Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-06, 08:25
Το avatar του χρήστη GIOSTAF
GIOSTAF Ο χρήστης GIOSTAF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2005
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 8
Lightbulb Εισαγωγή στη θάλασσα

Καλημέρα σε όλους.Σκέφτομαι να ξεκινήσω και ένα θαλασσινό ενυδρείο(πιθανόν μεσογειακό)αλλά δεν ξέρω τι χρειάζομαι.Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για να αποφύγω τις υπερβολές από τα διάφορα Pet shop.Ποια είναι τα εξτρα εξαρτήματα από ένα του γλυκού νερού;

Ευχαριστώ!
__________________
Put the psar down slowly
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-06, 10:10
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο στο forumκαι στο netσχετικά με το θαλασσινό ενυδρείο και ότι απορίες έχεις τις βλέπουμε.
Στα γρήγορα σου λέω ότι θα χρειαστείς
Φίλτρο
Σκίμερ
Λάμπες για θαλασσινό
Όργανο μέτρησης αλατότητας
Αντλίες για κυκλοφορία
Και βέβαια ανάλογα με τι ακριβώς θέλεις να κάνεις ένα σωρό ακόμη πράγματα……
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-06, 01:27
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

Λοιπόν...επειδή κάποια καλά παιδιά που μας επισκέφτηκαν από Αθήνα, στην κοπή της πίτας στην Θεσσαλονίκη, κατάφεραν και πολλαπλασίασαν το μικρόβιο που είχα μέσα μου για θαλασσινό και με έπεισαν ότι το 120λιτρο που έχω μπορεί να διαμορφωθεί κατάλληλα για λίγα ψαράκια, και από τότε το βλέπω και στον ύπνο μου και στον ξύπνιο μου, αρχίζω τις ερωτήσεις για να δω τουλάχιστον αν βγαίνει ο προϋπολογισμός.
1. Φίλτρα. διάβασα...ένα χημικό και ένα με σφουγγάρι. Χημικό να κάνω το 2224 εξωτερικό που έχω και ένα εσωτερικό για σφουγγάρι??? προτάσεις???
2. κυκλοφορητές. Πόσα λίτρα ανά ώρα??? πρέπει οπωσδήποτε 2 ???? προτάσεις???
3. νεκρός βράχος. Πόσα κιλά για τα λίτρα μου???
4. ζωντανός βράχος. Πόσα κιλά για τα λίτρα μου???
5. ζωντανή άμμος. Πόση και από που??? πρέπει οπωσδήποτε να βάλω???
6. skimmer. Ποιο για τα λίτρα μου???

Περιμένω την βοήθειά σας και ειδικά από τους "ενόχους". Άντε μην σας ανεβάσω Θεσσαλονίκη να μου το στείσετε!!!! ααα και αν κάποιος γνωρίζει στο περίπου τιμές, ας τις γράψει και αυτές.
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archon : 27-02-06 στις 01:33
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-06, 09:32
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν και δεν είμαι «ένοχος», αλλά επειδή θα έκανα τα ίδια με τους «ενόχους»……

Δεν είναι υποχρεωτικό το σφουγγάρι. Γενικότερα μέσο για εποικισμό βακτηριδίων. Καλύτερα siporax. Στη θέση σου θα έβγαζα το εσωτερικό (για τη δημιουργία περισσότερου χώρου) και θα έβαζα ένα μικρό για χημικό.
Αν έχεις ήδη δυο φίλτρα, δεν είναι απαραίτητοι 2 κυκλοφορητές. Ξεκινάς χωρίς και ύστερα αν δημιουργούνται ζώνες χωρίς κυκλοφορία βάζεις.
Με καμιά 10 αριά κιλά ζωντανού θα είσαι οκ. Μπορείς να βάλεις κα κάνα κομμάτι νεκρό για να πατήσει εκεί ο ζωντανός. Επίσης δεν είναι άκρως απαραίτητος ο ζωντανός βράχος ούτε και η ζωντανή άμμος. Βοηθάει βέβαια πάρα πολύ.
Ψάξε το λίγο για το σκίμερ. Εγώ δεν θα έπαιρνα redsea. Μπορείς να βάλεις και λίγο μεγαλύτερο για τα λίτρα σου, έτσι ώστε αν θες ποτέ να αναβαθμίσεις το σύστημά σου (οι περισσότεροι αυτό κάνουν) να μπορείς χωρίς να αλλάξεις σκίμερ.
Πάνω από όλα όμως θέλει αρκετό διάβασμα, για να γλιτώσεις λάθη – παραλήψεις.

Καλώς ήρθες στο θαλασσινό.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-06, 12:17
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

Αρχικά ευχαριστώ για την βοήθεια και το καλωσόρισμα.
Αν βάλω ένα μικρό εξωτερικό για χημικό πχ το 2213 της eheim δεν πρέπει να έχει κάδους για το υλικό???
Επειδή διαβάζω διάφορα σε κάποια sites...το φίλτρο βυθού το κρατάω, βοηθάει???
αν ναι να τους βάλω κυκλοφορητές αντί αερόπετρες???

Τέλος ευχαριστώ προκαταβολικά για να μην ξεκινάω έτσι κάθε post!!!
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archon : 27-02-06 στις 13:41
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-06, 15:04
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τα υλικά, κάρβουνο και αντιφώσφορο, μπορεί να τα έχεις σε κάλτσα.
Το φίλτρο βυθού θα φύγει, χωρίς δεύτερη σκέψη.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-06, 12:17
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε Αντωνη ,

οπως τυχον θα εχεις δει , εχω ξεκινησει και εγω ενα παρομοιο project ...χωρις να ειμαι ειδικος , στην πορεια εμαθα/παρατηρησα καποια πραγματα τα οποια και σου καταθετω με καποια επιφυλαξη :

1. Παροτι αγορασα και εγω ζωντανη αμμο (τουλαχιστον φθηνοτερα απο οτι παλιοτερα που την εβρισκες με 55 ευρω το δεκακιλο) , δεν πειστηκα για την χρησιμοτητα της .Αναφερομαι στην αμμο που ειναι συσκευασμενη/σφραγισμενη σε τσουβαλακι με θαλασσινο νερο και βακτηρια.Δεν καταλαβαινω τι ακριβως προκειται να προσφερει στο ενυδρειο ή τουλαχιστον τι περισσοτερο απο το να προσεθετα βακτηρια (στυλ stress zyme) εγω μονος μου.Υπο ποια εννοια ειναι κατι ζωντανο απο τη στιγμη που ειναι αεροστεγως κλεισμενο δεν καταλαβα. Γνωμη μου ειναι οτι εαν τιθεται θεμα περιορισμενων χρηματικων πορων καλυτερα να αφησεις αυτη πρωτη απο τα πλανα σου.

2. Αν και στην αρχη δυσπιστος , βεβαιωθηκα για την χρησιμοτητα του σκιμερ κυριως διαβαζοντας αρκετες εμπειριες χρηστων.Μπορει να φαινεται σαν εξτρα χρηματικο βαρος που υπο ορους και και σε fish only ενυδρειο μπορει να αποφευχθει , παρολα αυτα μπορει να κανει τη ζωη σου πολυ πιο ευκολη.Επισης μιλαμε για ''μηχανημα'' που με προσεκτικη μεταχειριση (εφοσον ειναι πλαστικη κατασκευη ) ειναι δυνητικα αθανατο (ισως με καποια αντικατασταση κυκλοφορητη/αεραντλιας).Εγω οσο και κουτο και αν ακουγεται εδωσα για σκιμερ τα διπλασια λεφτα απο οτι για το ενυδρειο (220 ευρω εναντι 115 ) αλλα πηρα σκιμερ που λειτουργει και σαν χημικο φιλτρο (εξοικονομιση 60-70 ευρω) και καλυπτει σχεδον οποιαδηποτε αναβαθμιση μπορει να κανω στο μελλον (η οποια ειναι δεδομενη).

Αυτα και βλεπουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το καλοκαίρι ήρθε... Η θάλασσα μας περιμένει nkarvounis Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 15-06-05 12:49
Κοχύλια από την θάλασσα ksaderfos Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-09-04 16:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06355 seconds with 15 queries