Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-10-11, 11:29   #1
ΕΝΥΔΡΕΙΟ 125L Πρόβλημα με αμμωνία
Βάγγος
Junior Member
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος 08-10-11, 11:29
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας είμαι καινούργιος στο φόρουμ και έχω ένα καινούργιο ενυδρείο 125λ με 2 γκουράμι οπαλίνα για περίπου 20 μέρες.Ήμουν εντελώς αρχάριος στο χόμπυ αυτό αν και ο πατέρας μου διατηρούσε ένα ενυδρείο 70λ για περίπου 10 χρόνια.Στην αρχή όλα φαινόντουσαν φυσιολογικά,ταίζαμε τα ψάρια μας με μικρές ποσότητες ώστε να μη μένουν υπολείμματα και δημιουργούν αμμωνία.Έχω επίσης ένα βιβλίο και διαβάζω για τον κύκλο του αζώτου κλπ.Τέλος πάντων,όταν βάλαμε τα ψάρια χρησιμοποιήσαμε έτοιμα ζωντανα βακτηρια της Tetra και την επόμενη μέρα βάλαμε τα ψάρια(δεν ξέρω αν αυτο θα έχει επίδραση στα παρακάτω).Μετά από 1 εβδομάδα φυσιολογικής λειτουργίας το νερό άρχισε να θολώνει και στα πτερύγια των γκουράμι εμφανίστηκαν οι γνωστές "λευκές κυλίδες".Πήγα στο κατάστημα του πωλητή και εκείνος μου έδωσε τεστ ΝΗ3 και έκανα.Η αμμωνία είχε φτάσει σε επίπεδα 2,0-2,5 και στη συνέχεια ο πωλητής μας έδωσε τις εξής οδηγίες"Δεν θα ταιζετε καθόλου για 5 ημέρες και θα τεστάρετε την αμμωνία μέρα παρά μέρα.Έλα που όμως δεν έπεσε!!Εκείνη την ημέρα ανακάλυψα πως η πρίζα του φίλτρου δεν΄ήταν καλά βαλμένη.Αυτή ήταν και η όλη βλακεία που έκαναΗ αμμωνία δεν έπεσε ενώ παράλληλα βάλαμε φάρμακο της Tetra και εξαφανίστηκαν τα λευκά στίγματα.Για να μην πολυλογώ παραπάνω ο πωλητής μας είπε να ρίξουμε και 2ο μπουκάλι ζωντανών βακτηρίων.Κι εγώ τώρα διερωτούμαι!1)Υπάρχει περίπτωση η αμμωνία να πέσει έγκαιρα ή θα βγάλουμε κι άλλα λεφτά από την τσέπη μας για το ενυδρείο;2)Μήπως το φίλτρο μας δεν λειτουργεί σωστά και πως θα το αντιμετωπίσουμε αυτο;3)Επειδή πήρα το ενυδρείο για να το απολαύσω και μέχρι στιγμής νιώθω το αντίθετο υπάρχει κάποιος γρήγορος τρόπος αντιμετώπισης της αμμωνίας;

Υ.Γ.:Συγγνώμη για το μέγεθος του ποστ αλλά κάθε βοήθεια είναι ανεκτίμητης αξίας για μένα!!
Εμφανίσεις: 3449
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-11, 11:35
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Kανε μια μεγαλη αλλαγη νερου αμεσα,αν η πριζα ηταν βγαλμενη αρκετο καιρο και το φιλτρο δεν λειτουργουσε λογικα εχεις χασει την βιολογια σου οποτε ζητα μπολι απο καποιο μελος του φορουμ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-11, 11:41
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Πρώτα από όλα ευχαριστώ !!

Τι εννοείς λέγοντας μπόλι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-11, 11:51
Το avatar του χρήστη PANOSLUCKY3
PANOSLUCKY3 Ο χρήστης PANOSLUCKY3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2011
Περιοχή: ηλιουπολη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 ....δες εδω για το μπολι !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-11, 12:03
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

το μπολι ειναι βιολογικο υλικο απο στρωμενο φίλτρο το οποιο το βαζεις σο δικο σου και αποκτα βιολογια.και εγω θα συμφωνησω στο να κανεις μια μεγαλη αλλαγη και μετα καθε μερα να κανεις αλλαγη 20-30 % μεχρι να πεσει και βαλε την αεραντλια να δουλευει τουλαχιστον 3-4 ωρες την ημερα..επισης εγω εχω το ammonia detox της kent που ειναι αντιχλωριο και δεσμευει την αμμωνια και την εξολοθρευει..θα ειναι πολυ πιο βοηθητικο αυτο απο το να δωσεις παλι λεφτα για τυποποιημενα βακτηρια που δεν ξερουμε κατα ποσο κανουν την δουλεια που λενε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-11, 20:19
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παιδιά οφείλω να σας ενημερώσω πως έχουν περάσει 10 μέρες από το δεύτερο μπουκαλι ζωντανών βακτηρίων.Τα αποτελέσματα είναι τα εξής:Η αμμωνία κινείται απο 0,25 έως 1,5 mg/L .Σήμερα 17/10 ήταν σχεδόν καθαρό 0,25 χωρίς τάισμα καθόλου και κλείνει τον 1 μήνα περίπου λειτουργίας με άρρωστα ψάρια(φαγωμένα πτερύγια).Ο πετσόπας λέει να μην κάνω αλλαγή νερού γιατί αυτό θα πάει πίσω την βιολογία του ενυδρείου.Είναι σωστή αυτή η άποψη;Επίσης μας είπε ότι είναι λίγο αφύσικο να μην έχει πέσει οπότε θα εξετάσει την περίπτωση να είναι ελαττωματικό το φίλτρο.Υπάρχει κάτι σίγουρο και εγγυημένο να κάνω εσείς που έχετε μεγάλη πείρα;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-11, 21:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι δολοφονια να μην κανεις αλλαγη νερου ...
Μαλιστα πρεπει να μηδενισει η αμμωνια και τα ΝΟ2 και τα ΝΟ3 να ειναι εως 20 για να μπορεις να εχεις ψαρια χωρις προβληματα!!

Αν θελεις ελα να σου δωσω μπολι ... να τελειωνει το θεμα!!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-11, 21:28
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι δολοφονια να μην κανεις αλλαγη νερου ...
Μαλιστα πρεπει να μηδενισει η αμμωνια και τα ΝΟ2 και τα ΝΟ3 να ειναι εως 20 για να μπορεις να εχεις ψαρια χωρις προβληματα!!

Αν θελεις ελα να σου δωσω μπολι ... να τελειωνει το θεμα!!!!
Συμφωνώ,μήπως θα πρέπει να περιμένω λιγο 5-7 ημέρες μήπως πέσει χωρίς αλλαγές ή να την κάνω άμεσα και να προχωρήσω στο μπόλιασμα;(το λέω αυτό επειδή η αμμωνία έχει αρχίσει να παίρνει τον κατήφορο από προχθές)Υ.Γ. Νιτρώδη δεν είναι παραπάνω από 20!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-11, 21:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου ωστε να μηδενισει η αμμωνια!
Ετσι βοηθας το ψαρι σου ... η βιολογια με μπολιασμα θα ερθει στα ισια της μη φοβασαι!!

ΝΟ2 και
ΝΟ3
εχεις μετρησει??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-11, 22:09
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ακριβές μετρήσεις δεν έχω κάνει λόγο οικονομικής κατάστασης αλλά το υποθέτω από τις πέρλες που έχουμε τοποθετήσει κάτω από την άμμο και κρατάνε τα νιτρώδη στο 0,δεν ξέρω όμως κατά πόσο κάνουν αυτά τη δουλειά τους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-11, 22:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χωρις μετρησεις δε θα ξερεις ποτε αν εστρωσε το φιλτρο σου!

Οπως και να εχει η αμμωνια καταστρεφει τα βραγχια και τα οργανα των ψαριων πρεπει παντα να ειναι 0.

Τα ΝΟ2 προκαλουν ασφυξια στα ψαρια και αυτα παντα πρεπει να ειναι 0

Τα ΝΟ3 ειναι το τελικο υποπροϊον του κυκλου του αζωτου και αποδεκτες τιμες (για την υγεια των ψαριων) ειναι λιγοτερα απο 20.

Κανε αλλαγη νερου να μηδενησει η αμμωνια και ελα να παρεις μπολι ...
Τα ψαρια σου ηδη εχουν υποστει καποια ζημια ... το ποση θα το δειξει το μελλον

Ασχετο με τα λεφτα που εδωσες για τις περλες (δεν εχω εμπιστοσυνη σε τετοια "μαγικα" σκευασματα) και τα μπουκαλοβακτηρια θα ειχες παρει τεστακια για ΝΟ2 και ΝΟ3!!! Θα εβαζες δωρεαν μπολι και θα ηταν μια χαρα ολα ... Νομιζω οτι εχεις μπει στο τρυπακι να κανεις τον πετσοπα πιο πλουσιο ακολουθωντας τις συμβουλες του ... Δυστυχως τα ψαρακια σου θα τα βρεις στην επιφανεια και θα πρεπει να αγορασεις αλλα ... Αν δεν πεθανουν θα πας να παρεις φαρμακα να τα σωσεις ... (κανοντας χειροτερα τα πραγματα ...) ... Οπως και να εχει ο πετσοπας σου θα κερδισει πολλα απο ολη σου την ιστορια και τα ψαρακια σου θα αποδημησουν εις Κυριον!
Συγνωμη αλλα δε μπορω να το κανω πιο "ελαφρυ" εξαιτιας του γεγονοτος οτι υποφερουν τα ψαρια σου χωρις λογο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-11, 22:33
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκιο.Κι εγώ ο ίδιος έχω εκνευριστεί με την οικονομική εκμετάλλευση στα πετ σοπ και γι'αυτό σκέφτομαι να βγάλω τα ψάρια και να κάνω αυτά που μου λες.Ελπίζω όλα να πάνε καλά,θα προσπαθήσω άμεσα για τις μετρήσεις και εξάλλοθ 2 γκουράμι είναι 5€ το ένα οπότε πάει στο καλό θα τα βγάλω και θα το ξαναστρώσω με μπόλι.Απλώς θέλω τη διεύθυνση και μια χαζή ερώτηση:έχεις κατάστημα ή είσαι απλώς ένας επιτυχημένος ενυδρειόφιλος με πείρα;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-11, 23:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αμα ειχα καταστημα θα το ειχα κλεισει με αυτα τα μυαλα!!

Για μενα η ζωη ειναι ανεκτιμητη .... αρα τα 5 ευρα ειναι "εικονικα"
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-10-11, 06:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βιαστηκες να ξεκινησεις και γιαυτο τα επαθες αυτα.για να μη πολυλογω βαλε μια αγγελια για μπολι η συνενοησου με το γιωργο που προσφερθηκε να σου δωσει.καθε μερα που παραμενουνε τα ψαρια σε αμμωνια ειναι κακο και επιβαρυνει κιαλλο την κατασταση τους.αντι να αναρωτιεσαι τι να κανεις κανε αυτο που σου ειπε ο γιωργος.ειναι αργα για κανονικο στρωσιμο πλεον το κακο εγινε.βαλε μπολι να τελειωνει το προβλημα.απλα μετα ελπιζεις να ζησουνε τα ψαρια γιατι ολο και καποιο κουσουρι θα τους εμεινε

τα πετσοπ μην τα εμπιστευεσαι! περλες και λοιπες συνταγες τις αφηνω ασχολιαστες.πεταμενα (εντελως ομως)λεφτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αμμωνία.... imichal Αρχάριοι γλυκού νερού 3 06-12-07 11:06
Αμμωνία GhostShip Αρχάριοι γλυκού νερού 13 28-02-07 21:16
Αμμωνία!!!!! Filippos Malawi 5 04-04-04 08:38
αμμωνία pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-01-03 03:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05176 seconds with 13 queries