αλλα προς το παρον δε θα κανεις σωστη δουλεια.
το φιλτρο που εχεις βαλει στη λιστα εχει μεσα ανθρακα και ζεολιτη.αυτα αν ειναι στο ιδιο "cartridge" σαν ενα υλικο θα πρεπει να το βγαλεις γιατι θα αργησει να στρωσει το φιλτρο σου,αν δεν βαλεις μπολι.και αν βαλεις μπορει να εχει "παρενεργειες" ο ζεολιτης.εκτος αυτου θελει προσοχη μη ριξεις αλατι (σε περιπτωση ασθενειας κλπ)μεσα στο νερο (αν βαλεις τελικα το φιλτρο αυτο με τα υλικα που σου δινει.)

τη γνωμη μου στην ειπα σε προηγουμενο ποστ.η δωστα,η κανε σωστη δουλεια και παρε ενα ενυδρειο καταλληλο για τα δυο ψαρια που εχεις.αν δεν παρεις ενυδρειο,παρε τουλαχιστον ενα φιλτρο της προκοπης με βιολογικο υλικο και μπολιασε το.ξερεις πιστευω την παροιμια για τα αυγα και πως δεν βαφονται...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 23-02-12, 01:11
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

kρατα την τροφη,το prime,και το τεστ....για ονομα..μην πετας λεφτα για ''σκουπα'' σου εδειξα πως οι περισσοτεροι απο εμας την εχουμε φτιαξει... το φιλτρακι τωρα....θα συμφωνησω μαλλον με τον delta66 να αγορασεις κατι που θα σε καλυψει..αλλα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια γιατι μπορει μεθαυριο να το μετανιωσεις με το χομπυ...εσυ αποφασιζεις..καλη συνεχεια και παλι
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 23-02-12, 01:27
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Βρε Τασο, χτες δεν μου πες οτι το φιλτρακι θα ειναι ενταξει; χαχα! Η 'σκουπα' οκ, μακαρι να ταν αυτη το...προβλημα.
Τεσπα, η παραγγελια εχει ηδη γινει, πιθανον να τα εχω και σημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 23-02-12, 01:31
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ναι..εχεις δικιο.....''ελπιζω'' να σε καλυψει σε τελικη φαση....(προσωρινα θα ειναι ενταξει)...ανοιξε αγγελια για μπολι.....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 23-02-12, 01:37
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Κατσε να δω πρωτα καταρχην πως θα στερεωσω αυτο το φιλτρο, τωρα ειδα οτι εχει 2,5 κιλα βαρος! ελπιζω να το αντεξει το κουτι!
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 23-02-12, 01:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το φιλτρακι που πηρες μπορει να σε καλυψει υπο προυποθεσεις.οτι θα βαλεις βιολογικο υλικο,οτι θα το μπολιασεις,και οτι θα προσεχεις στην αρχη με μετρησεις κλπ στο νερο ωστε να βλεπεις τι γινεται.επισης οτι θα ταιζεις ελαχιστα,τουλαχιστον μεχρι να σταθεροποιηθει και να στρωσει το συστημα και παλι κανοντας μετρησεις, και τελος με την προυποθεση οτι καποια στιγμη θα βαλεις τα ψαρια σε κανονικο ενυδρειο,και θα παρεις αλλο φιλτρο που να σε καλυπτει για εκεινα τα λιτρα.

το φιλτρο αυτο μπορει να καλυπτει τα λιτρα σου (στο δοχειο που εχεις τωρα)οσον αφορα το αν τα "γυρναει επαρκως" αλλα ισως η χωρητικοτητα του σε βιολογικο υλικο να μην καλυπτει τους ρυπους που θα δημιουργουνται απτα ψαρια που εχεις και το ταισμα τους.αυτο θα το δεις μονο αφου μπολιασεις,και κανεις μετρησεις για να βλεπεις τι γινεται στο νερο.
αυτο προυποθετει οτι θα διαβασεις τα υπομνηματα (αν δεν τα εχεις διαβασει ηδη)για να ξερεις τι κανεις...

υπαρχουνε πολυ πιο εμπειροι απο μενα ομως εδω μεσα,οποτε δωσε βαση σεκεινους ακομα περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 23-02-12, 02:13
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Απο την αρχη που ανοιξα το θεμα, προσπαθω να δωσω βαση σε ολα τα παιδια σε οτι μου λενε. Και πιστεψε με, μου ειναι αρκετα δυσκολο, οταν η μονο ενασχοληση που ειχα ως τωρα με ενυδρεια, ηταν απλα να τα χαζευω οποτε τυχαινει να δω καποιο. Πολυς κοσμος αγοραζει χρυσοψαρα, τα βαζει σε μια γυαλα και σε ενα μηνα τα πεταει. Αυτο ηθελα να αποφυγω, και για αυτο γραφτηκα εδω και ζητησα την βοηθεια σας, και θα την ζηταω για οσους εχουν την καλοσυνη να βοηθησουν. Μακαρι να μπορεσω να τα κρατησω 'προσωρινα' (αυτο δεν ξερω βεβαια τι χρονικο περιθωριο μου δινει...) ωστε να περασω λιγο καιρο μαζι τους, και να αποφασισω τοτε αν θελω να τα κρατησω. Ναι, τωρα μ' αρεσει πολυ που τα βλεπω, τους μιλαω και τα χαζευω συνεχεια. Νομιζω θα ηταν λαθος μου να εδινα π.χ. 200-300 ευρω, και σε ενα μηνα να το μετανοιωνα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 23-02-12, 02:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σιγουρα!σε καμια περιπτωση δε νομιζω οτι θελει κανεις να σε αποθαρρυνει!ουτε εγω φυσικα.απλα σου λεω αυτα που μπορω να σκεφτω σαν σημεια που πρεπει να προσεξεις,για να μη χαλας λεφτα ασκοπα
-------------------------
εχω και σιποραξ μινι αν θελεις να σου δωσω δωρεαν,νομιζω ειναι αρκετο για το φιλτρο που πηρες,απλα δεν ξερω αν θα σε καλυψει "βιολογικα"αυτο θα πρεπει να στο πει καποιος πιο εμπειρος απο μενα με περισσοτερη "ασφαλεια".εγω θα πρεπει να δω με μετρησεις για να καταλαβω.δε μπορω να κρινω δηλαδη χωρις μετρησεις,παρα μονο πολυ γενικα και ισως πεσω πολυ εξω στο αποτελεσμα... αρα δε λεω τιποτα
παντως αν θες βιολογικο υλικο εχω να σου δωσω οπως σου ειπα siporax mini,δωρεαν.στειλε ενα πμ να βρεθουμε καπου να στο δωσω αν το θες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 23-02-12 στις 02:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 23-02-12, 02:46
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

συμφωνω με τον φιλο απο πανω...το φιλτρακι σε καμια περιπτωση δεν ειναι 2.5 κιλα..ετσι αναγραφει το site στο προιον...μερικα γραμμαρια ζυγιζει 250-300 μην πελαγωνεις !κατα τη γνωμη μου ..σιποραξ μινι,και μετα λιγο ενυδρειακο σφουγγαρι...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 23-02-12, 03:59
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Oκ παιδια, ευχαριστω για τις συμβουλες και για τις...προσφορες!
Να παραλαβω πρωτα με το καλο, να δω τι...διαολο ειναι αυτο το φιλτρο, (μπορω αραγε να κανω κανα...δοκιμαστικο τεστ να δω πως λειτουργει; ) και εδω ειμαστε και εσεις κι εγω να δουμε τι μπορει να γινει με την...περιπτωση μου
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 23-02-12, 04:42
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=IcOGI...eature=related
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 23-02-12, 05:11
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εδω που ειμαι τωρα δεν μου ανοιγει το utube, πιο μετα οταν θα ειμαι σπιτι
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 23-02-12, 12:35
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Πριν λιγο παρελαβα...
Απο οτι καταλαβα εχω 2 επιλογες: 1) συνδεω αυτο το λευκο λαστιχακι και την αλλη ακρη του την βγαζω εξω απο το κουτι 2) συνδεσω εναν ή δυο ή τρεις μαυρους σωληνες, αλλα χωρις να βαλω και το λευκο λαστιχακι. Το φιλτρο το βαζω ολοκληρο μεσα στο νερο.
Μπορω να το δοκιμασω σε εναν κουβα με νερο να δω πως λειτουργει; Πρεχει να βαλω και αντιχλωριο;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0765.jpg
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  48,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 23-02-12, 13:14
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Σωστά είτε βάζεις το λαστιχάκι είτε κανεις ανατάραξη με τα spray bar , ναι αντιχλοριο βάλε στο δοχείο που έχεις τα ψαρια όσο λένε οι οδηγίες για τα λίτρα που έχεις , το φιλτρακι ξεπλινετο με
λίγο με ξίδι και καθαρό κρύο νερό και βάλτο να δουλέψει
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 23-02-12, 13:30
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το ασπρο λαστιχακι δεν χρειαζεται..φτιαξε το spray bar και απλα εχε το μισο πανω απο το νερο μισο κατω για να εχεις καλη αναταραξη.....ΒΡΕΣ ΜΠΟΛΙ
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 23-02-12, 14:40
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Επειδη ειμαι τελειως ασχετως, ποσο βαθεια να βυθισω το φιλτρο; Μεχρι να το σκεπαζει το νερο; Δεν εχει προβλημα να μπει νερο απο πανω που περναει το καλωδιο ρευματος;Δηλ. Τασο, οπως το καταλαβα, μου λες το spray bar να ειναι το μισο μεσα στο νερο και το αλλο μισο εξω, για να υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια... Να βαλω και τα φιλτρα μεσα, δεν εχω βαλει μπολι ακομα... Μετρησα και το νερο για αμμωνια, Δεν ειδα να χρωματιζεται καθολου το νερο, η αληθεια ειναι οτι και οπτικα μου φαινεται πολυ καθαρο...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 23-02-12, 14:46
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κανε τα τεστ σωστα..και με υπομονη....(αν κανεις συχνες αλλαγες,κρατας την αμμωνια σε χαμηλα επιπεδα)...ΝΑΙ βυθισε το κανονικα....δνε εχει προβλημα....το spray bar σου εξηγησα...ψαξε και στο youtube για internal aquarium filter..ολο και κατι θα βρεις να βοηθησει ..........
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 23-02-12, 15:08
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αν το βαλω ορθιο ισα-ισα που το χωραει, μα καλα τοσο ψηλο το κανανε; Θα μπορουσα να το βαλω οριζοντια μηπως; Ή αλλιως να βγαλω το spray bar...; Η επομενη κινηση μου ειναι να βρω μπολι ε;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0766.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  28,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 23-02-12, 15:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποσα λιτρα ειναι το δοχειο???
-------------------------
Εχει ανοιγματα για αερα ετσι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 23-02-12 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 23-02-12, 15:37
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το δοχειο γραφει οτι εχει χωρητικοτητα 60 λιτρα (με τον φοβο παντα αν θα τα αντεξει...)
Ανοιγμα για αερα τι εννοεις; Αμα κλεισω τελειως το καπακι του..παπαλα τοτε. Το βαζω το καπακι αλλα αφηνω ενα κενο να παιρνει αερα μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 23-02-12, 15:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοιγμα για αερα τι εννοεις; Αμα κλεισω τελειως το καπακι του..παπαλα τοτε. Το βαζω το καπακι αλλα αφηνω ενα κενο να παιρνει αερα μεσα
Νομιζω γραφτηκε πιο πριν οδηγια για το καπακι.
Οξυγονο στο νερο (που αναπνεουν τα ψαρια) μπαινει απο την επιφανεια του νερου μεσω του φαινομενου της "ανταλλαγης αεριων" που γινεται με την αναταραξη της επιφανειας του.
Αν δεν υπαρχει οξυγονο πανω απο την επιφανεια του νερου (ή τελειωσει), τοτε ναι ... παπαλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 23-02-12, 16:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

βαλτο ως εχει το φιλτρακι..και γυρνα το σπρευ μπαρ να χτυπαει διαγωνια προς τα κατω..οχι τελειως οριζοντια...και κατω να ακουμπαει ..δεν εχεις αναγκη τωρα που δεν εχεις υποστρωμα.


ΥΓ μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τις διαστασεις του..καθως και το μεγεθος του ''καδου'' του?? (πλατος υψος)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 23-02-12, 17:13
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μιλαμε παιδευτηκα αρκετη ωρα... Οι διαστασεις του κουτιου ειναι: 59x39x36. Το φιλτρο εχει διαστασεις: 28x10.5x6 χωρις τα spray bar (συμφωνα με οτι λεει εδω: http://www.theaquariumshop.com.au/sh...20Filter%20150)
Ορθιο δεν μπορω να το βαλω με τιποτα. Τα spay bar, ειναι στον αερα και χτυπανε το νερο και κανει θορυβο πολυ. Αν τα βγαλω και βαλω εκεινο το κουμουτσι που εχει, πεταει το νερο με πολυ δυναμη. Προς το παρων το εβαλα οπως βλεπετε στις φωτο, με τα spay bar ελαφρως σηκωμενα για να γινονται κυματισμοι στην επιφανεια. Οταν το πρωτοβαλα, γεμισε το νερο με κατι μαυρα μικρα σκουπιδακια. Τα μαζεψα οσο μπορουσα με την αποχη. Εβγαλα το φιλτρο και το ξανα επλυνα με αρκετο νερο. Ελπιζω να μην βγαλει αλλα τετοια. Τα ψαρακια εχουν μια ταση να πηγαινουν στο φιλτρο, να τριβονται πανω του και εχουν γινει.....υπερκινητικα! Ειναι γιατι τους κανει εντυπωση ή μηπως ειναι πολυ δυνατο και παρασυρονται προς αυτο;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0767.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  27,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0769.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  27,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 24-02-12, 11:14
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

είσαι σε καλό δρόμο
καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 24-02-12, 12:05
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω αλλα η συνεχεια πια ειναι...; Αγγελια για μπολι εβαλα, ενα παιδι μου απαντησε μονο αλλα δεν ξερω αν θα ειναι εδω το 3ημερο για να μου δωσει. Να περιμενω μηπως βρεθει κι αλλος εθελοντης ή να προχωρησω με το seachem stability; Αλλαγες νερου να κανω συχνα;
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 24-02-12, 12:10
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

μεχρι να βρεις μπολι να κανεις αλλαγες συχνα για να μην εχουν προβλημα τα ψαρακια σου.μπορω να σου δωσω και εγω αλλα ειμαστε λιγο μακρια...
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 24-02-12, 12:30
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το φιλτρο οπως το εβαλα, πιστευεις οτι ειναι οκ; Τα ψαρακια γιατι τα εχει πιασει υπερκινητικοτητα...;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια παρακαλω! drak7family Αρχάριοι γλυκού νερού 14 25-03-10 17:30
ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...... johnvolno1 Αρχάριοι γλυκού νερού 35 29-10-09 11:44
MIA ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!! johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-05-08 22:40
παρακαλω την βοηθεια σας..... docrx8 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 15-01-08 21:01
Τη Βοηθεια Σασ Παρακαλω!! Kiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-05-06 10:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08240 seconds with 14 queries